The top 3 placers at the Texas Prep Championships every year qualify as the Texas representatives to compete at the annual National Prep Wrestling Championships hosted at Lehigh University. There, our Texas wrestlers get to compete against the top Prep schools across the country, including Blair Academy (NJ), Wyoming Seminary (PA), Malvern Prep (PA), McDonogh School (MD), St. Paul’s School (MD), McCallie School (TN) and many others.
This year’s 84th Annual National Prep tournament will be held on Friday/Saturday, Feb. 22-23, 2019. Last year, Colin Lawler (Kinkaid/NC State) won Prep Nationals at the HWT division. The following Texas wrestlers also earned All-American status at the 2018 Prep Nationals: Tucker Ribman (St. Mark’s/Harvard), Hunter Balk (TCA/Arizona State commit) and Noah Chan (Kinkaid/Franklin & Marshall).
Congrats to St. John’s School for winning the team championship and to all the Texas wrestlers who qualified for the 2019 National Prep Championships. Special congratulations to Noah Miller (TCA) for being awarded MOW. He won the 160lb division yesterday and is a 4x Texas Prep State Champion.
National Qualifiers Below
106
- 1st Place – Sam Shafer of All Saints Episcopal School
- 2nd Place – Kentaro Matsunaga of St. John`s School Houston
- 3rd Place – Nate Gwynn of McKinney Christian Academy
113
- 1st Place – Taft Foley of Kinkaid School
- 2nd Place – Lane McCool of Episcopal High School Houston
- 3rd Place – Mark Hayden of Liberty Christian School-TX
120
- 1st Place – Alan Fandrich of Trinity Christian Academy
- 2nd Place – Evan Benivedes of St.thomas Catholic
- 3rd Place – Peyton Smith of Liberty Christian School-TX
126
- 1st Place – Skylar Smith of Liberty Christian School-TX
- 2nd Place – Thomas Grannen of St. John`s School Houston
- 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
132
- 1st Place – Jose Zamora of Kennedale Fellowship Academy
- 2nd Place – Mason Morland of Trinity Christian Academy
- 3rd Place – Cort Doyle of McKinney Christian Academy
138
- 1st Place – Sebastian Jimenez of St. John`s School Houston
- 2nd Place – Caleb Key of Trinity Christian Academy
- 3rd Place – Ethan Rutt of Brentwood Christian School
145
- 1st Place – Braeden Baller of Liberty Christian School-TX
- 2nd Place – Alex Jacobs of St.thomas Catholic
- 3rd Place – Michael Daichman of St. John`s School Houston
152
- 1st Place – Hunter Balk of Trinity Christian Academy
- 2nd Place – Kendrick Williams of All Saints Episcopal School
- 3rd Place – Matthew Mata of Dallas Christian School
160
- 1st Place – Noah Miller of Trinity Christian Academy
- 2nd Place – Zachary Vasquez of San Antonio Christian School
- 3rd Place – Harrison Heard of St.thomas Catholic
170
- 1st Place – Rex Collins of McKinney Christian Academy
- 2nd Place – Ethan Wilson of Liberty Christian School-TX
- 3rd Place – Jack Loftus of Episcopal School of Dallas
182
- 1st Place – Caleb Doyle of McKinney Christian Academy
- 2nd Place – Michael Manning of Liberty Christian School-TX
- 3rd Place – Adrian Marquez of St.thomas Catholic
195
- 1st Place – Jack Podsednik of Episcopal High School Houston
- 2nd Place – Paul Davis of Bishop Lynch Hs
- 3rd Place – Jarrod Brown of St.thomas Catholic
220
- 1st Place – Harrison Fernelius of St. John`s School Houston
- 2nd Place – James Ogunrin of Episcopal High School Houston
- 3rd Place – Nick Armoudian of Casady School, Ok
285
- 1st Place – Roman Lewis of St. John`s School Houston
- 2nd Place – Jeancarlo Gutierrez of Liberty Christian School-TX
- 3rd Place – John Brown of St.thomas Catholic