in

Wilson-Cougarette Classic Results

 

Team Scores
1 Lubbock Monterey (Girls) 130.0
2 Comal Canyon 108.0
3 Clear Lake 78.0
4 Smithson Valley 77.0
5 Vista Ridge 76.5
6 San Antonio Johnson 71.0
7 Leander Glenn 62.0
8 San Marcos 60.0
9 Veterans Memorial 42.0
10 Bryan 30.0
11 San Antonio Burbank 13.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kiarah Gaines of Lubbock Monterey (Girls)
  • 2nd Place – Ashlee Messer of San Antonio Johnson

Round 1

  • Kiarah Gaines (Lubbock Monterey (Girls)) 12-4, Sr. over Ashlee Messer (San Antonio Johnson) 18-7, Sr. (Fall 5:28)

Round 2

  • Kiarah Gaines (Lubbock Monterey (Girls)) 12-4, Sr. over Ashlee Messer (San Antonio Johnson) 18-7, Sr. (Dec 8-4)

Round 3

  • This match has not been wrestled yet.

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordyn Denham of Clear Lake
  • 2nd Place – Daliyah Montoya of Comal Canyon
  • 3rd Place – Carley Brandon of Vista Ridge
  • 4th Place – Kalli Lea of Leander Glenn
  • 5th Place – Isabella Cardona of Lubbock Monterey (Girls)
  • 6th Place – Jesyka Banda of San Marcos
  • 7th Place – Teya Garner of San Antonio Johnson
  • 8th Place – April Canales of Veterans Memorial

1st Place Match

  • Jordyn Denham (Clear Lake) 15-4, Jr. over Daliyah Montoya (Comal Canyon) 24-15, So. (Fall 4:34)

3rd Place Match

  • Carley Brandon (Vista Ridge) 17-12, So. over Kalli Lea (Leander Glenn) 17-8, Sr. (SV-1 7-5)

5th Place Match

  • Isabella Cardona (Lubbock Monterey (Girls)) 3-4, Fr. over Jesyka Banda (San Marcos) 19-9, Fr. (Fall 2:22)

7th Place Match

  • Teya Garner (San Antonio Johnson) 8-12, Fr. over April Canales (Veterans Memorial) 0-5, So. (Fall 0:48)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Makayla Torres of Lubbock Monterey (Girls)
  • 2nd Place – Trinity Nunez of Clear Lake
  • 3rd Place – Gabrielle Sierra of San Antonio Johnson
  • 4th Place – Alisa Hernandez of Veterans Memorial

Round 1

  • Makayla Torres (Lubbock Monterey (Girls)) 17-7, So. over Gabrielle Sierra (San Antonio Johnson) 4-12, Fr. (Fall 1:07)
  • Trinity Nunez (Clear Lake) 14-12, So. over Alisa Hernandez (Veterans Memorial) 1-5, So. (Fall 1:55)

Round 2

  • Makayla Torres (Lubbock Monterey (Girls)) 17-7, So. over Alisa Hernandez (Veterans Memorial) 1-5, So. (Fall 1:25)
  • Trinity Nunez (Clear Lake) 14-12, So. over Gabrielle Sierra (San Antonio Johnson) 4-12, Fr. (Fall 2:27)

Round 3

  • Makayla Torres (Lubbock Monterey (Girls)) 17-7, So. over Trinity Nunez (Clear Lake) 14-12, So. (MD 16-3)
  • Gabrielle Sierra (San Antonio Johnson) 4-12, Fr. over Alisa Hernandez (Veterans Memorial) 1-5, So. (Fall 1:42)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melissa Villarreal of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Bridgette Bordeaux of Vista Ridge
  • 3rd Place – Hailey Rodriguez of Lubbock Monterey (Girls)
  • 4th Place – Sadie Scardella of Smithson Valley
  • 5th Place – Kiera Ciobanu of Clear Lake
  • 6th Place – Hollan Deleon of Smithson Valley

Round 1

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 26-7, Sr. over Kiera Ciobanu (Clear Lake) 2-10, Fr. (Fall 0:19)
  • Bridgette Bordeaux (Vista Ridge) 26-11, Jr. over Sadie Scardella (Smithson Valley) 11-9, So. (Fall 3:12)
  • Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey (Girls)) 13-12, So. over Hollan Deleon (Smithson Valley) 9-16, Fr. (Fall 1:04)

Round 2

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 26-7, Sr. over Hollan Deleon (Smithson Valley) 9-16, Fr. (Fall 3:21)
  • Bridgette Bordeaux (Vista Ridge) 26-11, Jr. over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey (Girls)) 13-12, So. (Fall 3:52)
  • Sadie Scardella (Smithson Valley) 11-9, So. over Kiera Ciobanu (Clear Lake) 2-10, Fr. (Fall 0:31)

Round 3

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 26-7, Sr. over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey (Girls)) 13-12, So. (Fall 1:56)
  • Bridgette Bordeaux (Vista Ridge) 26-11, Jr. over Kiera Ciobanu (Clear Lake) 2-10, Fr. (Fall 0:16)
  • Sadie Scardella (Smithson Valley) 11-9, So. over Hollan Deleon (Smithson Valley) 9-16, Fr. (For.)

Round 4

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 26-7, Sr. over Sadie Scardella (Smithson Valley) 11-9, So. (Fall 0:54)
  • Bridgette Bordeaux (Vista Ridge) 26-11, Jr. over Hollan Deleon (Smithson Valley) 9-16, Fr. (For.)
  • Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey (Girls)) 13-12, So. over Kiera Ciobanu (Clear Lake) 2-10, Fr. (Fall 0:28)

Round 5

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 26-7, Sr. over Bridgette Bordeaux (Vista Ridge) 26-11, Jr. (Fall 1:34)
  • Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey (Girls)) 13-12, So. over Sadie Scardella (Smithson Valley) 11-9, So. (Fall 0:36)
  • Kiera Ciobanu (Clear Lake) 2-10, Fr. over Hollan Deleon (Smithson Valley) 9-16, Fr. (For.)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gianna Moreno of San Marcos
  • 2nd Place – Shyla Doolittle of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – Leah Loftin of Comal Canyon
  • 4th Place – Emily Augustine of Vista Ridge
  • 5th Place – Isabelle Johns of Veterans Memorial
  • 6th Place – Izabel DeLeon of Veterans Memorial
  • 7th Place – Alexya Johnson of Lubbock Monterey (Girls)
  • 8th Place – Kacie Graham of Vista Ridge

Champ. Round 1

  • Gianna Moreno (San Marcos) 29-0, Jr. over Leah Loftin (Comal Canyon) 9-9, Jr. (Fall 0:23)

Champ. Round 2

  • Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 25-9, Sr. over Leah Loftin (Comal Canyon) 9-9, Jr. (Fall 1:06)

Champ. Round 3

  • Gianna Moreno (San Marcos) 29-0, Jr. over Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 25-9, Sr. (Fall 0:38)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mea Mohler of Leander Glenn
  • 2nd Place – Isabella Ruiz of Smithson Valley
  • 3rd Place – Alyssa Almanzar of Comal Canyon
  • 4th Place – Desirae Campos of Bryan
  • 5th Place – Shaili Davis of Vista Ridge
  • 6th Place – Esperanza Duran of San Marcos
  • 7th Place – Ailany Silva of Veterans Memorial
  • 8th Place – Hailey Trevino of Lubbock Monterey (Girls)
  • 9th Place – Hailey Radcliff of Veterans Memorial
  • 10th Place – Ameerah Baig of Clear Lake
  • 11th Place – Iliana Chavez of Smithson Valley
  • 12th Place – Ashlyn Duncan of Smithson Valley

Champ. Round 1

  • Mea Mohler (Leander Glenn) 28-0, Sr. over Alyssa Almanzar (Comal Canyon) 31-10, Jr. (Fall 1:45)

Champ. Round 2

  • Isabella Ruiz (Smithson Valley) 28-6, Sr. over Alyssa Almanzar (Comal Canyon) 31-10, Jr. (Fall 4:00)

Champ. Round 3

  • Mea Mohler (Leander Glenn) 28-0, Sr. over Isabella Ruiz (Smithson Valley) 28-6, Sr. (Fall 5:08)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sage Benca of Smithson Valley
  • 2nd Place – Jillian Wold of Comal Canyon
  • 3rd Place – Mia Cayard of Clear Lake
  • 4th Place – Ja`Zyria Simpson of Lubbock Monterey (Girls)
  • 5th Place – Karol Vargas of Bryan
  • 6th Place – Ayden Day of Vista Ridge
  • 7th Place – Alexa Hernandez of San Marcos
  • 8th Place – Alexis Carta of Comal Canyon
  • 9th Place – Emily Leya of San Antonio Burbank

Champ. Round 1

  • Sage Benca (Smithson Valley) 36-2, So. over Mia Cayard (Clear Lake) 14-7, Fr. (Fall 5:30)

Champ. Round 2

  • Jillian Wold (Comal Canyon) 19-4, Jr. over Mia Cayard (Clear Lake) 14-7, Fr. (Fall 1:15)

Champ. Round 3

  • Sage Benca (Smithson Valley) 36-2, So. over Jillian Wold (Comal Canyon) 19-4, Jr. (MD 14-2)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacquelyn Martinez of Comal Canyon
  • 2nd Place – Morrisa Melchor of Leander Glenn
  • 3rd Place – Gina Guerrero of San Antonio Burbank
  • 4th Place – Kira Andrews of Smithson Valley

Round 1

  • Jacquelyn Martinez (Comal Canyon) 18-8, Sr. over Gina Guerrero (San Antonio Burbank) 1-2, So. (Fall 0:51)
  • Morrisa Melchor (Leander Glenn) 7-9, Jr. over Kira Andrews (Smithson Valley) 0-7, Sr. (Fall 2:42)

Round 2

  • Jacquelyn Martinez (Comal Canyon) 18-8, Sr. over Kira Andrews (Smithson Valley) 0-7, Sr. (Fall 0:29)
  • Morrisa Melchor (Leander Glenn) 7-9, Jr. over Gina Guerrero (San Antonio Burbank) 1-2, So. (Dec 10-4)

Round 3

  • Jacquelyn Martinez (Comal Canyon) 18-8, Sr. over Morrisa Melchor (Leander Glenn) 7-9, Jr. (Fall 0:22)
  • Gina Guerrero (San Antonio Burbank) 1-2, So. over Kira Andrews (Smithson Valley) 0-7, Sr. (Fall 2:47)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Molly Moczygemba of Smithson Valley
  • 2nd Place – Brenna Trammell of Lubbock Monterey (Girls)
  • 3rd Place – Ava Enriquez of Lubbock Monterey (Girls)

Round 1

  • Brenna Trammell (Lubbock Monterey (Girls)) 10-10, Fr. over Ava Enriquez (Lubbock Monterey (Girls)) 2-8, Fr. (Fall 1:30)

Round 2

  • Molly Moczygemba (Smithson Valley) 14-8, Sr. over Ava Enriquez (Lubbock Monterey (Girls)) 2-8, Fr. (Inj. 0:42)

Round 3

  • Molly Moczygemba (Smithson Valley) 14-8, Sr. over Brenna Trammell (Lubbock Monterey (Girls)) 10-10, Fr. (Fall 1:54)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaycee Portee of Lubbock Monterey (Girls)
  • 2nd Place – Marijah Holder of Veterans Memorial
  • 3rd Place – Saifolau Tiamagiagi of Bryan

Round 1

  • Marijah Holder (Veterans Memorial) 6-8, Sr. over Saifolau Tiamagiagi (Bryan) 2-11, So. (Dec 4-2)

Round 2

  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey (Girls)) 20-6, So. over Saifolau Tiamagiagi (Bryan) 2-11, So. (Fall 1:49)

Round 3

  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey (Girls)) 20-6, So. over Marijah Holder (Veterans Memorial) 6-8, Sr. (Fall 2:20)

What do you think?

Written by TexasWrestling