in

War Games Results

 

Team Scores
1 Rockwall 224.5
2 Frisco Centennial 219.5
3 Seven Lakes 138.0
4 Lucas Lovejoy Hs 122.5
5 Grapevine 111.0
6 Hereford 89.0
7 Lone Star 87.0
8 Richardson Lake Highlands Hs 75.0
9 Amarillo Palo Duro 70.0
10 Lewisville The Colony Hs 66.0
11 Hebron 64.0
12 Lewisville 59.0
13 Frisco Memorial 48.0
14 Dumas Hs 42.5
15 Wakeland 41.0
16 Dallas Jesuit 30.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Weatherall of Lewisville The Colony Hs
  • 2nd Place – Joe Stephens of Frisco Centennial
  • 3rd Place – Jose Salinas of Seven Lakes
  • 4th Place – Zach Miller of Wakeland
  • 5th Place – Gavin Schumacher of Grapevine
  • 6th Place – Keane Quiambao of Seven Lakes

1st Place Match

  • Josh Weatherall (Lewisville The Colony Hs) 26-1, So. over Joe Stephens (Frisco Centennial) 11-1, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Jose Salinas (Seven Lakes ) 15-5, So. over Zach Miller (Wakeland) 19-6, So. (Fall 1:04)

5th Place Match

  • Gavin Schumacher (Grapevine) 6-3, Jr. over Keane Quiambao (Seven Lakes ) 4-2, Fr. (Dec 6-2)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyten Volk of Frisco Centennial
  • 2nd Place – Sahloa Moa Eh of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Moises Aguilar of Hebron
  • 4th Place – Joshua Pena of Hereford
  • 5th Place – Kaleb Martinez of Lewisville
  • 6th Place – Erik Garcia of Dumas Hs

1st Place Match

  • Tyten Volk (Frisco Centennial) 12-0, So. over Sahloa Moa Eh (Amarillo Palo Duro) 3-1, So. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Moises Aguilar (Hebron) 9-5, Sr. over Joshua Pena (Hereford) 13-4, Sr. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Kaleb Martinez (Lewisville) 6-3, So. over Erik Garcia (Dumas Hs) 9-4, So. (Fall 0:37)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Flowers of Rockwall
  • 2nd Place – Sean Gonzales of Hereford
  • 3rd Place – Keegan Garwood of Grapevine
  • 4th Place – Deontaye Przekop of Lone Star
  • 5th Place – Dete Legg of Richardson Lake Highlands Hs
  • 6th Place – Koen Quiambao of Seven Lakes

1st Place Match

  • Zach Flowers (Rockwall) 13-3, Jr. over Sean Gonzales (Hereford) 11-1, Sr. (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Keegan Garwood (Grapevine) 6-5, Jr. over Deontaye Przekop (Lone Star) 9-4, Sr. (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Dete Legg (Richardson Lake Highlands Hs) 13-9, So. over Koen Quiambao (Seven Lakes ) 11-6, Jr. (Fall 0:44)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Males of Rockwall
  • 2nd Place – Cade Morgan of Frisco Centennial
  • 3rd Place – Hudson Herring of Lewisville The Colony Hs
  • 4th Place – Sergio Palacios of Richardson Lake Highlands Hs
  • 5th Place – Alex DeValle of Seven Lakes
  • 6th Place – Andrew Balderaz of Hereford

1st Place Match

  • Hunter Males (Rockwall) 12-1, Sr. over Cade Morgan (Frisco Centennial) 11-1, Sr. (Fall 6:19)

3rd Place Match

  • Hudson Herring (Lewisville The Colony Hs) 23-4, Jr. over Sergio Palacios (Richardson Lake Highlands Hs) 16-5, Sr. (Dec 8-7)

5th Place Match

  • Alex DeValle (Seven Lakes ) 12-6, Jr. over Andrew Balderaz (Hereford) 8-2, Jr. (Dec 5-4)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – La`Stot Pleasant of Lone Star
  • 2nd Place – Aidan Juarez of Rockwall
  • 3rd Place – John Bennett of Frisco Centennial
  • 4th Place – Luc Boucher of Seven Lakes
  • 5th Place – Noe Tapia of Amarillo Palo Duro
  • 6th Place – Jack McKinney of Lucas Lovejoy Hs

1st Place Match

  • La`Stot Pleasant (Lone Star) 19-0, Sr. over Aidan Juarez (Rockwall) 10-5, Jr. (Fall 1:48)

3rd Place Match

  • John Bennett (Frisco Centennial) 11-1, Sr. over Luc Boucher (Seven Lakes ) 7-6, Sr. (TF-1.5 4:49 (20-5))

5th Place Match

  • Noe Tapia (Amarillo Palo Duro) 4-1, So. over Jack McKinney (Lucas Lovejoy Hs) 11-4, Jr. (Fall 2:51)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Duncan of Lucas Lovejoy Hs
  • 2nd Place – Michael Bargas of Dumas Hs
  • 3rd Place – Liam Leahy of Dallas Jesuit
  • 4th Place – Ashton McCabe of Lewisville The Colony Hs
  • 5th Place – Daniel Hernandez of Rockwall
  • 6th Place – Evan Stolba of Frisco Centennial

1st Place Match

  • Hunter Duncan (Lucas Lovejoy Hs) 12-3, Sr. over Michael Bargas (Dumas Hs) 8-4, So. (Fall 3:12)

3rd Place Match

  • Liam Leahy (Dallas Jesuit ) 10-4, Sr. over Ashton McCabe (Lewisville The Colony Hs) 19-8, Sr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Daniel Hernandez (Rockwall) 8-3, Sr. over Evan Stolba (Frisco Centennial) 9-4, So. (TF-1.5 4:22 (15-0))

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chaz Smith of Rockwall
  • 2nd Place – London Snow of Frisco Centennial
  • 3rd Place – Michael Amico of Seven Lakes
  • 4th Place – Suliman Mulla of Seven Lakes
  • 5th Place – David Gold of Lucas Lovejoy Hs
  • 6th Place – Eric Torres of Dumas Hs

1st Place Match

  • Chaz Smith (Rockwall) 15-2, So. over London Snow (Frisco Centennial) 9-2, Sr. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Michael Amico (Seven Lakes ) 13-5, So. over Suliman Mulla (Seven Lakes ) 2-2, So. (Fall 1:47)

5th Place Match

  • David Gold (Lucas Lovejoy Hs) 6-4, Sr. over Eric Torres (Dumas Hs) 8-5, Jr. (Dec 8-3)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Vislosky of Lucas Lovejoy Hs
  • 2nd Place – Jaret Defreece of Hebron
  • 3rd Place – Matthew Darrow of Rockwall
  • 4th Place – Gabe Wild of Wakeland
  • 5th Place – Gabe Story of Seven Lakes
  • 6th Place – Aden Smith of Grapevine

1st Place Match

  • Alex Vislosky (Lucas Lovejoy Hs) 9-2, Sr. over Jaret Defreece (Hebron) 3-2, Sr. (Fall 1:48)

3rd Place Match

  • Matthew Darrow (Rockwall) 14-6, Sr. over Gabe Wild (Wakeland) 11-6, Jr. (Fall 4:27)

5th Place Match

  • Gabe Story (Seven Lakes ) 10-5, Sr. over Aden Smith (Grapevine) 4-6, . (Fall 3:20)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Lilly of Rockwall
  • 2nd Place – Austin Krumwiede of Grapevine
  • 3rd Place – Steven Weihing of Frisco Centennial
  • 4th Place – Joshua West of Wakeland
  • 5th Place – Trent Rucker of Lucas Lovejoy Hs
  • 6th Place – Jake Rogers of Seven Lakes

1st Place Match

  • Zach Lilly (Rockwall) 11-6, Sr. over Austin Krumwiede (Grapevine) 5-5, Sr. (Fall 3:55)

3rd Place Match

  • Steven Weihing (Frisco Centennial) 10-2, Jr. over Joshua West (Wakeland) 9-5, Jr. (Fall 5:41)

5th Place Match

  • Trent Rucker (Lucas Lovejoy Hs) 4-1, So. over Jake Rogers (Seven Lakes ) 10-10, Sr. (Dec 7-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Milster of Rockwall
  • 2nd Place – Jacob Redenbaugh of Frisco Centennial
  • 3rd Place – Colby Brothers of Richardson Lake Highlands Hs
  • 4th Place – Victor Gutierrez of Hereford
  • 5th Place – Carlos Romero of Frisco Memorial
  • 6th Place – Daniel Sajanov of Lone Star

1st Place Match

  • Bryce Milster (Rockwall) 12-3, So. over Jacob Redenbaugh (Frisco Centennial) 9-2, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Colby Brothers (Richardson Lake Highlands Hs) 15-6, Jr. over Victor Gutierrez (Hereford) 11-3, Sr. (Fall 1:58)

5th Place Match

  • Carlos Romero (Frisco Memorial) 9-1, So. over Daniel Sajanov (Lone Star) 8-8, Fr. (Dec 8-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Holly of Grapevine
  • 2nd Place – John Bray of Frisco Centennial
  • 3rd Place – Ramsey Brahimaj of Rockwall
  • 4th Place – Barto Radman of Seven Lakes
  • 5th Place – Nick Woolston of Lone Star
  • 6th Place – Joel Montijo of Hereford

1st Place Match

  • Michael Holly (Grapevine) 13-1, Sr. over John Bray (Frisco Centennial) 9-3, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Ramsey Brahimaj (Rockwall) 5-3, Jr. over Barto Radman (Seven Lakes ) 11-6, Sr. (Fall 5:58)

5th Place Match

  • Nick Woolston (Lone Star) 15-5, Jr. over Joel Montijo (Hereford) 6-4, Sr. (Fall 1:39)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Arian Sejdini of Frisco Centennial
  • 2nd Place – Joe Racicot of Seven Lakes
  • 3rd Place – Caden Holland of Grapevine
  • 4th Place – Nathan Wise of Lone Star
  • 5th Place – Luke Halter of Lewisville
  • 6th Place – Ramiro Gamboa of Hebron

1st Place Match

  • Arian Sejdini (Frisco Centennial) 11-0, Sr. over Joe Racicot (Seven Lakes ) 15-2, Jr. (TB-1 2-1)

3rd Place Match

  • Caden Holland (Grapevine) 8-5, Jr. over Nathan Wise (Lone Star) 8-4, Jr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Luke Halter (Lewisville) 3-1, Sr. over Ramiro Gamboa (Hebron) 7-8, Sr. (Dec 5-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Adegbenro of Lewisville
  • 2nd Place – Austin Blair of Lucas Lovejoy Hs
  • 3rd Place – Ryan Zatopek of Richardson Lake Highlands Hs
  • 4th Place – Jaime Sanchez of Dumas Hs
  • 5th Place – James Strohmeyer of Rockwall
  • 6th Place – Jared Cerda of Amarillo Palo Duro

1st Place Match

  • David Adegbenro (Lewisville) 4-0, Jr. over Austin Blair (Lucas Lovejoy Hs) 6-2, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Ryan Zatopek (Richardson Lake Highlands Hs) 18-3, Jr. over Jaime Sanchez (Dumas Hs) 8-4, Sr. (Fall 1:23)

5th Place Match

  • James Strohmeyer (Rockwall) 9-6, Sr. over Jared Cerda (Amarillo Palo Duro) 2-2, Sr. (Fall 0:41)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Pacheco of Frisco Memorial
  • 2nd Place – Hezekiah Williams of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Jordan Duff of Hebron
  • 4th Place – Marcos Ortiz of Hereford
  • 5th Place – Andrew Wiechman of Dallas Jesuit
  • 6th Place – Sam Herd of Frisco Centennial

1st Place Match

  • Jacob Pacheco (Frisco Memorial) 20-3, Sr. over Hezekiah Williams (Amarillo Palo Duro) 2-1, Jr. (Fall 1:30)

3rd Place Match

  • Jordan Duff (Hebron) 6-5, Jr. over Marcos Ortiz (Hereford) 6-3, Sr. (Fall 0:56)

5th Place Match

  • Andrew Wiechman (Dallas Jesuit ) 4-4, So. over Sam Herd (Frisco Centennial) 6-5, Sr. (Dec 3-0)

What do you think?

Written by TexasWrestling