in

2020 UIL District 9-6A Results

 

Team Scores Boys
1 Katy 248.5
2 Katy Seven Lakes 181.0
3 Katy Cinco Ranch 168.5
4 Katy Tompkins 147.0
5 Katy Morton Ranch 144.0
6 Richmond George Ranch 96.0
7 Houston Strake Jesuit 88.0
7 Katy Taylor 88.0
9 Katy Mayde Creek 52.0

 

Team Scores Girls
1 Katy Tompkins 171.0
2 Katy Morton Ranch 154.0
3 Katy Seven Lakes 130.0
4 Katy Mayde Creek 103.0
5 Katy 81.0
6 Katy Taylor 57.0
7 Katy Cinco Ranch 55.0
8 Richmond George Ranch 12.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Douglas Melrose of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Phoenix Medrano-Martinez of Katy
  • 3rd Place – Jose Salinas of Katy Seven Lakes
  • 4th Place – Esai Deras of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Austin Harper of Katy Tompkins
  • 6th Place – Jessie Gutierrez of Katy Mayde Creek
  • 7th Place – Anthony Tritico of Katy Taylor

1st Place Match

  • Douglas Melrose (Katy Morton Ranch) 33-1, Sr. over Phoenix Medrano-Martinez (Katy) 40-6, Fr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Jose Salinas (Katy Seven Lakes) 38-10, So. over Esai Deras (Katy Cinco Ranch) 33-14, Jr. (M. For.)

5th Place Match

  • Austin Harper (Katy Tompkins) 27-18, Fr. over Jessie Gutierrez (Katy Mayde Creek) 26-15, Sr. (Dec 3-0)

7th Place Match

  • Anthony Tritico (Katy Taylor) 28-10, Fr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Esai Deras (Katy Cinco Ranch) 33-14, Jr. over Austin Harper (Katy Tompkins) 27-18, Fr. (NC)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremy Manibog of Katy
  • 2nd Place – Patrick Durias of Houston Strake Jesuit
  • 3rd Place – Yaseen Refaie of Katy Seven Lakes
  • 4th Place – Ty Ferguson of Katy Mayde Creek
  • 5th Place – Karmanya Patidar of Katy Tompkins
  • 6th Place – David Dossett of Katy Taylor
  • 7th Place – Raymond Marquez of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Jeremy Manibog (Katy) 32-7, Fr. over Patrick Durias (Houston Strake Jesuit) 27-10, Jr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Yaseen Refaie (Katy Seven Lakes) 27-15, So. over Ty Ferguson (Katy Mayde Creek) 22-15, So. (Fall 4:24)

5th Place Match

  • Karmanya Patidar (Katy Tompkins) 9-10, So. over David Dossett (Katy Taylor) 23-13, Fr. (Fall 0:36)

7th Place Match

  • Raymond Marquez (Katy Morton Ranch) 4-15, Fr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Ty Ferguson (Katy Mayde Creek) 22-15, So. over Karmanya Patidar (Katy Tompkins) 9-10, So. (NC)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Crandall of Katy
  • 2nd Place – Ruben Moreno of Katy Morton Ranch
  • 3rd Place – Tommy Azbill of Katy Cinco Ranch
  • 4th Place – Koen Quiambao of Katy Seven Lakes
  • 5th Place – Brenden Townsend of Katy Tompkins
  • 6th Place – Danny Tang of Katy Taylor

1st Place Match

  • Jackson Crandall (Katy) 38-3, Jr. over Ruben Moreno (Katy Morton Ranch) 33-13, Jr. (MD 14-0)

3rd Place Match

  • Tommy Azbill (Katy Cinco Ranch) 26-12, Jr. over Koen Quiambao (Katy Seven Lakes) 28-15, Jr. (Fall 2:28)

5th Place Match

  • Brenden Townsend (Katy Tompkins) 32-16, Sr. over Danny Tang (Katy Taylor) 4-12, Jr. (Fall 0:54)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Koen Quiambao (Katy Seven Lakes) 28-15, Jr. over Brenden Townsend (Katy Tompkins) 32-16, Sr. (NC)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Minnick of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Tyler Sliman of Katy
  • 3rd Place – Pablo Mantilla of Katy Cinco Ranch
  • 4th Place – Philip Junghans of Houston Strake Jesuit
  • 5th Place – Alex DeValle of Katy Seven Lakes

1st Place Match

  • Cole Minnick (Katy Tompkins) 33-6, Jr. over Tyler Sliman (Katy) 31-13, Sr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Pablo Mantilla (Katy Cinco Ranch) 21-15, Sr. over Philip Junghans (Houston Strake Jesuit) 25-8, Jr. (SV-1 10-8)

5th Place Match

  • Alex DeValle (Katy Seven Lakes) 22-13, Jr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Philip Junghans (Houston Strake Jesuit) 25-8, Jr. over Alex DeValle (Katy Seven Lakes) 22-13, Jr. (NC)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luke Holland of Katy
  • 2nd Place – Michael Bone of Katy Taylor
  • 3rd Place – Mikell Goodwin of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Luc Boucher of Katy Seven Lakes
  • 5th Place – Miguel Martinez of Katy Tompkins
  • 6th Place – Alex Lloyd of Houston Strake Jesuit
  • 8th Place – Preston Bryant of Katy Cinco Ranch
  • 8th Place – Abel Torres of Richmond George Ranch

1st Place Match

  • Luke Holland (Katy) 39-9, Jr. over Michael Bone (Katy Taylor) 37-7, So. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Mikell Goodwin (Katy Morton Ranch) 27-6, So. over Luc Boucher (Katy Seven Lakes) 21-12, Sr. (MD 15-3)

5th Place Match

  • Miguel Martinez (Katy Tompkins) 14-12, Sr. over Alex Lloyd (Houston Strake Jesuit) 14-10, Jr. (For.)

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

4th Place Match

  • Luc Boucher (Katy Seven Lakes) 21-12, Sr. over Miguel Martinez (Katy Tompkins) 14-12, Sr. (NC)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Wilke of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Tomas Fuentes of Katy Cinco Ranch
  • 3rd Place – Ajani Reyes of Katy Morton Ranch
  • 5th Place – Preston Satterfield of Katy
  • 5th Place – Max Huang of Katy Seven Lakes
  • 6th Place – Khalil Saldivar of Houston Strake Jesuit
  • 8th Place – Kyumin Lee of Katy Taylor
  • 8th Place – Manuel Caraballo of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Mason Wilke (Katy Tompkins) 34-7, Jr. over Tomas Fuentes (Katy Cinco Ranch) 27-15, So. (Fall 4:36)

3rd Place Match

  • Ajani Reyes (Katy Morton Ranch) 26-10, Sr. over Max Huang (Katy Seven Lakes) 12-9, Jr. (Fall 4:33)

5th Place Match

  • Preston Satterfield (Katy) 30-19, Sr. over Khalil Saldivar (Houston Strake Jesuit) 21-18, So. (Dec 5-4)

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

4th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Truman Timmons of Katy
  • 2nd Place – Jonathan Lizama of Katy Morton Ranch
  • 3rd Place – Michael Amico of Katy Seven Lakes
  • 4th Place – Taggert Fowler of Katy Tompkins
  • 5th Place – Bernardo Vilchis of Katy Cinco Ranch
  • 6th Place – Jaxon Markey of Richmond George Ranch

1st Place Match

  • Truman Timmons (Katy) 35-8, Jr. over Jonathan Lizama (Katy Morton Ranch) 41-10, Sr. (Fall 6:00)

3rd Place Match

  • Michael Amico (Katy Seven Lakes) 35-12, So. over Taggert Fowler (Katy Tompkins) 28-17, Sr. (Dec 3-2)

4th Place Match

  • Taggert Fowler (Katy Tompkins) 28-17, Sr. over Bernardo Vilchis (Katy Cinco Ranch) 20-20, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Bernardo Vilchis (Katy Cinco Ranch) 20-20, Sr. over Jaxon Markey (Richmond George Ranch) 7-13, Sr. (Dec 6-3)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ty Wright of Katy
  • 2nd Place – Mustafa Khan of Houston Strake Jesuit
  • 3rd Place – Gabe Story of Katy Seven Lakes
  • 4th Place – Max Vuyk of Katy Tompkins
  • 5th Place – Bruno Vilchis of Katy Cinco Ranch
  • 6th Place – Camron Hennon of Katy Taylor
  • 8th Place – Josiah Elder of Katy Mayde Creek
  • 8th Place – Gregory Gonzalez of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Ty Wright (Katy) 34-11, Sr. over Mustafa Khan (Houston Strake Jesuit) 24-6, Jr. (Dec 13-9)

3rd Place Match

  • Gabe Story (Katy Seven Lakes) 31-14, Sr. over Max Vuyk (Katy Tompkins) 21-14, Sr. (Fall 4:36)

5th Place Match

  • Bruno Vilchis (Katy Cinco Ranch) 11-13, Sr. over Camron Hennon (Katy Taylor) 8-5, Jr. (Dec 6-3)

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

4th Place Match

  • Max Vuyk (Katy Tompkins) 21-14, Sr. over Bruno Vilchis (Katy Cinco Ranch) 11-13, Sr. (NC)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Kelske of Katy
  • 2nd Place – Harris Masson of Katy Tompkins
  • 3rd Place – Gustav Ebbesen of Katy Cinco Ranch
  • 4th Place – Ethan Kallis of Katy Taylor
  • 5th Place – Jake Rogers of Katy Seven Lakes
  • 6th Place – Brandon Crump of Richmond George Ranch

1st Place Match

  • Jacob Kelske (Katy) 44-4, Sr. over Harris Masson (Katy Tompkins) 31-9, Jr. (Fall 3:07)

3rd Place Match

  • Gustav Ebbesen (Katy Cinco Ranch) 38-11, Sr. over Ethan Kallis (Katy Taylor) 26-13, Sr. (Dec 5-2)

4th Place Match

  • Ethan Kallis (Katy Taylor) 26-13, Sr. over Jake Rogers (Katy Seven Lakes) 26-21, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Jake Rogers (Katy Seven Lakes) 26-21, Sr. over Brandon Crump (Richmond George Ranch) 6-9, Sr. (Dec 2-0)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kishawn Higgins of Katy
  • 2nd Place – Samad Al-Khatib of Richmond George Ranch
  • 3rd Place – Austin Bunton of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Christopher Loewenstein of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Isaac Villarreal of Katy Seven Lakes
  • 6th Place – Tim Lucio of Katy Tompkins

1st Place Match

  • Kishawn Higgins (Katy) 46-1, Sr. over Samad Al-Khatib (Richmond George Ranch) 30-8, So. (TF-1.5 2:08 (17-2))

3rd Place Match

  • Austin Bunton (Katy Morton Ranch) 21-10, Sr. over Christopher Loewenstein (Katy Cinco Ranch) 22-10, Jr. (Fall 1:55)

5th Place Match

  • Isaac Villarreal (Katy Seven Lakes) 13-12, Sr. over Tim Lucio (Katy Tompkins) 9-20, Jr. (Fall 0:51)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Christopher Loewenstein (Katy Cinco Ranch) 22-10, Jr. over Isaac Villarreal (Katy Seven Lakes) 13-12, Sr. (NC)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Barto Radman of Katy Seven Lakes
  • 2nd Place – Luke Marvin of Richmond George Ranch
  • 3rd Place – Lane Staton of Katy Cinco Ranch
  • 4th Place – Anthony Shirley of Katy Tompkins
  • 5th Place – Mark Reese of Katy Taylor
  • 6th Place – Kent Stovall of Houston Strake Jesuit
  • 7th Place – Charlie Schuetz of Katy

1st Place Match

  • Barto Radman (Katy Seven Lakes) 32-10, Sr. over Luke Marvin (Richmond George Ranch) 13-5, Jr. (Fall 3:31)

3rd Place Match

  • Lane Staton (Katy Cinco Ranch) 24-16, Jr. over Anthony Shirley (Katy Tompkins) 9-14, Jr. (Inj. 1:12)

5th Place Match

  • Mark Reese (Katy Taylor) 3-5, Sr. over Kent Stovall (Houston Strake Jesuit) 11-11, So. (For.)

7th Place Match

  • Charlie Schuetz (Katy) 3-18, Jr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Anthony Shirley (Katy Tompkins) 9-14, Jr. over Mark Reese (Katy Taylor) 3-5, Sr. (NC)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Racicot of Katy Seven Lakes
  • 2nd Place – Jayden Turner of Katy Cinco Ranch
  • 3rd Place – Judson Mixon of Richmond George Ranch
  • 4th Place – Omar Juarez of Katy Morton Ranch
  • 5th Place – Nick Carpenter of Katy
  • 6th Place – Yasmin Azimi of Katy Taylor
  • 7th Place – JJ Perez of Katy Tompkins

1st Place Match

  • Joe Racicot (Katy Seven Lakes) 37-5, Jr. over Jayden Turner (Katy Cinco Ranch) 37-8, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Judson Mixon (Richmond George Ranch) 3-1, So. over Omar Juarez (Katy Morton Ranch) 9-11, So. (Fall 2:01)

5th Place Match

  • Nick Carpenter (Katy) 22-16, Sr. over Yasmin Azimi (Katy Taylor) 13-13, Sr. (Fall 2:11)

7th Place Match

  • JJ Perez (Katy Tompkins) 1-8, Jr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Omar Juarez (Katy Morton Ranch) 9-11, So. over Nick Carpenter (Katy) 22-16, Sr. (NC)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcos Balbuena of Katy Mayde Creek
  • 2nd Place – Landon Parrish of Katy Cinco Ranch
  • 3rd Place – Grant Perry of Houston Strake Jesuit
  • 4th Place – Josue Campos of Katy Morton Ranch
  • 5th Place – Gerardo Vega Gonzalez of Richmond George Ranch

1st Place Match

  • Marcos Balbuena (Katy Mayde Creek) 13-4, Sr. over Landon Parrish (Katy Cinco Ranch) 24-12, So. (Fall 4:54)

3rd Place Match

  • Grant Perry (Houston Strake Jesuit) 5-3, Sr. over Josue Campos (Katy Morton Ranch) 13-18, So. (Fall 0:29)

5th Place Match

  • Gerardo Vega Gonzalez (Richmond George Ranch) 5-12, Jr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Josue Campos (Katy Morton Ranch) 13-18, So. over Gerardo Vega Gonzalez (Richmond George Ranch) 5-12, Jr. (NC)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Curshawn Wilkins of Katy Taylor
  • 2nd Place – Austin Stubbs of Richmond George Ranch
  • 5th Place – Trey Terry of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Rodney Trotter of Katy
  • 6th Place – Anthony Cepeda of Katy Mayde Creek
  • 6th Place – Blake Rogers of Katy Seven Lakes
  • 7th Place – D`Mari Longmire of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Curshawn Wilkins (Katy Taylor) 36-3, Sr. over Austin Stubbs (Richmond George Ranch) 2-1, Jr. (Fall 1:30)

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • D`Mari Longmire (Katy Morton Ranch) 13-11, Jr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isabella Walsh of Katy Cinco Ranch
  • 2nd Place – Adelaide Martinsen of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Rachel Cotter of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Victoria Pena of Katy Tompkins
  • 5th Place – Kimberly Castaneda of Katy
  • 6th Place – Lydia Urteaga of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Isabella Walsh (Katy Cinco Ranch) 27-11, Jr. over Adelaide Martinsen (Katy Seven Lakes) 30-9, So. (Fall 3:04)

3rd Place Match

  • Rachel Cotter (Katy Morton Ranch) 22-4, Fr. over Victoria Pena (Katy Tompkins) 10-8, So. (Dec 8-1)

5th Place Match

  • Kimberly Castaneda (Katy) 10-19, Fr. over Lydia Urteaga (Katy Mayde Creek) 1-3, Jr. (Fall 2:11)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Victoria Pena (Katy Tompkins) 10-8, So. over Kimberly Castaneda (Katy) 10-19, Fr. (NC)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Cotter of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Julia Nowak of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Elizabeth Lucio of Katy Tompkins
  • 4th Place – Jessica Zachary of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Brittany Cotter (Katy Morton Ranch) 31-1, Jr. over Julia Nowak (Katy Seven Lakes) 22-10, Jr. (Fall 0:47)

3rd Place Match

  • Elizabeth Lucio (Katy Tompkins) 3-10, Fr. over Jessica Zachary (Katy Mayde Creek) 0-2, Jr. (Fall 0:17)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Jessica Zachary (Katy Mayde Creek) 0-2, Jr. over () , . (NC)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kiara Ortega of Katy
  • 2nd Place – Natalie Vasquez of Katy Morton Ranch
  • 3rd Place – Joselin Hernandez of Katy Cinco Ranch
  • 4th Place – Isabel Garcia of Katy Tompkins
  • 5th Place – Sophia Ho of Katy Mayde Creek
  • 6th Place – Amireh Mohammad of Katy Taylor
  • 7th Place – Ava Samec of Katy Seven Lakes

1st Place Match

  • Kiara Ortega (Katy) 28-10, Sr. over Natalie Vasquez (Katy Morton Ranch) 17-10, So. (MD 9-1)

3rd Place Match

  • Joselin Hernandez (Katy Cinco Ranch) 20-12, Sr. over Isabel Garcia (Katy Tompkins) 6-10, Sr. (Fall 0:30)

5th Place Match

  • Sophia Ho (Katy Mayde Creek) 8-25, Fr. over Amireh Mohammad (Katy Taylor) 13-11, Fr. (Fall 2:02)

7th Place Match

  • Ava Samec (Katy Seven Lakes) 17-16, So. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Isabel Garcia (Katy Tompkins) 6-10, Sr. over Sophia Ho (Katy Mayde Creek) 8-25, Fr. (Dec 19-18)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lilly Broadrick of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Djin(Didi) Box of Katy
  • 3rd Place – Destenny Sotelo of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Ruby Stamatis of Katy Seven Lakes
  • 5th Place – Laya Trujillo of Katy Taylor
  • 6th Place – Felicity Dutcher of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Lilly Broadrick (Katy Tompkins) 28-3, Jr. over Djin(Didi) Box (Katy) 22-14, Sr. (Fall 0:50)

3rd Place Match

  • Destenny Sotelo (Katy Morton Ranch) 20-11, Sr. over Ruby Stamatis (Katy Seven Lakes) 23-16, So. (Fall 1:50)

5th Place Match

  • Laya Trujillo (Katy Taylor) 13-12, Jr. over Felicity Dutcher (Katy Mayde Creek) 3-16, Jr. (Dec 12-6)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Ruby Stamatis (Katy Seven Lakes) 23-16, So. over Laya Trujillo (Katy Taylor) 13-12, Jr. (NC)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Danielle Miller of Katy Seven Lakes
  • 2nd Place – Illyauna Martinez of Katy Mayde Creek
  • 3rd Place – Desiree Briggs of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Kayley Perez of Richmond George Ranch
  • 5th Place – Brianna Patterson of Katy
  • 6th Place – Savannah Scheffler of Katy Tompkins
  • 7th Place – Aza Hernandez of Katy Taylor

1st Place Match

  • Danielle Miller (Katy Seven Lakes) 33-8, Sr. over Illyauna Martinez (Katy Mayde Creek) 34-6, Sr. (MD 13-5)

3rd Place Match

  • Desiree Briggs (Katy Morton Ranch) 30-14, Sr. over Kayley Perez (Richmond George Ranch) 20-11, Jr. (Fall 3:54)

5th Place Match

  • Brianna Patterson (Katy) 11-9, Jr. over Savannah Scheffler (Katy Tompkins) 18-19, Jr. (Dec 1-0)

7th Place Match

  • Aza Hernandez (Katy Taylor) 10-15, So. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Kayley Perez (Richmond George Ranch) 20-11, Jr. over Brianna Patterson (Katy) 11-9, Jr. (NC)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Krista Garcia of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Andrea Tamez of Katy Tompkins
  • 4th Place – Graycen Hall of Katy

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch) 37-1, Sr. over Krista Garcia (Katy Seven Lakes) 38-8, Sr. (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Andrea Tamez (Katy Tompkins) 20-13, Jr. over Graycen Hall (Katy) 20-15, Jr. (MD 10-2)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Graycen Hall (Katy) 20-15, Jr. over () , . (NC)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lauren Collins of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Akilah Mosley of Katy Mayde Creek
  • 3rd Place – Liliann Gomez Botelho of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Judea Higgins-Morris of Katy
  • 5th Place – Shirit Holdeman of Katy Seven Lakes
  • 6th Place – Rebecca Mullaly of Katy Taylor

1st Place Match

  • Lauren Collins (Katy Tompkins) 23-10, Sr. over Akilah Mosley (Katy Mayde Creek) 24-11, Sr. (Fall 3:02)

3rd Place Match

  • Liliann Gomez Botelho (Katy Morton Ranch) 21-15, Jr. over Judea Higgins-Morris (Katy) 18-17, So. (Fall 2:12)

5th Place Match

  • Shirit Holdeman (Katy Seven Lakes) 14-12, Fr. over Rebecca Mullaly (Katy Taylor) 9-10, Fr. (MD 12-1)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Judea Higgins-Morris (Katy) 18-17, So. over Shirit Holdeman (Katy Seven Lakes) 14-12, Fr. (NC)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaitlyn Bryant of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Bren O`Neill of Katy Taylor
  • 3rd Place – Bria Johnson of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Amari Watkins of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Penelope DeVault of Katy Mayde Creek

1st Place Match

  • Kaitlyn Bryant (Katy Tompkins) 36-0, Jr. over Bren O`Neill (Katy Taylor) 26-13, Sr. (Fall 1:11)

3rd Place Match

  • Bria Johnson (Katy Morton Ranch) 19-17, Fr. over Amari Watkins (Katy Cinco Ranch) 18-20, Sr. (UTB 4-3)

5th Place Match

  • Penelope DeVault (Katy Mayde Creek) 10-15, Jr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Amari Watkins (Katy Cinco Ranch) 18-20, Sr. over Penelope DeVault (Katy Mayde Creek) 10-15, Jr. (NC)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nicole Blinn of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Annmarie Janssen of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Nesmah Zahran of Katy Taylor
  • 4th Place – Alexis McKinney of Katy Mayde Creek
  • 5th Place – Rachel Durwood of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Nicole Blinn (Katy Tompkins) 32-5, Jr. over Annmarie Janssen (Katy Seven Lakes) 26-14, So. (Fall 2:47)

3rd Place Match

  • Nesmah Zahran (Katy Taylor) 20-8, So. over Alexis McKinney (Katy Mayde Creek) 19-14, Jr. (Fall 1:56)

5th Place Match

  • Rachel Durwood (Katy Morton Ranch) 9-13, Fr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Alexis McKinney (Katy Mayde Creek) 19-14, Jr. over Rachel Durwood (Katy Morton Ranch) 9-13, Fr. (NC)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rewa Chababo of Katy Mayde Creek
  • 2nd Place – Chelsea Andrade of Katy Tompkins
  • 3rd Place – Violet Champion of Katy Taylor
  • 4th Place – Adetutu Adenusi of Katy Seven Lakes
  • 5th Place – Nmesoma Obikili of Katy Morton Ranch

1st Place Match

  • Rewa Chababo (Katy Mayde Creek) 29-5, So. over Chelsea Andrade (Katy Tompkins) 15-4, Jr. (Fall 1:44)

3rd Place Match

  • Violet Champion (Katy Taylor) 27-11, Sr. over Adetutu Adenusi (Katy Seven Lakes) 14-15, Fr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Nmesoma Obikili (Katy Morton Ranch) 4-5, Fr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Adetutu Adenusi (Katy Seven Lakes) 14-15, Fr. over Nmesoma Obikili (Katy Morton Ranch) 4-5, Fr. (NC)

What do you think?

Written by TexasWrestling