in

2020 UIL District 14-5A Results

 

Team Scores Boys
1San Antonio Veterans Memorial232.0
2San Antonio Burbank178.0
3Uvalde147.5
4Converse Wagner103.5
5San Antonio Highlands52.0
6San Antonio Brooks Academy46.0
Printed on 02/08/2020 01:06 p.m.

 

Team Scores girls
1San Antonio Veterans Memorial114.0
2San Antonio Brooks Academy81.0
3Uvalde74.0
4San Antonio Highlands38.0
5Converse Wagner29.0
6San Antonio Burbank27.0

 

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Arlin Padilla of Uvalde
  • 2nd Place – Tristen Zuniga of San Antonio Veterans Memorial
  • 3rd Place – Caillou Tristan of San Antonio Burbank

1st Place Match

  • Arlin Padilla (Uvalde) 21-9, So. over Tristen Zuniga (San Antonio Veterans Memorial) 10-12, Fr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Caillou Tristan (San Antonio Burbank) 0-1, Fr. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sebastian Pacheco of Converse Wagner

1st Place Match

  • Sebastian Pacheco (Converse Wagner) 7-3, Jr. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Reynaldo Perez of Uvalde
  • 2nd Place – Raysun Allan of San Antonio Veterans Memorial
  • 3rd Place – Andrew Briseno of San Antonio Burbank

1st Place Match

  • Reynaldo Perez (Uvalde) 17-1, Jr. over Raysun Allan (San Antonio Veterans Memorial) 15-7, Fr. (Fall 1:02)

3rd Place Match

  • Andrew Briseno (San Antonio Burbank) 2-4, So. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xander Salcido of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Gavin Galvan of San Antonio Burbank

1st Place Match

  • Xander Salcido (San Antonio Veterans Memorial) 15-7, Fr. over Gavin Galvan (San Antonio Burbank) 2-7, Fr. (Fall 0:45)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andres Garza of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Celso Rodriguez of San Antonio Burbank
  • 3rd Place – Jose Martinez of Uvalde
  • 4th Place – Arturo Ostiguin of Converse Wagner

1st Place Match

  • Andres Garza (San Antonio Veterans Memorial) 25-11, Jr. over Celso Rodriguez (San Antonio Burbank) 7-8, So. (MD 15-2)

3rd Place Match

  • Jose Martinez (Uvalde) 4-6, So. over Arturo Ostiguin (Converse Wagner) 0-2, Jr. (Fall 2:46)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Arturo Ostiguin (Converse Wagner) 0-2, Jr. over () , . (NC)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dominique Quiroz of Uvalde
  • 2nd Place – Matthew Pacheco of Converse Wagner
  • 3rd Place – Andrew Buentello of San Antonio Burbank
  • 4th Place – Caden Adkison of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Dominique Quiroz (Uvalde) 30-7, So. over Matthew Pacheco (Converse Wagner) 9-4, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Andrew Buentello (San Antonio Burbank) 6-6, So. over Caden Adkison (San Antonio Veterans Memorial) 17-15, Fr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Caden Adkison (San Antonio Veterans Memorial) 17-15, Fr. over () , . (NC)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jesse Robles of Uvalde
  • 2nd Place – Jaylin Johnson of San Antonio Highlands
  • 3rd Place – Joseph Tovar of San Antonio Veterans Memorial
  • 4th Place – Edgar Velazquez of Converse Wagner
  • 5th Place – Joe Arrendondo of San Antonio Burbank
  • 6th Place – Xavier Cardenas of San Antonio Brooks Academy

1st Place Match

  • Jesse Robles (Uvalde) 16-13, Sr. over Jaylin Johnson (San Antonio Highlands) 1-1, Jr. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Joseph Tovar (San Antonio Veterans Memorial) 17-14, Jr. over Edgar Velazquez (Converse Wagner) 2-2, Fr. (Fall 3:13)

5th Place Match

  • Joe Arrendondo (San Antonio Burbank) 4-8, So. over Xavier Cardenas (San Antonio Brooks Academy) 0-7, Fr. (Fall 0:30)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Edgar Velazquez (Converse Wagner) 2-2, Fr. over Joe Arrendondo (San Antonio Burbank) 4-8, So. (NC)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samuel De los Santos of San Antonio Brooks Academy
  • 2nd Place – Charles Perez of San Antonio Burbank
  • 3rd Place – Lorenzo Esparza of Converse Wagner
  • 4th Place – Zade Salcido of San Antonio Veterans Memorial
  • 5th Place – Aidan Martinez of Uvalde
  • 6th Place – Aiden Guerra of San Antonio Highlands

1st Place Match

  • Samuel De los Santos (San Antonio Brooks Academy) 12-4, So. over Charles Perez (San Antonio Burbank) 13-9, Jr. (SV-1 14-3)

3rd Place Match

  • Lorenzo Esparza (Converse Wagner) 4-2, Jr. over Zade Salcido (San Antonio Veterans Memorial) 12-13, So. (MD 18-9)

5th Place Match

  • Aidan Martinez (Uvalde) 7-10, Sr. over Aiden Guerra (San Antonio Highlands) 0-3, So. (Fall 1:57)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Zade Salcido (San Antonio Veterans Memorial) 12-13, So. over Aidan Martinez (Uvalde) 7-10, Sr. (NC)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Noah Oswalt of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Joleo Hernandez of Uvalde
  • 3rd Place – Michael Pope of San Antonio Highlands
  • 4th Place – Lorenzo Trujillo of San Antonio Burbank
  • 5th Place – Clarence Moszee of Converse Wagner
  • 6th Place – Malaki Camacho of San Antonio Brooks Academy

1st Place Match

  • Noah Oswalt (San Antonio Veterans Memorial) 7-9, Sr. over Joleo Hernandez (Uvalde) 4-7, So. (Fall 0:51)

3rd Place Match

  • Michael Pope (San Antonio Highlands) 2-1, Jr. over Lorenzo Trujillo (San Antonio Burbank) 7-7, Sr. (SV-1 11-9)

5th Place Match

  • Clarence Moszee (Converse Wagner) 1-3, Jr. over Malaki Camacho (San Antonio Brooks Academy) 0-7, So. (For.)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Lorenzo Trujillo (San Antonio Burbank) 7-7, Sr. over Clarence Moszee (Converse Wagner) 1-3, Jr. (Fall 1:28)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Quentin Owens of Converse Wagner
  • 2nd Place – Francisco Villareal of San Antonio Highlands
  • 3rd Place – David Garcia of San Antonio Burbank
  • 4th Place – Tarik Adkins of San Antonio Veterans Memorial
  • 5th Place – Ricardo Ramon of Uvalde
  • 7th Place – Angel Serna of San Antonio Brooks Academy

1st Place Match

  • Quentin Owens (Converse Wagner) 4-1, So. over Francisco Villareal (San Antonio Highlands) 1-1, Jr. (Fall 3:54)

3rd Place Match

  • David Garcia (San Antonio Burbank) 6-4, Sr. over Tarik Adkins (San Antonio Veterans Memorial) 4-4, Jr. (Fall 2:26)

5th Place Match

  • Ricardo Ramon (Uvalde) 10-9, Sr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • Angel Serna (San Antonio Brooks Academy) 0-12, Fr. over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Tarik Adkins (San Antonio Veterans Memorial) 4-4, Jr. over Ricardo Ramon (Uvalde) 10-9, Sr. (NC)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Omari Frazier of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Alex Araiaz of San Antonio Burbank
  • 3rd Place – George Willemin of Uvalde

1st Place Match

  • Omari Frazier (San Antonio Veterans Memorial) 21-4, Sr. over Alex Araiaz (San Antonio Burbank) 4-5, Jr. (Fall 2:56)

3rd Place Match

  • George Willemin (Uvalde) 7-11, Sr. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ace Vargas of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Matthew Salazar of San Antonio Burbank
  • 3rd Place – Isaiah Castillo of Uvalde

1st Place Match

  • Ace Vargas (San Antonio Veterans Memorial) 29-10, Jr. over Matthew Salazar (San Antonio Burbank) 15-7, Jr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Isaiah Castillo (Uvalde) 3-8, So. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sabastian Cappuccio of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Jason Rivera of San Antonio Brooks Academy
  • 3rd Place – Joe Klein of San Antonio Burbank

1st Place Match

  • Sabastian Cappuccio (San Antonio Veterans Memorial) 16-10, Sr. over Jason Rivera (San Antonio Brooks Academy) 3-7, Sr. (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • Joe Klein (San Antonio Burbank) 5-6, Sr. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavier Morris of San Antonio Burbank
  • 2nd Place – Johnaton Pressley of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Xavier Morris (San Antonio Burbank) 11-8, Jr. over Johnaton Pressley (San Antonio Veterans Memorial) 1-4, So. (Fall 0:19)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathalia Quiroz of Uvalde

1st Place Match

  • Nathalia Quiroz (Uvalde) 11-11, Fr. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Vasquez of San Antonio Brooks Academy
  • 2nd Place – Karyssa Davila of Uvalde
  • 3rd Place – Alisa Hernandez of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Joe Vasquez (San Antonio Brooks Academy) 18-1, Sr. over Karyssa Davila (Uvalde) 15-11, So. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Alisa Hernandez (San Antonio Veterans Memorial) 4-10, So. over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bailey Chapa of Uvalde
  • 2nd Place – April Canales of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Bailey Chapa (Uvalde) 3-7, Fr. over April Canales (San Antonio Veterans Memorial) 3-8, So. (Fall 3:01)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aneesa Sepulveda of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Aneesa Sepulveda (San Antonio Veterans Memorial) 11-9, Sr. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hailey Radcliff of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Adrian Vasquez of San Antonio Brooks Academy

1st Place Match

  • Hailey Radcliff (San Antonio Veterans Memorial) 14-13, So. over Adrian Vasquez (San Antonio Brooks Academy) 6-11, Fr. (Fall 4:29)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ailany Silva of San Antonio Veterans Memorial
  • 2nd Place – Bethany Villegas of San Antonio Highlands

1st Place Match

  • Ailany Silva (San Antonio Veterans Memorial) 16-13, Jr. over Bethany Villegas (San Antonio Highlands) 0-1, Fr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rose Scotello of San Antonio Brooks Academy
  • 2nd Place – Alexandria Nolasco of Uvalde
  • 3rd Place – Jagger Torres of San Antonio Highlands
  • 4th Place – Emily Leza of San Antonio Burbank
  • 5th Place – Brianna Nunez of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Rose Scotello (San Antonio Brooks Academy) 18-5, Fr. over Alexandria Nolasco (Uvalde) 8-10, Jr. (Fall 1:09)

3rd Place Match

  • Jagger Torres (San Antonio Highlands) 2-1, Sr. over Emily Leza (San Antonio Burbank) 2-8, Jr. (Fall 2:00)

5th Place Match

  • Brianna Nunez (San Antonio Veterans Memorial) 1-4, Fr. over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Emily Leza (San Antonio Burbank) 2-8, Jr. over Brianna Nunez (San Antonio Veterans Memorial) 1-4, Fr. (NC)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pheonix Talamantez of San Antonio Brooks Academy
  • 2nd Place – Gina Guerrero of San Antonio Burbank
  • 3rd Place – Illiana Munoz of San Antonio Highlands
  • 4th Place – Victoria Pacheco of Converse Wagner

1st Place Match

  • Pheonix Talamantez (San Antonio Brooks Academy) 19-2, Sr. over Gina Guerrero (San Antonio Burbank) 6-7, So. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Illiana Munoz (San Antonio Highlands) 1-1, Sr. over Victoria Pacheco (Converse Wagner) 0-2, Fr. (Fall 2:40)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • Victoria Pacheco (Converse Wagner) 0-2, Fr. over () , . (NC)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yadhira A. Lerma of Converse Wagner
  • 2nd Place – Marijah Holder of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Yadhira A. Lerma (Converse Wagner) 1-0, Fr. over Marijah Holder (San Antonio Veterans Memorial) 15-12, Sr. (Fall 1:21)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Charlize Valdez of San Antonio Veterans Memorial

1st Place Match

  • Charlize Valdez (San Antonio Veterans Memorial) 1-0, So. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

7th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

4th Place Match

  • () , . over () , . (NC)

What do you think?

Written by TexasWrestling