in

2020 UIL District 10-6A Results

 

Team Scores Boys
1 Cypress Ranch 243.5
2 Cypress Woods 239.0
3 Cypress Park 176.0
4 Cy-Fair 162.0
5 Bridgeland 132.0
6 Jersey Village 128.0
7 Langham Creek 120.0
8 Cypress Creek 108.5
9 Cypress Springs 80.0
10 Cypress Falls 73.0
11 Cypress Ridge 65.0
12 Cypress Lakes 57.0

 

 

Team Scores Girls
1 Cypress Park 187.0
2 Langham Creek 137.0
3 Cypress Woods 122.0
4 Jersey Village 117.0
5 Cypress Ranch 96.0
6 Cypress Lakes 94.0
7 Cypress Ridge 92.0
8 Bridgeland 82.0
9 Cy-Fair 76.0
10 Cypress Creek 72.5
11 Cypress Springs 71.5
12 Cypress Falls 4.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Robeson-moreira of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Alex Amaya of Jersey Village
  • 3rd Place – Caden lee Lopez of Langham Creek
  • 4th Place – Wyatt Lewis of Cy-Fair
  • 5th Place – Ma`kiyah lytrell Solomon of Cypress Creek
  • 6th Place – Riley Pedersen of Cypress Springs

1st Place Match

  • Alexander Robeson-moreira (Cypress Ranch) 38-10, Fr. over Alex Amaya (Jersey Village) 19-17, So. (Fall 1:57)

3rd Place Match

  • Caden lee Lopez (Langham Creek) 20-21, So. over Wyatt Lewis (Cy-Fair) 10-16, Fr. (Dec 6-5)

4th Place Match

  • Wyatt Lewis (Cy-Fair) 10-16, Fr. over Ma`kiyah lytrell Solomon (Cypress Creek) 9-14, So. (NC)

5th Place Match

  • Ma`kiyah lytrell Solomon (Cypress Creek) 9-14, So. over Riley Pedersen (Cypress Springs) 6-12, Fr. (Fall 2:17)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavior Harrell of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Russell Rice of Cypress Woods
  • 3rd Place – Ricardo Pena of Cypress Falls
  • 4th Place – Momen Abdel-raouf of Cypress Springs
  • 5th Place – Brandon lee Leblanc of Langham Creek
  • 6th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Cameron Adair of Cypress Park

1st Place Match

  • Xavior Harrell (Cypress Ranch) 28-5, So. over Russell Rice (Cypress Woods) 32-15, Sr. (TF-1.5 5:59 (20-3))

3rd Place Match

  • Ricardo Pena (Cypress Falls) 20-17, Sr. over Momen Abdel-raouf (Cypress Springs) 9-18, Fr. (Fall 2:26)

4th Place Match

  • Momen Abdel-raouf (Cypress Springs) 9-18, Fr. over Brandon lee Leblanc (Langham Creek) 7-7, Fr. (NC)

5th Place Match

  • Brandon lee Leblanc (Langham Creek) 7-7, Fr. over Forfeit Forfeit () 1-2, . (For.)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ian Blanchard of Cypress Woods
  • 2nd Place – Nicolas Lopez of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Cesar Rabago of Cy-Fair
  • 4th Place – Dylan michael Lovaglio of Bridgeland
  • 5th Place – Mark andrew Villagrana of Jersey Village
  • 6th Place – Marcus Hayes of Cypress Lakes

1st Place Match

  • Ian Blanchard (Cypress Woods) 29-14, Sr. over Nicolas Lopez (Cypress Ranch) 26-8, So. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Cesar Rabago (Cy-Fair) 13-7, Jr. over Dylan michael Lovaglio (Bridgeland) 17-18, So. (SV-1 7-6)

4th Place Match

  • Dylan michael Lovaglio (Bridgeland) 17-18, So. over Mark andrew Villagrana (Jersey Village) 15-19, Sr. (MD 17-6)

5th Place Match

  • Mark andrew Villagrana (Jersey Village) 15-19, Sr. over Marcus Hayes (Cypress Lakes) 9-12, So. (Dec 5-4)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ruben Calderon of Cypress Falls
  • 2nd Place – Nabeel khalil Rehman of Bridgeland
  • 3rd Place – Ty Broussard of Cy-Fair
  • 4th Place – Kraven Martinez of Cypress Park
  • 5th Place – William Ratliff of Cypress Woods
  • 6th Place – Collin bernard Brown of Cypress Lakes

1st Place Match

  • Ruben Calderon (Cypress Falls) 42-3, Jr. over Nabeel khalil Rehman (Bridgeland) 28-15, Sr. (TF-1.5 3:43 (17-2))

3rd Place Match

  • Ty Broussard (Cy-Fair) 23-17, Jr. over Kraven Martinez (Cypress Park) 11-13, Fr. (MD 8-0)

4th Place Match

  • Kraven Martinez (Cypress Park) 11-13, Fr. over William Ratliff (Cypress Woods) 13-11, Jr. (NC)

5th Place Match

  • William Ratliff (Cypress Woods) 13-11, Jr. over Collin bernard Brown (Cypress Lakes) 10-14, Jr. (Dec 6-5)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Grogan of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Henry seth Walker jr of Cypress Creek
  • 3rd Place – Armando Martinez of Cypress Park
  • 4th Place – Nicholas Cordova of Bridgeland
  • 5th Place – Trent michael Evans of Cypress Lakes
  • 6th Place – Alec Strange of Cy-Fair

1st Place Match

  • Jacob Grogan (Cypress Ranch) 40-2, Jr. over Henry seth Walker jr (Cypress Creek) 23-9, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Armando Martinez (Cypress Park) 33-11, Sr. over Nicholas Cordova (Bridgeland) 18-13, So. (Dec 5-1)

4th Place Match

  • Nicholas Cordova (Bridgeland) 18-13, So. over Trent michael Evans (Cypress Lakes) 23-12, Fr. (NC)

5th Place Match

  • Trent michael Evans (Cypress Lakes) 23-12, Fr. over Alec Strange (Cy-Fair) 13-14, So. (Fall 4:16)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jireh mikeal Howard of Cypress Creek
  • 2nd Place – Joshua Seguerra of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Ariah George of Cy-Fair
  • 4th Place – Max anthony Bronte of Cypress Ridge
  • 5th Place – Hayden Boudreaux of Bridgeland
  • 6th Place – Julian Martinez of Cypress Springs

1st Place Match

  • Jireh mikeal Howard (Cypress Creek) 25-7, Sr. over Joshua Seguerra (Cypress Ranch) 23-14, Jr. (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Ariah George (Cy-Fair) 15-10, Jr. over Max anthony Bronte (Cypress Ridge) 18-15, Jr. (Fall 4:33)

4th Place Match

  • Max anthony Bronte (Cypress Ridge) 18-15, Jr. over Hayden Boudreaux (Bridgeland) 8-8, Fr. (Fall 3:24)

5th Place Match

  • Hayden Boudreaux (Bridgeland) 8-8, Fr. over Julian Martinez (Cypress Springs) 15-13, So. (For.)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaxon Good of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Rolando Orellana of Cypress Park
  • 3rd Place – Charles Jackson of Cy-Fair
  • 4th Place – Arya Shojaei of Langham Creek
  • 5th Place – Von Pascasio of Cypress Woods
  • 6th Place – Jose Pena of Cypress Falls

1st Place Match

  • Jaxon Good (Cypress Ranch) 31-10, Jr. over Rolando Orellana (Cypress Park) 14-10, Jr. (Fall 1:06)

3rd Place Match

  • Charles Jackson (Cy-Fair) 26-14, Sr. over Arya Shojaei (Langham Creek) 21-21, Sr. (Dec 14-8)

4th Place Match

  • Arya Shojaei (Langham Creek) 21-21, Sr. over Von Pascasio (Cypress Woods) 19-27, So. (NC)

5th Place Match

  • Von Pascasio (Cypress Woods) 19-27, So. over Jose Pena (Cypress Falls) 13-20, Jr. (Dec 6-5)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Latuff of Cypress Woods
  • 2nd Place – Ricardo Deleon of Cypress Park
  • 3rd Place – Manuel Yanez of Cypress Springs
  • 4th Place – Nathaniel eliazar Leader of Cypress Creek
  • 5th Place – Joseph Brown of Bridgeland
  • 6th Place – William Gronowski of Cypress Ranch

1st Place Match

  • David Latuff (Cypress Woods) 44-14, Sr. over Ricardo Deleon (Cypress Park) 25-11, Jr. (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • Manuel Yanez (Cypress Springs) 24-13, Sr. over Joseph Brown (Bridgeland) 18-13, Jr. (Dec 12-8)

4th Place Match

  • Nathaniel eliazar Leader (Cypress Creek) 28-18, Jr. over Joseph Brown (Bridgeland) 18-13, Jr. (TF-1.5 3:18 (20-4))

5th Place Match

  • Nathaniel eliazar Leader (Cypress Creek) 28-18, Jr. over William Gronowski (Cypress Ranch) 3-5, So. (Fall 0:31)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avante Williams of Cypress Park
  • 2nd Place – Benjamin Vogt of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Andrew Garcia of Cypress Woods
  • 4th Place – Jarrett lee Steiner of Langham Creek
  • 5th Place – Dalyn Davis of Cy-Fair
  • 6th Place – Rodrigo Sanchez of Cypress Ridge

1st Place Match

  • Avante Williams (Cypress Park) 34-13, Jr. over Benjamin Vogt (Cypress Ranch) 17-8, Fr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Andrew Garcia (Cypress Woods) 26-25, Jr. over Jarrett lee Steiner (Langham Creek) 29-13, Jr. (Fall 0:31)

4th Place Match

  • Jarrett lee Steiner (Langham Creek) 29-13, Jr. over Dalyn Davis (Cy-Fair) 15-18, Jr. (Fall 4:42)

5th Place Match

  • Dalyn Davis (Cy-Fair) 15-18, Jr. over Rodrigo Sanchez (Cypress Ridge) 8-14, Sr. (Dec 4-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yuki berlin Janvier of Jersey Village
  • 2nd Place – Marvin Brewster of Cypress Woods
  • 3rd Place – Brandon steven Parada of Bridgeland
  • 4th Place – Kade Campbell of Cy-Fair
  • 5th Place – Sebastian emiliano Lara of Langham Creek
  • 6th Place – Justin Ishmael of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Yuki berlin Janvier (Jersey Village) 34-9, Sr. over Marvin Brewster (Cypress Woods) 45-11, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Brandon steven Parada (Bridgeland) 18-13, Sr. over Kade Campbell (Cy-Fair) 11-9, Sr. (Fall 0:56)

4th Place Match

  • Kade Campbell (Cy-Fair) 11-9, Sr. over Sebastian emiliano Lara (Langham Creek) 17-10, So. (NC)

5th Place Match

  • Sebastian emiliano Lara (Langham Creek) 17-10, So. over Justin Ishmael (Cypress Ranch) 20-19, Sr. (Dec 8-7)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marc Hawthorne of Cypress Woods
  • 2nd Place – Gabriel Ceniceros of Cypress Lakes
  • 3rd Place – Brendan Martinez of Cy-Fair
  • 4th Place – Christian Romero of Jersey Village
  • 5th Place – Adam Joseph of Cypress Springs
  • 6th Place – Robert Davis of Cypress Park

1st Place Match

  • Marc Hawthorne (Cypress Woods) 42-11, Sr. over Gabriel Ceniceros (Cypress Lakes) 11-9, Sr. (Fall 4:53)

3rd Place Match

  • Brendan Martinez (Cy-Fair) 22-8, Jr. over Christian Romero (Jersey Village) 18-13, Sr. (Dec 19-16)

4th Place Match

  • Christian Romero (Jersey Village) 18-13, Sr. over Adam Joseph (Cypress Springs) 8-8, So. (NC)

5th Place Match

  • Adam Joseph (Cypress Springs) 8-8, So. over Robert Davis (Cypress Park) 7-7, So. (Fall 2:02)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah markeith Howard of Cypress Creek
  • 2nd Place – Julian joseph Rodriguez of Langham Creek
  • 3rd Place – Andrew Hinojosa of Cy-Fair
  • 4th Place – Xavier raul Salazar of Jersey Village
  • 5th Place – Ruben Fernandez of Cypress Ranch
  • 6th Place – Terry Miller of Cypress Park

1st Place Match

  • Jeremiah markeith Howard (Cypress Creek) 22-5, Jr. over Julian joseph Rodriguez (Langham Creek) 18-9, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Andrew Hinojosa (Cy-Fair) 23-12, Jr. over Xavier raul Salazar (Jersey Village) 10-10, Jr. (Dec 3-2)

4th Place Match

  • Xavier raul Salazar (Jersey Village) 10-10, Jr. over Ruben Fernandez (Cypress Ranch) 14-19, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Ruben Fernandez (Cypress Ranch) 14-19, Jr. over Terry Miller (Cypress Park) 10-16, So. (SV-1 5-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Flores of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Bryan Gutierrez of Cypress Park
  • 3rd Place – Jose angel Gonzalez of Jersey Village
  • 4th Place – Evin Leson of Cypress Springs
  • 5th Place – Drake Harrison of Cypress Woods
  • 6th Place – Joshua daniel Keith of Langham Creek

1st Place Match

  • Jonathan Flores (Cypress Ranch) 34-8, Sr. over Bryan Gutierrez (Cypress Park) 11-6, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Jose angel Gonzalez (Jersey Village) 27-10, Sr. over Evin Leson (Cypress Springs) 24-16, Jr. (TB-1 2-1)

4th Place Match

  • Evin Leson (Cypress Springs) 24-16, Jr. over Drake Harrison (Cypress Woods) 14-29, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Drake Harrison (Cypress Woods) 14-29, Jr. over Joshua daniel Keith (Langham Creek) 17-15, Jr. (Fall 1:29)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angel Robles perdomo of Cypress Woods
  • 2nd Place – Sylvester Villarreal of Cypress Ridge
  • 3rd Place – Angel Marrujo of Cypress Park
  • 4th Place – Oghenemine Imarh of Bridgeland
  • 5th Place – Robert anthony Herrada of Jersey Village
  • 6th Place – Brayden alexander Staggs of Langham Creek

1st Place Match

  • Angel Robles perdomo (Cypress Woods) 22-8, Sr. over Sylvester Villarreal (Cypress Ridge) 26-7, Sr. (Fall 3:42)

3rd Place Match

  • Angel Marrujo (Cypress Park) 19-4, Jr. over Oghenemine Imarh (Bridgeland) 12-8, Jr. (Fall 2:21)

4th Place Match

  • Oghenemine Imarh (Bridgeland) 12-8, Jr. over Robert anthony Herrada (Jersey Village) 23-19, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Robert anthony Herrada (Jersey Village) 23-19, Jr. over Brayden alexander Staggs (Langham Creek) 12-12, Sr. (Dec 7-2)

 

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dana Ruiz of Cypress Park
  • 2nd Place – Daniella Bradley jimenez of Cypress Woods
  • 3rd Place – Melissa Cifuentes of Cypress Springs
  • 4th Place – Alejandra Mezano of Cypress Ranch
  • 5th Place – Naida rubie Alvarenga of Jersey Village
  • 6th Place – Vanessa Fonseca of Cypress Lakes

1st Place Match

  • Dana Ruiz (Cypress Park) 26-5, Sr. over Daniella Bradley jimenez (Cypress Woods) 22-3, Jr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Melissa Cifuentes (Cypress Springs) 30-11, So. over Alejandra Mezano (Cypress Ranch) 21-13, Fr. (Fall 4:26)

4th Place Match

  • Alejandra Mezano (Cypress Ranch) 21-13, Fr. over Naida rubie Alvarenga (Jersey Village) 12-19, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Naida rubie Alvarenga (Jersey Village) 12-19, Jr. over Vanessa Fonseca (Cypress Lakes) 14-8, Fr. (For.)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda lee Mcaleavey of Cypress Creek
  • 2nd Place – Endygo Scott of Cypress Park
  • 3rd Place – Renae katriest Wesley of Cypress Lakes
  • 4th Place – Jocelyn Triana of Cypress Woods
  • 5th Place – Lauren rose Sharkis of Langham Creek

1st Place Match

  • Amanda lee Mcaleavey (Cypress Creek) 30-0, Sr. over Endygo Scott (Cypress Park) 27-6, Sr. (TF-1.5 5:57 (18-2))

3rd Place Match

  • Renae katriest Wesley (Cypress Lakes) 13-11, Jr. over Lauren rose Sharkis (Langham Creek) 22-14, Jr. (Dec 11-10)

4th Place Match

  • Jocelyn Triana (Cypress Woods) 21-19, Jr. over Lauren rose Sharkis (Langham Creek) 22-14, Jr. (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Jocelyn Triana (Cypress Woods) 21-19, Jr. over () , . (Bye)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nakeeya Blaze of Jersey Village
  • 2nd Place – Kylie rae Torres of Langham Creek
  • 3rd Place – Aliyah Trigueros of Cy-Fair
  • 4th Place – Yohlett Alicea of Cypress Park
  • 5th Place – Shelbi Murray of Cypress Woods
  • 6th Place – Anh Nguyen of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Nakeeya Blaze (Jersey Village) 32-7, Jr. over Kylie rae Torres (Langham Creek) 22-12, Jr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Aliyah Trigueros (Cy-Fair) 20-12, So. over Yohlett Alicea (Cypress Park) 16-16, Fr. (Fall 2:12)

4th Place Match

  • Yohlett Alicea (Cypress Park) 16-16, Fr. over Shelbi Murray (Cypress Woods) 4-28, So. (Fall 1:29)

5th Place Match

  • Shelbi Murray (Cypress Woods) 4-28, So. over Anh Nguyen (Cypress Ranch) 9-8, Jr. (Dec 4-3)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Blanca Cuevas of Cy-Fair
  • 2nd Place – Jaia arnae Ashley of Jersey Village
  • 3rd Place – Trinitynya Gray of Cypress Park
  • 4th Place – Estela Bocanegra of Cypress Springs
  • 5th Place – Avery elizabeth Pruitt of Bridgeland
  • 6th Place – Estrella Raya-espinosa of Cypress Lakes

1st Place Match

  • Blanca Cuevas (Cy-Fair) 22-7, Sr. over Jaia arnae Ashley (Jersey Village) 31-13, Sr. (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Trinitynya Gray (Cypress Park) 11-5, Sr. over Estela Bocanegra (Cypress Springs) 9-11, Jr. (TB-1 6-5)

4th Place Match

  • Estela Bocanegra (Cypress Springs) 9-11, Jr. over Avery elizabeth Pruitt (Bridgeland) 7-16, Fr. (NC)

5th Place Match

  • Avery elizabeth Pruitt (Bridgeland) 7-16, Fr. over Estrella Raya-espinosa (Cypress Lakes) 8-13, Jr. (Fall 1:50)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Mottley of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Maryellen grace Lafferty of Cypress Creek
  • 3rd Place – Deborah christiana Hubbard of Cypress Ridge
  • 4th Place – Annika vanhouten Gotlieb of Langham Creek
  • 5th Place – Arianna Rincon of Cypress Park
  • 6th Place – Caleigh Waltman of Cypress Woods

1st Place Match

  • Olivia Mottley (Cypress Ranch) 42-1, Sr. over Maryellen grace Lafferty (Cypress Creek) 27-6, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Deborah christiana Hubbard (Cypress Ridge) 16-9, Jr. over Annika vanhouten Gotlieb (Langham Creek) 32-17, So. (Dec 8-1)

4th Place Match

  • Annika vanhouten Gotlieb (Langham Creek) 32-17, So. over Arianna Rincon (Cypress Park) 17-9, So. (NC)

5th Place Match

  • Arianna Rincon (Cypress Park) 17-9, So. over Caleigh Waltman (Cypress Woods) 17-28, So. (Fall 3:34)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Madeleine Morris of Cypress Park
  • 2nd Place – Derriane Morrison of Cypress Lakes
  • 3rd Place – Diriann victoria Porras of Langham Creek
  • 4th Place – Kennedy Blake of Cypress Woods
  • 5th Place – Mercedes alexis Walker of Cypress Creek
  • 6th Place – Paige Murdoch of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Madeleine Morris (Cypress Park) 30-7, So. over Derriane Morrison (Cypress Lakes) 20-7, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Diriann victoria Porras (Langham Creek) 29-10, Jr. over Kennedy Blake (Cypress Woods) 24-24, Sr. (Fall 4:27)

4th Place Match

  • Kennedy Blake (Cypress Woods) 24-24, Sr. over Mercedes alexis Walker (Cypress Creek) 15-19, Fr. (NC)

5th Place Match

  • Mercedes alexis Walker (Cypress Creek) 15-19, Fr. over Paige Murdoch (Cypress Ranch) 22-13, Jr. (Fall 3:40)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nia Miranda of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Kailee paige Mccarty of Cypress Ridge
  • 3rd Place – Khadijah temitayo Sanusi of Langham Creek
  • 4th Place – Miah White of Cypress Park
  • 5th Place – Marisa Salazar of Jersey Village
  • 6th Place – Ruth Mendez of Cypress Springs

1st Place Match

  • Nia Miranda (Cypress Ranch) 40-1, Sr. over Kailee paige Mccarty (Cypress Ridge) 25-12, Jr. (Fall 3:02)

3rd Place Match

  • Khadijah temitayo Sanusi (Langham Creek) 22-11, Jr. over Miah White (Cypress Park) 18-9, Sr. (Dec 5-2)

4th Place Match

  • Miah White (Cypress Park) 18-9, Sr. over Marisa Salazar (Jersey Village) 25-15, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Marisa Salazar (Jersey Village) 25-15, Jr. over Ruth Mendez (Cypress Springs) 18-15, So. (Dec 6-2)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Fahydat Bello of Cypress Park
  • 2nd Place – Alexandra evette Cisneros of Bridgeland
  • 3rd Place – Mia Zaino of Cypress Woods
  • 4th Place – Marie antoinette Salazar of Jersey Village
  • 5th Place – Corlyn Davis of Cy-Fair
  • 6th Place – Biry Sanchez of Cypress Ridge

1st Place Match

  • Fahydat Bello (Cypress Park) 39-2, Jr. over Alexandra evette Cisneros (Bridgeland) 25-10, Jr. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Mia Zaino (Cypress Woods) 36-18, So. over Marie antoinette Salazar (Jersey Village) 19-19, So. (Fall 3:00)

4th Place Match

  • Marie antoinette Salazar (Jersey Village) 19-19, So. over Corlyn Davis (Cy-Fair) 29-7, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Corlyn Davis (Cy-Fair) 29-7, Jr. over Biry Sanchez (Cypress Ridge) 19-16, So. (Fall 3:56)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kinsley christine Staggs of Langham Creek
  • 2nd Place – Anastasia Evans of Cypress Woods
  • 3rd Place – Ana mariela Moreno of Cypress Lakes
  • 4th Place – Angela Villegas of Cypress Park
  • 5th Place – Celeste Hidalgo of Cy-Fair
  • 6th Place – Yajaira cristal Escobar of Cypress Ridge

1st Place Match

  • Kinsley christine Staggs (Langham Creek) 33-12, Sr. over Anastasia Evans (Cypress Woods) 22-12, Sr. (Fall 4:15)

3rd Place Match

  • Ana mariela Moreno (Cypress Lakes) 24-10, Jr. over Angela Villegas (Cypress Park) 10-6, Jr. (Fall 3:30)

4th Place Match

  • Angela Villegas (Cypress Park) 10-6, Jr. over Celeste Hidalgo (Cy-Fair) 7-7, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Celeste Hidalgo (Cy-Fair) 7-7, Sr. over Yajaira cristal Escobar (Cypress Ridge) 6-9, So. (Fall 4:45)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Callie renea Youngblood of Bridgeland
  • 2nd Place – Melanie marie Oyervides of Cypress Ridge
  • 3rd Place – Zoe andrea Gluckman of Langham Creek
  • 4th Place – Edna iliana Morales of Jersey Village
  • 5th Place – Gabriela Deleon of Cypress Springs
  • 6th Place – Carolyn Marroquin of Cypress Lakes

1st Place Match

  • Callie renea Youngblood (Bridgeland) 26-5, Jr. over Melanie marie Oyervides (Cypress Ridge) 23-10, Jr. (Fall 3:46)

3rd Place Match

  • Zoe andrea Gluckman (Langham Creek) 21-12, Sr. over Edna iliana Morales (Jersey Village) 19-13, Sr. (Dec 4-2)

4th Place Match

  • Edna iliana Morales (Jersey Village) 19-13, Sr. over Gabriela Deleon (Cypress Springs) 12-12, So. (NC)

5th Place Match

  • Gabriela Deleon (Cypress Springs) 12-12, So. over Carolyn Marroquin (Cypress Lakes) 9-10, So. (MD 11-0)

What do you think?

Written by TexasWrestling