in

Tiger Classic Invitational Results

Team Scores Boys
1 Conroe Woodlands College Park 257.5
2 Klein Cain 257.0
3 Klein 256.0
4 Katy Morton Ranch 158.0
5 Klein Collins 147.0
6 Conroe The Woodlands 143.5
7 Cypress Woods 136.0
8 Austin Bowie 127.0
9 Bridgeland 106.0
10 Humble 99.5
11 Conroe Oak Ridge 98.0
12 Conroe 86.0
12 Humble Kingwood 86.0
14 Waller 84.5
15 Cy-Fair 74.0
16 Conroe Grand Oaks 69.5
17 Cypress Lakes 69.0
17 Friendswood 69.0
19 Cypress Ridge 60.0
20 Cypress Falls 59.5
21 League City Clear Springs 55.0
22 Cypress Springs 50.5
23 Humble Kingwood Park 45.0
24 Klein Oak 40.0
25 Cypress Park 37.0
26 Houston Milby 32.0
27 Klein Forest 30.0
28 Humble Atascocita 6.0
29 Lamar Fulshear 4.0

Team Scores Girls
1 Conroe Oak Ridge (Girls) 174.0
2 Katy Morton Ranch (Girls) 149.0
3 Klein Collins (Girls) 133.0
4 Klein Cain (Girls) 126.5
5 Austin Bowie (Girls) 116.0
6 Humble Kingwood Park (Girls) 105.0
7 Conroe Woodlands College Park (Girls) 103.0
8 Cypress Park (Girls) 91.0
9 Conroe (Girls) 86.0
9 Waller (Girls) 86.0
11 Cypress Ridge (Girls) 84.0
12 Bridgeland (Girls) 77.0
13 Cy-Fair (Girls) 70.0
14 Cypress Lakes (Girls) 69.0
15 Klein (Girls) 65.5
16 Cypress Springs (Girls) 55.0
17 Houston Milby (Girls) 49.0
18 Klein Oak (Girls) 43.0
19 Cypress Woods (Girls) 42.0
20 Friendswood (Girls) 36.0
21 League City Clear Springs (Girls) 33.5
22 Conroe Grand Oaks (Girls) 28.0
22 Cypress Ridge (Girls) 2 28.0
22 Klein Forest (Girls) 28.0
25 Humble Kingwood (Girls) 23.0
26 Cypress Falls (Girls) 22.0
27 Humble (Girls) 21.0
28 Humble Atascocita (Girls) 13.0
29 Conroe The Woodlands (Girls) 0.0
29 Lamar Fulshear (Girls) 0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marc Cortes of Klein Cain
  • 2nd Place – Douglas Melrose of Katy Morton Ranch
  • 3rd Place – A.J Marino of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Chris Wilemon of Klein Collins
  • 5th Place – Greg Mills of Conroe The Woodlands
  • 6th Place – David Rogers of Conroe The Woodlands

1st Place Match

  • Marc Cortes (Klein Cain) 35-3, Jr. over Douglas Melrose (Katy Morton Ranch) 33-2, Sr. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • A.J Marino (Conroe Woodlands College Park) 27-12, Fr. over Chris Wilemon (Klein Collins) 23-9, Fr. (Fall 0:41)

5th Place Match

  • Greg Mills (Conroe The Woodlands) 16-8, Fr. over David Rogers (Conroe The Woodlands) 20-12, Sr. (Fall 4:00)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Stephen Nguyen of Klein Cain
  • 2nd Place – Timothy McGuire of Klein
  • 3rd Place – Bryant Duncan of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Grant Faulkner of Austin Bowie
  • 5th Place – Ricardo Pena of Cypress Falls
  • 6th Place – Lauro Pino of Friendswood

1st Place Match

  • Stephen Nguyen (Klein Cain) 35-1, Jr. over Timothy McGuire (Klein) 33-9, Fr. (TB-1 5-4)

3rd Place Match

  • Bryant Duncan (Conroe Woodlands College Park) 21-11, Sr. over Grant Faulkner (Austin Bowie) 14-5, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Ricardo Pena (Cypress Falls) 13-15, Sr. over Lauro Pino (Friendswood) 11-7, Jr. (Fall 1:26)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Micah White of Humble Kingwood
  • 2nd Place – Ruben Moreno of Katy Morton Ranch
  • 3rd Place – Kaden Erman of Conroe The Woodlands
  • 4th Place – Ian Blanchard of Cypress Woods
  • 5th Place – Talim Hussain of Klein Cain
  • 6th Place – Ryan Lobato of Conroe Grand Oaks

1st Place Match

  • Micah White (Humble Kingwood) 30-4, Jr. over Ruben Moreno (Katy Morton Ranch) 29-11, Jr. (Dec 16-11)

3rd Place Match

  • Kaden Erman (Conroe The Woodlands) 27-15, So. over Ian Blanchard (Cypress Woods) 21-11, Sr. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Talim Hussain (Klein Cain) 34-10, So. over Ryan Lobato (Conroe Grand Oaks) 16-13, Fr. (Fall 1:50)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ruben Calderon of Cypress Falls
  • 2nd Place – Luke Hempfling of Conroe The Woodlands
  • 3rd Place – Dylan Plows of League City Clear Springs
  • 4th Place – Bryson Cole of Conroe
  • 5th Place – Nabeel Khalil Rehman of Bridgeland
  • 6th Place – Nathan Mester of Klein

1st Place Match

  • Ruben Calderon (Cypress Falls) 35-1, Jr. over Luke Hempfling (Conroe The Woodlands) 36-8, Jr. (MD 10-1)

3rd Place Match

  • Dylan Plows (League City Clear Springs) 18-8, So. over Bryson Cole (Conroe) 19-9, Jr. (MD 8-0)

5th Place Match

  • Nabeel Khalil Rehman (Bridgeland) 19-10, Sr. over Nathan Mester (Klein) 3-3, Jr. (Dec 8-4)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mikell Goodwin of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Trent Michael Evans of Cypress Lakes
  • 3rd Place – Joshua Moreno of Austin Bowie
  • 4th Place – Armando Martinez of Cypress Park
  • 5th Place – Luis Martinez of Humble
  • 6th Place – Olin Pierson of Conroe The Woodlands

1st Place Match

  • Mikell Goodwin (Katy Morton Ranch) 21-4, So. over Trent Michael Evans (Cypress Lakes) 16-9, Fr. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • Joshua Moreno (Austin Bowie) 28-6, So. over Armando Martinez (Cypress Park) 25-10, Sr. (Fall 0:47)

5th Place Match

  • Luis Martinez (Humble) 29-9, So. over Olin Pierson (Conroe The Woodlands) 19-14, So. (Dec 11-5)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roberto Bautista of Klein
  • 2nd Place – Octavius Esquivel of Waller
  • 3rd Place – Joe Hendershot of Conroe Woodlands College Park
  • 4th Place – Isaiah I of Klein Collins
  • 5th Place – Ajani Reyes of Katy Morton Ranch
  • 6th Place – Carlos Guevara of Klein Cain

1st Place Match

  • Roberto Bautista (Klein) 40-9, So. over Octavius Esquivel (Waller) 24-6, Jr. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • Joe Hendershot (Conroe Woodlands College Park) 28-11, Jr. over Isaiah I (Klein Collins) 13-9, Sr. (MD 14-0)

5th Place Match

  • Ajani Reyes (Katy Morton Ranch) 19-9, Sr. over Carlos Guevara (Klein Cain) 25-8, Sr. (MD 13-3)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Thomas of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Konnor Wright of Humble Kingwood
  • 3rd Place – Jonathan Lizama of Katy Morton Ranch
  • 4th Place – Tye Frnka of Austin Bowie
  • 5th Place – Dario Jimenez of Klein Collins
  • 6th Place – Collin Hughes of Conroe Grand Oaks

1st Place Match

  • Josh Thomas (Conroe Woodlands College Park) 33-6, Sr. over Konnor Wright (Humble Kingwood) 34-5, Jr. (Fall 0:39)

3rd Place Match

  • Jonathan Lizama (Katy Morton Ranch) 35-9, Sr. over Tye Frnka (Austin Bowie) 26-6, Jr. (MD 11-3)

5th Place Match

  • Dario Jimenez (Klein Collins) 30-12, So. over Collin Hughes (Conroe Grand Oaks) 17-7, Jr. (Fall 1:49)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Thomas of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Jonathon Weathersby-Campbell of Humble
  • 3rd Place – Nicholas Bayliss of Klein
  • 4th Place – David Latuff of Cypress Woods
  • 5th Place – Andrew Clayton of Klein
  • 6th Place – Angel Rojas of Waller

1st Place Match

  • Brandon Thomas (Conroe Woodlands College Park) 36-6, Sr. over Jonathon Weathersby-Campbell (Humble) 12-1, Jr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Nicholas Bayliss (Klein) 7-1, So. over David Latuff (Cypress Woods) 34-12, Sr. (Fall 3:36)

5th Place Match

  • Andrew Clayton (Klein) 24-16, Fr. over Angel Rojas (Waller) 22-9, Jr. (Fall 2:15)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Wertz of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Mason Theiss of Klein Cain
  • 3rd Place – Johnathon Ward of Klein
  • 4th Place – Andrew Soliz of Humble
  • 5th Place – Parker Payne of Conroe Oak Ridge
  • 6th Place – Jacob Rasmussen of Klein Collins

1st Place Match

  • Jonathan Wertz (Conroe Woodlands College Park) 41-4, Jr. over Mason Theiss (Klein Cain) 13-9, Sr. (Fall 2:30)

3rd Place Match

  • Johnathon Ward (Klein) 23-15, Jr. over Andrew Soliz (Humble) 30-9, Sr. (MD 12-4)

5th Place Match

  • Parker Payne (Conroe Oak Ridge) 18-12, Jr. over Jacob Rasmussen (Klein Collins) 28-15, Jr. (Fall 0:54)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marvin Brewster of Cypress Woods
  • 2nd Place – Alex Cannon of Klein Cain
  • 3rd Place – Jaidyn Criswell of Klein
  • 4th Place – Tanner Christensen of Conroe Woodlands College Park
  • 5th Place – Almarion Johnson of Waller
  • 6th Place – Brandon Steven Parada of Bridgeland

1st Place Match

  • Marvin Brewster (Cypress Woods) 35-9, Jr. over Alex Cannon (Klein Cain) 38-7, Sr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Jaidyn Criswell (Klein) 27-13, So. over Tanner Christensen (Conroe Woodlands College Park) 22-13, Jr. (SV-1 4-2)

5th Place Match

  • Almarion Johnson (Waller) 15-7, Jr. over Brandon Steven Parada (Bridgeland) 13-14, Sr. (Dec 8-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eli Sheeren of Klein
  • 2nd Place – Marc Hawthorne of Cypress Woods
  • 3rd Place – Brendan Martinez of Cy-Fair
  • 4th Place – Gabriel Ceniceros of Cypress Lakes
  • 5th Place – Damien Hill of Klein Cain
  • 6th Place – James Tyler Goodman of Bridgeland

1st Place Match

  • Eli Sheeren (Klein) 42-2, Jr. over Marc Hawthorne (Cypress Woods) 33-10, Sr. (Fall 2:19)

3rd Place Match

  • Brendan Martinez (Cy-Fair) 14-5, Jr. over Gabriel Ceniceros (Cypress Lakes) 8-8, Sr. (Fall 1:58)

5th Place Match

  • Damien Hill (Klein Cain) 23-11, Jr. over James Tyler Goodman (Bridgeland) 12-13, Fr. (Fall 2:34)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Deandre Rucker of Klein Collins
  • 2nd Place – Ian Sears of Conroe Woodlands College Park
  • 3rd Place – Robert Morris of Klein
  • 4th Place – John Podowski of Conroe The Woodlands
  • 5th Place – Logan Ideker of Conroe Oak Ridge
  • 6th Place – Caleb Beeson of Klein Cain

1st Place Match

  • Deandre Rucker (Klein Collins) 21-1, Sr. over Ian Sears (Conroe Woodlands College Park) 26-11, Jr. (Fall 1:21)

3rd Place Match

  • Robert Morris (Klein) 7-1, So. over John Podowski (Conroe The Woodlands) 20-13, So. (SV-1 6-4)

5th Place Match

  • Logan Ideker (Conroe Oak Ridge) 6-2, Sr. over Caleb Beeson (Klein Cain) 12-5, Sr. (SV-1 9-7)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavier Diaz of Klein
  • 2nd Place – Johrdan Howard of Klein Cain
  • 3rd Place – Ryan Aamodt of Friendswood
  • 4th Place – Evan Lessing of Conroe Grand Oaks
  • 5th Place – Evin Leson of Cypress Springs
  • 6th Place – Guy Lefort of Conroe Woodlands College Park

1st Place Match

  • Xavier Diaz (Klein) 36-5, Sr. over Johrdan Howard (Klein Cain) 21-3, Jr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Ryan Aamodt (Friendswood) 21-3, Sr. over Evan Lessing (Conroe Grand Oaks) 19-10, Jr. (Fall 1:52)

5th Place Match

  • Evin Leson (Cypress Springs) 5-2, Jr. over Guy Lefort (Conroe Woodlands College Park) 27-12, Sr. (For.)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brennan McElroy of Conroe Oak Ridge
  • 2nd Place – Travis Bell of Klein Cain
  • 3rd Place – Sylvester Villarreal of Cypress Ridge
  • 4th Place – Sean Robles of Conroe
  • 5th Place – Sean Dietrich of Humble Kingwood Park
  • 6th Place – John Woods of Humble

1st Place Match

  • Brennan McElroy (Conroe Oak Ridge) 27-3, Sr. over Travis Bell (Klein Cain) 12-1, Sr. (Fall 5:07)

3rd Place Match

  • Sylvester Villarreal (Cypress Ridge) 23-6, Sr. over Sean Robles (Conroe) 13-10, Jr. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Sean Dietrich (Humble Kingwood Park) 30-11, Sr. over John Woods (Humble) 4-3, Sr. (Fall 3:51)

 

 

Girls 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moe Cruz of Klein Cain (Girls)
  • 2nd Place – Jireh Vivar of Austin Bowie (Girls)
  • 3rd Place – Melissa Cifuentes of Cypress Springs (Girls)
  • 4th Place – Vanessa Fonseca of Cypress Lakes (Girls)
  • 5th Place – Sabrina Chavarria of Houston Milby (Girls)
  • 6th Place – Kamya Williams of Conroe Oak Ridge (Girls)

1st Place Match

  • Moe Cruz (Klein Cain (Girls)) 39-1, Sr. over Jireh Vivar (Austin Bowie (Girls)) 11-3, So. (TF-1.5 6:00 (19-4))

3rd Place Match

  • Melissa Cifuentes (Cypress Springs (Girls)) 5-1, So. over Vanessa Fonseca (Cypress Lakes (Girls)) 9-4, Fr. (Dec 11-9)

5th Place Match

  • Sabrina Chavarria (Houston Milby (Girls)) 7-2, Jr. over Kamya Williams (Conroe Oak Ridge (Girls)) 4-3, Fr. (Fall 0:42)

Girls 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittany Cotter of Katy Morton Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Ashley Morris of Klein Collins (Girls)
  • 3rd Place – Alexia Sanchez of Klein Oak (Girls)
  • 4th Place – Zhivanna Magdaleno of League City Clear Springs (Girls)
  • 5th Place – Cora Sek of Klein (Girls)
  • 6th Place – Jade Martinez of Klein Cain (Girls)

1st Place Match

  • Brittany Cotter (Katy Morton Ranch (Girls)) 28-1, Jr. over Ashley Morris (Klein Collins (Girls)) 33-8, Jr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Alexia Sanchez (Klein Oak (Girls)) 24-3, Jr. over Zhivanna Magdaleno (League City Clear Springs (Girls)) 13-4, So. (Fall 2:14)

5th Place Match

  • Cora Sek (Klein (Girls)) 9-4, Jr. over Jade Martinez (Klein Cain (Girls)) 34-11, Jr. (Fall 2:25)

Girls 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alaya Guajardo of Klein Cain (Girls)
  • 2nd Place – Whitney Franco of Klein (Girls)
  • 3rd Place – Abby Chambers of Klein Collins (Girls)
  • 4th Place – Isabella Degeorgio of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 5th Place – Valeria Davila of Waller (Girls)
  • 6th Place – Aliyah Trigueros of Cy-Fair (Girls)

1st Place Match

  • Alaya Guajardo (Klein Cain (Girls)) 36-8, Sr. over Whitney Franco (Klein (Girls)) 23-12, Sr. (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Abby Chambers (Klein Collins (Girls)) 9-2, So. over Isabella Degeorgio (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 27-8, Jr. (Fall 1:46)

5th Place Match

  • Valeria Davila (Waller (Girls)) 19-6, Sr. over Aliyah Trigueros (Cy-Fair (Girls)) 17-11, So. (Inj. 0:00)

Girls 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Moreno of Austin Bowie (Girls)
  • 2nd Place – jayden Bazemore of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 3rd Place – Neftali Villegas Contreras of Conroe Oak Ridge (Girls)
  • 4th Place – Leslie Cuevas of Waller (Girls)
  • 5th Place – Lilly Alderete of Klein (Girls)
  • 6th Place – Allison Davis of Klein Oak (Girls)

1st Place Match

  • Olivia Moreno (Austin Bowie (Girls)) 23-6, Fr. over jayden Bazemore (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 32-5, So. (For.)

3rd Place Match

  • Neftali Villegas Contreras (Conroe Oak Ridge (Girls)) 20-9, Sr. over Leslie Cuevas (Waller (Girls)) 16-6, Sr. (Fall 2:05)

5th Place Match

  • Lilly Alderete (Klein (Girls)) 25-11, So. over Allison Davis (Klein Oak (Girls)) 15-8, Jr. (Fall 3:37)

Girls 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alana Ramsey of Conroe Oak Ridge (Girls)
  • 2nd Place – Desiree Briggs of Katy Morton Ranch (Girls)
  • 3rd Place – Jocelyn Conner of Conroe (Girls)
  • 4th Place – Zyah Cajuste of Austin Bowie (Girls)
  • 5th Place – Amirra Parker of Humble (Girls)
  • 6th Place – Angelica Rivas of Cypress Park (Girls)

1st Place Match

  • Alana Ramsey (Conroe Oak Ridge (Girls)) 5-0, Sr. over Desiree Briggs (Katy Morton Ranch (Girls)) 24-12, Sr. (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Jocelyn Conner (Conroe (Girls)) 23-9, So. over Zyah Cajuste (Austin Bowie (Girls)) 20-6, Jr. (Fall 5:00)

5th Place Match

  • Amirra Parker (Humble (Girls)) 6-2, Fr. over Angelica Rivas (Cypress Park (Girls)) 15-12, So. (Fall 4:58)

Girls 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch (Girls)
  • 2nd Place – Maddie Sandquist of Humble Kingwood Park (Girls)
  • 3rd Place – Abigail Denney of Conroe Oak Ridge (Girls)
  • 4th Place – Derriane Morrison of Cypress Lakes (Girls)
  • 5th Place – Kayla Lanning of Klein Collins (Girls)
  • 6th Place – Ninabelle Sitler of Austin Bowie (Girls)

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch (Girls)) 33-1, Sr. over Maddie Sandquist (Humble Kingwood Park (Girls)) 38-4, Jr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Abigail Denney (Conroe Oak Ridge (Girls)) 29-7, Sr. over Derriane Morrison (Cypress Lakes (Girls)) 13-6, Sr. (Fall 4:11)

5th Place Match

  • Kayla Lanning (Klein Collins (Girls)) 23-11, Jr. over Ninabelle Sitler (Austin Bowie (Girls)) 18-11, Jr. (Dec 5-2)

Girls 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bailey Pratt of Conroe Oak Ridge (Girls)
  • 2nd Place – Kailee Paige McCarty of Cypress Ridge (Girls)
  • 3rd Place – Jackie Sandquist of Humble Kingwood Park (Girls)
  • 4th Place – Liliann Gomez Botelho of Katy Morton Ranch (Girls)
  • 5th Place – Emori Dumesnil of Cypress Park (Girls)
  • 6th Place – Ruth Mendez of Cypress Springs (Girls)

1st Place Match

  • Bailey Pratt (Conroe Oak Ridge (Girls)) 26-6, Sr. over Kailee Paige McCarty (Cypress Ridge (Girls)) 21-9, Jr. (Fall 5:58)

3rd Place Match

  • Jackie Sandquist (Humble Kingwood Park (Girls)) 31-6, Sr. over Liliann Gomez Botelho (Katy Morton Ranch (Girls)) 15-14, Jr. (Fall 2:48)

5th Place Match

  • Emori Dumesnil (Cypress Park (Girls)) 9-7, Jr. over Ruth Mendez (Cypress Springs (Girls)) 3-3, So. (Fall 0:20)

Girls 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Fahydat Bello of Cypress Park (Girls)
  • 2nd Place – Alexandra Evette Cisneros of Bridgeland (Girls)
  • 3rd Place – Corlyn Davis of Cy-Fair (Girls)
  • 4th Place – Mia Zaino of Cypress Woods (Girls)
  • 5th Place – Biry Sanchez of Cypress Ridge (Girls)
  • 6th Place – Aspen Howe of Conroe Oak Ridge (Girls)

1st Place Match

  • Fahydat Bello (Cypress Park (Girls)) 32-2, Jr. over Alexandra Evette Cisneros (Bridgeland (Girls)) 23-10, Jr. (Fall 2:46)

3rd Place Match

  • Corlyn Davis (Cy-Fair (Girls)) 27-5, Jr. over Mia Zaino (Cypress Woods (Girls)) 26-15, So. (Fall 3:30)

5th Place Match

  • Biry Sanchez (Cypress Ridge (Girls)) 14-11, So. over Aspen Howe (Conroe Oak Ridge (Girls)) 19-10, Sr. (Fall 4:23)

Girls 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittyn Corbishley of Conroe Woodlands College Park (Girls)
  • 2nd Place – Lessly Sandoval of Conroe (Girls)
  • 3rd Place – Sierra Hall of Waller (Girls)
  • 4th Place – Lexi Shannon of Humble Kingwood Park (Girls)
  • 5th Place – Cynthia Flores of Klein Collins (Girls)
  • 6th Place – Ana Mariela Moreno of Cypress Lakes (Girls)

1st Place Match

  • Brittyn Corbishley (Conroe Woodlands College Park (Girls)) 29-0, 1st. over Lessly Sandoval (Conroe (Girls)) 24-3, Jr. (Inj. 0:57)

3rd Place Match

  • Sierra Hall (Waller (Girls)) 20-6, Jr. over Lexi Shannon (Humble Kingwood Park (Girls)) 19-10, So. (MD 8-0)

5th Place Match

  • Cynthia Flores (Klein Collins (Girls)) 19-8, Sr. over Ana Mariela Moreno (Cypress Lakes (Girls)) 17-8, Jr. (Fall 0:39)

Girls 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amber Latta of Conroe Oak Ridge (Girls)
  • 2nd Place – Callie Renea Youngblood of Bridgeland (Girls)
  • 3rd Place – Melanie Marie Oyervides of Cypress Ridge (Girls)
  • 4th Place – Emily Lozano of Klein Collins (Girls)
  • 5th Place – Gabby Norman of Humble Kingwood Park (Girls)
  • 6th Place – Maria Ramirez of Klein Cain (Girls)

1st Place Match

  • Amber Latta (Conroe Oak Ridge (Girls)) 26-3, Sr. over Callie Renea Youngblood (Bridgeland (Girls)) 26-6, Jr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Melanie Marie Oyervides (Cypress Ridge (Girls)) 19-9, Jr. over Emily Lozano (Klein Collins (Girls)) 29-13, Fr. (Fall 0:20)

5th Place Match

  • Gabby Norman (Humble Kingwood Park (Girls)) 26-7, So. over Maria Ramirez (Klein Cain (Girls)) 36-8, Sr. (Fall 4:07)

What do you think?

Written by TexasWrestling