At the conclusion of the second day of dual team competition where the boys teams where put into brackets based on their pool finish, and the girls teams finished their 8 team round robin.
The Womens Blue Team shined for a 2nd place finish and 3 girls made All Team going undefeated. None of the boys teams finished in the top 10. But the boys did have 2 wrestlers make All Team going undefeated.
Tate Dunnam at the Elementary level weight class #50 went 5-0
Angelo Ferrari at the Middle School level weight class #102 went 5-0, Ferrari just wrestled the 1st day.
Zurri Zamaro At the Womens level weight class #58 went 6-0
Deja Wheat at the Womens level weight class #65 went 7-0
Aubrey Yauger at the Womens level weight class #126 went 5-0
The Elementary Boys Blue Team placed 20th out of 33 teams (only had 15 wrestlers out of 17 on the team).
The Elementary Boys Red Team placed 32nd out of 33 (only had 10 wrestlers out of 17 on the team).
The Middle School Boys Blue Team placed 12th out of 30 teams (had full team).
The Middle School Boys Best Trained Team placed 20th out of 30 teams ( only had 14/13 wrestlers out of 17 on the team).
The Middle School Boys Red Team placed 26th out of 30 teams (only had 9 wrestlers out of 17 on the team).
The Womens Red Team placed 6th out of 8 teams ( only had 7 wrestlers out of 12 on the team).
The Womens Blue Team place 2nd out of 8 teams (had full team).
All the boys teams wrestled at least 8 duals over the 2 day event with middle school Texas Red Team wrestling 9 duals. The Womens Teams all wrestled 7 duals each. Every wrestler got at least 5 matches wrestled. Congratulations to all the teams making the journey to Iowa, and to all 84 wrestlers representing Texas at the national level.
Elementary |
|||||
Texas Team | Opponent | W/L | Wrestlers/Weight | ||
Pool A | Round 1 | Red | Kansas Outlaws | L-82-6 | 10/17 |
Round 2 | Red | North Dakota The Destroyers | L-60-22 | ||
Round 3 | Red | Nebraska White | L-71-9 | ||
Round 4 | Red | USA Rock | W-36-30 | ||
Round 5 | Red | Minnesota Storm | L-91-3 | ||
Silver | Round 1 | Red | South Dakota Elem 2 | L-55-19 | |
Round 2 | Red | USA Freedom | W-39-33 | ||
Round 3 | Red | Morris Fitness Georgia | L-48-31 | ||
Pool F | Round 1 | Blue | Kansas Rustlers | W-45-33 | 15/17 |
Round 2 | Blue | Bye | 0-0 | ||
Round 3 | Blue | Team California | L-82-9 | ||
Round 4 | Blue | Indiana Gold | L-82-9 | ||
Round 5 | Blue | Idaho | L-61-19 | ||
Gold | Round 1 | Blue | North Dakota The Destroyers | W-48-24 | |
Round 2 | Blue | Utah | L-62-22 | ||
Round 3 | Blue | North Dakota Bounty Hunters | L-53-28 | ||
Middle School |
|||||
Pool D | Round 1 | Blue | Missouri United | L-76-6 | 17/17 |
Round 2 | Blue | North Dakota The Technicians | W-49-31 | ||
Round 3 | Blue | Georgia | L-68-14 | ||
Round 4 | Blue | USA Rock | W-99-0 | ||
Round 5 | Blue | Kansas Outlaws | L-39-40 | ||
Platinum | Round 1 | Blue | Kansas Gamblers | W-43-29 | |
Round 2 | Blue | Team Oregon | L-68-13 | ||
Round 3 | Blue | Indiana Blue | L-43-37 | ||
Pool C | Round 1 | Red | Kansas Lawmen | L-76-12 | 9/17 |
Round 2 | Red | USA Freedom | W-30-26 | ||
Round 3 | Red | Idaho | L-93-0 | ||
Round 4 | Red | Indiana Gold | L-98-0 | ||
Round 5 | Red | Nebraska Red | L-91-6 | ||
Silver A | Round 1 | Red | Bye | 0-0 | |
Round 2 | Red | USA Rocks | W-39-12 | ||
Round 3 | Red | Kansas Railroaders | L-69-9 | ||
Round 4 | Red | Kansas Cattlemen | L-52-51 | ||
Pool B | Round 1 | Best Trained | South Dakota MS1 | L-46-34 | 14/17 |
Round 2 | Best Trained | Minnesota Storm | L-82-6 | ||
Round 3 | Best Trained | Team Oregon | L-62-18 | ||
Round 4 | Best Trained | Indiana Blue | L-48-27 | ||
Round 5 | Best Trained | Kansas Railroaders | W-41-39 | ||
Gold | Round 1 | Best Trained | Kansas Lawmen | W-44-35 | |
Round 2 | Best Trained | North Dakota the Technicians | L-48-37 | ||
Round 3 | Best Trained | Nebraska Blue | L-57-33 | ||
Womens |
|||||
Round 1 | Red | North Dakota Women | W-24-21 | 7/12 | |
Round 2 | Red | Nebraska Red | L-48-14 | ||
Round 3 | Red | Team Kansas Girls | L-49-15 | ||
Round 4 | Red | Texas Blue | L-55-6 | ||
Round 5 | Red | Colorado 1 | L-60-0 | ||
Round 6 | Red | Colorado 2 | L-33-21 | ||
Round 7 | Red | Nebraska Deep Red | W-31-30 | ||
Round 1 | Blue | Nebraska Deep Red | W-69-0 | 12/12 | |
Round 2 | Blue | North Dakota Women | W-64-4 | ||
Round 3 | Blue | Nebraska Red | W-48-13 | ||
Round 4 | Blue | Texas Red | W-55-6 | ||
Round 5 | Blue | Team Kansas Girls | W-32-21 | ||
Round 6 | Blue | Colorado 1 | L-38-28 | ||
Round 7 | Blue | Colorado 2 | W-41-19 | ||
All Team Undefeated |
|||||
Elementary #50 Tate Dunnam. 5-0 | |||||
Round 1 | Red | Kansas Outlaws | 11-6 | ||
Round 2 | Red | North Dakota The Destroyers | F 1:57 | ||
Round 3 | Red | Nebraska White | 8-2 | ||
Round 4 | Red | USA Rock | Forfiet | ||
Round 5 | Red | Minnesota Storm | 9-4 | ||
Round 1 | Red | South Dakota Elem 2 | 4-0 | ||
Round 2 | Red | USA Freedom | Forfiet | ||
Round 3 | Red | Morris Fitness Georgia | Forfiet | ||
Middle School #102 Angelo Ferrari 5-0 | |||||
Round 1 | Best Trained | South Dakota MS1 | 3-0 | ||
Round 2 | Best Trained | Minnesota Storm | 4-1 | ||
Round 3 | Best Trained | Team Oregon | 10-9 TB-2 | ||
Round 4 | Best Trained | Indiana Blue | F 3:47 | ||
Round 5 | Best Trained | Kansas Railroaders | 7-2 | ||
* only wrestled Saturday | |||||
Womens #58 Zurri Zamora 6-0 | |||||
Round 1 | Blue | Nebraska Deep Red | 6-2 | ||
Round 2 | Blue | North Dakota Women | F 2:14 | ||
Round 3 | Blue | Nebraska Red | TF 18-3 | ||
Round 4 | Blue | Texas Red | Forfiet | ||
Round 5 | Blue | Team Kansas Girls | 12-0 | ||
Round 6 | Blue | Colorado 1 | F 1:23 | ||
Round 7 | Blue | Colorado 2 | F 1:16 | ||
Womens #65 Deja Wheat 7-0 | |||||
Round 1 | Blue | Nebraska Deep Red | F 0:54 | ||
Round 2 | Blue | North Dakota Women | 9-0 | ||
Round 3 | Blue | Nebraska Red | 14-4 | ||
Round 4 | Blue | Texas Red | 8-0 | ||
Round 5 | Blue | Team Kansas Girls | F 0:28 | ||
Round 6 | Blue | Colorado 1 | 9-0 | ||
Round 7 | Blue | Colorado 2 | TF 15-0 | ||
Womens #126 Aubrey Yauger 5-0 | |||||
Round 1 | Blue | Nebraska Deep Red | F 2:30 | ||
Round 2 | Blue | North Dakota Women | Forfiet | ||
Round 3 | Blue | Nebraska Red | F 0:56 | ||
Round 4 | Blue | Texas Red | Forfiet | ||
Round 5 | Blue | Team Kansas Girls | 4-1 | ||
Round 6 | Blue | Colorado 1 | F 1:00 | ||
Round 7 | Blue | Colorado 2 | 8-2 | ||