in

Steele Lady Knight JV/Var Results

 

Team Abbr Score
1 Killeen Ellison ELSN 100.5
2 San Antonio Madison MAVS 93.0
3 Steele HS STEL 86.0
4 San Antonio Johnson JAGS 66.5
5 Austin Akins AKNS 53.0
6 Smithson Valley HS SVLY 46.0
7 San Antonio Brooks Academy BRKS 41.0
8 San Antonio Lee LEE 38.0
9 Clemens HS CLEM 30.0
10 Victoria East EAST 28.0
11 San Antonio Churchill SAWC 22.0
12 Victoria West WEST 21.0
13 Austin McCallum MCCL 20.0
14 McAllen HS ALLN 15.0
15 Westlake HS WLAK 8.0
16 San Antonio Roosevelt SATR 0.0
17 San Marcos SMRC 0.0

Varsity – V-95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashlee Messer of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Rachel Supak of Victoria West
  • 3rd Place – Ariana Dahl of Clemens HS
  • 4th Place – Larissa Valazquez of Victoria East

1st Place Match

  • Ashlee Messer (San Antonio Johnson) won by major decision over Rachel Supak (Victoria West) (Maj 14-0)

3rd Place Match

  • Ariana Dahl (Clemens HS) won by fall over Larissa Valazquez (Victoria East) (Fall 3:43)

Varsity – V-102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Vasquez of San Antonio Brooks Academy
  • 2nd Place – Maria Aponte of Steele HS
  • 3rd Place – Avengelyne Valadez of Steele HS
  • 4th Place – Samantha Vivanco of San Antonio Lee

1st Place Match

  • Joe Vasquez (San Antonio Brooks Academy) won by major decision over Maria Aponte (Steele HS) (Maj 11-1)

3rd Place Match

  • Avengelyne Valadez (Steele HS) won by fall over Samantha Vivanco (San Antonio Lee) (Fall 1:20)

Varsity – V-110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Crystal Venegas of San Antonio Lee
  • 2nd Place – Mikayla Herber of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – Jocelyn Lass of Westlake HS
  • 4th Place – Yovela Pestana of Clemens HS

1st Place Match

  • Crystal Venegas (San Antonio Lee) won by major decision over Mikayla Herber (San Antonio Johnson) (Maj 10-0)

3rd Place Match

  • Jocelyn Lass (Westlake HS) won by fall over Yovela Pestana (Clemens HS) (Fall 2:55)

Varsity – V-119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melissa Villarreal of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – London Hundall of Austin McCallum
  • 3rd Place – Alexis Hanks of Killeen Ellison
  • 4th Place – Alyssa Silva of Steele HS

1st Place Match

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) won by tech fall over London Hundall (Austin McCallum) (TF 18-3)

3rd Place Match

  • Alexis Hanks (Killeen Ellison) won by decision over Alyssa Silva (Steele HS) (Dec 9-5)

Varsity – V-128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sophia Rivera of Austin Akins
  • 2nd Place – Shyla Doolittle of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – Sabrina Cervantes of San Antonio Lee
  • 4th Place – Asalynne Herrera of San Antonio Lee

1st Place Match

  • Sophia Rivera (Austin Akins) won by decision over Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Sabrina Cervantes (San Antonio Lee) won by fall over Asalynne Herrera (San Antonio Lee) (Fall 3:15)

Varsity – V-138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isabella Ruiz of Smithson Valley HS
  • 2nd Place – Marissa Cano of Killeen Ellison
  • 3rd Place – Jennifer Soto of Steele HS
  • 4th Place – Jasmine Alvarado of San Antonio Lee

1st Place Match

  • Isabella Ruiz (Smithson Valley HS) won by decision over Marissa Cano (Killeen Ellison) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Jennifer Soto (Steele HS) won in the ultimate tie breaker over Jasmine Alvarado (San Antonio Lee) (UTB 5-4)

Varsity – V-148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Padilla of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Kayla Munoz of Austin Akins
  • 3rd Place – Rose Scotello of San Antonio Brooks Academy
  • 4th Place – Gabrielle Zaferis of Steele HS

1st Place Match

  • Mia Padilla (San Antonio Madison) won by fall over Kayla Munoz (Austin Akins) (Fall 2:29)

3rd Place Match

  • Rose Scotello (San Antonio Brooks Academy) won by fall over Gabrielle Zaferis (Steele HS) (Fall 3:51)

Varsity – V-165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marisol Lopez of Killeen Ellison
  • 2nd Place – Sage Benca of Smithson Valley HS
  • 3rd Place – Hailey Brownell of Steele HS
  • 4th Place – Caroline Gonzalez of San Antonio Madison

1st Place Match

  • Marisol Lopez (Killeen Ellison) won by decision over Sage Benca (Smithson Valley HS) (Dec 12-8)

3rd Place Match

  • Hailey Brownell (Steele HS) won by fall over Caroline Gonzalez (San Antonio Madison) (Fall 2:21)

Varsity – V-185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Courtney Kempf of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Ayanna Bess of Killeen Ellison
  • 3rd Place – Hayley Montez of Victoria East
  • 4th Place – Loree Funari of Steele HS

1st Place Match

  • Courtney Kempf (San Antonio Madison) won by fall over Ayanna Bess (Killeen Ellison) (Fall 1:48)

3rd Place Match

  • Hayley Montez (Victoria East) won by fall over Loree Funari (Steele HS) (Fall 1:27)

Varsity – V-215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Traeh Haynes of Steele HS
  • 2nd Place – Valerie Ramos of Killeen Ellison
  • 3rd Place – Kaleigha Eskridge of San Antonio Madison
  • 4th Place – Aleida Otero of San Antonio Madison

1st Place Match

  • Traeh Haynes (Steele HS) won by fall over Valerie Ramos (Killeen Ellison) (Fall 1:26)

3rd Place Match

  • Kaleigha Eskridge (San Antonio Madison) won by fall over Aleida Otero (San Antonio Madison) (Fall 2:29)

JV – JV-95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Teya Garner of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Ashley Alvarez of Steele HS

1st Place Match

  • Teya Garner (San Antonio Johnson) won by fall over Ashley Alvarez (Steele HS) (Fall 2:54)

3rd Place Match

  • () received a bye () (Bye)

JV – JV-110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Antoinette Hatfield of Steele HS
  • 2nd Place – Kailee Mishler of Steele HS
  • 3rd Place – Kaylah Tijerina of McAllen HS
  • 4th Place – Natalie Robinson of San Antonio Madison

1st Place Match

  • Antoinette Hatfield (Steele HS) won by fall over Kailee Mishler (Steele HS) (Fall 2:49)

3rd Place Match

  • Kaylah Tijerina (McAllen HS) won by decision over Natalie Robinson (San Antonio Madison) (Dec 6-2)

JV – JV-119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Morgan Mercado of Steele HS
  • 2nd Place – Skye Weathersbe of Steele HS
  • 3rd Place – Winter Hill of San Antonio Churchill
  • 4th Place – Isabel Gutierrez of McAllen HS

1st Place Match

  • Morgan Mercado (Steele HS) won by fall over Skye Weathersbe (Steele HS) (Fall 1:00)

3rd Place Match

  • Winter Hill (San Antonio Churchill) won by fall over Isabel Gutierrez (McAllen HS) (Fall 3:19)

JV – JV-128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Giselle Martinez of Austin Akins
  • 2nd Place – Hollan Deleon of Smithson Valley HS
  • 3rd Place – Amy Denton of Westlake HS
  • 4th Place – Gina Rodriguez of Killeen Ellison

1st Place Match

  • Giselle Martinez (Austin Akins) won by fall over Hollan Deleon (Smithson Valley HS) (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Amy Denton (Westlake HS) won by decision over Gina Rodriguez (Killeen Ellison) (Dec 8-5)

JV – JV-138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sydney Hlebik of Steele HS
  • 2nd Place – Maddie Wotring of Westlake HS
  • 3rd Place – Deliah Flores of San Antonio Madison
  • 4th Place – Iliana Chavez of Smithson Valley HS

1st Place Match

  • Sydney Hlebik (Steele HS) won by fall over Maddie Wotring (Westlake HS) (Fall 0:43)

3rd Place Match

  • Deliah Flores (San Antonio Madison) won by decision over Iliana Chavez (Smithson Valley HS) (Dec 11-8)

JV – JV-148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emily Jasso of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Naujannette Haynes of Steele HS
  • 3rd Place – Aurora Anderson of Smithson Valley HS
  • 4th Place – Mattie Zettner of Austin McCallum

1st Place Match

  • Emily Jasso (San Antonio Madison) won by fall over Naujannette Haynes (Steele HS) (Fall 2:37)

3rd Place Match

  • Aurora Anderson (Smithson Valley HS) won by fall over Mattie Zettner (Austin McCallum) (Fall 3:28)

JV – JV-165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Selena Sifuentes Shaffer of Smithson Valley HS
  • 2nd Place – Ibeline Delgado of Steele HS
  • 3rd Place – Perla Madrigal of Steele HS
  • 4th Place – Mia Martinez of San Antonio Lee

1st Place Match

  • Selena Sifuentes Shaffer (Smithson Valley HS) won by fall over Ibeline Delgado (Steele HS) (Fall 0:08)

3rd Place Match

  • Perla Madrigal (Steele HS) won by fall over Mia Martinez (San Antonio Lee) (Fall 1:32)

JV – JV-185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melanie Pina of Austin Akins
  • 2nd Place – Lizbeth Pereda Cuevas of San Antonio Roosevelt

1st Place Match

  • Melanie Pina (Austin Akins) won by fall over Lizbeth Pereda Cuevas (San Antonio Roosevelt) (Fall 2:20)

3rd Place Match

  • () received a bye () (Bye)

JV – JV-215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jennifer Centeno of San Antonio Churchill
  • 2nd Place – Deonne Gonzalez of Austin Akins

1st Place Match

  • Jennifer Centeno (San Antonio Churchill) won by decision over Deonne Gonzalez (Austin Akins) (Dec 12-10)

3rd Place Match

  • () received a bye () (Bye)

What do you think?

Written by TexasWrestling