in

South Plains Invitational Results

 

Team Scores Boys
1 Randall 216.5
2 Carlsbad High 207.5
3 Lubbock Monterey 162.5
4 Lubbock High School 134.0
5 Tascosa 96.0
6 Hereford 89.0
7 Hobbs HIgh 85.0
8 Canyon HIgh School 51.0
9 Palo Duro 49.5
10 Lubbock Coronado 48.0
10 Wolforth Frenship 48.0
12 Bushland 47.0
13 Pampa 44.0
14 Dumas 43.0
15 Vernon High 41.0
16 Lubbock Estacado 23.0

Team Abbr Score
1 Hereford Girls HH 127.5
2 Canyon Randall CR 90.5
3 Bushland Girls BH 90.0
4 Lubbock Monterey LM 90.0
5 Palo Duro PD 79.0
6 Dumas Girls DH 59.5
7 Amarillo Tascosa AT 53.0
8 Vernon Girls VH 52.0
9 Hobbs HHG 51.0
10 Pampa Girls PH 47.0
11 Lubbock Estacado LE 38.0
12 Carlsbad Girls CHG 34.0
13 Lubbock Coronado LC 33.0
14 Wolforth Frenship WF 25.5
15 Lubbock Girls LH 18.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcus Najera of Carlsbad High
  • 2nd Place – Bradyn Valdez of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Joshua Pena of Hereford
  • 4th Place – Aden Zamora of Tascosa

1st Place Match

  • Marcus Najera (Carlsbad High) 15-5, Fr. over Bradyn Valdez (Lubbock Monterey) 17-1, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Joshua Pena (Hereford ) 23-8, Sr. over Aden Zamora (Tascosa) 19-7, Fr. (Fall 1:01)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sean Bonner of Lubbock High School
  • 2nd Place – Sean Gonzales of Hereford
  • 3rd Place – Sahloa Moa Eh of Palo Duro
  • 4th Place – Anthony Smith of Tascosa

1st Place Match

  • Sean Bonner (Lubbock High School) 18-0, Jr. over Sean Gonzales (Hereford ) 21-3, Sr. (Fall 3:56)

3rd Place Match

  • Sahloa Moa Eh (Palo Duro) 19-2, So. over Anthony Smith (Tascosa) 17-7, Fr. (TF-1.5 5:47 (18-3))

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aidan Medina of Lubbock High School
  • 2nd Place – Logan Romero of Carlsbad High
  • 3rd Place – Caleb Rivera of Bushland
  • 4th Place – Omar Burrola of Lubbock Estacado

1st Place Match

  • Aidan Medina (Lubbock High School) 16-0, So. over Logan Romero (Carlsbad High) 10-6, So. (Fall 3:50)

3rd Place Match

  • Caleb Rivera (Bushland ) 13-7, So. over Omar Burrola (Lubbock Estacado) 8-4, Jr. (Dec 6-0)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Pena of Lubbock High School
  • 2nd Place – Jesse Perea of Randall
  • 3rd Place – Zimri Ramos of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Brayden Strickland of Hobbs HIgh

1st Place Match

  • Alexander Pena (Lubbock High School) 21-0, Sr. over Jesse Perea (Randall ) 13-4, Jr. (Fall 4:27)

3rd Place Match

  • Zimri Ramos (Lubbock Monterey) 12-6, Sr. over Brayden Strickland (Hobbs HIgh) 10-8, Jr. (SV-1 10-8)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Najera of Carlsbad High
  • 2nd Place – Zack Pena of Lubbock High School
  • 3rd Place – Andres Suarez of Tascosa
  • 4th Place – Noe Tapia of Palo Duro

1st Place Match

  • Matthew Najera (Carlsbad High) 11-2, So. over Zack Pena (Lubbock High School) 22-2, Sr. (Dec 12-6)

3rd Place Match

  • Andres Suarez (Tascosa) 18-2, Fr. over Noe Tapia (Palo Duro) 20-4, So. (MD 10-0)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Steven Rodriguez of Randall
  • 2nd Place – Anthony Fuentes of Carlsbad High
  • 3rd Place – Joseph Torres of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Cesar Rivero-Figueroa of Tascosa

1st Place Match

  • Steven Rodriguez (Randall ) 19-4, Jr. over Anthony Fuentes (Carlsbad High) 11-6, So. (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • Joseph Torres (Lubbock Monterey) 15-5, So. over Cesar Rivero-Figueroa (Tascosa) 15-8, Sr. (SV-1 7-5)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moses Torres of Randall
  • 2nd Place – Riley McBryde of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Isaias Lucio of Lubbock High School
  • 4th Place – Jesse Rodriguez of Carlsbad High

1st Place Match

  • Moses Torres (Randall ) 29-2, Sr. over Riley McBryde (Lubbock Monterey) 15-4, So. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Isaias Lucio (Lubbock High School) 15-7, So. over Jesse Rodriguez (Carlsbad High) 8-8, So. (Dec 5-0)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Box of Carlsbad High
  • 2nd Place – Patrick Perea of Randall
  • 3rd Place – Clinton Thetford of Wolforth Frenship
  • 4th Place – Xavier Montemayor of Lubbock Coronado

1st Place Match

  • Mason Box (Carlsbad High) 15-3, Sr. over Patrick Perea (Randall ) 7-1, Jr. (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Clinton Thetford (Wolforth Frenship) 4-1, Sr. over Xavier Montemayor (Lubbock Coronado) 9-5, Fr. (Fall 5:51)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaydn Heaton of Randall
  • 2nd Place – DJ Garza of Wolforth Frenship
  • 3rd Place – Darren Carpenter of Vernon High
  • 4th Place – Kyle Hernandez of Tascosa

1st Place Match

  • Jaydn Heaton (Randall ) 20-1, Sr. over DJ Garza (Wolforth Frenship) 2-1, Sr. (Fall 2:54)

3rd Place Match

  • Darren Carpenter (Vernon High) 11-2, Sr. over Kyle Hernandez (Tascosa) 17-6, Sr. (Fall 4:21)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Fuentes of Carlsbad High
  • 2nd Place – Jamyn Valdez of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Carter Heiselman of Randall
  • 4th Place – Cutter Fink of Hobbs HIgh

1st Place Match

  • Jacob Fuentes (Carlsbad High) 14-3, So. over Jamyn Valdez (Lubbock Monterey) 14-4, Sr. (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Carter Heiselman (Randall ) 10-6, Sr. over Cutter Fink (Hobbs HIgh) 7-9, Jr. (NC)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Branson Britten of Randall
  • 2nd Place – Makyiah Sandoval of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Trystan Rogers of Carlsbad High
  • 4th Place – Dexter Nelson of Hobbs HIgh

1st Place Match

  • Branson Britten (Randall ) 19-2, Jr. over Makyiah Sandoval (Lubbock Monterey) 12-5, Sr. (Fall 2:33)

3rd Place Match

  • Trystan Rogers (Carlsbad High) 14-5, Jr. over Dexter Nelson (Hobbs HIgh) 10-3, Sr. (NC)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kale Farrington of Randall
  • 2nd Place – Rylee Pennington of Hobbs HIgh
  • 3rd Place – Carlos Gonzalez of Pampa
  • 4th Place – Slade Stull of Bushland

1st Place Match

  • Kale Farrington (Randall ) 18-4, Jr. over Rylee Pennington (Hobbs HIgh) 10-6, Sr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Carlos Gonzalez (Pampa) 3-1, Sr. over Slade Stull (Bushland ) 14-5, Sr. (Dec 4-1)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anthony Tobias of Randall
  • 2nd Place – Devlin Offutt of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Jared Duenez of Carlsbad High
  • 4th Place – Dylan Whitfill of Canyon HIgh School

1st Place Match

  • Anthony Tobias (Randall ) 13-5, Sr. over Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 16-3, Jr. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Jared Duenez (Carlsbad High) 12-4, Sr. over Dylan Whitfill (Canyon HIgh School) 13-3, Jr. (NC)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcos Ortiz of Hereford
  • 2nd Place – Damontrareis Lacy of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Hezekiah Williams of Palo Duro
  • 4th Place – Joseph Voiron of Pampa

1st Place Match

  • Marcos Ortiz (Hereford ) 20-5, Sr. over Damontrareis Lacy (Lubbock Monterey) 13-5, Sr. (Fall 0:26)

3rd Place Match

  • Hezekiah Williams (Palo Duro) 22-5, Jr. over Joseph Voiron (Pampa) 4-1, Jr. (NC)

 

 

 

Girls – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Avery Stout of Canyon Randall
  • 3rd Place – Malarie Dominguez of Hereford Girls
  • 4th Place – Cheyenne Ruiz of Hereford Girls

1st Place Match

  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa ) won by major decision over Avery Stout (Canyon Randall) (Maj 8-0)

3rd Place Match

  • Malarie Dominguez (Hereford Girls) won by fall over Cheyenne Ruiz (Hereford Girls) (Fall 1:33)

Girls – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Martinez of Canyon Randall
  • 2nd Place – Amber Sisk of Hereford Girls
  • 3rd Place – Felicity Ortega of Vernon Girls
  • 4th Place – Nariaha Nombrana-Lopez of Lubbock Coronado

1st Place Match

  • Avery Martinez (Canyon Randall) won by tech fall over Amber Sisk (Hereford Girls) (TF 15-0)

3rd Place Match

  • Felicity Ortega (Vernon Girls) won by fall over Nariaha Nombrana-Lopez (Lubbock Coronado) (Fall 1:10)

Girls – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Makayla Torres of Lubbock Monterey
  • 2nd Place – Breanna Raney of Bushland Girls
  • 3rd Place – Jadyn Cordova of Palo Duro
  • 4th Place – Leighton Wood of Hereford Girls

1st Place Match

  • Makayla Torres (Lubbock Monterey) won by fall over Breanna Raney (Bushland Girls) (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Jadyn Cordova (Palo Duro) won by forfeit over Leighton Wood (Hereford Girls) (FF)

Girls – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriela Guzman of Dumas Girls
  • 2nd Place – Elycia Acosta of Hereford Girls
  • 3rd Place – Diana Perdomo of Pampa Girls
  • 4th Place – Amaya Coronado of Hereford Girls

1st Place Match

  • Gabriela Guzman (Dumas Girls) won by fall over Elycia Acosta (Hereford Girls) (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • Diana Perdomo (Pampa Girls) won by no contest over Amaya Coronado (Hereford Girls) (NC)

Girls – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cady Box of Carlsbad Girls
  • 2nd Place – Elsaiah Cruz of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Jayden Holt of Canyon Randall
  • 4th Place – Felecity Rocha of Palo Duro

1st Place Match

  • Cady Box (Carlsbad Girls) won by fall over Elsaiah Cruz (Amarillo Tascosa ) (Fall 3:34)

3rd Place Match

  • Jayden Holt (Canyon Randall) won by fall over Felecity Rocha (Palo Duro) (Fall 3:50)

Girls – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Viviana Pacheco of Palo Duro
  • 2nd Place – Alexis Riojas of Hereford Girls
  • 3rd Place – Hailey Trevino of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Brianna Munoz of Hobbs

1st Place Match

  • Viviana Pacheco (Palo Duro) won by fall over Alexis Riojas (Hereford Girls) (Fall 0:48)

3rd Place Match

  • Hailey Trevino (Lubbock Monterey) won by no contest over Brianna Munoz (Hobbs) (NC)

Girls – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Katie Grahm of Hobbs
  • 2nd Place – Molly Gribble of Vernon Girls
  • 3rd Place – Savannah Chavira of Hereford Girls
  • 4th Place – Haylee McDonald of Bushland Girls

1st Place Match

  • Katie Grahm (Hobbs) won by fall over Molly Gribble (Vernon Girls) (Fall 2:50)

3rd Place Match

  • Savannah Chavira (Hereford Girls) won by no contest over Haylee McDonald (Bushland Girls) (NC)

Girls – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Desiree Sanchez of Hereford Girls
  • 2nd Place – Arkajai Walker of Lubbock Estacado
  • 3rd Place – Viriyha Pizarro of Dumas Girls
  • 4th Place – Ja`Nay Banks of Hobbs

1st Place Match

  • Desiree Sanchez (Hereford Girls) won by fall over Arkajai Walker (Lubbock Estacado) (Fall 4:44)

3rd Place Match

  • Viriyha Pizarro (Dumas Girls) won by fall over Ja`Nay Banks (Hobbs) (Fall 2:10)

Girls – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shay Esposito of Canyon Randall
  • 2nd Place – Dally McConnell of Bushland Girls
  • 3rd Place – Mya White of Palo Duro
  • 4th Place – Evany Goodmen of Hereford Girls

1st Place Match

  • Shay Esposito (Canyon Randall) won by decision over Dally McConnell (Bushland Girls) (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Mya White (Palo Duro) won by fall over Evany Goodmen (Hereford Girls) (Fall 5:06)

Girls – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Norma Salomon of Bushland Girls
  • 2nd Place – Madison Bruce of Pampa Girls
  • 3rd Place – Jaycee Portee of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Angel Sanchez of Dumas Girls

1st Place Match

  • Norma Salomon (Bushland Girls) won by fall over Madison Bruce (Pampa Girls) (Fall 2:20)

3rd Place Match

  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey) won by fall over Angel Sanchez (Dumas Girls) (Fall 1:13)

What do you think?

Written by TexasWrestling