in

Richardson Roundup Results

 

Team Scores Boys
1 JJ Pearce 140.5
2 Princeton 118.0
3 Arlington 108.0
4 Richardson 106.5
5 Wakeland 78.0
6 Irving Nimitz 65.0
7 MacArthur 56.0
8 Dallas Wilson 51.0
9 Frisco 50.0
10 Irving 37.0
11 Berkner 35.0
12 Dallas Hillcrest 29.0
13 Jesuit 24.0
14 Dallas Samuell 18.0
15 Dallas Adams 12.0
16 Dallas Roosevelt 0.0

Team Scores Girls
1 Frisco 90.0
2 Princeton 72.0
3 Dallas Samuell 64.0
4 Melissa 51.0
5 JJ Pearce 44.0
6 Richardson 42.0
7 Irving 24.0
7 Wakeland 24.0
9 Irving MacArthur 20.0
10 Irving Nimitz 15.0
11 Bryan Adams 10.0
12 Dallas Jefferson 0.0
12 Hillcrest 0.0
12 Woodrow Wilson 0.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Miller of Wakeland
  • 2nd Place – Juan Hernandez of Arlington
  • 3rd Place – Cody Stern of JJ Pearce
  • 4th Place – Tommy Bullard of Princeton

1st Place Match

  • Zach Miller (Wakeland) 9-1, So. over Juan Hernandez (Arlington) 5-2, Jr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Cody Stern (JJ Pearce) 2-2, So. over Tommy Bullard (Princeton) 3-2, Fr. (Fall 0:58)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathon Brentnall of Princeton
  • 3rd Place – Henrry Aparicio of Irving Nimitz

1st Place Match

  • Nathon Brentnall (Princeton) 1-1, So. over () , . (Bye)

3rd Place Match

  • Henrry Aparicio (Irving Nimitz) 0-1, So. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnathan Garza of Arlington
  • 2nd Place – Nehemiah Ventura of Irving
  • 3rd Place – Conner Womack of Princeton
  • 4th Place – DAVID CORTES of Frisco

1st Place Match

  • Johnathan Garza (Arlington) 8-1, So. over Nehemiah Ventura (Irving) 2-1, So. (Dec 15-8)

3rd Place Match

  • Conner Womack (Princeton) 4-2, Jr. over DAVID CORTES (Frisco) 2-2, Sr. (Dec 6-2)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luis DeLeon of Irving Nimitz
  • 2nd Place – Ethan Dejesus of Richardson
  • 3rd Place – Aidan Mattingly of Wakeland
  • 4th Place – Fabricio Nunez Tovar of Irving

1st Place Match

  • Luis DeLeon (Irving Nimitz) 2-0, Jr. over Ethan Dejesus (Richardson) 2-1, . (Fall 1:30)

3rd Place Match

  • Aidan Mattingly (Wakeland) 5-5, Jr. over Fabricio Nunez Tovar (Irving) 1-2, So. (MD 12-1)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Cabrera of Richardson
  • 2nd Place – Zylon Jenkins of Arlington
  • 3rd Place – Jacob Ozuna of MacArthur
  • 4th Place – Isaiah Smith of Irving

1st Place Match

  • Alexis Cabrera (Richardson) 4-0, . over Zylon Jenkins (Arlington) 3-3, So. (TF-1.5 4:17 (16-0))

3rd Place Match

  • Jacob Ozuna (MacArthur) 3-1, Sr. over Isaiah Smith (Irving) 2-2, Sr. (Dec 6-2)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Overstreet of JJ Pearce
  • 2nd Place – JAKOB PITRA of Frisco
  • 3rd Place – Andres Ugalde of Princeton
  • 4th Place – Everest Hahm of Dallas Wilson

1st Place Match

  • Cole Overstreet (JJ Pearce) 7-1, Jr. over JAKOB PITRA (Frisco) 2-1, Sr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Andres Ugalde (Princeton) 5-1, Jr. over Everest Hahm (Dallas Wilson) 2-2, So. (Fall 2:05)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Liam Leahy of Jesuit
  • 2nd Place – Kaden Peterson of Wakeland
  • 3rd Place – Dorian Caputo of Irving Nimitz
  • 4th Place – Martin Davilla of Berkner

1st Place Match

  • Liam Leahy (Jesuit) 6-0, Sr. over Kaden Peterson (Wakeland) 5-1, Sr. (Dec 10-4)

3rd Place Match

  • Dorian Caputo (Irving Nimitz) 4-1, Sr. over Martin Davilla (Berkner) 3-2, Jr. (Fall 0:22)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Maxwell of JJ Pearce
  • 2nd Place – Rollin Pina of Arlington
  • 3rd Place – Michael Gutierrez of MacArthur
  • 4th Place – Hunter Weers of Richardson

1st Place Match

  • Matthew Maxwell (JJ Pearce) 4-1, Sr. over Rollin Pina (Arlington) 7-2, Jr. (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Michael Gutierrez (MacArthur) 4-1, Jr. over Hunter Weers (Richardson) 2-3, . (Fall 0:55)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabe Wild of Wakeland
  • 2nd Place – Dario Grimaldo of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Alex Ortiz of Richardson
  • 4th Place – Kevin Castro of JJ Pearce

1st Place Match

  • Gabe Wild (Wakeland) 9-2, Jr. over Dario Grimaldo (Dallas Samuell) 2-1, . (Fall 3:22)

3rd Place Match

  • Alex Ortiz (Richardson) 3-2, . over Kevin Castro (JJ Pearce) 2-2, So. (Fall 1:31)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – SETH WEBBER of Frisco
  • 2nd Place – Thomas Thompson of MacArthur
  • 3rd Place – Kini Olds of Richardson
  • 4th Place – Jacob Beutel of JJ Pearce

1st Place Match

  • SETH WEBBER (Frisco) 3-0, Sr. over Thomas Thompson (MacArthur) 2-1, Sr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Kini Olds (Richardson) 4-1, . over Jacob Beutel (JJ Pearce) 1-3, Sr. (Fall 0:56)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Skyler Malone of JJ Pearce
  • 2nd Place – Matthew Ramirez of Arlington
  • 3rd Place – Ethan Lopez of Princeton
  • 4th Place – Joaquin Saravia of Irving Nimitz

1st Place Match

  • Skyler Malone (JJ Pearce) 7-1, Sr. over Matthew Ramirez (Arlington) 5-2, So. (Fall 1:40)

3rd Place Match

  • Ethan Lopez (Princeton) 3-2, Sr. over Joaquin Saravia (Irving Nimitz) 2-2, So. (Fall 2:16)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cain Brentnall of Princeton
  • 2nd Place – Austin Casillas of JJ Pearce
  • 3rd Place – Gage Hawell of Berkner
  • 4th Place – Gilberto Garza of Dallas Hillcrest

1st Place Match

  • Cain Brentnall (Princeton) 5-0, Jr. over Austin Casillas (JJ Pearce) 2-1, Jr. (Fall 1:36)

3rd Place Match

  • Gage Hawell (Berkner) 3-1, Sr. over Gilberto Garza (Dallas Hillcrest) 1-2, Fr. (Fall 0:20)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xander Womack of Princeton
  • 2nd Place – Will Lorzano of Richardson
  • 3rd Place – Eh Tha Yu of Dallas Wilson
  • 4th Place – Angel Velazquez of JJ Pearce

1st Place Match

  • Xander Womack (Princeton) 5-0, . over Will Lorzano (Richardson) 2-2, . (Fall 3:18)

3rd Place Match

  • Eh Tha Yu (Dallas Wilson) 2-1, Jr. over Angel Velazquez (JJ Pearce) 2-2, So. (Fall 1:35)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – James Medin of Dallas Wilson
  • 2nd Place – Anthony Scalise of Princeton
  • 3rd Place – Americo Fuentes of Dallas Hillcrest
  • 4th Place – Ismael Terrones of Arlington

1st Place Match

  • James Medin (Dallas Wilson) 2-0, Sr. over Anthony Scalise (Princeton) 4-1, So. (Fall 1:44)

3rd Place Match

  • Americo Fuentes (Dallas Hillcrest) 3-1, So. over Ismael Terrones (Arlington) 3-4, Jr. (Dec 6-0)

95G

Guaranteed Places

  • 1st Place – AVA STORMS of Frisco
  • 2nd Place – Pam Alvarez of Wakeland
  • 3rd Place – FFT–Megan FFT–Ly of Wakeland

1st Place Match

  • AVA STORMS (Frisco) 0-0, Sr. over Pam Alvarez (Wakeland) 0-1, Fr. (Fall 1:20)

3rd Place Match

  • FFT–Megan FFT–Ly (Wakeland) 0-1, Fr. over () , . (Bye)

102G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Riley Morrison of Princeton
  • 2nd Place – DereqA Clarks of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Ines Huerta of Richardson

1st Place Match

  • Riley Morrison (Princeton) 2-0, Sr. over DereqA Clarks (Dallas Samuell) 0-1, Sr. (Fall 1:44)

3rd Place Match

  • Ines Huerta (Richardson) 1-1, . over () , . (Bye)

110G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jocelyn Ramirez of Dallas Samuell
  • 2nd Place – Paz Hernandez of Hillcrest
  • 3rd Place – Natali Hattar of Wakeland
  • 4th Place – Morgan Zatorski of Wakeland

1st Place Match

  • Jocelyn Ramirez (Dallas Samuell) 0-0, So. over Paz Hernandez (Hillcrest ) 0-1, . (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • Natali Hattar (Wakeland) 0-1, So. over Morgan Zatorski (Wakeland) 0-2, So. (Dec 4-1)

119G

Guaranteed Places

  • 1st Place – KELSEY WEBBER of Frisco
  • 2nd Place – Anjolie Theall of Richardson
  • 3rd Place – Isabella Burnworth of JJ Pearce
  • 4th Place – Leilani Bautista of Wakeland

1st Place Match

  • KELSEY WEBBER (Frisco) 3-0, Fr. over Anjolie Theall (Richardson) 3-1, . (Fall 1:08)

3rd Place Match

  • Isabella Burnworth (JJ Pearce) 3-1, Jr. over Leilani Bautista (Wakeland) 4-3, Fr. (Fall 1:51)

128G

Guaranteed Places

  • 1st Place – BELEN RIOS of Frisco
  • 2nd Place – Angie Rojas of Richardson
  • 3rd Place – Mikayla Pool of Richardson
  • 4th Place – Johana Munoz of Dallas Samuell

1st Place Match

  • BELEN RIOS (Frisco) 4-0, So. over Angie Rojas (Richardson) 3-1, . (Fall 2:15)

3rd Place Match

  • Mikayla Pool (Richardson) 4-1, . over Johana Munoz (Dallas Samuell) 4-2, . (OTHR1)

138G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alondra Lemus of Dallas Samuell
  • 2nd Place – BRYANNA DUNN of Frisco
  • 3rd Place – Brisa Hortelano of Irving MacArthur
  • 4th Place – Krista Smith of Melissa

1st Place Match

  • Alondra Lemus (Dallas Samuell) 3-0, . over BRYANNA DUNN (Frisco) 3-1, Jr. (Fall 2:37)

3rd Place Match

  • Brisa Hortelano (Irving MacArthur) 4-1, Sr. over Krista Smith (Melissa) 3-2, So. (Fall 2:12)

148G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emily Flatt of Princeton
  • 2nd Place – Lilly Rogers of Melissa
  • 3rd Place – Julia Stone of Wakeland
  • 4th Place – Keilly Reyes of Irving Nimitz

1st Place Match

  • Emily Flatt (Princeton) 4-1, Sr. over Lilly Rogers (Melissa) 2-1, Sr. (Fall 2:52)

3rd Place Match

  • Julia Stone (Wakeland) 6-1, Jr. over Keilly Reyes (Irving Nimitz) 3-2, So. (Dec 5-4)

165G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Linda Ventura of Irving
  • 2nd Place – Kamryn Gardner of Princeton
  • 3rd Place – Maria Lopez of JJ Pearce
  • 4th Place – Samyria Brown of Melissa

1st Place Match

  • Linda Ventura (Irving) 6-1, Sr. over Kamryn Gardner (Princeton) 2-2, Jr. (Fall 0:18)

3rd Place Match

  • Maria Lopez (JJ Pearce) 3-1, Sr. over Samyria Brown (Melissa) 2-2, Fr. (Fall 1:00)

185G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaydents Garay of Irving MacArthur
  • 2nd Place – Leena Gutierrez of Irving Nimitz
  • 3rd Place – Angelica McDaniel of Richardson
  • 4th Place – DESTINY JONES of Frisco

1st Place Match

  • Kaydents Garay (Irving MacArthur) 0-0, Jr. over Leena Gutierrez (Irving Nimitz) 0-1, So. (Fall 0:44)

3rd Place Match

  • Angelica McDaniel (Richardson) 0-2, . over DESTINY JONES (Frisco) 0-2, Fr. (Fall 4:15)

215G

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emma Lozada of Princeton
  • 2nd Place – Jimena Garcia of Dallas Samuell
  • 3rd Place – FATIMA MENDY of Frisco
  • 4th Place – JILLIAN GEORGE of Frisco

1st Place Match

  • Emma Lozada (Princeton) 2-2, Jr. over Jimena Garcia (Dallas Samuell) 2-1, . (Fall 1:27)

3rd Place Match

  • FATIMA MENDY (Frisco) 3-1, Sr. over JILLIAN GEORGE (Frisco) 1-2, Fr. (Fall 0:56)

What do you think?

Written by TexasWrestling