in

Raider Invitational Results

 

Team Scores Boys
1 Plano West 180.0
2 Wylie 151.5
3 Frisco Liberty 133.0
4 Rockwall Heath 127.0
5 Wylie East 80.0
6 Dallas Highland Park 77.0
7 Frisco Heritage 73.0
8 Trinity Christian Academy 65.0
9 Frisco Independence 44.0
10 Rockwall 42.0
11 Anna 4.0
11 McKinney 4.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyson Nguyen of Wylie
  • 2nd Place – Cooper Chapman of Dallas Highland Park
  • 3rd Place – David Banda of Frisco Heritage
  • 4th Place – Christian Elizondo of Plano West

1st Place Match

  • Tyson Nguyen (Wylie) 12-3, So. over Cooper Chapman (Dallas Highland Park) 2-1, So. (Fall 3:42)

3rd Place Match

  • David Banda (Frisco Heritage) 11-6, Fr. over Christian Elizondo (Plano West) 7-6, So. (Fall 2:20)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mitchell Borynack of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Connor Grigsby of Wylie East
  • 3rd Place – David Ray of Plano West
  • 4th Place – Parker Stafford of Dallas Highland Park

1st Place Match

  • Mitchell Borynack (Frisco Liberty) 15-0, Fr. over Connor Grigsby (Wylie East) 3-1, . (Fall 3:56)

3rd Place Match

  • David Ray (Plano West) 12-3, Fr. over Parker Stafford (Dallas Highland Park) 7-2, So. (Fall 3:26)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kase George of Wylie
  • 2nd Place – Jacob Kehrer of Rockwall Heath
  • 3rd Place – Brad Mcalister of Plano West
  • 4th Place – Jacob Waskey of Dallas Highland Park

1st Place Match

  • Kase George (Wylie) 16-2, So. over Jacob Kehrer (Rockwall Heath) 9-5, Fr. (Fall 2:44)

3rd Place Match

  • Brad Mcalister (Plano West) 9-3, So. over Jacob Waskey (Dallas Highland Park) 9-7, So. (Fall 2:20)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zaren Anderson of Rockwall Heath
  • 2nd Place – Ty Jarvis of Wylie East
  • 3rd Place – Aiden Nunn of Wylie
  • 4th Place – Robert Winters of Dallas Highland Park

1st Place Match

  • Zaren Anderson (Rockwall Heath) 9-3, So. over Ty Jarvis (Wylie East) 2-1, . (Fall 1:51)

3rd Place Match

  • Aiden Nunn (Wylie) 19-2, Sr. over Robert Winters (Dallas Highland Park) 2-2, So. (Fall 0:53)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alan Fandrich of Trinity Christian Academy
  • 2nd Place – Dylan Potts of Rockwall Heath
  • 3rd Place – Bruce Coleman of Rockwall
  • 4th Place – Cole Hebert of Frisco Liberty

1st Place Match

  • Alan Fandrich (Trinity Christian Academy) 16-2, Sr. over Dylan Potts (Rockwall Heath) 9-4, Sr. (Fall 1:47)

3rd Place Match

  • Bruce Coleman (Rockwall) 11-6, Sr. over Cole Hebert (Frisco Liberty) 6-12, So. (Dec 11-5)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Timothy Cash of Plano West
  • 2nd Place – Armando Vasquez of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Jacob Laborde of Rockwall
  • 4th Place – Dylan Herrin of Frisco Independence

1st Place Match

  • Timothy Cash (Plano West) 3-0, Sr. over Armando Vasquez (Frisco Liberty) 12-4, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Jacob Laborde (Rockwall) 6-5, Jr. over Dylan Herrin (Frisco Independence) 7-6, Jr. (Fall 1:27)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brady Earhart of Plano West
  • 2nd Place – Mason Morland of Trinity Christian Academy
  • 3rd Place – Tristan Seales of Frisco Liberty
  • 4th Place – Jarrett Stoner of Rockwall

1st Place Match

  • Brady Earhart (Plano West) 13-2, Jr. over Mason Morland (Trinity Christian Academy) 11-4, Sr. (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Tristan Seales (Frisco Liberty) 12-5, Sr. over Jarrett Stoner (Rockwall) 10-4, Fr. (Dec 7-2)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Aragon of Plano West
  • 2nd Place – Michael Breslav of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Ethan Carter of Wylie
  • 4th Place – Clyde Bond of Frisco Independence

1st Place Match

  • Jacob Aragon (Plano West) 15-1, Sr. over Michael Breslav (Frisco Liberty) 10-2, Jr. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Ethan Carter (Wylie) 3-1, Jr. over Clyde Bond (Frisco Independence) 12-7, Jr. (Dec 9-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emiliano Saucedo of Wylie East
  • 2nd Place – William Austin of Plano West
  • 3rd Place – Connor Leach of Frisco Liberty
  • 4th Place – Javier Meraz of Wylie

1st Place Match

  • Emiliano Saucedo (Wylie East) 2-0, . over William Austin (Plano West) 8-5, Jr. (Fall 3:15)

3rd Place Match

  • Connor Leach (Frisco Liberty) 11-7, Sr. over Javier Meraz (Wylie) 5-4, Jr. (Fall 2:34)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Farid Mobarak of Plano West
  • 2nd Place – Heath Clinton of Rockwall Heath
  • 3rd Place – Henry Hoy of Dallas Highland Park
  • 4th Place – Ryan Mauss of Frisco Independence

1st Place Match

  • Farid Mobarak (Plano West) 15-1, So. over Heath Clinton (Rockwall Heath) 11-1, Sr. (Fall 1:47)

3rd Place Match

  • Henry Hoy (Dallas Highland Park) 7-2, Jr. over Ryan Mauss (Frisco Independence) 14-6, Sr. (Dec 7-4)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Jacinto of Frisco Heritage
  • 2nd Place – Ryan King of Wylie
  • 3rd Place – Cade Mccarter of Dallas Highland Park
  • 4th Place – Collin Bryant of Plano West

1st Place Match

  • Dylan Jacinto (Frisco Heritage) 12-4, Sr. over Ryan King (Wylie) 1-1, Sr. (Fall 1:17)

3rd Place Match

  • Cade Mccarter (Dallas Highland Park) 2-2, Sr. over Collin Bryant (Plano West) 9-6, Sr. (Fall 2:07)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Zavala of Frisco Heritage
  • 2nd Place – Kamaron Scott of Wylie
  • 3rd Place – De`leon Freeman of Frisco Liberty
  • 4th Place – Menachem Aarons of Plano West

1st Place Match

  • Alex Zavala (Frisco Heritage) 12-4, So. over Kamaron Scott (Wylie) 1-1, Jr. (Fall 1:50)

3rd Place Match

  • De`leon Freeman (Frisco Liberty) 8-7, So. over Menachem Aarons (Plano West) 4-5, Jr. (Fall 0:57)

220

Guaranteed Places

  • 2nd Place – Hunter Thomas of Rockwall Heath
  • 2nd Place – Prince Ugoh of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Dezmond Adamson of Wylie
  • 4th Place – Mark Nilson of Trinity Christian Academy

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • Dezmond Adamson (Wylie) 8-1, Jr. over Mark Nilson (Trinity Christian Academy) 5-11, So. (Fall 0:48)

285

Guaranteed Places

  • 2nd Place – Sebastian Martinez of Rockwall Heath
  • 2nd Place – Frank Moslener of Wylie East
  • 3rd Place – Hussein-william Qattar of Wylie
  • 4th Place – Elijah Ross of Frisco Heritage

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • Hussein-william Qattar (Wylie) 8-6, So. over Elijah Ross (Frisco Heritage) 6-5, Sr. (Dec 6-1)

What do you think?

Written by TexasWrestling