in

Mustang Invitational

 

Team Scores Boys
1 La Joya Juarez-Lincoln 144.0
2 Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs 97.5
3 Mcallen Rowe Hs 82.0
4 Mission Sharyland Pioneer 72.0
5 La Joya Hs 64.0
6 Mcallen Hs 54.0
7 Mcallen Memorial Hs 51.0
8 La Joya Palmview 31.0
9 Vanguard Academy Rembrandt-Pharr 4.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Abel Alvarado of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – Andres Ochoa of La Joya Hs
  • 3rd Place – Osvaldo Mena of Mcallen Memorial Hs

Round 1

  • Abel Alvarado (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-0, Jr. over Andres Ochoa (La Joya Hs) 1-1, Fr. (TF-1.5 4:28 (18-2))

Round 2

  • Abel Alvarado (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-0, Jr. over Osvaldo Mena (Mcallen Memorial Hs) 0-2, Fr. (Fall 0:32)

Round 3

  • Andres Ochoa (La Joya Hs) 1-1, Fr. over Osvaldo Mena (Mcallen Memorial Hs) 0-2, Fr. (Fall 1:44)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kenneth Briere of Mission Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Antonio Gonzalez of La Joya Hs
  • 3rd Place – Diego Aguilera of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

Round 1

  • Antonio Gonzalez (La Joya Hs) 1-1, So. over Diego Aguilera (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 0-2, Jr. (Inj. 1:53)

Round 2

  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 2-0, Fr. over Diego Aguilera (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 0-2, Jr. (For.)

Round 3

  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 2-0, Fr. over Antonio Gonzalez (La Joya Hs) 1-1, So. (Dec 6-3)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alberto Jesus Elizondo of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – Nickolas Montes of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Roberto DeLaRosa of Mission Sharyland Pioneer

Round 1

  • Alberto Jesus Elizondo (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-0, Fr. over Roberto DeLaRosa (Mission Sharyland Pioneer) 0-2, Sr. (Fall 1:40)

Round 2

  • Alberto Jesus Elizondo (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-0, Fr. over Nickolas Montes (Mcallen Hs) 1-1, . (Fall 2:25)

Round 3

  • Nickolas Montes (Mcallen Hs) 1-1, . over Roberto DeLaRosa (Mission Sharyland Pioneer) 0-2, Sr. (Fall 1:24)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joseph Ramirez of Mission Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Kevin Cruz of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Diego Cantu of La Joya Palmview

Round 1

  • Joseph Ramirez (Mission Sharyland Pioneer) 2-0, Jr. over Kevin Cruz (La Joya Juarez-Lincoln) 1-1, Fr. (Dec 16-15)

Round 2

  • Kevin Cruz (La Joya Juarez-Lincoln) 1-1, Fr. over Diego Cantu (La Joya Palmview) 0-2, So. (Fall 2:31)

Round 3

  • Joseph Ramirez (Mission Sharyland Pioneer) 2-0, Jr. over Diego Cantu (La Joya Palmview) 0-2, So. (Fall 0:25)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cesar Salinas of Mcallen Memorial Hs
  • 2nd Place – Carlos Doria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Wilberth Soberanis of Mission Sharyland Pioneer
  • 4th Place – Noel Torres of Vanguard Academy Rembrandt-Pharr

1st Place Match

  • Cesar Salinas (Mcallen Memorial Hs) 2-0, Sr. over Carlos Doria (La Joya Juarez-Lincoln) 2-1, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Wilberth Soberanis (Mission Sharyland Pioneer) 2-1, Sr. over Noel Torres (Vanguard Academy Rembrandt-Pharr) 2-3, Fr. (Fall 1:22)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Neftali Hernandez of La Joya Hs
  • 2nd Place – Jose Cerda of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Darian Espinoza of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Angel DeLaCruz of Mcallen Memorial Hs

1st Place Match

  • Neftali Hernandez (La Joya Hs) 3-0, Sr. over Jose Cerda (La Joya Juarez-Lincoln) 2-1, Jr. (SV-1 7-5)

3rd Place Match

  • Darian Espinoza (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 3-1, Sr. over Angel DeLaCruz (Mcallen Memorial Hs) 2-2, Jr. (Fall 0:40)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Petey Lozano of Mcallen Rowe Hs
  • 2nd Place – Michael De La Cruz of La Joya Hs
  • 3rd Place – Gabriel Flores of La Joya Juarez-Lincoln

Round 1

  • Michael De La Cruz (La Joya Hs) 1-1, So. over Gabriel Flores (La Joya Juarez-Lincoln) 0-2, Jr. (Dec 10-6)

Round 2

  • Petey Lozano (Mcallen Rowe Hs) 3-0, Jr. over Gabriel Flores (La Joya Juarez-Lincoln) 0-2, Jr. (Fall 0:51)

Round 3

  • Petey Lozano (Mcallen Rowe Hs) 3-0, Jr. over Michael De La Cruz (La Joya Hs) 1-1, So. (Fall 3:42)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sergio Morales of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Americo Garza of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Robert Delgado of Mcallen Hs
  • 4th Place – Bobby Pena of Mission Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Sergio Morales (La Joya Juarez-Lincoln) 3-0, Sr. over Americo Garza (Mcallen Hs) 3-1, . (Fall 3:15)

3rd Place Match

  • Robert Delgado (Mcallen Hs) 3-1, . over Bobby Pena (Mission Sharyland Pioneer) 2-2, Jr. (Fall 3:00)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jibsam Gloria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Jose Luis Tovar of La Joya Hs
  • 3rd Place – Elias Rios of Mcallen Rowe Hs
  • 4th Place – Albert Munoz of Mcallen Memorial Hs

1st Place Match

  • Jibsam Gloria (La Joya Juarez-Lincoln) 4-0, Sr. over Jose Luis Tovar (La Joya Hs) 3-1, Sr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Elias Rios (Mcallen Rowe Hs) 5-1, Sr. over Albert Munoz (Mcallen Memorial Hs) 2-2, Jr. (Dec 3-2)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emmanuel Leal of Mcallen Rowe Hs
  • 2nd Place – Hugo Barroso of Mission Sharyland Pioneer
  • 3rd Place – Reynaldo Rodriguez of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Jesus Urrutia of La Joya Hs

1st Place Match

  • Emmanuel Leal (Mcallen Rowe Hs) 3-0, Sr. over Hugo Barroso (Mission Sharyland Pioneer) 1-1, Fr. (Fall 0:40)

3rd Place Match

  • Reynaldo Rodriguez (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-1, So. over Jesus Urrutia (La Joya Hs) 1-2, Jr. (Fall 2:00)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Silva of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Juan Carreon of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Arturo Tapia Jr of Mission Sharyland Pioneer
  • 4th Place – Giovanni Cervantes of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

1st Place Match

  • Alexander Silva (La Joya Juarez-Lincoln) 2-0, Sr. over Juan Carreon (Mcallen Hs) 1-3, Sr. (Fall 4:33)

3rd Place Match

  • Arturo Tapia Jr (Mission Sharyland Pioneer) 1-1, Sr. over Giovanni Cervantes (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 0-2, Jr. (Dec 9-7)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Omar Aguinaga of Mcallen Rowe Hs
  • 2nd Place – Juan Calvo of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Angel Elizondo of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 4th Place – Antonio Rios of La Joya Hs

1st Place Match

  • Omar Aguinaga (Mcallen Rowe Hs) 3-0, Sr. over Juan Calvo (La Joya Juarez-Lincoln) 1-1, Sr. (Dec 11-4)

3rd Place Match

  • Angel Elizondo (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 1-1, Sr. over Antonio Rios (La Joya Hs) 0-2, Fr. (Fall 0:33)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Garcia of La Joya Palmview
  • 2nd Place – Lorenzo Garza of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Jorge Soto of Mcallen Rowe Hs
  • 4th Place – Thomas Keefer of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

1st Place Match

  • Seth Garcia (La Joya Palmview) 3-0, Sr. over Lorenzo Garza (Mcallen Hs) 2-1, . (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Jorge Soto (Mcallen Rowe Hs) 3-1, Sr. over Thomas Keefer (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-2, Sr. (Dec 9-3)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mark Gutierrez of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 2nd Place – Juan Daniel Garcia of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Sergio Reyna of Mcallen Memorial Hs
  • 4th Place – Ben Garza of Mission Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Mark Gutierrez (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 2-0, Sr. over Juan Daniel Garcia (La Joya Juarez-Lincoln) 1-1, Sr. (Fall 1:33)

3rd Place Match

  • Sergio Reyna (Mcallen Memorial Hs) 1-1, Jr. over Ben Garza (Mission Sharyland Pioneer) 0-2, Fr. (Fall 0:37)

What do you think?

Written by TexasWrestling