in

Lubbock High Invite Results

 

Team Abbr Score
1 Canyon Randall CRHS 300.0
2 Lubbock LUBB 195.5
3 Wolfforth Frenship FHS 153.0
4 Vernon AL 94.0
5 Lubbock Estacado LEHS 80.0
6 Canyon CANY 75.0
7 Lubbock Coronado LCR 74.0

 

High School Boys – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zachery Bryand of Lubbock
  • 2nd Place – Ashton Bennert of Canyon Randall
  • 3rd Place – Jacob Roberts of Canyon
  • 4th Place – Kaden Boatright of Wolfforth Frenship

Round 1

  • Jacob Roberts (Canyon) won by fall over Kaden Boatright (Wolfforth Frenship) (Fall 1:20)
  • Zachery Bryand (Lubbock) won by fall over Ashton Bennert (Canyon Randall) (Fall 3:14)

Round 2

  • Ashton Bennert (Canyon Randall) won by fall over Jacob Roberts (Canyon) (Fall 0:50)
  • Zachery Bryand (Lubbock) won by fall over Kaden Boatright (Wolfforth Frenship) (Fall 3:17)

Round 3

  • Zachery Bryand (Lubbock) won by fall over Jacob Roberts (Canyon) (Fall 1:33)
  • Ashton Bennert (Canyon Randall) won by fall over Kaden Boatright (Wolfforth Frenship) (Fall 1:44)

High School Boys – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sean Bonner of Lubbock
  • 2nd Place – Christian Garcia of Vernon
  • 3rd Place – Brycen Conner of Canyon
  • 4th Place – David Woodard of Canyon Randall
  • 5th Place – Juan Gomez of Lubbock
  • 6th Place – Elijah Pena of Canyon Randall

Round 1

  • David Woodard (Canyon Randall) won by fall over Juan Gomez (Lubbock) (Fall 0:13)
  • Sean Bonner (Lubbock) won by fall over Christian Garcia (Vernon) (Fall 0:28)
  • Elijah Pena (Canyon Randall) won by fall over Brycen Conner (Canyon) (Fall 0:09)

Round 2

  • Brycen Conner (Canyon) won by fall over Juan Gomez (Lubbock) (Fall 2:52)
  • Christian Garcia (Vernon) won by forfeit over Elijah Pena (Canyon Randall) (FF)
  • Sean Bonner (Lubbock) won by fall over David Woodard (Canyon Randall) (Fall 0:46)

Round 3

  • Juan Gomez (Lubbock) won by forfeit over Elijah Pena (Canyon Randall) (FF)
  • Christian Garcia (Vernon) won by fall over David Woodard (Canyon Randall) (Fall 1:07)
  • Sean Bonner (Lubbock) won by tech fall over Brycen Conner (Canyon) (TF 19-2)

Round 4

  • Sean Bonner (Lubbock) won by fall over Juan Gomez (Lubbock) (Fall 2:15)
  • Christian Garcia (Vernon) won by fall over Brycen Conner (Canyon) (Fall 2:01)
  • David Woodard (Canyon Randall) won by forfeit over Elijah Pena (Canyon Randall) (FF)

Round 5

  • Christian Garcia (Vernon) won by fall over Juan Gomez (Lubbock) (Fall 1:52)
  • Sean Bonner (Lubbock) won by forfeit over Elijah Pena (Canyon Randall) (FF)
  • Brycen Conner (Canyon) won by fall over David Woodard (Canyon Randall) (Fall 1:47)

High School Boys – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garret Daniel of Lubbock
  • 2nd Place – Omar Burrola of Lubbock Estacado
  • 3rd Place – Trevor Harrison of Wolfforth Frenship
  • 4th Place – Logan Mettam of Canyon Randall
  • 5th Place – Vincent Sandoval of Wolfforth Frenship
  • 6th Place – Corbyn Sharp of Vernon

Round 1

  • Omar Burrola (Lubbock Estacado) won by decision over Vincent Sandoval (Wolfforth Frenship) (Dec 10-8)
  • Logan Mettam (Canyon Randall) won by forfeit over Corbyn Sharp (Vernon) (FF)
  • Garret Daniel (Lubbock) won by forfeit over Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) (FF)

Round 2

  • Garret Daniel (Lubbock) won by decision over Omar Burrola (Lubbock Estacado) (Dec 9-2)
  • Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) won by fall over Logan Mettam (Canyon Randall) (Fall 2:37)
  • Vincent Sandoval (Wolfforth Frenship) won by forfeit over Corbyn Sharp (Vernon) (FF)

Round 3

  • Omar Burrola (Lubbock Estacado) won in overtime over Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) (OT 7-5)
  • Logan Mettam (Canyon Randall) won by fall over Vincent Sandoval (Wolfforth Frenship) (Fall 3:36)
  • Garret Daniel (Lubbock) won by forfeit over Corbyn Sharp (Vernon) (FF)

Round 4

  • Omar Burrola (Lubbock Estacado) won by forfeit over Corbyn Sharp (Vernon) (FF)
  • Garret Daniel (Lubbock) won by fall over Logan Mettam (Canyon Randall) (Fall 2:12)
  • Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) won by fall over Vincent Sandoval (Wolfforth Frenship) (Fall 0:57)

Round 5

  • Omar Burrola (Lubbock Estacado) won by fall over Logan Mettam (Canyon Randall) (Fall 3:11)
  • Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) won by forfeit over Corbyn Sharp (Vernon) (FF)
  • Garret Daniel (Lubbock) won by fall over Vincent Sandoval (Wolfforth Frenship) (Fall 3:01)

High School Boys – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Pena of Lubbock
  • 2nd Place – Andres Mendoza of Canyon Randall
  • 3rd Place – Jesse Perea of Canyon Randall
  • 4th Place – Aaron Asebedo of Wolfforth Frenship
  • 5th Place – Dominic Davis of Lubbock Coronado
  • 6th Place – Jayson Soto of Lubbock Estacado
  • 7th Place – Garrett Sparks of Vernon

1st Place Match

  • Alexander Pena (Lubbock) won by decision over Andres Mendoza (Canyon Randall) (Dec 11-10)

3rd Place Match

  • Jesse Perea (Canyon Randall) won by tech fall over Aaron Asebedo (Wolfforth Frenship) (TF 17-2)

5th Place Match

  • Dominic Davis (Lubbock Coronado) won by forfeit over Jayson Soto (Lubbock Estacado) (FF)

7th Place Match

  • Garrett Sparks (Vernon) received a bye () (Bye)

High School Boys – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zack Pena of Lubbock
  • 2nd Place – Nathan Urioste of Canyon Randall
  • 3rd Place – Eliseo Trejo of Vernon
  • 4th Place – Dalton Hale of Canyon
  • 5th Place – Brady Tice of Wolfforth Frenship

Round 1

  • Nathan Urioste (Canyon Randall) won by fall over Brady Tice (Wolfforth Frenship) (Fall 1:16)
  • Dalton Hale (Canyon) received a bye () (Bye)
  • Zack Pena (Lubbock) won by fall over Eliseo Trejo (Vernon) (Fall 2:33)

Round 2

  • Eliseo Trejo (Vernon) won by fall over Brady Tice (Wolfforth Frenship) (Fall 2:30)
  • Zack Pena (Lubbock) won by fall over Dalton Hale (Canyon) (Fall 1:27)
  • Nathan Urioste (Canyon Randall) received a bye () (Bye)

Round 3

  • Zack Pena (Lubbock) won by fall over Brady Tice (Wolfforth Frenship) (Fall 2:47)
  • Nathan Urioste (Canyon Randall) won by fall over Dalton Hale (Canyon) (Fall 0:29)
  • Eliseo Trejo (Vernon) received a bye () (Bye)

Round 4

  • Brady Tice (Wolfforth Frenship) received a bye () (Bye)
  • Eliseo Trejo (Vernon) won by decision over Dalton Hale (Canyon) (Dec 7-1)
  • Zack Pena (Lubbock) won by fall over Nathan Urioste (Canyon Randall) (Fall 1:04)

Round 5

  • Dalton Hale (Canyon) won by fall over Brady Tice (Wolfforth Frenship) (Fall 10:37)
  • Zack Pena (Lubbock) received a bye () (Bye)
  • Nathan Urioste (Canyon Randall) won by fall over Eliseo Trejo (Vernon) (Fall 1:00)

High School Boys – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Steven Rodriguez of Canyon Randall
  • 2nd Place – Justin Thompson of Wolfforth Frenship
  • 3rd Place – Brandon Johnson of Canyon Randall
  • 4th Place – June An of Lubbock
  • 5th Place – Robert Rodriguez of Lubbock Coronado
  • 6th Place – Gui Amaral of Lubbock
  • 7th Place – Julian Richardson of Lubbock Coronado
  • 8th Place – Adrian Flores of Lubbock Coronado
  • 9th Place – Jake Neill of Canyon
  • 10th Place – Htoo Wah of Vernon

1st Place Match

  • Steven Rodriguez (Canyon Randall) won by fall over Justin Thompson (Wolfforth Frenship) (Fall 0:45)

3rd Place Match

  • Brandon Johnson (Canyon Randall) won by fall over June An (Lubbock) (Fall 1:29)

5th Place Match

  • Robert Rodriguez (Lubbock Coronado) won by fall over Gui Amaral (Lubbock) (Fall 1:04)

7th Place Match

  • Julian Richardson (Lubbock Coronado) won by forfeit over Adrian Flores (Lubbock Coronado) (FF)

9th Place Match

  • Jake Neill (Canyon) won by fall over Htoo Wah (Vernon) (Fall 0:52)

High School Boys – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moses Torres of Canyon Randall
  • 2nd Place – Jared Gallegos of Canyon Randall
  • 3rd Place – Isaias Lucio of Lubbock
  • 4th Place – Jordan Thompson of Wolfforth Frenship
  • 5th Place – Xander Lopez of Lubbock Coronado
  • 6th Place – Ash Lay of Vernon

Round 1

  • Isaias Lucio (Lubbock) won by fall over Xander Lopez (Lubbock Coronado) (Fall 3:55)
  • Jared Gallegos (Canyon Randall) won by fall over Ash Lay (Vernon) (Fall 1:24)
  • Moses Torres (Canyon Randall) won by fall over Jordan Thompson (Wolfforth Frenship) (Fall 2:03)

Round 2

  • Moses Torres (Canyon Randall) won by major decision over Isaias Lucio (Lubbock) (Maj 14-1)
  • Jordan Thompson (Wolfforth Frenship) won by fall over Ash Lay (Vernon) (Fall 1:04)
  • Jared Gallegos (Canyon Randall) won by tech fall over Xander Lopez (Lubbock Coronado) (TF 21-4)

Round 3

  • Isaias Lucio (Lubbock) won by decision over Jordan Thompson (Wolfforth Frenship) (Dec 10-3)
  • Xander Lopez (Lubbock Coronado) won by fall over Ash Lay (Vernon) (Fall 2:59)
  • Moses Torres (Canyon Randall) won by decision over Jared Gallegos (Canyon Randall) (Dec 7-3)

Round 4

  • Jared Gallegos (Canyon Randall) won by decision over Isaias Lucio (Lubbock) (Dec 6-4)
  • Moses Torres (Canyon Randall) won by fall over Ash Lay (Vernon) (Fall 2:53)
  • Jordan Thompson (Wolfforth Frenship) won by major decision over Xander Lopez (Lubbock Coronado) (Maj 15-7)

Round 5

  • Isaias Lucio (Lubbock) won by fall over Ash Lay (Vernon) (Fall 1:22)
  • Jared Gallegos (Canyon Randall) won by fall over Jordan Thompson (Wolfforth Frenship) (Fall 1:17)
  • Moses Torres (Canyon Randall) won by fall over Xander Lopez (Lubbock Coronado) (Fall 2:19)

High School Boys – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gregory Dean of Canyon Randall
  • 2nd Place – Ethan Purdy of Canyon Randall
  • 3rd Place – Jake Mahaney of Wolfforth Frenship
  • 4th Place – Xavier Montemayor of Lubbock Coronado
  • 5th Place – Timothy Varner of Wolfforth Frenship
  • 6th Place – Ivan Inman of Wolfforth Frenship
  • 7th Place – Beau Schmidt of Lubbock
  • 8th Place – Ben Gilbreath of Canyon
  • 9th Place – Mason Brothers of Vernon

1st Place Match

  • Gregory Dean (Canyon Randall) won by fall over Ethan Purdy (Canyon Randall) (Fall 0:52)

3rd Place Match

  • Jake Mahaney (Wolfforth Frenship) won by fall over Xavier Montemayor (Lubbock Coronado) (Fall 1:36)

5th Place Match

  • Timothy Varner (Wolfforth Frenship) won by fall over Ivan Inman (Wolfforth Frenship) (Fall 5:57)

7th Place Match

  • Beau Schmidt (Lubbock) won by major decision over Ben Gilbreath (Canyon) (Maj 10-0)

9th Place Match

  • Mason Brothers (Vernon) received a bye () (Bye)

High School Boys – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaydn Heaton of Canyon Randall
  • 2nd Place – Darren Carpenter of Vernon
  • 3rd Place – Kaiden Womack of Wolfforth Frenship
  • 4th Place – Clinton Thetford of Wolfforth Frenship
  • 5th Place – Ray Mojica of Lubbock

Round 1

  • Darren Carpenter (Vernon) won by fall over Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) (Fall 1:31)
  • Clinton Thetford (Wolfforth Frenship) won by decision over Ray Mojica (Lubbock) (Dec 2-0)
  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) received a bye () (Bye)

Round 2

  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) won by fall over Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) (Fall 0:33)
  • Clinton Thetford (Wolfforth Frenship) received a bye () (Bye)
  • Darren Carpenter (Vernon) won by fall over Ray Mojica (Lubbock) (Fall 1:45)

Round 3

  • Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) received a bye () (Bye)
  • Darren Carpenter (Vernon) won by fall over Clinton Thetford (Wolfforth Frenship) (Fall 1:19)
  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) won by fall over Ray Mojica (Lubbock) (Fall 1:31)

Round 4

  • Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) won by fall over Ray Mojica (Lubbock) (Fall 3:12)
  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) won by fall over Clinton Thetford (Wolfforth Frenship) (Fall 1:34)
  • Darren Carpenter (Vernon) received a bye () (Bye)

Round 5

  • Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) won by fall over Clinton Thetford (Wolfforth Frenship) (Fall 1:48)
  • Ray Mojica (Lubbock) received a bye () (Bye)
  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) won by fall over Darren Carpenter (Vernon) (Fall 3:08)

High School Boys – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Garza of Wolfforth Frenship
  • 2nd Place – Malaiki Owens of Canyon Randall
  • 3rd Place – Caleb Wall of Canyon

Round 1

  • Daniel Garza (Wolfforth Frenship) won by fall over Caleb Wall (Canyon) (Fall 0:28)

Round 2

  • Malaiki Owens (Canyon Randall) won by fall over Caleb Wall (Canyon) (Fall 1:26)

Round 3

  • Daniel Garza (Wolfforth Frenship) won by decision over Malaiki Owens (Canyon Randall) (Dec 4-2)

High School Boys – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Branson Britten of Canyon Randall
  • 2nd Place – Ryan Castro of Lubbock Estacado
  • 3rd Place – Josue Chaidez of Canyon Randall
  • 4th Place – Alyjah Garcia of Wolfforth Frenship
  • 6th Place – Ezekiel Hernandez of Lubbock
  • 6th Place – Devin Diaz of Lubbock Coronado
  • 7th Place – Nathaniel Vasquez of Lubbock
  • 8th Place – Rodney Nettles of Lubbock
  • 9th Place – Tavon Craig of Vernon

1st Place Match

  • Branson Britten (Canyon Randall) won by fall over Ryan Castro (Lubbock Estacado) (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • Josue Chaidez (Canyon Randall) won by fall over Alyjah Garcia (Wolfforth Frenship) (Fall 1:16)

5th Place Match

7th Place Match

  • Nathaniel Vasquez (Lubbock) won by forfeit over Rodney Nettles (Lubbock) (FF)

9th Place Match

  • Tavon Craig (Vernon) received a bye () (Bye)

High School Boys – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kale Farrington of Canyon Randall
  • 2nd Place – Christian Cardenas of Lubbock Estacado
  • 3rd Place – Josue Castillo of Canyon
  • 4th Place – Jace Garrett of Vernon
  • 5th Place – Jayton Samora of Lubbock Coronado
  • 6th Place – Remigio Almazan of Wolfforth Frenship
  • 7th Place – John Lucero of Lubbock

1st Place Match

  • Kale Farrington (Canyon Randall) won by fall over Christian Cardenas (Lubbock Estacado) (Fall 3:57)

3rd Place Match

  • Josue Castillo (Canyon) won by fall over Jace Garrett (Vernon) (Fall 1:11)

5th Place Match

  • Jayton Samora (Lubbock Coronado) won by decision over Remigio Almazan (Wolfforth Frenship) (Dec 5-1)

7th Place Match

  • John Lucero (Lubbock) received a bye () (Bye)

High School Boys – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anthony Tobius of Canyon Randall
  • 2nd Place – Dylan Whitfill of Canyon
  • 4th Place – John Lopez of Lubbock Estacado
  • 4th Place – Jeff McDonald of Canyon
  • 6th Place – Isaiah Sanchez of Vernon
  • 6th Place – Adam Alvarado of Wolfforth Frenship
  • 8th Place – Jacob May of Lubbock Coronado
  • 8th Place – Kian Garcia of Vernon
  • 9th Place – Nolan Guzman of Canyon Randall

1st Place Match

  • Anthony Tobius (Canyon Randall) won by fall over Dylan Whitfill (Canyon) (Fall 1:26)

3rd Place Match

5th Place Match

7th Place Match

9th Place Match

  • Nolan Guzman (Canyon Randall) received a bye () (Bye)

High School Boys – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcos Montelongo of Lubbock
  • 2nd Place – Michael Dodd of Vernon
  • 3rd Place – Josh Jimenez of Canyon Randall
  • 4th Place – Jaime Villa of Lubbock
  • 5th Place – Elijah Zavala of Lubbock Coronado
  • 6th Place – Isaiah Kema of Wolfforth Frenship
  • 7th Place – Tandyn Samora of Lubbock Coronado

1st Place Match

  • Marcos Montelongo (Lubbock) won by fall over Michael Dodd (Vernon) (Fall 5:57)

3rd Place Match

  • Josh Jimenez (Canyon Randall) won by fall over Jaime Villa (Lubbock) (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Elijah Zavala (Lubbock Coronado) won by fall over Isaiah Kema (Wolfforth Frenship) (Fall 1:08)

7th Place Match

  • Tandyn Samora (Lubbock Coronado) received a bye () (Bye)

What do you think?

Written by TexasWrestling