in

Lone Star Invitational Results

 

Team Scores girls
1 San Antonio Johnson 96.0
2 Donna 95.0
3 Edinburg 78.0
4 McAllen Memorial 76.0
5 Weslaco 48.0
6 Edinburg Vela 34.0
7 Pharr Valley View 28.0
8 Los Fresnos 26.0
9 Weslaco East 24.0
10 McAllen 0.0
10 Mission 0.0
10 Roma 0.0

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashlee Messer of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Simona Cruz of Weslaco

1st Place Match

  • Ashlee Messer (San Antonio Johnson) 8-0, Sr. over Simona Cruz (Weslaco) 5-2, . (Fall 3:35)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ruby De Hoyos of Donna
  • 2nd Place – Teya Garner of San Antonio Johnson

1st Place Match

  • Ruby De Hoyos (Donna) 1-0, Sr. over Teya Garner (San Antonio Johnson) 3-3, Fr. (Fall 4:31)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mikayla Herber of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Tanya Mendoza of Edinburg
  • 3rd Place – Makayla Lazo of Weslaco
  • 4th Place – Sarah Rodriguez of Edinburg Vela

1st Place Match

  • Mikayla Herber (San Antonio Johnson) 8-3, Fr. over Tanya Mendoza (Edinburg) 14-1, Fr. (Fall 2:57)

3rd Place Match

  • Makayla Lazo (Weslaco) 1-1, . over Sarah Rodriguez (Edinburg Vela) 0-2, Sr. (Fall 1:36)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melissa Villarreal of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Victoria Gomez of McAllen Memorial
  • 3rd Place – Dafne Aguilar-Martinez of Pharr Valley View
  • 4th Place – Rubi Emiliano of Edinburg

1st Place Match

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 11-2, Sr. over Victoria Gomez (McAllen Memorial) 10-2, Jr. (Fall 0:29)

3rd Place Match

  • Dafne Aguilar-Martinez (Pharr Valley View) 10-3, Jr. over Rubi Emiliano (Edinburg) 10-4, Fr. (Fall 2:02)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shyla Doolittle of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Yarely Izaguirre of Edinburg
  • 3rd Place – Nallely Saenz of McAllen Memorial
  • 4th Place – Ana Martinez of Donna

1st Place Match

  • Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 2-0, Sr. over Yarely Izaguirre (Edinburg) 10-3, Sr. (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Nallely Saenz (McAllen Memorial) 11-5, So. over Ana Martinez (Donna) 1-2, Jr. (Fall 1:44)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Herlinda Amaya of Weslaco East
  • 2nd Place – Emily Fernandez of Donna
  • 3rd Place – Davia Castro of Los Fresnos
  • 4th Place – Olivia Medellin of Weslaco

1st Place Match

  • Herlinda Amaya (Weslaco East) 8-5, Sr. over Emily Fernandez (Donna) 1-1, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Davia Castro (Los Fresnos) 5-2, So. over Olivia Medellin (Weslaco) 0-6, . (Dec 7-1)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Serenity Delagarza of McAllen Memorial
  • 2nd Place – Janette Puentes of Weslaco
  • 3rd Place – Karla Cruz of Donna
  • 4th Place – Keila Olan of Edinburg

1st Place Match

  • Serenity Delagarza (McAllen Memorial) 11-1, Fr. over Janette Puentes (Weslaco) 3-5, . (Fall 0:36)

3rd Place Match

  • Karla Cruz (Donna) 3-1, Sr. over Keila Olan (Edinburg) 6-8, Fr. (Dec 6-0)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eternity DeLaGarza of McAllen Memorial
  • 2nd Place – Klarissa Hernandez of Edinburg
  • 3rd Place – Monse Leos of Weslaco
  • 4th Place – Ana Valdez of Edinburg Vela

1st Place Match

  • Eternity DeLaGarza (McAllen Memorial) 6-1, Fr. over Klarissa Hernandez (Edinburg) 6-5, Sr. (Fall 1:50)

3rd Place Match

  • Monse Leos (Weslaco) 1-1, . over Ana Valdez (Edinburg Vela) 0-2, Fr. (Fall 0:30)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yadira Garza-Medina of Pharr Valley View
  • 2nd Place – Katie Reyes of Los Fresnos
  • 3rd Place – Amaya Guerra of Donna
  • 4th Place – Brianna Barrientes of Edinburg Vela

1st Place Match

  • Yadira Garza-Medina (Pharr Valley View) 7-3, Jr. over Katie Reyes (Los Fresnos) 6-2, Fr. (Dec 11-9)

3rd Place Match

  • Amaya Guerra (Donna) 2-1, So. over Brianna Barrientes (Edinburg Vela) 1-2, Jr. (Fall 2:22)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Precious Hernandez of Donna
  • 2nd Place – Salma Sauceda of Edinburg Vela
  • 3rd Place – Leslie Peralta of Edinburg
  • 4th Place – Mia Diaz of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Precious Hernandez (Donna) 3-0, Sr. over Salma Sauceda (Edinburg Vela) 2-1, Fr. (Fall 0:29)

3rd Place Match

  • Leslie Peralta (Edinburg) 11-5, Sr. over Mia Diaz (Pharr Valley View) 1-2, Fr. (Fall 1:48)

What do you think?

Written by TexasWrestling