in

KO Coppell Cowgirl Classic Results

 

Team Scores
1 Coppell 101.0
2 Frisco Liberty 87.0
2 Lewisville 87.0
4 Dallas Samuell 83.0
5 Frisco Indepenence 78.0
6 Lovejoy 70.0
7 Comal Canyon (Girls) 66.0
8 Lewisville The Colony 64.0
9 Fossil Ridge 49.0
10 RL Turner 47.0
11 Richardson (Girls) 35.0
12 Frisco Heritage 6.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kelly Reyes of RL Turner
  • 2nd Place – Trinity Zapata of Coppell
  • 3rd Place – Maria Husain of Coppell
  • 4th Place – Gabriela Vaquerano of Lewisville

1st Place Match

  • Kelly Reyes (RL Turner) 4-0, Jr. over Trinity Zapata (Coppell) 6-1, Sr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

  • Maria Husain (Coppell) 7-1, So. over Gabriela Vaquerano (Lewisville) 3-3, So. (Fall 2:25)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Ashley of Lovejoy
  • 2nd Place – DereqA Clarks of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Mia Uvaldo of RL Turner
  • 4th Place – Tatianna Nieto of Lewisville

1st Place Match

  • Avery Ashley (Lovejoy) 7-1, So. over DereqA Clarks (Dallas Samuell) 5-2, Sr. (Fall 3:06)

3rd Place Match

  • Mia Uvaldo (RL Turner) 4-3, Jr. over Tatianna Nieto (Lewisville) 4-2, Sr. (MD 15-7)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Katherine Heath of Lovejoy
  • 2nd Place – Elsye Nelson of Lewisville
  • 3rd Place – Phuong Tran of Fossil Ridge
  • 4th Place – Ella Mussellman of Lovejoy

1st Place Match

  • Katherine Heath (Lovejoy) 7-1, Sr. over Elsye Nelson (Lewisville) 4-1, Jr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Phuong Tran (Fossil Ridge) 8-5, Jr. over Ella Mussellman (Lovejoy) 7-2, So. (Dec 4-3)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Megan Weidenbach of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Brindley Eaton of Lovejoy
  • 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 4th Place – Johana Munoz of Dallas Samuell
  • 4th Place – Cierra Rioijas of Fossil Ridge

1st Place Match

  • Megan Weidenbach (Frisco Liberty) 10-2, Sr. over Brindley Eaton (Lovejoy) 6-2, Fr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Johana Munoz (Dallas Samuell) 9-2, Sr. over Cierra Rioijas (Fossil Ridge) 9-4, Jr. (DFF)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tabitha Wood of Frisco Indepenence
  • 2nd Place – Rider Marks of Lewisville The Colony
  • 3rd Place – Angie Rojas of Richardson (Girls)
  • 4th Place – Aaleya Gay of Lewisville

1st Place Match

  • Tabitha Wood (Frisco Indepenence) 7-1, Jr. over Rider Marks (Lewisville The Colony) 13-5, Jr. (Fall 5:24)

3rd Place Match

  • Angie Rojas (Richardson (Girls)) 7-2, Jr. over Aaleya Gay (Lewisville) 4-3, Jr. (Dec 7-3)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Karina Quiros of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Alondra Lemus of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Dorian Villalba of Coppell
  • 4th Place – Mya Jackson of Lewisville

1st Place Match

  • Karina Quiros (Frisco Liberty) 6-1, Sr. over Alondra Lemus (Dallas Samuell) 5-1, . (Fall 3:54)

3rd Place Match

  • Dorian Villalba (Coppell) 8-1, Jr. over Mya Jackson (Lewisville) 5-3, Jr. (Fall 0:45)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brooke Massaviol of Coppell
  • 2nd Place – Sariah Ferguson of Frisco Indepenence
  • 3rd Place – Alyssa Almanzar of Comal Canyon (Girls)
  • 4th Place – Kiya Tillery of Lewisville The Colony

1st Place Match

  • Brooke Massaviol (Coppell) 9-0, Sr. over Sariah Ferguson (Frisco Indepenence) 7-1, Jr. (MD 12-0)

3rd Place Match

  • Alyssa Almanzar (Comal Canyon (Girls)) 12-2, Jr. over Kiya Tillery (Lewisville The Colony) 8-10, Jr. (Fall 1:11)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Jillian Wold of Comal Canyon (Girls)
  • 3rd Place – Daley Burkett of Frisco Liberty
  • 4th Place – Jennifer Ramirez of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 7-1, Sr. over Jillian Wold (Comal Canyon (Girls)) 4-1, Jr. (Fall 1:44)

3rd Place Match

  • Daley Burkett (Frisco Liberty) 4-5, Sr. over Jennifer Ramirez (Dallas Samuell) 4-2, . (Fall 4:15)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Abigayle Szanro of Frisco Indepenence
  • 2nd Place – Elizabeth Grabiec of Lewisville The Colony
  • 3rd Place – Jacquelyn Martinez of Comal Canyon (Girls)
  • 4th Place – Maddison Marlowe of Lewisville

1st Place Match

  • Abigayle Szanro (Frisco Indepenence) 8-1, Sr. over Elizabeth Grabiec (Lewisville The Colony) 11-3, Jr. (MD 10-1)

3rd Place Match

  • Jacquelyn Martinez (Comal Canyon (Girls)) 7-3, Sr. over Maddison Marlowe (Lewisville) 3-3, So. (Fall 1:32)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hannah Francis of Coppell
  • 2nd Place – Jimena Garcia of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Katelyn Allen of Lewisville
  • 4th Place – Domiqnesha Delaney of RL Turner

1st Place Match

  • Hannah Francis (Coppell) 7-0, Jr. over Jimena Garcia (Dallas Samuell) 4-2, . (Fall 2:46)

3rd Place Match

  • Katelyn Allen (Lewisville) 4-3, Sr. over Domiqnesha Delaney (RL Turner) 2-4, Jr. (Fall 0:12)

119B

Guaranteed Places

  • 6th Place – Serenitee Fuller of Lewisville
  • 6th Place – Celia Madriz of Lewisville
  • 6th Place – Araceli Reynoso of Coppell
  • 6th Place – Kenia Gonzalez of RL Turner
  • 6th Place – Pam Delgado of Richardson (Girls)
  • 6th Place – Mikayla Ives of Frisco Heritage

Round 1

  • Serenitee Fuller (Lewisville) 4-1, So. over Mikayla Ives (Frisco Heritage) 0-3, Fr. (Fall 4:00)
  • Araceli Reynoso (Coppell) 6-2, Fr. over Celia Madriz (Lewisville) 3-3, Fr. (Dec 7-1)
  • Kenia Gonzalez (RL Turner) 4-2, So. over Pam Delgado (Richardson (Girls)) 0-3, Sr. (Fall 1:11)

Round 2

  • Serenitee Fuller (Lewisville) 4-1, So. over Pam Delgado (Richardson (Girls)) 0-3, Sr. (Fall 1:07)
  • Kenia Gonzalez (RL Turner) 4-2, So. over Celia Madriz (Lewisville) 3-3, Fr. (Fall 0:22)
  • Araceli Reynoso (Coppell) 6-2, Fr. over Mikayla Ives (Frisco Heritage) 0-3, Fr. (Fall 3:10)

Round 3

  • Kenia Gonzalez (RL Turner) 4-2, So. over Serenitee Fuller (Lewisville) 4-1, So. (Fall 1:00)
  • Celia Madriz (Lewisville) 3-3, Fr. over Mikayla Ives (Frisco Heritage) 0-3, Fr. (Fall 30:00)
  • Araceli Reynoso (Coppell) 6-2, Fr. over Pam Delgado (Richardson (Girls)) 0-3, Sr. (Fall 1:20)

What do you think?

Written by TexasWrestling