in

Grapevine Invitational Results

 

Team Scores
1 Haltom City Haltom (Girls) 184.0
2 Arlington Martin (Girls) 102.0
3 Edcouch-Elsa (Girls) 57.0
4 New Waverly (Girls) 54.0
5 Richardson (Girls) 53.0
6 South Grand Prairie (Girls) 52.0
7 Harmon 38.0
8 Frisco (Girls) 36.0
9 Grapevine (Girls) 30.0
10 Keller (Girls) 28.0
11 Richardson Pearce (Girls) 23.0
12 Friendswood (Girls) 20.0
13 Colleyville Heritage (Girls) 12.0
14 Burleson Centennial (Girls) 0.0
14 Cabot (Girls) 0.0
14 Lewisville Flower Mound (Girls) 0.0
14 Lewisville Marcus HS (Girls) 0.0
14 Northwest Eaton (Girls) 0.0

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sabella Guzman of Haltom City Haltom (Girls)
  • 2nd Place – Grace Gillespy of South Grand Prairie (Girls)
  • 3rd Place – AVA STORMS of Frisco (Girls)
  • 4th Place – Leilani Garcia of Edcouch-Elsa (Girls)

Round 1

  • AVA STORMS (Frisco (Girls)) 12-3, Sr. over Grace Gillespy (South Grand Prairie (Girls)) 12-3, . (Dec 5-1)
  • Sabella Guzman (Haltom City Haltom (Girls)) 13-11, So. over Leilani Garcia (Edcouch-Elsa (Girls)) 7-10, Jr. (Fall 1:42)

Round 2

  • AVA STORMS (Frisco (Girls)) 12-3, Sr. over Leilani Garcia (Edcouch-Elsa (Girls)) 7-10, Jr. (Fall 3:27)
  • Grace Gillespy (South Grand Prairie (Girls)) 12-3, . over Sabella Guzman (Haltom City Haltom (Girls)) 13-11, So. (Dec 4-0)

Round 3

  • Sabella Guzman (Haltom City Haltom (Girls)) 13-11, So. over AVA STORMS (Frisco (Girls)) 12-3, Sr. (Dec 3-2)
  • Grace Gillespy (South Grand Prairie (Girls)) 12-3, . over Leilani Garcia (Edcouch-Elsa (Girls)) 7-10, Jr. (Fall 2:30)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Arianna Rodriguez of South Grand Prairie (Girls)
  • 2nd Place – Pazelee Castellano of Colleyville Heritage (Girls)
  • 3rd Place – Valerie Arellano of Edcouch-Elsa (Girls)
  • 4th Place – Trinity Escobar of Harmon
  • 5th Place – Naomi Villalva of Haltom City Haltom (Girls)

Round 1

  • Valerie Arellano (Edcouch-Elsa (Girls)) 8-7, Fr. over Naomi Villalva (Haltom City Haltom (Girls)) 2-7, Sr. (Dec 9-3)
  • Arianna Rodriguez (South Grand Prairie (Girls)) 15-5, . over Trinity Escobar (Harmon) 10-3, Fr. (Fall 1:09)

Round 2

  • Pazelee Castellano (Colleyville Heritage (Girls)) 12-3, Jr. over Trinity Escobar (Harmon) 10-3, Fr. (Fall 4:42)
  • Arianna Rodriguez (South Grand Prairie (Girls)) 15-5, . over Naomi Villalva (Haltom City Haltom (Girls)) 2-7, Sr. (Fall 1:33)

Round 3

  • Arianna Rodriguez (South Grand Prairie (Girls)) 15-5, . over Pazelee Castellano (Colleyville Heritage (Girls)) 12-3, Jr. (Fall 2:54)
  • Valerie Arellano (Edcouch-Elsa (Girls)) 8-7, Fr. over Trinity Escobar (Harmon) 10-3, Fr. (Fall 3:07)

Round 4

  • Pazelee Castellano (Colleyville Heritage (Girls)) 12-3, Jr. over Valerie Arellano (Edcouch-Elsa (Girls)) 8-7, Fr. (Fall 3:09)
  • Trinity Escobar (Harmon) 10-3, Fr. over Naomi Villalva (Haltom City Haltom (Girls)) 2-7, Sr. (Dec 15-9)

Round 5

  • Pazelee Castellano (Colleyville Heritage (Girls)) 12-3, Jr. over Naomi Villalva (Haltom City Haltom (Girls)) 2-7, Sr. (Fall 1:45)
  • Arianna Rodriguez (South Grand Prairie (Girls)) 15-5, . over Valerie Arellano (Edcouch-Elsa (Girls)) 8-7, Fr. (Fall 1:45)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samara Chavez of Arlington Martin (Girls)
  • 2nd Place – Aja Pearson of Haltom City Haltom (Girls)
  • 3rd Place – Baby Lopez of Edcouch-Elsa (Girls)
  • 4th Place – Ines Huerta of Richardson (Girls)
  • 5th Place – Sadie Maddin of New Waverly (Girls)
  • 6th Place – Kristal Zamudio of Harmon

1st Place Match

  • Samara Chavez (Arlington Martin (Girls)) 5-0, Jr. over Aja Pearson (Haltom City Haltom (Girls)) 21-1, Jr. (Fall 0:25)

3rd Place Match

  • Baby Lopez (Edcouch-Elsa (Girls)) 4-3, Fr. over Ines Huerta (Richardson (Girls)) 10-5, So. (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Sadie Maddin (New Waverly (Girls)) 4-1, Sr. over Kristal Zamudio (Harmon) 9-4, Jr. (Fall 0:33)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jessica Crane of Arlington Martin (Girls)
  • 2nd Place – Celeste Exiga of Edcouch-Elsa (Girls)
  • 3rd Place – Nevaeh Chambers of Haltom City Haltom (Girls)
  • 4th Place – Jaiden Smith of Grapevine (Girls)
  • 5th Place – Angel Temple of Harmon
  • 6th Place – Anjolie Theal of Richardson (Girls)

1st Place Match

  • Jessica Crane (Arlington Martin (Girls)) 6-0, Sr. over Celeste Exiga (Edcouch-Elsa (Girls)) 9-9, Fr. (Fall 0:13)

3rd Place Match

  • Nevaeh Chambers (Haltom City Haltom (Girls)) 9-5, So. over Jaiden Smith (Grapevine (Girls)) 1-2, . (Fall 0:43)

5th Place Match

  • Angel Temple (Harmon) 7-2, Jr. over Anjolie Theal (Richardson (Girls)) 10-6, Jr. (Fall 1:12)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hailey Tucker of Haltom City Haltom (Girls)
  • 2nd Place – Mikayla Pool of Richardson (Girls)
  • 3rd Place – Maya Soto of Arlington Martin (Girls)
  • 4th Place – Kayla Molina of Friendswood (Girls)

1st Place Match

  • Hailey Tucker (Haltom City Haltom (Girls)) 19-4, Jr. over Mikayla Pool (Richardson (Girls)) 15-6, So. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Maya Soto (Arlington Martin (Girls)) 7-3, Jr. over Kayla Molina (Friendswood (Girls)) 6-3, Sr. (Fall 3:26)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lorissa Maldonado of Haltom City Haltom (Girls)
  • 2nd Place – DESTINY SIMS of Frisco (Girls)
  • 3rd Place – Janessa Corey of Arlington Martin (Girls)
  • 4th Place – Paige King of Haltom City Haltom (Girls)
  • 5th Place – BRYANNA DUNN of Frisco (Girls)
  • 6th Place – Mia Hayward of Richardson (Girls)

1st Place Match

  • Lorissa Maldonado (Haltom City Haltom (Girls)) 20-7, Jr. over DESTINY SIMS (Frisco (Girls)) 3-1, Fr. (Fall 1:27)

3rd Place Match

  • Janessa Corey (Arlington Martin (Girls)) 3-1, So. over Paige King (Haltom City Haltom (Girls)) 8-12, So. (Dec 7-6)

5th Place Match

  • BRYANNA DUNN (Frisco (Girls)) 15-6, Jr. over Mia Hayward (Richardson (Girls)) 8-8, Jr. (Fall 1:26)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alana Curl of New Waverly (Girls)
  • 2nd Place – Mia Reyna of South Grand Prairie (Girls)
  • 3rd Place – Lisa Short of Haltom City Haltom (Girls)
  • 4th Place – Jayden Corey of Arlington Martin (Girls)

1st Place Match

  • Alana Curl (New Waverly (Girls)) 3-0, Jr. over Mia Reyna (South Grand Prairie (Girls)) 8-8, . (Fall 1:11)

3rd Place Match

  • Lisa Short (Haltom City Haltom (Girls)) 19-6, Jr. over Jayden Corey (Arlington Martin (Girls)) 2-2, So. (Fall 2:21)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Haven Hoang of Keller (Girls)
  • 2nd Place – Nesma Saadalla of Haltom City Haltom (Girls)
  • 3rd Place – Gabby Pena of Grapevine (Girls)
  • 4th Place – Arely Carillo of Edcouch-Elsa (Girls)
  • 5th Place – Hailey Parsons of Haltom City Haltom (Girls)
  • 6th Place – Bethany Brock of New Waverly (Girls)

1st Place Match

  • Haven Hoang (Keller (Girls)) 8-3, Jr. over Nesma Saadalla (Haltom City Haltom (Girls)) 8-5, Fr. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • Gabby Pena (Grapevine (Girls)) 2-1, . over Arely Carillo (Edcouch-Elsa (Girls)) 4-12, Fr. (Fall 5:13)

5th Place Match

  • Hailey Parsons (Haltom City Haltom (Girls)) 5-7, Fr. over Bethany Brock (New Waverly (Girls)) 3-2, Fr. (Fall 2:58)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniella Seely of Haltom City Haltom (Girls)
  • 2nd Place – Vanessa Lopez of Richardson Pearce (Girls)
  • 3rd Place – Synai Aleman of Harmon
  • 4th Place – Queensland Pulotu of Haltom City Haltom (Girls)
  • 5th Place – Vanessa Morales of Harmon

Round 1

  • Synai Aleman (Harmon) 4-7, So. over Queensland Pulotu (Haltom City Haltom (Girls)) 6-14, Fr. (Fall 1:38)
  • Vanessa Lopez (Richardson Pearce (Girls)) 8-6, Fr. over Vanessa Morales (Harmon) 5-5, Jr. (Fall 2:44)

Round 2

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom (Girls)) 9-1, Sr. over Vanessa Morales (Harmon) 5-5, Jr. (Inj. 0:16)
  • Vanessa Lopez (Richardson Pearce (Girls)) 8-6, Fr. over Synai Aleman (Harmon) 4-7, So. (Fall 1:14)

Round 3

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom (Girls)) 9-1, Sr. over Vanessa Lopez (Richardson Pearce (Girls)) 8-6, Fr. (Fall 0:26)
  • Queensland Pulotu (Haltom City Haltom (Girls)) 6-14, Fr. over Vanessa Morales (Harmon) 5-5, Jr. (Inj. 0:00)

Round 4

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom (Girls)) 9-1, Sr. over Queensland Pulotu (Haltom City Haltom (Girls)) 6-14, Fr. (Fall 0:34)
  • Synai Aleman (Harmon) 4-7, So. over Vanessa Morales (Harmon) 5-5, Jr. (Inj. 0:00)

Round 5

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom (Girls)) 9-1, Sr. over Synai Aleman (Harmon) 4-7, So. (Fall 0:58)
  • Vanessa Lopez (Richardson Pearce (Girls)) 8-6, Fr. over Queensland Pulotu (Haltom City Haltom (Girls)) 6-14, Fr. (Fall 0:14)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – April Vera of Haltom City Haltom (Girls)
  • 2nd Place – FATIMA MENDY of Frisco (Girls)
  • 3rd Place – Jillian George of Frisco (Girls)
  • 4th Place – Celeste McBride of Friendswood (Girls)

Round 1

  • FATIMA MENDY (Frisco (Girls)) 13-4, Sr. over Celeste McBride (Friendswood (Girls)) 0-3, . (Fall 0:35)
  • April Vera (Haltom City Haltom (Girls)) 17-4, So. over Jillian George (Frisco (Girls)) 1-2, Fr. (Fall 2:49)

Round 2

  • April Vera (Haltom City Haltom (Girls)) 17-4, So. over FATIMA MENDY (Frisco (Girls)) 13-4, Sr. (Fall 3:26)
  • Jillian George (Frisco (Girls)) 1-2, Fr. over Celeste McBride (Friendswood (Girls)) 0-3, . (Fall 1:55)

Round 3

  • FATIMA MENDY (Frisco (Girls)) 13-4, Sr. over Jillian George (Frisco (Girls)) 1-2, Fr. (Fall 0:47)
  • April Vera (Haltom City Haltom (Girls)) 17-4, So. over Celeste McBride (Friendswood (Girls)) 0-3, . (Fall 0:18)

What do you think?

Written by TexasWrestling