in

Arlington Invite Girls Results

Team Scores Girls
1 Trinity 163.0
2 Northwest Nelson (Girls) 107.5
3 Prosper (Girls) 102.0
4 Arlington 90.5
5 Weatherford 87.0
6 Allen 85.0
7 Fort Worth Paschal (Girls) 65.0
8 Keller Central (Girls) 63.0
9 Arlington Seguin (Girls) 59.0
10 Grand Prairie 58.0
11 Arlington Lamar 51.0
12 Tascosa 49.0
13 Northwest Eaton 42.0
14 Hurst Bell 35.0
15 Plano East 31.0
16 Plano HS 30.0
17 Irving (Girls) 27.0
18 Midlothian 18.0
19 Richardson Pearce 16.0
20 Lewisville Marcus 11.0
21 Cameron Yoe (Girls) 10.0
21 Fort Worth Trimble Tech (Girls) 10.0
21 Ft Worth Arlington Heights 10.0
24 Carrollton Smith (Girls) 9.0
25 Desoto 6.0
25 Molina 6.0
27 Arlington Bowie 4.0
27 Frisco Memorial (Girls) 4.0
29 Fort Worth Western Hills (Girls) 3.0
30 Converse Judson (Girls) 0.0
30 Lewisville Flower Mound 0.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brooke Martin of Allen
  • 2nd Place – Asialani Gutierrez of Northwest Eaton
  • 3rd Place – Joaly Lima of Arlington
  • 4th Place – Johana Ramirez of Arlington Seguin (Girls)
  • 5th Place – Melanie Valdez of Plano HS
  • 6th Place – Julia Hayes of Lewisville Marcus

1st Place Match

  • Brooke Martin (Allen) 3-0, Fr . over Asialani Gutierrez (Northwest Eaton) 2-1, Sr. (MD 15-2)

3rd Place Match

  • Joaly Lima (Arlington) 1-1, Jr. over Johana Ramirez (Arlington Seguin (Girls)) 0-2, Jr. (Fall 3:25)

5th Place Match

  • Melanie Valdez (Plano HS) 1-1, . over Julia Hayes (Lewisville Marcus) 0-2, . (Fall 1:00)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Diaz of Tascosa
  • 2nd Place – Anabelle Garcia of Keller Central (Girls)
  • 3rd Place – Tabiah Walwyn-Ton of Allen
  • 4th Place – ISABELLA CRUZ of Trinity
  • 5th Place – Malaina Bowlby of Prosper (Girls)
  • 6th Place – Jordan Carreras of Northwest Nelson (Girls)

1st Place Match

  • Mia Diaz (Tascosa) 2-0, Sr. over Anabelle Garcia (Keller Central (Girls)) 2-1, Jr. (Fall 4:57)

3rd Place Match

  • Tabiah Walwyn-Ton (Allen) 2-1, So. over ISABELLA CRUZ (Trinity) 1-2, So. (Fall 1:26)

5th Place Match

  • Malaina Bowlby (Prosper (Girls)) 2-1, Fr. over Jordan Carreras (Northwest Nelson (Girls)) 0-2, Jr. (Fall 1:30)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – CARMEN ALLRED of Trinity
  • 2nd Place – Kadee Kelley of Weatherford
  • 3rd Place – Bailey Turner of Plano East
  • 4th Place – Jetta Claridy of Midlothian
  • 5th Place – Eliana Martinez of Allen
  • 6th Place – Kim Chapin of Arlington

1st Place Match

  • CARMEN ALLRED (Trinity) 4-0, Sr. over Kadee Kelley (Weatherford) 3-1, Jr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Bailey Turner (Plano East) 3-1, So. over Jetta Claridy (Midlothian) 2-2, Sr. (Fall 1:56)

5th Place Match

  • Eliana Martinez (Allen) 4-1, So. over Kim Chapin (Arlington) 3-2, Sr. (Fall 2:44)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camille Fournier of Weatherford
  • 2nd Place – CARLIE ALLRED of Trinity
  • 3rd Place – Teresa Hinojosa of Fort Worth Paschal (Girls)
  • 4th Place – Mikayla Templeton of Northwest Eaton
  • 5th Place – Eva Mosley of Plano East
  • 6th Place – Princess Hernandez of Arlington

1st Place Match

  • Camille Fournier (Weatherford) 4-0, Sr. over CARLIE ALLRED (Trinity) 2-1, Sr. (Fall 3:13)

3rd Place Match

  • Teresa Hinojosa (Fort Worth Paschal (Girls)) 3-1, Sr. over Mikayla Templeton (Northwest Eaton) 2-2, So. (Fall 1:40)

5th Place Match

  • Eva Mosley (Plano East) 3-1, Jr. over Princess Hernandez (Arlington) 3-2, Sr. (Fall 2:07)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – SYDNEY HARPER of Trinity
  • 2nd Place – Juliana Baugher of Prosper (Girls)
  • 3rd Place – Josephine Igenegbai of Fort Worth Paschal (Girls)
  • 4th Place – Aliyah Albrecht of Northwest Nelson (Girls)
  • 5th Place – Elsaiah Cruz of Tascosa
  • 6th Place – Mirna Espinoza of Arlington Lamar
  • 7th Place – Sofia Reyes of Ft Worth Arlington Heights
  • 8th Place – Gabriela Sanchez of Richardson Pearce

1st Place Match

  • SYDNEY HARPER (Trinity) 4-0, Jr. over Juliana Baugher (Prosper (Girls)) 4-1, Sr. (MD 10-1)

3rd Place Match

  • Josephine Igenegbai (Fort Worth Paschal (Girls)) 4-1, Sr. over Aliyah Albrecht (Northwest Nelson (Girls)) 2-2, Jr. (Fall 1:36)

5th Place Match

  • Elsaiah Cruz (Tascosa) 3-1, Jr. over Mirna Espinoza (Arlington Lamar) 2-2, Jr. (Fall 3:00)

8th Place Match

  • Sofia Reyes (Ft Worth Arlington Heights) 3-2, So. over Gabriela Sanchez (Richardson Pearce) 1-3, Jr. (Fall 0:57)

Cons. A Champ

  • Cecilia Adams (Prosper (Girls)) 3-1, Sr. over Danielle Eregic (Arlington Bowie) 2-2, Sr. (Fall 2:36)

Cons. B Champ

  • Karen Guitierrez (Keller Central (Girls)) 2-1, So. over Alyson Stanosheck (Northwest Eaton) 1-2, So. (Fall 1:00)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lexie Basham of Northwest Nelson (Girls)
  • 2nd Place – Taylor Martinez of Prosper (Girls)
  • 3rd Place – Kailyn Clay of Grand Prairie
  • 4th Place – IASHEA JACKSON of Trinity
  • 5th Place – Yara Pozo of Hurst Bell
  • 6th Place – Amanda Cordoba of Arlington
  • 7th Place – Nayeli Santamaria of Fort Worth Trimble Tech (Girls)
  • 8th Place – Daijha Davis of Arlington Seguin (Girls)

1st Place Match

  • Lexie Basham (Northwest Nelson (Girls)) 4-0, Sr. over Taylor Martinez (Prosper (Girls)) 3-1, So. (Fall 1:11)

3rd Place Match

  • Kailyn Clay (Grand Prairie) 3-1, Sr. over IASHEA JACKSON (Trinity) 3-2, Sr. (Fall 0:53)

5th Place Match

  • Yara Pozo (Hurst Bell) 3-1, So. over Amanda Cordoba (Arlington) 2-2, Jr. (Fall 1:42)

8th Place Match

  • Nayeli Santamaria (Fort Worth Trimble Tech (Girls)) 3-2, Jr. over Daijha Davis (Arlington Seguin (Girls)) 1-3, Fr. (Fall 2:30)

Cons. A Champ

  • Desarey Herrera (Fort Worth Paschal (Girls)) 3-1, Sr. over Jaden Lund (Keller Central (Girls)) 3-2, Fr. (SV-1 12-10)

Cons. B Champ

  • Nya Woods (Arlington Lamar) 2-1, So. over Ketzali Saldivar (Carrollton Smith (Girls)) 1-2, So. (Fall 0:20)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hannah Vos of Northwest Nelson (Girls)
  • 2nd Place – Jordyn Andersen of Keller Central (Girls)
  • 3rd Place – Stephanie Tilapa of Fort Worth Paschal (Girls)
  • 4th Place – KYRAH FORD of Trinity
  • 5th Place – Emily Alvarez of Prosper (Girls)
  • 6th Place – Mariposa Cardona of Tascosa

1st Place Match

  • Hannah Vos (Northwest Nelson (Girls)) 4-0, So. over Jordyn Andersen (Keller Central (Girls)) 3-1, Sr. (Fall 1:18)

3rd Place Match

  • Stephanie Tilapa (Fort Worth Paschal (Girls)) 3-1, Jr. over KYRAH FORD (Trinity) 2-2, Jr. (Dec 10-3)

5th Place Match

  • Emily Alvarez (Prosper (Girls)) 4-1, So. over Mariposa Cardona (Tascosa) 2-2, Sr. (Fall 1:49)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pamela Escobeda of Arlington
  • 2nd Place – HALEY WILCOX of Trinity
  • 3rd Place – Linda Ventura of Irving (Girls)
  • 4th Place – Hope Humphreys of Grand Prairie
  • 5th Place – Emily Mendillo of Plano HS
  • 6th Place – KARINA REYES of Trinity

1st Place Match

  • Pamela Escobeda (Arlington) 4-0, Jr. over HALEY WILCOX (Trinity) 3-1, Jr. (For.)

3rd Place Match

  • Linda Ventura (Irving (Girls)) 3-1, Sr. over Hope Humphreys (Grand Prairie) 2-2, So. (Fall 4:04)

5th Place Match

  • Emily Mendillo (Plano HS) 4-1, Sr. over KARINA REYES (Trinity) 3-2, . (Dec 6-2)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaylynn Green of Weatherford
  • 2nd Place – Malachi Kyser of Arlington Seguin (Girls)
  • 3rd Place – Leslie Herrera of Grand Prairie
  • 4th Place – Thalia Meton of Allen
  • 5th Place – AALIYAH IVARRA of Trinity
  • 6th Place – Kayla Chase of Arlington

1st Place Match

  • Kaylynn Green (Weatherford) 4-0, Jr. over Malachi Kyser (Arlington Seguin (Girls)) 2-1, Sr. (Fall 2:29)

3rd Place Match

  • Leslie Herrera (Grand Prairie) 3-1, So. over Thalia Meton (Allen) 1-2, . (Fall 0:23)

5th Place Match

  • AALIYAH IVARRA (Trinity) 3-1, Jr. over Kayla Chase (Arlington) 3-2, Sr. (Fall 0:41)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ariana Miles of Arlington Lamar
  • 2nd Place – Brianna Allen-Thompson of Northwest Nelson (Girls)
  • 3rd Place – Hannah Thompson of Hurst Bell
  • 4th Place – Ta`keira Whitmill of Arlington Seguin (Girls)
  • 5th Place – Alyssa Galindo of Prosper (Girls)
  • 6th Place – Jordan Lauderdale of Allen

1st Place Match

  • Ariana Miles (Arlington Lamar) 3-0, Sr. over Brianna Allen-Thompson (Northwest Nelson (Girls)) 2-1, Sr. (Fall 5:40)

3rd Place Match

  • Hannah Thompson (Hurst Bell) 3-1, Sr. over Ta`keira Whitmill (Arlington Seguin (Girls)) 1-2, Fr. (Fall 1:48)

5th Place Match

  • Alyssa Galindo (Prosper (Girls)) 2-1, Fr. over Jordan Lauderdale (Allen) 1-2, Jr. (Fall 1:00)

What do you think?

Written by TexasWrestling