The UWW Cadet and U23 Nationals has concluded and this year Texas is without a freestyle world team member. However Parker Decker fills the gap becoming the first Greco Roman UWW Cadet World Team Member representing Texas with his championship win @ the Cadet World Championships in Sofia, Bulgaria, July 29 – August 4.
We almost had 2 world team members with Anthony Ferrari. This makes the 2nd consecutive year that Anthony Ferrari has placed 2nd at the UWW Cadet Nationals this time doing so in the toughest division in the whole UWW Cadet National tournament with the most wrestlers having to be separated by criteria with 13 (per USA Wrestling). Ferrari took a 2nd place finish losing the best 2 of 3 series to Josh Mendez who also won the MOW.
Elise Brown Ton with his 4th place freestyle finish should spring board him into the national ranking.
Chase Warden was the only double All American placing 4th in Greco Roman and 7th in Freestyle.
Best Trained placed 5th over all as a team out of 58 other teams in the Freestyle tournament and the Spartan Mat Club tied for 5th out of 59 teams in the Greco Roman.
Quentin Perez won 3rd in the U23 Freestyle Nationals @ 74kg’s. Perez was the only freestyle placer for the U23 Wrestlers.
Below is the complete results from the weekend.
U23 Greco |
||
55 | ||
none | ||
60 | ||
Nathan Rankin | River Valley Wrestling Club | 7th |
67 | ||
Jaylen York | River Valley Wrestling Club | 0-2 |
72 | ||
Jordan Robison | Northern Colorado | 2-2 |
Timmy Johnson Thompson | NMU-OTS | 3-2 |
77 | ||
Braedan Redlin | TMWC-Ohio RTC | 3-2 |
Zachary Grimes | NMU-OTC | 7th |
87 | ||
Miguel Baray | River Vally Wrestling | 0-2 |
Keaton Fanning | NMU-OTS | 8th |
Job Ayala | Grizzley | 2-2 |
Matthew Dean | 3 Style Wrestling | 0-2 |
130 | ||
Jerhett Lee | River Valley Wrestling Club | 7th |
U23 Freestyle |
||
57 | ||
Gregory Coapstick | Jackrabbit Wrestling Club | 0-2 |
61 | ||
Nathan Rankin | River Valley Wrestling Club | 0-2 |
65 | ||
Conner Wilson | Cowboy RTC | 1-2 |
70 | ||
Jaylen York | River Valley Wrestling Club | 0-2 |
74 | ||
Quentin Perez | Campbell | 3rd |
Jordan Robison | Northern Colorado | 2-2 |
79 | ||
Luke Hodsden | West Point | 2-2 |
86 | ||
Job Ayala | Grizzley | 2-2 |
Miguel Baray | River Valley Wrestling Club | 1-2 |
Mathew Dean | 3 Style Wrestling | 0-2 |
125 | ||
Jerhett Lee | River Valley Wrestling Club | 1-2 |
UWW Cadet Greco |
||
51 | ||
Jakob Smith | Boneyard Wrestling | 0-2 |
60 | ||
Corey Camden | Boneyard Wrestling | 0-2 |
Parker Decker | Spartan Mat Club | champ |
John Richardson | Spartan Mat Club | 0-2 |
65 | ||
Preston Decker | Spartan Mat Club | 7th |
Chase Warden | 3F Wrestling | 4th |
DeShawn Cosby | Ohana Wrestling Academy | 0-2 |
80 | ||
Darwin Hull | Wyoming Seminary | 6th |
UWW Cadet Freestyle |
||
51 | ||
Kade Moore | Best Trained | 0-1 |
Brandon Lee | Best Trained | 0-2 |
Jakob Smith | Boneyard Wrestling | 0-2 |
60 | ||
Anthony Ferrari | Best Trained | 2nd |
Corey Camden | Boneyard Wrestling | 2-2 |
65 | ||
Chase Warden | 3F wrestling | 7th |
DeShawn Cosby | Ohana Wrestling Academy | 0-2 |
71 | ||
Mario Danzi | Best Trained | 1-2 |
Elise Brown Ton | Best Trained | 4th |
80 | ||
Darwin Hull | Wyoming Sem | 0-2 |