Team Scores Boys | ||
---|---|---|
1 | McAllen Rowe | 120.0 |
2 | Edcouch-Elsa | 113.0 |
3 | Pharr Valley View | 92.0 |
4 | Pharr-San Juan-Alamo Southwest | 90.0 |
5 | Donna | 86.5 |
6 | McAllen Memorial | 78.0 |
7 | Donna North | 69.5 |
8 | Weslaco | 68.0 |
9 | Mission | 63.0 |
10 | Rio Grande City Grulla | 60.0 |
11 | Mission Sharyland | 54.0 |
12 | Los Fresnos | 51.0 |
13 | La Joya Palmview | 45.0 |
14 | Mission Sharyland Pioneer | 34.0 |
15 | Roma | 22.0 |
16 | Mission Veterans Memorial | 16.0 |
16 | Vanguard Academy Rembrandt-Pharr | 16.0 |
106
Guaranteed Places
- 1st Place – Aldahir Alonso of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
- 2nd Place – Derick Arrellano of Edcouch-Elsa
- 3rd Place – Andy Aleman of McAllen Rowe
- 4th Place – Juan Cavazos of Weslaco
1st Place Match
- Aldahir Alonso (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 22-4, Jr. over Derick Arrellano (Edcouch-Elsa) 25-5, Jr. (Fall 3:31)
3rd Place Match
- Andy Aleman (McAllen Rowe) 4-5, So. over Juan Cavazos (Weslaco) 2-2, Jr. (Fall 1:24)
113
Guaranteed Places
- 1st Place – Mario Trevino Jr. of Edcouch-Elsa
- 2nd Place – Steve Juarez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
- 3rd Place – Isaiah Sepulveda of Pharr Valley View
- 4th Place – Adrian Soto of Mission
1st Place Match
- Mario Trevino Jr. (Edcouch-Elsa) 28-3, Jr. over Steve Juarez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 20-6, So. (Dec 6-4)
3rd Place Match
- Isaiah Sepulveda (Pharr Valley View) 8-4, Sr. over Adrian Soto (Mission) 16-9, So. (Fall 0:59)
120
Guaranteed Places
- 1st Place – Eduardo Nieto of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
- 2nd Place – Justin Perez of Donna
- 3rd Place – Rolando Flores of Rio Grande City Grulla
- 4th Place – Josh Eli Contreras of Edcouch-Elsa
1st Place Match
- Eduardo Nieto (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 19-4, Jr. over Justin Perez (Donna) 12-4, Jr. (Dec 4-0)
3rd Place Match
- Rolando Flores (Rio Grande City Grulla) 3-1, So. over Josh Eli Contreras (Edcouch-Elsa) 2-2, Jr. (Dec 4-0)
126
Guaranteed Places
- 1st Place – Roy Cavazos of Rio Grande City Grulla
- 2nd Place – Noel Torres of Vanguard Academy Rembrandt-Pharr
- 3rd Place – Adrian Martinez of Edcouch-Elsa
- 4th Place – Rufino Cruz of Weslaco
1st Place Match
- Roy Cavazos (Rio Grande City Grulla) 3-0, Sr. over Noel Torres (Vanguard Academy Rembrandt-Pharr) 2-1, Fr. (Fall 1:38)
3rd Place Match
- Adrian Martinez (Edcouch-Elsa) 24-5, So. over Rufino Cruz (Weslaco) 2-2, Jr. (Fall 1:34)
132
Guaranteed Places
- 1st Place – Kevin J. Trujillo of Edcouch-Elsa
- 2nd Place – James Wade III of McAllen Rowe
- 3rd Place – Joseph Zieske of La Joya Palmview
- 4th Place – Justin Garcia of McAllen Memorial
1st Place Match
- Kevin J. Trujillo (Edcouch-Elsa) 17-6, Jr. over James Wade III (McAllen Rowe) 6-9, Jr. (Dec 10-7)
3rd Place Match
- Joseph Zieske (La Joya Palmview) 4-1, Jr. over Justin Garcia (McAllen Memorial) 6-5, Fr. (For.)
138
Guaranteed Places
- 1st Place – Marcos Gonzalez of Donna North
- 2nd Place – Eivar Flores of Pharr Valley View
- 3rd Place – Angel DeLaCruz of McAllen Memorial
- 4th Place – Adrian Chavez of Donna
1st Place Match
- Marcos Gonzalez (Donna North) 3-0, Sr. over Eivar Flores (Pharr Valley View) 12-7, So. (Fall 2:47)
3rd Place Match
- Angel DeLaCruz (McAllen Memorial) 6-8, Jr. over Adrian Chavez (Donna) 3-4, So. (MD 10-1)
145
Guaranteed Places
- 1st Place – Petey Lozano of McAllen Rowe
- 2nd Place – Joe Resendez of Mission
- 3rd Place – David Estes of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
- 4th Place – Matthew Maldonado of Edcouch-Elsa
1st Place Match
- Petey Lozano (McAllen Rowe) 21-1, Jr. over Joe Resendez (Mission) 14-4, Sr. (Dec 7-4)
3rd Place Match
- David Estes (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 18-6, Sr. over Matthew Maldonado (Edcouch-Elsa) 17-10, Jr. (Fall 1:00)
152
Guaranteed Places
- 1st Place – Oziel Trevino of McAllen Memorial
- 2nd Place – Angel Resio of Mission Sharyland Pioneer
- 3rd Place – Guadalupe Torres of Donna
- 4th Place – Carlos Gonsalez of Pharr Valley View
1st Place Match
- Oziel Trevino (McAllen Memorial) 6-1, Sr. over Angel Resio (Mission Sharyland Pioneer) 9-3, Sr. (Fall 1:07)
3rd Place Match
- Guadalupe Torres (Donna) 18-5, Sr. over Carlos Gonsalez (Pharr Valley View) 15-8, Sr. (Dec 11-6)
160
Guaranteed Places
- 1st Place – Elias Rios of McAllen Rowe
- 2nd Place – Albert Munoz of McAllen Memorial
- 3rd Place – Santino Pascual of Mission Sharyland
- 4th Place – Noah Trevino of Los Fresnos
1st Place Match
- Elias Rios (McAllen Rowe) 29-8, Sr. over Albert Munoz (McAllen Memorial) 10-8, Jr. (Dec 9-4)
3rd Place Match
- Santino Pascual (Mission Sharyland) 17-6, Jr. over Noah Trevino (Los Fresnos) 3-2, So. (Fall 2:13)
170
Guaranteed Places
- 1st Place – Emmanuel Leal of McAllen Rowe
- 2nd Place – Leonel Pena of Roma
- 3rd Place – Erasmo Uresti of Edcouch-Elsa
- 4th Place – Raymundo Colunga of Pharr Valley View
1st Place Match
- Emmanuel Leal (McAllen Rowe) 23-8, Sr. over Leonel Pena (Roma) 15-7, Sr. (UTB 4-3)
3rd Place Match
- Erasmo Uresti (Edcouch-Elsa) 27-4, Jr. over Raymundo Colunga (Pharr Valley View) 2-2, Sr. (Dec 13-9)
182
Guaranteed Places
- 1st Place – Samuel Shelley of Weslaco
- 2nd Place – David Resio of Mission Sharyland Pioneer
- 3rd Place – Gabriel Salinas of Rio Grande City Grulla
- 4th Place – Julian Lozano of McAllen Rowe
1st Place Match
- Samuel Shelley (Weslaco) 3-0, Sr. over David Resio (Mission Sharyland Pioneer) 3-3, So. (Fall 1:52)
3rd Place Match
- Gabriel Salinas (Rio Grande City Grulla) 3-1, Sr. over Julian Lozano (McAllen Rowe) 4-3, Fr. (Fall 0:59)
195
Guaranteed Places
- 1st Place – Omar Aguinaga of McAllen Rowe
- 2nd Place – Juan Rojas of Pharr Valley View
- 3rd Place – Bayton Miron-Martinez of Donna North
- 4th Place – Luis Sanchez of Pharr Valley View
1st Place Match
- Omar Aguinaga (McAllen Rowe) 12-0, Sr. over Juan Rojas (Pharr Valley View) 2-1, So. (Fall 1:52)
3rd Place Match
- Bayton Miron-Martinez (Donna North) 3-1, So. over Luis Sanchez (Pharr Valley View) 2-2, Sr. (Dec 5-3)
220
Guaranteed Places
- 1st Place – Seth Garcia of La Joya Palmview
- 2nd Place – Carlos Ramos of Weslaco
- 3rd Place – Darien Cardenas of Donna
- 4th Place – Alejandro Perales of Donna North
1st Place Match
- Seth Garcia (La Joya Palmview) 4-0, Sr. over Carlos Ramos (Weslaco) 2-1, So. (Dec 5-0)
3rd Place Match
- Darien Cardenas (Donna) 7-3, So. over Alejandro Perales (Donna North) 2-2, So. (MD 12-1)
285
Guaranteed Places
- 1st Place – Gabriel Martinez of Mission Sharyland
- 2nd Place – Dante Lopez of Mission
- 3rd Place – Jeremiah Gonzales of Los Fresnos
- 4th Place – Joseph Rosa of Donna
1st Place Match
- Gabriel Martinez (Mission Sharyland) 18-0, Sr. over Dante Lopez (Mission) 10-7, So. (Fall 4:40)
3rd Place Match
- Jeremiah Gonzales (Los Fresnos) 3-1, Sr. over Joseph Rosa (Donna) 11-8, Sr. (Fall 2:48)