in

7th Annual Takedown Alzheimer`s Classic Dual Results

Varsity Results

Guaranteed Places

  • 1st Place – Prosper
  • 2nd Place – Keller Timber Creek
  • 3rd Place – Keller Central
  • 4th Place – El Paso Chapin
  • 5th Place – Keller
  • 6th Place – Lewisville Hebron

Round 1

  • Keller Timber Creek defeated Keller Central 52-15.
  • El Paso Chapin defeated Keller 33-30.
  • Prosper defeated Lewisville Hebron 70-9.

Round 2

  • Prosper defeated Keller Timber Creek 57-24.
  • Keller defeated Lewisville Hebron 42-24.
  • Keller Central defeated El Paso Chapin 51-24.

Round 3

  • Keller Timber Creek defeated Lewisville Hebron 59-12.
  • Keller Central defeated Keller 46-24.
  • Prosper defeated El Paso Chapin 70-12.

Round 4

  • Keller Timber Creek defeated El Paso Chapin 45-27.
  • Prosper defeated Keller 62-15.
  • Keller Central defeated Lewisville Hebron 50-18.

Round 5

  • Keller Timber Creek defeated Keller 72-12.
  • El Paso Chapin defeated Lewisville Hebron 40-15.
  • Prosper defeated Keller Central 55-22.

 

Varsity – Prosper

Guaranteed 1st place

Match #1 Round 1

Prosper defeated Lewisville Hebron 70-9

  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Jordan Duff (Lewisville Hebron) Fall 1:43
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Mason Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Moises Aguilar (Lewisville Hebron) Maj 13-2
  • 126Jackson Mai (Lewisville Hebron) over Riane Benavides (Prosper) SV-1 13-11
  • 132Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Cody Weaver (Prosper) Fall 1:51
  • 138John Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Grant Stringer (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 1:37
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Jared DeFreece (Lewisville Hebron) Fall 5:42
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Chase Parham (Prosper) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Fall 2:47
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Prosper defeated Keller Timber Creek 57-24

  • 113Mason Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Simon Alfaro (Keller Timber Creek) Fall 4:00
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Riane Benavides (Prosper) Fall 3:30
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Cody Weaver (Prosper) Fall 0:44
  • 138John Richardson (Prosper) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) TF 15-0
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Colin McNalley (Prosper) Fall 5:19
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Max Conklin (Keller Timber Creek) Fall 1:20
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Isaac Perez (Prosper) Fall 5:54
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Skylar Coots (Keller Timber Creek) Fall 2:48
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Shay Burns (Keller Timber Creek) Fall 1:10
  • 195Chase Parham (Prosper) over Jett Lund (Keller Timber Creek) Fall 5:06
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Sheadan Berry (Keller Timber Creek) Fall 1:10
  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:39
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) Maj 13-2

Match #3 Round 3

Prosper defeated El Paso Chapin 70-12

  • 120Austin Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Riane Benavides (Prosper) Fall 1:50
  • 132Cesar Sandoval (El Paso Chapin) over Cody Weaver (Prosper) Fall 2:52
  • 138John Richardson (Prosper) over Jason Salas (El Paso Chapin) Fall 1:00
  • 145Grant Stringer (Prosper) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 1:23
  • 152Ty Cooper (Prosper) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Maj 14-2
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Fall 2:00
  • 195Chioki Smith (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Chase Parham (Prosper) over Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) Fall 0:33
  • 285Josiah Squires (Prosper) over Liam Pryor (El Paso Chapin) Fall 5:02
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Matthew Brown (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

Prosper defeated Keller 62-15

  • 126Jack Snider (Keller) over Riane Benavides (Prosper) Fall 1:19
  • 132Cody Weaver (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over John Richardson (Prosper) Dec 3-1
  • 145Matthew Scoma (Keller) over Dominic Owens (Prosper) Fall 2:44
  • 152Colin McNalley (Prosper) over Hagan Bass (Keller) Fall 0:25
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Zach O`Day (Keller) Fall 1:52
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Will Canfield (Keller) Fall 0:50
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Chase Parham (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Stone Porter (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Colton Tidwell (Keller) Fall 1:17
  • 113Mason Gordon (Prosper) over Cullen Downham (Keller) Maj 8-0
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Ethan Githens (Keller) Maj 13-0

Match #5 Round 5

Prosper defeated Keller Central 55-22

  • 126Riane Benavides (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Cody Weaver (Prosper) Fall 2:33
  • 138John Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Colin McNalley (Prosper) over James Stapleton (Keller Central) Fall 3:28
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Jose Perez (Keller Central) Dec 12-6
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Isaac Perez (Prosper) Fall 4:12
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 13-0
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Chinasa Ochiabuato (Keller Central) Fall 0:44
  • 195Chase Parham (Prosper) over Colton David (Keller Central) Fall 2:00
  • 220Lucas Sandez (Keller Central) over Chioki Smith (Prosper) Fall 5:30
  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Mason Gordon (Prosper) Maj 9-0
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

 

Varsity – Keller Timber Creek

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Keller Timber Creek defeated Keller Central 52-15

  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Double Forfeit
  • 120Josh Garcia (Keller Central) over Patrick Procopio (Keller Timber Creek) Dec 7-0
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) Fall 3:29
  • 138Tyler Keen (Keller Timber Creek) over Ivan Peters (Keller Central) Fall 5:43
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over James Stapleton (Keller Central) Maj 9-0
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Jose Perez (Keller Central) Dec 6-3
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Ryan Ogden (Keller Central) Dec 6-0
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Julius Shankle (Keller Central) Fall 3:42
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Chinasa Ochiabuato (Keller Central) Fall 5:45
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Lucas Sandez (Keller Central) Fall 0:44
  • 220Colton David (Keller Central) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:26
  • 285Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Prosper defeated Keller Timber Creek 57-24

  • 113Mason Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Simon Alfaro (Keller Timber Creek) Fall 4:00
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Riane Benavides (Prosper) Fall 3:30
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Cody Weaver (Prosper) Fall 0:44
  • 138John Richardson (Prosper) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) TF 15-0
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Colin McNalley (Prosper) Fall 5:19
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Max Conklin (Keller Timber Creek) Fall 1:20
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Isaac Perez (Prosper) Fall 5:54
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Skylar Coots (Keller Timber Creek) Fall 2:48
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Shay Burns (Keller Timber Creek) Fall 1:10
  • 195Chase Parham (Prosper) over Jett Lund (Keller Timber Creek) Fall 5:06
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Sheadan Berry (Keller Timber Creek) Fall 1:10
  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:39
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) Maj 13-2

Match #3 Round 3

Keller Timber Creek defeated Lewisville Hebron 59-12

  • 120Moises Aguilar (Lewisville Hebron) over Zachary Paquette (Keller Timber Creek) Fall 0:51
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 4:40
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) TF 22-7
  • 138Tyler Keen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 1:29
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Jared DeFreece (Lewisville Hebron) Dec 9-3
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Dec 9-7
  • 220Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:23
  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Double Forfeit

Match #4 Round 4

Keller Timber Creek defeated El Paso Chapin 45-27

  • 106 – Double Forfeit
  • 113Jaylen Pervis (El Paso Chapin) over Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) Dec 16-9
  • 120Noah Kuchar (Keller Timber Creek) over Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) Fall 1:43
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Cole Cashman (El Paso Chapin) Dec 6-2
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Fall 2:45
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) Fall 0:55
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 3:11
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Fall 0:35
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Shay Burns (Keller Timber Creek) Fall 2:59
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:14
  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Sheadan Berry (Keller Timber Creek) Fall 3:00

Match #5 Round 5

Keller Timber Creek defeated Keller 72-12

  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) Fall 3:11
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Matthew Scoma (Keller) Fall 0:55
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Hagan Bass (Keller) Fall 0:26
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Zach O`Day (Keller) Fall 3:17
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Will Canfield (Keller) Fall 1:01
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Colton Tidwell (Keller) Fall 0:32
  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Simon Alfaro (Keller Timber Creek) over Ethan Githens (Keller) Fall 0:14
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Jack Snider (Keller) Fall 1:36

Varsity – Keller Central

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Keller Timber Creek defeated Keller Central 52-15

  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Double Forfeit
  • 120Josh Garcia (Keller Central) over Patrick Procopio (Keller Timber Creek) Dec 7-0
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) Fall 3:29
  • 138Tyler Keen (Keller Timber Creek) over Ivan Peters (Keller Central) Fall 5:43
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over James Stapleton (Keller Central) Maj 9-0
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Jose Perez (Keller Central) Dec 6-3
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Ryan Ogden (Keller Central) Dec 6-0
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Julius Shankle (Keller Central) Fall 3:42
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Chinasa Ochiabuato (Keller Central) Fall 5:45
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Lucas Sandez (Keller Central) Fall 0:44
  • 220Colton David (Keller Central) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:26
  • 285Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Keller Central defeated El Paso Chapin 51-24

  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Damian Cordova (El Paso Chapin) Fall 5:38
  • 120Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Fall 1:54
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Ivan Peters (Keller Central) Fall 1:52
  • 145James Stapleton (Keller Central) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 3:43
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Fall 0:45
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Dec 5-4
  • 195Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Colton David (Keller Central) over Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) Fall 0:53

Match #3 Round 3

Keller Central defeated Keller 46-24

  • 120Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Jack Snider (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Double Forfeit
  • 145Parker Decker (Keller) over James Stapleton (Keller Central) Fall 1:50
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Matthew Scoma (Keller) Fall 0:35
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Hagan Bass (Keller) Fall 1:18
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Zach O`Day (Keller) Fall 0:59
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Will Canfield (Keller) Fall 1:24
  • 195Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Colton David (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Double Forfeit
  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Cullen Downham (Keller) Maj 16-7

Match #4 Round 4

Keller Central defeated Lewisville Hebron 50-18

  • 120Josh Garcia (Keller Central) over Moises Aguilar (Lewisville Hebron) Dec 7-3
  • 126Jackson Mai (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) TF 20-5
  • 138Ivan Peters (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145James Stapleton (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 0:33
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Julius Shankle (Keller Central) Fall 1:10
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Colton David (Keller Central) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Fall 0:49
  • 220Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Double Forfeit

Match #5 Round 5

Prosper defeated Keller Central 55-22

  • 126Riane Benavides (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Cody Weaver (Prosper) Fall 2:33
  • 138John Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Colin McNalley (Prosper) over James Stapleton (Keller Central) Fall 3:28
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Jose Perez (Keller Central) Dec 12-6
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Isaac Perez (Prosper) Fall 4:12
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 13-0
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Chinasa Ochiabuato (Keller Central) Fall 0:44
  • 195Chase Parham (Prosper) over Colton David (Keller Central) Fall 2:00
  • 220Lucas Sandez (Keller Central) over Chioki Smith (Prosper) Fall 5:30
  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Mason Gordon (Prosper) Maj 9-0
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

Varsity – El Paso Chapin

Guaranteed 4th place

Match #1 Round 1

El Paso Chapin defeated Keller 33-30

  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Fall 2:00
  • 120Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Jack Snider (Keller) Dec 9-7
  • 132Cesar Sandoval (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over Jason Salas (El Paso Chapin) Fall 1:18
  • 145Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) over Matthew Scoma (Keller) Dec 7-6
  • 152Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) over Hagan Bass (Keller) Dec 8-7
  • 160Zach O`Day (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Double Forfeit
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Will Canfield (Keller) Fall 1:33
  • 195 – Double Forfeit
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Keller Central defeated El Paso Chapin 51-24

  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Damian Cordova (El Paso Chapin) Fall 5:38
  • 120Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Fall 1:54
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Ivan Peters (Keller Central) Fall 1:52
  • 145James Stapleton (Keller Central) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 3:43
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Fall 0:45
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Dec 5-4
  • 195Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Colton David (Keller Central) over Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) Fall 0:53

Match #3 Round 3

Prosper defeated El Paso Chapin 70-12

  • 120Austin Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Riane Benavides (Prosper) Fall 1:50
  • 132Cesar Sandoval (El Paso Chapin) over Cody Weaver (Prosper) Fall 2:52
  • 138John Richardson (Prosper) over Jason Salas (El Paso Chapin) Fall 1:00
  • 145Grant Stringer (Prosper) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 1:23
  • 152Ty Cooper (Prosper) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Maj 14-2
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Fall 2:00
  • 195Chioki Smith (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Chase Parham (Prosper) over Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) Fall 0:33
  • 285Josiah Squires (Prosper) over Liam Pryor (El Paso Chapin) Fall 5:02
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Matthew Brown (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

Keller Timber Creek defeated El Paso Chapin 45-27

  • 106 – Double Forfeit
  • 113Jaylen Pervis (El Paso Chapin) over Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) Dec 16-9
  • 120Noah Kuchar (Keller Timber Creek) over Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) Fall 1:43
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Cole Cashman (El Paso Chapin) Dec 6-2
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Fall 2:45
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) Fall 0:55
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) Fall 3:11
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) Fall 0:35
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Shay Burns (Keller Timber Creek) Fall 2:59
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:14
  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Sheadan Berry (Keller Timber Creek) Fall 3:00

Match #5 Round 5

El Paso Chapin defeated Lewisville Hebron 40-15

  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Double Forfeit
  • 120Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) SV-1 10-8
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 0:23
  • 132Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Dec 7-4
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Maj 10-2
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Double Forfeit
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Dec 5-4
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Jordan Duff (Lewisville Hebron) Fall 0:31

Varsity – Keller

Guaranteed 5th place

Match #1 Round 1

El Paso Chapin defeated Keller 33-30

  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Fall 2:00
  • 120Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Jack Snider (Keller) Dec 9-7
  • 132Cesar Sandoval (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over Jason Salas (El Paso Chapin) Fall 1:18
  • 145Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) over Matthew Scoma (Keller) Dec 7-6
  • 152Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) over Hagan Bass (Keller) Dec 8-7
  • 160Zach O`Day (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Double Forfeit
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Will Canfield (Keller) Fall 1:33
  • 195 – Double Forfeit
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Liam Pryor (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Keller defeated Lewisville Hebron 42-24

  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Moises Aguilar (Lewisville Hebron) over Ethan Githens (Keller) Fall 1:52
  • 126Jack Snider (Keller) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 2:26
  • 132 – Double Forfeit
  • 138Parker Decker (Keller) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) Fall 2:38
  • 145Matthew Scoma (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Hagan Bass (Keller) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 5:47
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Zach O`Day (Keller) Fall 4:34
  • 170Will Canfield (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Double Forfeit
  • 195Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Double Forfeit
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3

Keller Central defeated Keller 46-24

  • 120Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126Jack Snider (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Double Forfeit
  • 145Parker Decker (Keller) over James Stapleton (Keller Central) Fall 1:50
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Matthew Scoma (Keller) Fall 0:35
  • 160Julius Shankle (Keller Central) over Hagan Bass (Keller) Fall 1:18
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Zach O`Day (Keller) Fall 0:59
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Will Canfield (Keller) Fall 1:24
  • 195Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Colton David (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Double Forfeit
  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Josh Garcia (Keller Central) over Cullen Downham (Keller) Maj 16-7

Match #4 Round 4

Prosper defeated Keller 62-15

  • 126Jack Snider (Keller) over Riane Benavides (Prosper) Fall 1:19
  • 132Cody Weaver (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over John Richardson (Prosper) Dec 3-1
  • 145Matthew Scoma (Keller) over Dominic Owens (Prosper) Fall 2:44
  • 152Colin McNalley (Prosper) over Hagan Bass (Keller) Fall 0:25
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Zach O`Day (Keller) Fall 1:52
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Will Canfield (Keller) Fall 0:50
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Chase Parham (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Stone Porter (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Colton Tidwell (Keller) Fall 1:17
  • 113Mason Gordon (Prosper) over Cullen Downham (Keller) Maj 8-0
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Ethan Githens (Keller) Maj 13-0

Match #5 Round 5

Keller Timber Creek defeated Keller 72-12

  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138Parker Decker (Keller) over Tyler Keen (Keller Timber Creek) Fall 3:11
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Matthew Scoma (Keller) Fall 0:55
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Hagan Bass (Keller) Fall 0:26
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Zach O`Day (Keller) Fall 3:17
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Will Canfield (Keller) Fall 1:01
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Colton Tidwell (Keller) Fall 0:32
  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Simon Alfaro (Keller Timber Creek) over Ethan Githens (Keller) Fall 0:14
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Jack Snider (Keller) Fall 1:36

Varsity – Lewisville Hebron

Guaranteed 6th place

Match #1 Round 1

Prosper defeated Lewisville Hebron 70-9

  • 285Joseph Irizarry (Prosper) over Jordan Duff (Lewisville Hebron) Fall 1:43
  • 106Joseph Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113Mason Gordon (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Austin Gordon (Prosper) over Moises Aguilar (Lewisville Hebron) Maj 13-2
  • 126Jackson Mai (Lewisville Hebron) over Riane Benavides (Prosper) SV-1 13-11
  • 132Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Cody Weaver (Prosper) Fall 1:51
  • 138John Richardson (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Grant Stringer (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Kevin Jackson (Prosper) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 1:37
  • 160Daniel Moreno (Prosper) over Jared DeFreece (Lewisville Hebron) Fall 5:42
  • 170Brayden Brandvold (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Xavier Rogers (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Chase Parham (Prosper) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Fall 2:47
  • 220Josiah Squires (Prosper) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Keller defeated Lewisville Hebron 42-24

  • 113Cullen Downham (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120Moises Aguilar (Lewisville Hebron) over Ethan Githens (Keller) Fall 1:52
  • 126Jack Snider (Keller) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 2:26
  • 132 – Double Forfeit
  • 138Parker Decker (Keller) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) Fall 2:38
  • 145Matthew Scoma (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Hagan Bass (Keller) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 5:47
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Zach O`Day (Keller) Fall 4:34
  • 170Will Canfield (Keller) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Double Forfeit
  • 195Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Double Forfeit
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106Colton Tidwell (Keller) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3

Keller Timber Creek defeated Lewisville Hebron 59-12

  • 120Moises Aguilar (Lewisville Hebron) over Zachary Paquette (Keller Timber Creek) Fall 0:51
  • 126Curtis Haneisen (Keller Timber Creek) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 4:40
  • 132Daniel Aghayere (Keller Timber Creek) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) TF 22-7
  • 138Tyler Keen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Thomas Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Max Conklin (Keller Timber Creek) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 1:29
  • 160Nickolaus Barbieri (Keller Timber Creek) over Jared DeFreece (Lewisville Hebron) Dec 9-3
  • 170Skylar Coots (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Shay Burns (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Jett Lund (Keller Timber Creek) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Dec 9-7
  • 220Sheadan Berry (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Raiden Miyashiro (Keller Timber Creek) Fall 0:23
  • 106Johnathan Haneisen (Keller Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Double Forfeit

Match #4 Round 4

Keller Central defeated Lewisville Hebron 50-18

  • 120Josh Garcia (Keller Central) over Moises Aguilar (Lewisville Hebron) Dec 7-3
  • 126Jackson Mai (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132Jacob Garcia (Keller Central) over Rolando Morales (Lewisville Hebron) TF 20-5
  • 138Ivan Peters (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145James Stapleton (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Jose Perez (Keller Central) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Fall 0:33
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Julius Shankle (Keller Central) Fall 1:10
  • 170Ryan Ogden (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182Chinasa Ochiabuato (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Colton David (Keller Central) over Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) Fall 0:49
  • 220Lucas Sandez (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Jordan Duff (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Double Forfeit

Match #5 Round 5

El Paso Chapin defeated Lewisville Hebron 40-15

  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Double Forfeit
  • 120Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Jarmaine Seegers (El Paso Chapin) SV-1 10-8
  • 126Cole Cashman (El Paso Chapin) over Jackson Mai (Lewisville Hebron) Fall 0:23
  • 132Rolando Morales (Lewisville Hebron) over Cesar Sandoval (El Paso Chapin) Dec 7-4
  • 138Jason Salas (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145Trenton Vanalstyne` (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152Ja`Kobe Valadez (El Paso Chapin) over Chance Akin (Lewisville Hebron) Maj 10-2
  • 160Jared DeFreece (Lewisville Hebron) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Double Forfeit
  • 182Michael Saenz (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195Ramiro Gamboa (Lewisville Hebron) over Michael Saenz (El Paso Chapin) Dec 5-4
  • 220Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285Nathan Zamarripa (El Paso Chapin) over Jordan Duff (Lewisville Hebron) Fall 0:31

What do you think?

Written by TexasWrestling