Randall runs away with their third-straight title in 5A
5A – 106
Guaranteed Places
- 1st Place – Ashton Bennert of Canyon Randall
- 2nd Place – Braydn Valdez of Lubbock Monterey
- 3rd Place – Xavier Rodela of Burleson Centennial
- 4th Place – Alan Rodrigues of El Paso Hanks
- 5th Place – Paolo Miranda of Mission Sharyland
- 6th Place – Jackson Lambert of Lucas Lovejoy
1st Place Match
- Ashton Bennert (Canyon Randall) 25-1, So. over Braydn Valdez (Lubbock Monterey) 28-4, Jr. (Fall 2:00)
3rd Place Match
- Xavier Rodela (Burleson Centennial) 30-2, Fr. over Alan Rodrigues (El Paso Hanks) 5-3, Sr. (Dec 5-1)
5th Place Match
- Paolo Miranda (Mission Sharyland) 25-1, So. over Jackson Lambert (Lucas Lovejoy) 26-8, So. (Dec 3-1)
5A – 113
Guaranteed Places
- 1st Place – Kenneth Hendriksen of Carrollton Creekview
- 2nd Place – Jayden Bustillos of El Paso Riverside
- 3rd Place – Jaden Valdez of Amarillo Caprock
- 4th Place – Gavin Word of College Station A&M Consolidated
- 5th Place – Eli Biermann of Midlothian
- 6th Place – Wesley Goleman of Burleson Centennial
1st Place Match
- Kenneth Hendriksen (Carrollton Creekview) 28-0, Jr. over Jayden Bustillos (El Paso Riverside) 13-1, Jr. (MD 11-3)
3rd Place Match
- Jaden Valdez (Amarillo Caprock) 24-2, Fr. over Gavin Word (College Station A&M Consolidated) 23-7, Sr. (MD 11-2)
5th Place Match
- Eli Biermann (Midlothian) 19-2, Fr. over Wesley Goleman (Burleson Centennial) 23-6, Sr. (Dec 8-1)
5A – 120
Guaranteed Places
- 1st Place – Zachary Casias of Lubbock
- 2nd Place – Aidan Medina of Canyon Randall
- 3rd Place – Richard Davila of Amarillo Caprock
- 4th Place – Brendon McCurry of Burleson Centennial
- 5th Place – Jaymez Ramon of Corpus Christi Moody
- 6th Place – Aidan Burke of Cedar Park
1st Place Match
- Zachary Casias (Lubbock) 26-0, Jr. over Aidan Medina (Canyon Randall) 25-3, Jr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
- Richard Davila (Amarillo Caprock) 26-4, So. over Brendon McCurry (Burleson Centennial) 21-3, Sr. (Dec 3-0)
5th Place Match
- Jaymez Ramon (Corpus Christi Moody) 26-1, Jr. over Aidan Burke (Cedar Park) 31-4, Jr. (Dec 5-3)
5A – 126
Guaranteed Places
- 1st Place – Andres Mendoza of Canyon Randall
- 2nd Place – Nathaniel Ruiz of Amarillo Caprock
- 3rd Place – Jaden Machado of Lancaster
- 4th Place – Nicholas Berumen of Carrollton Creekview
- 5th Place – Reynaldo Perez of Uvalde
- 6th Place – Rene Trevino of Rio Grande City
1st Place Match
- Andres Mendoza (Canyon Randall) 28-1, Sr. over Nathaniel Ruiz (Amarillo Caprock) 25-3, Fr. (MD 10-1)
3rd Place Match
- Jaden Machado (Lancaster) 23-4, So. over Nicholas Berumen (Carrollton Creekview) 26-5, Jr. (MD 10-1)
5th Place Match
- Reynaldo Perez (Uvalde) 18-2, Sr. over Rene Trevino (Rio Grande City) 23-2, Sr. (Dec 2-0)
5A – 132
Guaranteed Places
- 1st Place – Robert Ruiz of Dumas
- 2nd Place – Hudson Herring of Lewisville The Colony
- 3rd Place – Brett Green of Comal Canyon
- 4th Place – Jesse Perea of Canyon Randall
- 5th Place – Jose Machado of Lancaster
- 6th Place – Brandon Lee of Princeton
1st Place Match
- Robert Ruiz (Dumas) 28-2, Sr. over Hudson Herring (Lewisville The Colony) 25-1, Sr. (Dec 12-5)
3rd Place Match
- Brett Green (Comal Canyon) 24-2, Sr. over Jesse Perea (Canyon Randall) 25-5, Sr. (Dec 7-6)
5th Place Match
- Jose Machado (Lancaster) 26-2, Sr. over Brandon Lee (Princeton) 27-6, Sr. (MD 8-0)
5A – 138
Guaranteed Places
- 1st Place – Ahlee Yart of Dumas
- 2nd Place – Anthony Criscione of College Station A&M Consolidated
- 3rd Place – Tyten Volk of Frisco Centennial
- 4th Place – Jesus Fierro of El Paso Del Valle
- 5th Place – Dominique Quiroz of Uvalde
- 6th Place – Esquivel Tonatiuh of Houston Waltrip
1st Place Match
- Ahlee Yart (Dumas) 28-4, Sr. over Anthony Criscione (College Station A&M Consolidated) 27-2, Sr. (SV-1 5-3)
3rd Place Match
- Tyten Volk (Frisco Centennial) 24-3, Jr. over Jesus Fierro (El Paso Del Valle) 14-4, Sr. (Fall 2:00)
5th Place Match
- Dominique Quiroz (Uvalde) 11-1, Jr. over Esquivel Tonatiuh (Houston Waltrip) 18-3, Sr. (Fall 3:41)
5A – 145
Guaranteed Places
- 1st Place – Jared Gallegos of Canyon Randall
- 2nd Place – Daniel McGurk of El Paso Hanks
- 3rd Place – Andres Suarez of Amarillo Tascosa
- 4th Place – Gage Foulds of Cedar Park
- 5th Place – Andres Ugalde of Princeton
- 6th Place – Logan Park of Grapevine
1st Place Match
- Jared Gallegos (Canyon Randall) 27-3, Sr. over Daniel McGurk (El Paso Hanks) 21-1, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match
- Andres Suarez (Amarillo Tascosa) 29-3, So. over Gage Foulds (Cedar Park) 28-5, Sr. (Dec 6-4)
5th Place Match
- Andres Ugalde (Princeton) 31-1, Sr. over Logan Park (Grapevine) 23-3, Jr. (TF-1.5 5:00 (15-0))
5A – 152
Guaranteed Places
- 1st Place – Evan Atchley of Colleyville Heritage
- 2nd Place – Felix Saunders of Midlothian
- 3rd Place – Patrick Perea of Canyon Randall
- 4th Place – Ethan Jean of Northwest
- 5th Place – Diego Falcon of Dumas
- 6th Place – Connor` Morin of Carrollton Creekview
1st Place Match
- Evan Atchley (Colleyville Heritage) 34-0, Sr. over Felix Saunders (Midlothian) 16-5, Sr. (MD 10-2)
3rd Place Match
- Patrick Perea (Canyon Randall) 23-6, Sr. over Ethan Jean (Northwest) 24-5, So. (Fall 4:22)
5th Place Match
- Diego Falcon (Dumas) 32-3, Sr. over Connor` Morin (Carrollton Creekview) 25-6, Sr. (MD 13-4)
5A – 160
Guaranteed Places
- 1st Place – Hank Meyer of Burleson Centennial
- 2nd Place – Bryce McLaren of Leander Glenn
- 3rd Place – Emiliano Saucedo of Wylie East
- 4th Place – Josef Davis of Corpus Christi Veterans Memorial
- 5th Place – Malaiki Owens of Canyon Randall
- 6th Place – Cortilius Vann of Frisco Heritage
1st Place Match
- Hank Meyer (Burleson Centennial) 20-2, Sr. over Bryce McLaren (Leander Glenn) 25-3, Jr. (MD 13-5)
3rd Place Match
- Emiliano Saucedo (Wylie East) 22-2, Sr. over Josef Davis (Corpus Christi Veterans Memorial) 25-4, Sr. (Dec 5-3)
5th Place Match
- Malaiki Owens (Canyon Randall) 26-4, Sr. over Cortilius Vann (Frisco Heritage) 27-3, So. (Fall 1:14)
5A – 170
Guaranteed Places
- 1st Place – Cullen Davee of Argyle
- 2nd Place – Kale Farrington of Canyon Randall
- 3rd Place – Henry Hoy of Dallas Highland Park
- 4th Place – Alex Diaz of Amarillo
- 5th Place – Chris Mapp of College Station A&M Consolidated
- 6th Place – Tommy Calderon of El Paso Del Valle
1st Place Match
- Cullen Davee (Argyle) 15-0, Sr. over Kale Farrington (Canyon Randall) 25-3, Sr. (Dec 4-1)
3rd Place Match
- Henry Hoy (Dallas Highland Park) 32-1, Sr. over Alex Diaz (Amarillo) 28-4, Sr. (Fall 2:05)
5th Place Match
- Chris Mapp (College Station A&M Consolidated) 29-3, Sr. over Tommy Calderon (El Paso Del Valle) 14-6, Sr. (Dec 3-1)
5A – 182
Guaranteed Places
- 1st Place – Branson Britten of Canyon Randall
- 2nd Place – Zeb Fulmer of Winnsboro
- 3rd Place – Karson Tompkins of Midlothian
- 4th Place – Jonah Morales of Cedar Park
- 5th Place – Jax Ernest of Argyle
- 6th Place – Levi Slaydon of Amarillo
1st Place Match
- Branson Britten (Canyon Randall) 29-0, Sr. over Zeb Fulmer (Winnsboro) 24-5, Jr. (Fall 3:06)
3rd Place Match
- Karson Tompkins (Midlothian) 20-2, Fr. over Jonah Morales (Cedar Park) 31-3, Sr. (Fall 2:29)
5th Place Match
- Jax Ernest (Argyle) 27-5, Jr. over Levi Slaydon (Amarillo) 29-8, Jr. (Dec 2-0)
5A – 195
Guaranteed Places
- 1st Place – Jakob Underwood of Lucas Lovejoy
- 2nd Place – John Bray of Frisco Centennial
- 3rd Place – Josh Yorek of Burleson Centennial
- 4th Place – Jeramiah Marquez of Katy Paetow
- 5th Place – Corbin Phelps of El Paso Hanks
- 6th Place – Riley Marsh of Lubbock Monterey
1st Place Match
- Jakob Underwood (Lucas Lovejoy) 31-1, Sr. over John Bray (Frisco Centennial) 25-3, Sr. (Fall 5:58)
3rd Place Match
- Josh Yorek (Burleson Centennial) 27-3, Sr. over Jeramiah Marquez (Katy Paetow) 19-3, Sr. (Fall 1:00)
5th Place Match
- Corbin Phelps (El Paso Hanks) 20-1, Sr. over Riley Marsh (Lubbock Monterey) 30-4, Fr. (Fall 3:19)
5A – 220
Guaranteed Places
- 1st Place – Mason Ding of Carrollton Creekview
- 2nd Place – Kelby Hickerson of Austin Anderson
- 3rd Place – Karlo Sanchez of Dumas
- 4th Place – Seth Smith of Lamar Fulshear
- 5th Place – Deonte Davis of Dallas Kimball
- 6th Place – Austin Blair of Lucas Lovejoy
1st Place Match
- Mason Ding (Carrollton Creekview) 26-0, Sr. over Kelby Hickerson (Austin Anderson) 22-1, Sr. (Fall 0:45)
3rd Place Match
- Karlo Sanchez (Dumas) 23-2, Sr. over Seth Smith (Lamar Fulshear) 11-5, So. (Dec 8-3)
5th Place Match
- Deonte Davis (Dallas Kimball) 24-6, Sr. over Austin Blair (Lucas Lovejoy) 23-4, Jr. (Fall 1:27)
5A – 285
Guaranteed Places
- 1st Place – Marshall Hodges of Midlothian
- 2nd Place – Aiden Butler of Leander Rouse
- 3rd Place – Daniel Ocampo of Carrollton Smith
- 4th Place – Americo Fuentes of Dallas Hillcrest
- 5th Place – Christian Prehar of Dripping Springs
- 6th Place – Arza Brown of Dallas Molina
1st Place Match
- Marshall Hodges (Midlothian) 23-0, Sr. over Aiden Butler (Leander Rouse) 23-1, Sr. (UTB 3-2)
3rd Place Match
- Daniel Ocampo (Carrollton Smith) 25-1, Sr. over Americo Fuentes (Dallas Hillcrest) 18-4, Jr. (Dec 3-1)
5th Place Match
- Christian Prehar (Dripping Springs) 23-4, Sr. over Arza Brown (Dallas Molina) 19-5, Sr. (MD 17-9)
Top 5 team scores
1. Canyon Randall 196.5
2. Burleson Centennial 81.5
3. Dumas 78.0
4. Carrollton Creekview 75.0
5. Midlothian 67.0