News Ticker

2020 UIL Girls State Championship Results

5A Team Scores
1El Paso Eastwood125.5
2El Paso Hanks116.0
3Amarillo Caprock60.0
4Dallas Kimball54.0
5Northwest48.0
6Frisco Liberty47.0
7Burleson Centennial43.0
8Canyon Randall41.0
9Corpus Christi Veterans Memorial40.0
9Frisco Independence40.0
11Corpus Christi Ray39.0
11Lucas Lovejoy39.0
13El Paso Burges33.0
14Amarillo Palo Duro32.0
14Leander Glenn32.0
16Donna28.0
16El Paso Parkland28.0
16New Waverly28.0
19Humble Kingwood Park26.0
20El Paso Eastlake25.0
21Carrollton Creekview24.0
22Carrollton Turner23.0
22Houston Northside23.0
24Princeton21.5
25Fabens21.0
26Waller19.0
27Arlington Seguin18.0
27El Paso Andress18.0
29Beeville Jones16.0
29Houston Kashmere16.0
31Bryan Rudder11.0
31Bushland11.0
31Frisco Lebanon Trail11.0
34Dallas Sunset10.0
34Lancaster10.0
34Mission Sharyland Pioneer10.0
37College Station A&M Consolidated7.0
37El Paso Bel Air7.0
37San Antonio Brooks Academy7.0
37Vernon7.0
41Corpus Christi King6.0
41Katy Paetow6.0
41La Joya Palmview6.0
41Lewisville The Colony6.0
41Lubbock Monterey6.0
46Lubbock Estacado5.0
47Amarillo4.5
47College Station4.5
49Austin McCallum4.0
49Azle4.0
49Dallas Adams4.0
49Richmond Foster4.0
49Willis4.0
54El Paso Del Valle3.0
54Fort Worth Chisholm Trail3.0
54Hutto3.0
57Mission Sharyland2.5
58Cedar Park2.0
58Conroe Caney Creek2.0
58Victoria East2.0
61Austin Navarro1.0
61Austin Northeast1.0
61Corpus Christi Miller1.0
61Dallas Samuell1.0
61Dripping Springs1.0
61Frisco Wakeland1.0
67Austin Crockett0.0
67Carrollton Smith0.0
67Dallas Carter0.0
67Dallas Jefferson0.0
67Dallas Wilmer-Hutchins0.0
67Dumas0.0
67El Paso Ysleta0.0
67Fort Worth Benbrook0.0
67Friendswood0.0
67Frisco0.0
67Leander Rouse0.0
67Pflugerville0.0
67Pflugerville Weiss0.0
67PSJA Memorial0.0
67Uvalde0.0
6A Team Scores
1Euless Trinity88.0
2Katy Tompkins75.0
3Conroe Woodlands College Park72.0
4Plano West63.0
5Arlington Martin49.0
6Killeen Ellison47.0
7Cypress Creek42.0
8Coppell41.0
9Haltom City Haltom38.0
10Cibolo Steele37.0
10Katy Morton Ranch37.0
12El Paso Montwood35.0
13Conroe Oak Ridge30.0
13Weatherford30.0
15Cypress Park29.0
15San Antonio Madison29.0
17Allen27.0
18Keller Timber Creek24.0
18Prosper24.0
20Amarillo Tascosa23.0
20Katy Mayde Creek23.0
22Cypress Ranch22.0
22Katy Seven Lakes22.0
24Austin Akins21.0
24Northwest Nelson21.0
26Klein Cain20.0
26Rockwall20.0
28Conroe18.0
29San Marcos17.0
30Austin Vandegrift16.0
30San Antonio LEE16.0
32Comal Canyon15.0
32Comal Smithson Valley15.0
34Katy Cinco Ranch14.0
34Pharr-San Juan-Alamo14.0
36League City Clear Springs12.0
37Bridgeland10.0
38Katy Taylor9.0
38Lewisville9.0
40San Antonio Reagan8.0
41Arlington7.0
41Austin Bowie7.0
41Cypress Ridge7.0
41Klein Collins7.0
41League City Clear Falls7.0
46El Paso Franklin6.0
46McAllen Memorial6.0
48Fort Worth Paschal5.0
48Southlake Carroll5.0
50Arlington Lamar4.0
50Bryan4.0
50Donna North4.0
50Edinburg Economedes4.0
54Keller Central3.5
55Edinburg North3.0
55Houston Clear Lake3.0
55McKinney3.0
55San Benito3.0
59McAllen2.0
59San Antonio MacArthur2.0
61Arlington Bowie1.0
61Austin Westlake1.0
61Cy-Fair1.0
61Grand Prairie1.0
61Langham Creek1.0
61San Antonio Johnson1.0
67Cedar Park Vista Ridge0.0
67Cypress Woods0.0
67El Paso Pebble Hills0.0
67Jersey Village0.0
67Katy0.0
67La Joya0.0
67Lewisville Hebron0.0
67Richardson0.0
67Rockwall Heath0.0
67San Antonio Churchill0.0
67South Grand Prairie0.0

 

5A – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kylie Hernandez of El Paso Eastlake
  • 2nd Place – Audalie Cruz of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Riley Morrison of Princeton
  • 4th Place – Avery Stout of Canyon Randall
  • 5th Place – Audree Garcia of Amarillo Caprock
  • 6th Place – Jacey Burreson of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Kylie Hernandez (El Paso Eastlake) 49-1, Sr. over Audalie Cruz (Amarillo Palo Duro) 39-4, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Riley Morrison (Princeton) 41-5, Sr. over Avery Stout (Canyon Randall) 40-12, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Audree Garcia (Amarillo Caprock) 32-9, Sr. over Jacey Burreson (Frisco Lebanon Trail) 36-6, Sr. (MD 12-3)

5A – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Ashley of Lucas Lovejoy
  • 2nd Place – Kylie Robledo of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Avery Martinez of Canyon Randall
  • 4th Place – Odelia Lopez of Corpus Christi Ray
  • 5th Place – Mia Uvaldo of Carrollton Turner
  • 6th Place – Jadyn Cordova of Amarillo Palo Duro

1st Place Match

  • Avery Ashley (Lucas Lovejoy) 29-1, So. over Kylie Robledo (El Paso Hanks) 18-4, Jr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Avery Martinez (Canyon Randall) 36-5, So. over Odelia Lopez (Corpus Christi Ray) 48-3, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Mia Uvaldo (Carrollton Turner) 24-9, Jr. over Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro) 37-12, Jr. (For.)

5A – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sarah Martinez of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Victoria Nunez of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Katherine Heath of Lucas Lovejoy
  • 4th Place – Vanessa Macedo of Amarillo Caprock
  • 5th Place – Valeria Davila of Waller
  • 6th Place – Jaryn Ortegon of Canyon Randall

1st Place Match

  • Sarah Martinez (El Paso Eastwood) 25-3, Sr. over Victoria Nunez (El Paso Hanks) 30-3, Sr. (Fall 5:25)

3rd Place Match

  • Katherine Heath (Lucas Lovejoy) 35-3, Sr. over Vanessa Macedo (Amarillo Caprock) 35-5, Sr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Valeria Davila (Waller) 29-11, Sr. over Jaryn Ortegon (Canyon Randall) 40-6, So. (Dec 4-3)

5A – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tabitha Wood of Frisco Independence
  • 2nd Place – Alexis Montes of El Paso Eastwood
  • 3rd Place – Tatiana Garcia of Amarillo Caprock
  • 4th Place – Annette Enciso of El Paso Hanks
  • 5th Place – Shelbi Baker of Carrollton Creekview
  • 6th Place – Emily Trevino of Mission Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Tabitha Wood (Frisco Independence) 51-5, Jr. over Alexis Montes (El Paso Eastwood) 13-2, Fr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Tatiana Garcia (Amarillo Caprock) 42-2, So. over Annette Enciso (El Paso Hanks) 37-7, Sr. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • Shelbi Baker (Carrollton Creekview) 30-13, Jr. over Emily Trevino (Mission Sharyland Pioneer) 35-8, Jr. (Fall 4:05)

5A – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelina Prado of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Angelina Baltazar of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Aubrey Yauger of Burleson Centennial
  • 4th Place – Kya Battle of Corpus Christi Veterans Memorial
  • 5th Place – Emily Corona of Frisco Liberty
  • 6th Place – Maddison Hill of Leander Glenn

1st Place Match

  • Angelina Prado (El Paso Eastwood) 38-6, Sr. over Angelina Baltazar (El Paso Hanks) 41-5, Sr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Aubrey Yauger (Burleson Centennial) 44-5, So. over Kya Battle (Corpus Christi Veterans Memorial) 36-6, Sr. (Fall 2:13)

5th Place Match

  • Emily Corona (Frisco Liberty) 33-6, Sr. over Maddison Hill (Leander Glenn) 28-5, Sr. (Dec 4-2)

5A – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maddie Sandquist of Humble Kingwood Park
  • 2nd Place – Mea Mohler of Leander Glenn
  • 3rd Place – Daniella Brown of Houston Northside
  • 4th Place – Rebekah Chavez of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Maya Lewis of Dallas Sunset
  • 6th Place – Sariah Ferguson of Frisco Independence

1st Place Match

  • Maddie Sandquist (Humble Kingwood Park) 51-4, Jr. over Mea Mohler (Leander Glenn) 38-1, Sr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Daniella Brown (Houston Northside) 32-2, Jr. over Rebekah Chavez (El Paso Eastwood) 37-10, Sr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Maya Lewis (Dallas Sunset) 34-6, Jr. over Sariah Ferguson (Frisco Independence) 35-6, Jr. (Dec 2-0)

5A – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayani Ayala of El Paso Burges
  • 2nd Place – Alana Curl of New Waverly
  • 3rd Place – Bailey Ford of Burleson Centennial
  • 4th Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Destiny Rodriguez of Northwest
  • 6th Place – Daley Burkett of Frisco Liberty

1st Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges) 41-2, Sr. over Alana Curl (New Waverly) 32-4, Jr. (Fall 1:12)

3rd Place Match

  • Bailey Ford (Burleson Centennial) 31-15, Fr. over Samantha Bonilla (El Paso Eastwood) 44-9, Sr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Destiny Rodriguez (Northwest) 43-11, So. over Daley Burkett (Frisco Liberty) 35-19, Sr. (Fall 2:06)

5A – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Destiny Miles of Dallas Kimball
  • 2nd Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Victoria Hinojo of El Paso Hanks
  • 4th Place – Belen Chavez of Fabens
  • 5th Place – Ayanna Potter of Northwest
  • 6th Place – Makia English of Bryan Rudder

1st Place Match

  • Destiny Miles (Dallas Kimball) 46-1, Sr. over Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 44-5, Sr. (Fall 1:17)

3rd Place Match

  • Victoria Hinojo (El Paso Hanks) 31-2, Sr. over Belen Chavez (Fabens) 26-6, Sr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Ayanna Potter (Northwest) 41-5, Sr. over Makia English (Bryan Rudder) 43-7, Sr. (Fall 1:38)

5A – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland
  • 2nd Place – Natalia Villegas of Corpus Christi Veterans Memorial
  • 3rd Place – Malachi Kyser of Arlington Seguin
  • 4th Place – Ki`Aundra Green of Dallas Kimball
  • 5th Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood
  • 6th Place – Aalyah Villarreal of El Paso Hanks

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland) 31-0, Sr. over Natalia Villegas (Corpus Christi Veterans Memorial) 36-2, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Malachi Kyser (Arlington Seguin) 33-6, Sr. over Ki`Aundra Green (Dallas Kimball) 49-3, Jr. (Fall 0:51)

5th Place Match

  • Zipporah Rios (El Paso Eastwood) 48-11, Sr. over Aalyah Villarreal (El Paso Hanks) 32-11, Jr. (Dec 9-4)

5A – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Precious Hernandez of Donna
  • 2nd Place – Mia Epps-Hicks of Corpus Christi Ray
  • 3rd Place – Leilani Sanchez of El Paso Andress
  • 4th Place – Autumn Bradley of Northwest
  • 5th Place – Norma Salomon of Bushland
  • 6th Place – Samyra Thomas of Houston Kashmere

1st Place Match

  • Precious Hernandez (Donna) 25-1, Sr. over Mia Epps-Hicks (Corpus Christi Ray) 47-11, Jr. (Fall 2:17)

3rd Place Match

  • Leilani Sanchez (El Paso Andress) 19-3, Fr. over Autumn Bradley (Northwest) 41-10, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Norma Salomon (Bushland) 41-6, Sr. over Samyra Thomas (Houston Kashmere) 11-3, So. (Fall 1:58)

6A – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Degeorgio of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Moe Cruz of Klein Cain
  • 4th Place – Isabella Walsh of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Brooke Martin of Allen
  • 6th Place – Chalimarys Rodriguez of Keller Timber Creek

1st Place Match

  • Olivia Degeorgio (Conroe Woodlands College Park) 35-1, So. over Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 42-1, Sr. (MD 12-2)

3rd Place Match

  • Moe Cruz (Klein Cain) 48-4, Sr. over Isabella Walsh (Katy Cinco Ranch) 33-13, Jr. (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Brooke Martin (Allen) 14-3, Fr. over Chalimarys Rodriguez (Keller Timber Creek) 35-12, Sr. (Fall 0:38)

6A – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Mcaleavey of Cypress Creek
  • 2nd Place – Mia Arceneaux of Rockwall
  • 3rd Place – Carlie Allred of Euless Trinity
  • 4th Place – Zhivanna Magdaleno of League City Clear Springs
  • 5th Place – Eliana Martinez of Allen
  • 6th Place – Addison Garcia of San Antonio Reagan

1st Place Match

  • Amanda Mcaleavey (Cypress Creek) 38-0, Sr. over Mia Arceneaux (Rockwall) 23-5, Sr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Carlie Allred (Euless Trinity) 43-7, Sr. over Zhivanna Magdaleno (League City Clear Springs) 29-12, So. (Fall 4:51)

5th Place Match

  • Eliana Martinez (Allen) 28-5, So. over Addison Garcia (San Antonio Reagan) 29-8, Jr. (Dec 3-0)

6A – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samara Chavez of Arlington Martin
  • 2nd Place – Carmen Allred of Euless Trinity
  • 3rd Place – Alexis Hanks of Killeen Ellison
  • 4th Place – Crystal Venegas of San Antonio LEE
  • 5th Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo
  • 6th Place – Karla Garcia of El Paso Montwood

1st Place Match

  • Samara Chavez (Arlington Martin) 24-0, Jr. over Carmen Allred (Euless Trinity) 50-3, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Alexis Hanks (Killeen Ellison) 36-4, Fr. over Crystal Venegas (San Antonio LEE) 32-6, So. (Fall 1:26)

5th Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo) 30-4, Sr. over Karla Garcia (El Paso Montwood) 27-11, Sr. (Fall 2:01)

6A – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camille Fournier of Weatherford
  • 2nd Place – Jessica Crane of Arlington Martin
  • 3rd Place – Lilly Broadrick of Katy Tompkins
  • 4th Place – Jayden Bazemore of Conroe Woodlands College Park
  • 5th Place – Sophia Rivera of Austin Akins
  • 6th Place – Brooke Zejda of Plano West

1st Place Match

  • Camille Fournier (Weatherford) 41-0, Sr. over Jessica Crane (Arlington Martin) 27-4, Sr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Lilly Broadrick (Katy Tompkins) 36-4, Jr. over Jayden Bazemore (Conroe Woodlands College Park) 49-6, So. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Sophia Rivera (Austin Akins) 43-3, Sr. over Brooke Zejda (Plano West) 21-8, So. (Fall 3:38)

6A – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Patton of Plano West
  • 2nd Place – Illyauna Martinez of Katy Mayde Creek
  • 3rd Place – Sydney Harper of Euless Trinity
  • 4th Place – Gianna Moreno of San Marcos
  • 5th Place – Maryellen Lafferty of Cypress Creek
  • 6th Place – Juliana Baugher of Prosper

1st Place Match

  • Devin Patton (Plano West) 41-0, Jr. over Illyauna Martinez (Katy Mayde Creek) 41-7, Sr. (Fall 1:04)

3rd Place Match

  • Sydney Harper (Euless Trinity) 52-8, Jr. over Gianna Moreno (San Marcos) 41-2, Jr. (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Maryellen Lafferty (Cypress Creek) 34-9, Sr. over Juliana Baugher (Prosper) 49-14, Sr. (Fall 4:01)

6A – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Krista Garcia of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Lexie Basham of Northwest Nelson
  • 4th Place – Taylor Martinez of Prosper
  • 5th Place – Abigail Denney of Conroe Oak Ridge
  • 6th Place – Saleen Doblado of El Paso Montwood

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch) 44-1, Sr. over Krista Garcia (Katy Seven Lakes) 44-10, Sr. (Fall 3:04)

3rd Place Match

  • Lexie Basham (Northwest Nelson) 65-1, Sr. over Taylor Martinez (Prosper) 49-9, So. (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Abigail Denney (Conroe Oak Ridge) 39-11, Sr. over Saleen Doblado (El Paso Montwood) 32-18, Jr. (Dec 4-1)

6A – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leilani Hernandez of Plano West
  • 2nd Place – Nia Miranda of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Brooke Massaviol of Coppell
  • 4th Place – Jason Foster of Austin Vandegrift
  • 5th Place – Jillian Wold of Comal Canyon
  • 6th Place – Joylynn Wegman of Keller Timber Creek

1st Place Match

  • Leilani Hernandez (Plano West) 37-4, Jr. over Nia Miranda (Cypress Ranch) 47-2, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Brooke Massaviol (Coppell) 46-3, Sr. over Jason Foster (Austin Vandegrift) 45-5, Sr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Jillian Wold (Comal Canyon) 37-8, Jr. over Joylynn Wegman (Keller Timber Creek) 52-6, Sr. (Dec 10-5)

6A – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaitlyn Bryant of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Fahydat Bello of Cypress Park
  • 3rd Place – Haley Wilcox of Euless Trinity
  • 4th Place – Aremie Steele of El Paso Montwood
  • 5th Place – Marisol Lopez of Killeen Ellison
  • 6th Place – Caroline Gonzalez of San Antonio Madison

1st Place Match

  • Kaitlyn Bryant (Katy Tompkins) 44-0, Jr. over Fahydat Bello (Cypress Park) 44-4, Jr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Haley Wilcox (Euless Trinity) 54-9, Jr. over Aremie Steele (El Paso Montwood) 24-12, So. (Fall 1:55)

5th Place Match

  • Marisol Lopez (Killeen Ellison) 39-8, So. over Caroline Gonzalez (San Antonio Madison) 26-15, Jr. (Dec 8-4)

6A – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittyn Corbishley of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Nicole Blinn of Katy Tompkins
  • 3rd Place – Daniella Seely of Haltom City Haltom
  • 4th Place – Lessly Sandoval of Conroe
  • 5th Place – Courtney Kempf of San Antonio Madison
  • 6th Place – Nesmah Zahran of Katy Taylor

1st Place Match

  • Brittyn Corbishley (Conroe Woodlands College Park) 42-0, Jr. over Nicole Blinn (Katy Tompkins) 38-6, Jr. (Fall 5:55)

3rd Place Match

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom) 29-2, Sr. over Lessly Sandoval (Conroe) 32-7, Jr. (Fall 2:40)

5th Place Match

  • Courtney Kempf (San Antonio Madison) 36-5, Sr. over Nesmah Zahran (Katy Taylor) 26-12, So. (Fall 1:42)

6A – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Traeh Haynes of Cibolo Steele
  • 2nd Place – Amber Latta of Conroe Oak Ridge
  • 3rd Place – Hannah Francis of Coppell
  • 4th Place – Valerie Ramos of Killeen Ellison
  • 5th Place – April Vera of Haltom City Haltom
  • 6th Place – Callie Youngblood of Bridgeland

1st Place Match

  • Traeh Haynes (Cibolo Steele) 41-0, Jr. over Amber Latta (Conroe Oak Ridge) 35-5, Sr. (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Hannah Francis (Coppell) 43-1, Jr. over Valerie Ramos (Killeen Ellison) 31-9, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • April Vera (Haltom City Haltom) 34-10, So. over Callie Youngblood (Bridgeland) 32-8, Jr. (Fall 4:03)