News Ticker

6A Boys State Day 1 Recap

Day 1 is in the books and the tears, cheers, upsets, rage, and etc where all in effect.  We saw a lot of 1st round upsets and some almost upsets but this is the state tournament the best of the best so is it really an upset??  We break it down by weight of who’s  who in the semi finals and how they got there.  Allen as a team as a commanding lead through day 1 as well.

 

1Allen92.5
2Arlington Martin47.0
2Katy47.0
4Conroe Woodlands College Park45.0
5Plano West38.0
6Arlington Bowie28.0

 

106
Right off the bat #9 Logan Starr of Austin Westlake upsets #3 Caden Garcia of Allen at 106 keeping a rematch of #1 Shawn Ryncarz of  Arlington Martin happening.   Ryncarz beat Starr in the quarters leaving  #1 Ryncarz, #2 Eamonn Jimenez of  Killeen Ellison, #4 Alec Robeson of  Houston Cyp. Ranch and #6 Zarek Hernandez of  San Antonio Reagan round out the semi finals.

113
The top 3 ranked wrestlers all made it through, #1 Braxton Brown of  Allen, #2 Carson Laughery of  Austin Lake and #3 Micah White of  Humble Kingwood.  #7 Justin Rodriquez of  El Paso Pebble Hills makes it through to the semi finals by beating #4 Xavier Harrell of  Houston Cyp. Ranch  in the quarter finals.

120
The top 3 made it through here as well with a semi finals match set up between the #1 Dominic Chavez of  Arlington Martin and #2 Kade Moore of  Allen. #3 Christian Lopez of  H Westside will have #5 Zachary Flowers of  Rockwall. #4 Jackson Crandall of  Katy didnt make it past Chavez in the quarter finals.

126
Once again the top 3 ranked wrestlers made it through here to the semi finals. #1 Donavan Whitted of  Arlington Martin  will meet #3 Noah Gochberg of  Austin Vandegrift for a return trip to the finals to face either #2 Corey Camden of  Con.Wood. College Park or #8 Jacob Garcia of  Keller Central. #4 Hunter Males of  Rockwall didnt make it past Whitted and Garcia beat in UTB 5-4 #5 Rance Waigland of Allen.

132
#1 Parker Decker of  Keller and #2 Tagen Jamison of  Plano West are still on collision course for the finals.  #10 Michael Bone of Katy Taylor upset #4 Joe Huerta of The Woodlands in the 1st round and continue on through the quarter finals to reach the semi finals to take on #6 Luke Holland of  Katy. #3 Jarrett Moore of  Allen  ran into Decker in the quarter finals, enough said.  Decker and Jamison both look on fire.

 138
#1 Jaden Two Lance of  Arlington Martin  will match up with #3 Luke Sloan of  Austin Vandegrift in the semi finals.  #2 James McClain-Green’s finals comeback ended when #8 John Richardson of Prosper gets the fall @ 3.52 in the 2nd period by cradle in a 1st round upset. #4 Mason Woodward of  Weatherford  didnt make it past #5 DeShawn Cosby of  Schertz Clemens in the quarter finals.  Richardson and Cosby will battle on the other side of the bracket.

145
#1 Mario Danzi of  Allen  didnt seem to have any problem getting to the semi finals as well as #2 Jacob Aragon of  Plano West both on opposite sides of the brackets.  However another upset with #12 Owen Hollaway of  Southlake Carroll outlasting #4 Roberto Bautista of  Klein in UTB 9-7. #5 Truman Timmons of  Katy shocked #3 Josh Thomas of  Con.Wood. College Park with a fall in the quarter finals. making it a Danzi/Hollaway and Aragon/Timmons semi finals.

152
#1 Aaron Lofton of  Vista Ridge is the only top 4 guy here.  Ok hang on here we go. #5 Brandon Thomas of  Con.Wood. College Park after being down earlier come back to beat #2 Preston Decker of  Keller 9-6. #7 Julius Alfaro of  Arlington Martin gets by #3 Caleb Mata of  Houston Clear Lake by a 5-2 decision  and #6 Caleb Sebra of  San Antonio Johnson  gets by #4 Alejando Cavazos of  Allen making it a Alfaro/Lofton and Sebra/Thomas semi final match up.

160
#1 Elise Brown-Ton of  Allen is staying the course and looks solid.  Brown Ton will have #8 Massoma Endene of  Arlington Bowie who beat #7 Heath Clinton of Rockwall Heath in the 1st round.  The OH SNAP! here was #3 Darwin Hull of  Schertz Clemens getting the win over #2 Jonathan Wertz of  Con.Wood. College Park in the last second.  YES 1 second left and Wertz let go of the leg of Hull who was in on a takedown which gave Hull 2points to win in the final second 3-2. #6 Alex Maestas of  McKinney Boyd has beaten everyone by fall including #4 Harris Masson of  Katy Tompkins to put him in the semi finals against Hull.

170
#1 Kishawn Higgins of  Katy  and #2 Farid Mobarak of  Plano West both made the semi finals on opposite sides of the bracket. #9 Abathar Mounshed of  Arlington Bowie beat #4 Jackson Briscoe of  Coppell to punch his ticket to the semi finals to face Higgins. #10 Quinn Wilkinson of  Southlake Carroll beat a #5 Ryan Nichols of  Allen to reach the semi finals. #3 Bryce Milster of  Rockwall ran into Higgins in the quarter finals leaving Mounshed and Wilkinson to match up with Higgins and Mobarak respectively.

182
#1 Eli Sheeren of  Klein  had no trouble reaching the semi finals as well as #2 Cameron Bye of  Euless Trinity.  Again they are on opposites of the bracket.  They will match up with #8 Skyler Malone of  Richardson Pearce and #9 Vincenzo Olivia of  Allen.  Malone got by #3 Christopher Soliz of  San Marcos in the quarter finals and Olivia got by #4 Noah Cairns of  New Braunfels in the quarters as well.  Olivia will match up with Bye and Malone will have Sheeren.

195
We have a perfect top for ranked wrestlers in the semi finals #1 Koby Kidd of  Weatherford  will take on #3 Zane Davis of  Allen and  #2 David Powers of  El Paso Franklin will take on #4 Deandre Rucker of  Klein Collins.  On note: Kidd beat Powers in Region 1 finals and Davis beat Rucker in the region 2 finals.

220
Once again the top 4 make it through. #1 Faddellah Mounshed of  Arlington Bowie  will take on #3 Rylan Bonds of  Prosper  and #2 Xavier Diaz of  Klein will take on  #4 Adam Bell of  San Antonio Lee.

285
#1 George Marsh of  New Braunfels  is still in the hunt in the semi finals along with #3 Rashawn Johnson of  Hurst Bell  as the 2 top 4 ranked wrestlers. #8 Ivan Escobar of  El Paso Montwood  will face Marsh in the semi finals.  Escobar beat #2 Curshawn Wilkins of  Katy Taylor in the quarter finals and #4 Adam Miller of San Antonio Churchill got beat in the first round. #10 Brennan McElroy of  Conroe Oak Ridge has quietly moved into the semi finals to face Johnson.