in

2020 UIL Region 1-5A Results

Team Scores boys
1 Canyon Randall 261.0
2 Dumas 140.5
3 Lubbock Monterey 129.5
4 El Paso Eastwood 129.0
5 Lubbock 110.5
6 El Paso Hanks 94.0
7 Amarillo 78.0
8 El Paso Del Valle 66.0
9 El Paso Eastlake 63.0
9 Hereford 63.0
11 Fort Worth Boswell 60.0
12 Saginaw 58.0
13 Boys Ranch 46.0
14 Azle 42.0
14 El Paso Bel Air 42.0
16 El Paso 41.0
17 Amarillo Caprock 37.0
18 Pampa 35.0
19 El Paso Andress 31.0
20 El Paso Burges 28.0
20 El Paso Riverside 28.0
22 El Paso Chapin 26.0
22 El Paso Parkland 26.0
22 Fort Worth Chisholm Trail 26.0
25 Springtown 20.0
26 Lubbock Estacado 17.0
27 Borger 16.0
28 El Paso Jefferson 14.0
28 Vernon 14.0
30 Amarillo Palo Duro 11.0
30 El Paso Irvin 11.0
32 Lubbock Coronado 9.0
33 Canyon 6.0
34 El Paso Austin 5.0
35 El Paso Bowie 4.0
35 El Paso El Dorado 4.0
37 Bushland 3.0
37 Fabens 3.0
39 Clint Horizon 0.0
39 El Paso Ysleta 0.0
39 White Settlement Brewer 0.0

Team Scores Girls
1 El Paso Eastwood 162.0
2 El Paso Hanks 135.0
3 Amarillo Caprock 112.0
4 Canyon Randall 68.0
5 Amarillo Palo Duro 52.0
6 El Paso Eastlake 50.0
7 Bushland 48.0
7 El Paso Burges 48.0
9 Hereford 47.0
9 Lubbock Monterey 47.0
11 El Paso Del Valle 45.5
12 Dumas 45.0
13 Fabens 42.0
14 Fort Worth Chisholm Trail 41.0
15 Amarillo 39.0
16 El Paso Parkland 36.0
17 El Paso Austin 34.0
18 El Paso Bel Air 29.0
19 El Paso Andress 27.0
20 Lubbock Estacado 24.0
20 Vernon 24.0
22 El Paso Chapin 22.5
23 Azle 20.0
23 El Paso Jefferson 20.0
23 Lubbock 20.0
26 El Paso Ysleta 16.0
27 Pampa 15.0
28 El Paso Irvin 13.0
29 Lubbock Coronado 10.0
30 El Paso Bowie 9.0
31 Clint Horizon 7.0
32 El Paso El Dorado 6.0
33 Fort Worth Boswell 4.0
33 Saginaw 4.0
35 El Paso Riverside 0.0
35 Springtown 0.0
35 White Settlement Brewer 0.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trebor Moreno of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Bradyn Valdez of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Zachary Casias of Lubbock
  • 4th Place – Jayden Bustillos of El Paso Riverside
  • 5th Place – Hector Holguin of El Paso
  • 6th Place – Richard Davila of Amarillo Caprock

1st Place Match

  • Trebor Moreno (El Paso Eastwood) 9-0, Fr. over Bradyn Valdez (Lubbock Monterey) 36-2, So. (Fall 2:36)

3rd Place Match

  • Zachary Casias (Lubbock) 15-2, So. over Jayden Bustillos (El Paso Riverside) 37-6, So. (MD 13-2)

4th Place Match

  • Jayden Bustillos (El Paso Riverside) 37-6, So. over Hector Holguin (El Paso) 26-10, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Hector Holguin (El Paso) 26-10, Jr. over Richard Davila (Amarillo Caprock) 28-9, Fr. (Inj. 0:00)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aidan Medina of Lubbock
  • 2nd Place – Alan Rodrigues of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Josiah Pina of Amarillo Caprock
  • 4th Place – Ethan Franklin of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Sean Gonzales of Hereford
  • 6th Place – Sahloa Moa Eh of Amarillo Palo Duro

1st Place Match

  • Aidan Medina (Lubbock) 36-3, So. over Alan Rodrigues (El Paso Hanks) 32-6, Jr. (MD 15-3)

3rd Place Match

  • Josiah Pina (Amarillo Caprock) 32-6, So. over Ethan Franklin (El Paso Eastwood) 49-11, Fr. (Dec 2-1)

4th Place Match

  • Ethan Franklin (El Paso Eastwood) 49-11, Fr. over Sean Gonzales (Hereford) 39-8, Sr. (Fall 4:57)

5th Place Match

  • Sean Gonzales (Hereford) 39-8, Sr. over Sahloa Moa Eh (Amarillo Palo Duro) 31-11, So. (Fall 2:32)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andres Mendoza of Canyon Randall
  • 2nd Place – Alexander Pena of Lubbock
  • 3rd Place – Christopher Tavares of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Dylan Prieto of El Paso Andress
  • 5th Place – Andrew Balderaz of Hereford
  • 6th Place – Nathaniel Lucero of El Paso Bel Air

1st Place Match

  • Andres Mendoza (Canyon Randall) 39-9, Jr. over Alexander Pena (Lubbock) 34-1, Sr. (Fall 0:46)

3rd Place Match

  • Christopher Tavares (El Paso Eastwood) 51-9, Jr. over Dylan Prieto (El Paso Andress) 30-5, So. (Dec 5-4)

4th Place Match

  • Dylan Prieto (El Paso Andress) 30-5, So. over Andrew Balderaz (Hereford) 25-8, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Andrew Balderaz (Hereford) 25-8, Jr. over Nathaniel Lucero (El Paso Bel Air) 36-13, So. (Dec 7-3)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zack Pena of Lubbock
  • 2nd Place – Gabe Garcia of Amarillo
  • 3rd Place – Roberto Ruiz of Dumas
  • 4th Place – Aaron Hernandez of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Andre Ramirez of El Paso Eastlake
  • 6th Place – Jesse Perea of Canyon Randall

1st Place Match

  • Zack Pena (Lubbock) 44-2, Sr. over Gabe Garcia (Amarillo) 41-5, Sr. (Fall 2:31)

3rd Place Match

  • Roberto Ruiz (Dumas) 24-6, Jr. over Aaron Hernandez (El Paso Eastwood) 45-6, Sr. (Inj. 4:55)

4th Place Match

  • Aaron Hernandez (El Paso Eastwood) 45-6, Sr. over Andre Ramirez (El Paso Eastlake) 48-9, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Andre Ramirez (El Paso Eastlake) 48-9, Jr. over Jesse Perea (Canyon Randall) 35-15, Jr. (Fall 4:56)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ah Lee Yart of Dumas
  • 2nd Place – Brandon Sanchez of Saginaw
  • 3rd Place – Jesus Fierro of El Paso Del Valle
  • 4th Place – Andres Solis of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Aaron Aragon of El Paso Andress
  • 6th Place – Gabriel Huerta of El Paso Irvin

1st Place Match

  • Ah Lee Yart (Dumas) 24-4, Jr. over Brandon Sanchez (Saginaw) 30-11, Sr. (Fall 1:14)

3rd Place Match

  • Jesus Fierro (El Paso Del Valle) 11-5, Jr. over Andres Solis (El Paso Eastwood) 27-11, Fr. (Fall 2:56)

4th Place Match

  • Andres Solis (El Paso Eastwood) 27-11, Fr. over Aaron Aragon (El Paso Andress) 23-9, So. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Aaron Aragon (El Paso Andress) 23-9, So. over Gabriel Huerta (El Paso Irvin) 23-9, Sr. (Dec 2-0)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Riley McBryde of Lubbock Monterey
  • 2nd Place – Steven Rodriguez of Canyon Randall
  • 3rd Place – Andrew Flores of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Daniel McGurk of El Paso Hanks
  • 5th Place – Devon Gray of Boys Ranch
  • 6th Place – Lawson Nagel of Azle

1st Place Match

  • Riley McBryde (Lubbock Monterey) 36-4, So. over Steven Rodriguez (Canyon Randall) 34-6, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Andrew Flores (El Paso Eastwood) 46-7, So. over Devon Gray (Boys Ranch) 39-10, Jr. (Inj. 1:09)

4th Place Match

  • Daniel McGurk (El Paso Hanks) 46-6, Jr. over Devon Gray (Boys Ranch) 39-10, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Daniel McGurk (El Paso Hanks) 46-6, Jr. over Lawson Nagel (Azle) 34-13, Sr. (Dec 6-2)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moses Torres of Canyon Randall
  • 2nd Place – Juan Romero of Dumas
  • 3rd Place – Ever Atilano of El Paso Del Valle
  • 4th Place – Joseph Torres of Lubbock Monterey
  • 5th Place – John McBride of Boys Ranch
  • 6th Place – Isaias Lucio of Lubbock

1st Place Match

  • Moses Torres (Canyon Randall) 45-7, Sr. over Juan Romero (Dumas) 19-5, So. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Ever Atilano (El Paso Del Valle) 21-4, Sr. over Joseph Torres (Lubbock Monterey) 36-10, So. (Dec 3-2)

4th Place Match

  • Joseph Torres (Lubbock Monterey) 36-10, So. over John McBride (Boys Ranch) 31-9, Sr. (NC)

5th Place Match

  • John McBride (Boys Ranch) 31-9, Sr. over Isaias Lucio (Lubbock) 35-11, So. (Fall 2:45)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Greg Dean of Canyon Randall
  • 2nd Place – Alex Diaz of Amarillo
  • 3rd Place – Xavier Martin of El Paso Bel Air
  • 4th Place – Kysten Morrison of Boys Ranch
  • 5th Place – Que-jon Frias-merritt of El Paso
  • 6th Place – Michael Bargas of Dumas

1st Place Match

  • Greg Dean (Canyon Randall) 38-8, Sr. over Alex Diaz (Amarillo) 35-9, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Xavier Martin (El Paso Bel Air) 23-4, Jr. over Kysten Morrison (Boys Ranch) 32-8, Sr. (Fall 2:53)

4th Place Match

  • Kysten Morrison (Boys Ranch) 32-8, Sr. over Que-jon Frias-merritt (El Paso) 31-10, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Que-jon Frias-merritt (El Paso) 31-10, Jr. over Michael Bargas (Dumas) 4-4, So. (Fall 4:07)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaydn Heaton of Canyon Randall
  • 2nd Place – Tommy Calderon of El Paso Del Valle
  • 3rd Place – Shayden Muzio of El Paso Eastlake
  • 4th Place – Darren Carpenter of Vernon
  • 5th Place – Colby Keller of Fort Worth Chisholm Trail
  • 6th Place – Damian Gallegos of El Paso Jefferson

1st Place Match

  • Jaydn Heaton (Canyon Randall) 39-5, Sr. over Tommy Calderon (El Paso Del Valle) 21-6, Jr. (Fall 1:36)

3rd Place Match

  • Shayden Muzio (El Paso Eastlake) 27-3, Sr. over Darren Carpenter (Vernon) 25-6, Sr. (Fall 3:56)

4th Place Match

  • Darren Carpenter (Vernon) 25-6, Sr. over Colby Keller (Fort Worth Chisholm Trail) 34-8, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Colby Keller (Fort Worth Chisholm Trail) 34-8, Sr. over Damian Gallegos (El Paso Jefferson) 29-5, Sr. (Dec 8-6)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Branson Britten of Canyon Randall
  • 2nd Place – Victor Gutierrez of Hereford
  • 3rd Place – Andy Maymi of El Paso Hanks
  • 4th Place – Joshua Gonzalez of El Paso Eastlake
  • 5th Place – Tyler Gibson of Borger
  • 6th Place – Ryan Castro of Lubbock Estacado

1st Place Match

  • Branson Britten (Canyon Randall) 40-4, Jr. over Victor Gutierrez (Hereford) 36-6, Sr. (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Andy Maymi (El Paso Hanks) 40-6, Sr. over Tyler Gibson (Borger) 23-7, Jr. (SV-1 4-2)

4th Place Match

  • Joshua Gonzalez (El Paso Eastlake) 22-9, Sr. over Tyler Gibson (Borger) 23-7, Jr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Joshua Gonzalez (El Paso Eastlake) 22-9, Sr. over Ryan Castro (Lubbock Estacado) 35-12, Jr. (For.)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Makyiah Sandoval of Lubbock Monterey
  • 2nd Place – Kale Farrington of Canyon Randall
  • 3rd Place – Cannon Speck of Dumas
  • 4th Place – Randall Cornelius of El Paso Burges
  • 5th Place – David Prater of Saginaw
  • 6th Place – David Rodriguez of El Paso Riverside

1st Place Match

  • Makyiah Sandoval (Lubbock Monterey) 35-6, Sr. over Kale Farrington (Canyon Randall) 41-9, Jr. (Fall 1:45)

3rd Place Match

  • Cannon Speck (Dumas) 20-8, So. over Randall Cornelius (El Paso Burges) 28-11, Jr. (SV-1 7-5)

4th Place Match

  • Randall Cornelius (El Paso Burges) 28-11, Jr. over David Prater (Saginaw) 18-19, Jr. (Dec 9-5)

5th Place Match

  • David Prater (Saginaw) 18-19, Jr. over David Rodriguez (El Paso Riverside) 25-7, Jr. (DQ)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Corbin Phelps of El Paso Hanks
  • 2nd Place – Carlos Gonzalez of Pampa
  • 3rd Place – Damontrareis Lacy of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Jakarri Staten of Fort Worth Boswell
  • 5th Place – Carter Heiselman of Canyon Randall
  • 6th Place – Davin Gates of Dumas

1st Place Match

  • Corbin Phelps (El Paso Hanks) 43-1, Jr. over Carlos Gonzalez (Pampa) 18-5, Sr. (Fall 0:38)

3rd Place Match

  • Damontrareis Lacy (Lubbock Monterey) 32-7, Sr. over Jakarri Staten (Fort Worth Boswell) 25-5, Sr. (Dec 7-4)

4th Place Match

  • Jakarri Staten (Fort Worth Boswell) 25-5, Sr. over Carter Heiselman (Canyon Randall) 22-12, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Carter Heiselman (Canyon Randall) 22-12, Sr. over Davin Gates (Dumas) 19-6, Sr. (Fall 0:52)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeff Jackson of Amarillo
  • 2nd Place – Jeremiah Norris of El Paso Parkland
  • 3rd Place – Jason Lund of Azle
  • 4th Place – Karlo Sanchez of Dumas
  • 5th Place – Anthony Tobias of Canyon Randall
  • 6th Place – Devlin Offutt of Lubbock Monterey

1st Place Match

  • Jeff Jackson (Amarillo) 40-1, Sr. over Jeremiah Norris (El Paso Parkland) 11-1, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Jason Lund (Azle) 32-3, Sr. over Anthony Tobias (Canyon Randall) 28-14, Sr. (Dec 4-2)

4th Place Match

  • Karlo Sanchez (Dumas) 21-7, Jr. over Anthony Tobias (Canyon Randall) 28-14, Sr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Karlo Sanchez (Dumas) 21-7, Jr. over Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 34-8, Jr. (UTB 3-2)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – William Bennett of Fort Worth Boswell
  • 2nd Place – Jaykob Mills of Canyon Randall
  • 3rd Place – Joseph Immediato of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Joseph Voiron of Pampa
  • 5th Place – Quincy Mason of Saginaw
  • 6th Place – Cody Brackeen of Springtown

1st Place Match

  • William Bennett (Fort Worth Boswell) 26-4, Sr. over Jaykob Mills (Canyon Randall) 25-10, Sr. (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Joseph Immediato (El Paso Eastwood) 56-2, Jr. over Joseph Voiron (Pampa) 21-6, Jr. (Dec 5-1)

4th Place Match

  • Joseph Voiron (Pampa) 21-6, Jr. over Quincy Mason (Saginaw) 27-12, Sr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Quincy Mason (Saginaw) 27-12, Sr. over Cody Brackeen (Springtown) 14-8, So. (Dec 3-2)

 

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kylie Hernandez of El Paso Eastlake
  • 2nd Place – Audalie Cruz of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Avery Stout of Canyon Randall
  • 4th Place – Audree Garcia of Amarillo Caprock
  • 5th Place – Duchene Annahi of El Paso Del Valle
  • 6th Place – Letty Juarez of El Paso Austin

1st Place Match

  • Kylie Hernandez (El Paso Eastlake) 45-1, Sr. over Audalie Cruz (Amarillo Palo Duro) 36-3, Jr. (Fall 4:26)

3rd Place Match

  • Avery Stout (Canyon Randall) 36-10, So. over Audree Garcia (Amarillo Caprock) 29-7, Sr. (Dec 1-0)

4th Place Match

  • Audree Garcia (Amarillo Caprock) 29-7, Sr. over Duchene Annahi (El Paso Del Valle) 22-9, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Duchene Annahi (El Paso Del Valle) 22-9, Sr. over Letty Juarez (El Paso Austin) 3-3, So. (Fall 2:40)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jadyn Cordova of Amarillo Palo Duro
  • 2nd Place – Jasmine Howard of Azle
  • 3rd Place – Avery Martinez of Canyon Randall
  • 4th Place – Kylie Robledo of El Paso Hanks
  • 5th Place – Yazeneth Madero of El Paso Del Valle
  • 6th Place – Elia Marquez of El Paso Irvin

1st Place Match

  • Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro) 35-9, Jr. over Jasmine Howard (Azle) 18-1, Jr. (For.)

3rd Place Match

  • Avery Martinez (Canyon Randall) 31-4, So. over Kylie Robledo (El Paso Hanks) 15-3, Jr. (Dec 6-2)

4th Place Match

  • Kylie Robledo (El Paso Hanks) 15-3, Jr. over Yazeneth Madero (El Paso Del Valle) 16-9, Jr. (Fall 1:59)

5th Place Match

  • Yazeneth Madero (El Paso Del Valle) 16-9, Jr. over Elia Marquez (El Paso Irvin) 20-10, Jr. (Dec 2-1)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sarah Martinez of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Vanessa Macedo of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Victoria Nunez of El Paso Hanks
  • 4th Place – Jaryn Ortegon of Canyon Randall
  • 5th Place – Breanna Raney of Bushland
  • 6th Place – Audrey Herrera of El Paso Eastlake

1st Place Match

  • Sarah Martinez (El Paso Eastwood) 21-3, Sr. over Vanessa Macedo (Amarillo Caprock) 32-3, Sr. (Fall 3:18)

3rd Place Match

  • Victoria Nunez (El Paso Hanks) 27-2, Sr. over Jaryn Ortegon (Canyon Randall) 37-3, So. (Dec 5-1)

4th Place Match

  • Jaryn Ortegon (Canyon Randall) 37-3, So. over Breanna Raney (Bushland) 31-11, Sr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Breanna Raney (Bushland) 31-11, Sr. over Audrey Herrera (El Paso Eastlake) 34-13, Jr. (Fall 1:59)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Montes of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Tatiana Garcia of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Annette Enciso of El Paso Hanks
  • 4th Place – Tabitha Garner of Fort Worth Chisholm Trail
  • 5th Place – Morayma Montes of El Paso Austin
  • 6th Place – Mattison Goss of Lubbock

1st Place Match

  • Alexis Montes (El Paso Eastwood) 10-1, Fr. over Tatiana Garcia (Amarillo Caprock) 37-1, So. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Annette Enciso (El Paso Hanks) 34-5, Sr. over Tabitha Garner (Fort Worth Chisholm Trail) 34-9, Sr. (MD 13-5)

4th Place Match

  • Tabitha Garner (Fort Worth Chisholm Trail) 34-9, Sr. over Morayma Montes (El Paso Austin) 24-6, Jr. (NC)

5th Place Match

  • Morayma Montes (El Paso Austin) 24-6, Jr. over Mattison Goss (Lubbock) 16-8, Fr. (Fall 2:31)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelina Prado of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Angelina Baltazar of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Victoria Herrera of El Paso Del Valle
  • 4th Place – Coleby Velasquez of Amarillo Caprock
  • 5th Place – Avang Subhani of Amarillo
  • 6th Place – Leslie Figueroa of El Paso Austin

1st Place Match

  • Angelina Prado (El Paso Eastwood) 34-6, Sr. over Angelina Baltazar (El Paso Hanks) 38-4, Sr. (Fall 3:29)

3rd Place Match

  • Victoria Herrera (El Paso Del Valle) 22-9, Sr. over Coleby Velasquez (Amarillo Caprock) 31-8, Sr. (Dec 9-6)

4th Place Match

  • Coleby Velasquez (Amarillo Caprock) 31-8, Sr. over Avang Subhani (Amarillo) 39-15, Sr. (Fall 2:30)

5th Place Match

  • Avang Subhani (Amarillo) 39-15, Sr. over Leslie Figueroa (El Paso Austin) 11-7, Jr. (Fall 4:25)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rebekah Chavez of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air
  • 3rd Place – Faith Anderson of Amarillo
  • 4th Place – Claudia Aguirre of Dumas
  • 5th Place – Giovanna Gordon of Fort Worth Chisholm Trail
  • 6th Place – Susana Mondragon of El Paso Jefferson

1st Place Match

  • Rebekah Chavez (El Paso Eastwood) 34-8, Sr. over Melissa Moore (El Paso Bel Air) 25-4, Sr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Faith Anderson (Amarillo) 53-4, Jr. over Claudia Aguirre (Dumas) 27-18, So. (Fall 0:54)

4th Place Match

  • Claudia Aguirre (Dumas) 27-18, So. over Giovanna Gordon (Fort Worth Chisholm Trail) 37-6, Sr. (NC)

5th Place Match

  • Giovanna Gordon (Fort Worth Chisholm Trail) 37-6, Sr. over Susana Mondragon (El Paso Jefferson) 27-8, Jr. (Fall 4:37)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayani Ayala of El Paso Burges
  • 2nd Place – Molly Gribble of Vernon
  • 3rd Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Jazmine Garcia of El Paso Ysleta
  • 5th Place – Ja`Zyria Simpson of Lubbock Monterey
  • 6th Place – Ariana Chavez of El Paso Eastlake

1st Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges) 37-2, Sr. over Molly Gribble (Vernon) 24-4, Sr. (Fall 4:27)

3rd Place Match

  • Samantha Bonilla (El Paso Eastwood) 40-7, Sr. over Jazmine Garcia (El Paso Ysleta) 31-14, So. (Dec 12-7)

4th Place Match

  • Jazmine Garcia (El Paso Ysleta) 31-14, So. over Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey) 13-5, So. (NC)

5th Place Match

  • Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey) 13-5, So. over Ariana Chavez (El Paso Eastlake) 12-6, Jr. (Fall 3:46)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Victoria Hinojo of El Paso Hanks
  • 2nd Place – Belen Chavez of Fabens
  • 3rd Place – Vienna Barbosa of Amarillo Caprock
  • 4th Place – Arkajai Walker of Lubbock Estacado
  • 5th Place – Viriyha Pizarro of Dumas
  • 6th Place – Desiree Sanchez of Hereford

1st Place Match

  • Victoria Hinojo (El Paso Hanks) 26-1, Sr. over Belen Chavez (Fabens) 22-4, Sr. (Fall 3:52)

3rd Place Match

  • Vienna Barbosa (Amarillo Caprock) 34-3, Sr. over Arkajai Walker (Lubbock Estacado) 35-6, So. (Dec 3-0)

4th Place Match

  • Arkajai Walker (Lubbock Estacado) 35-6, So. over Viriyha Pizarro (Dumas) 26-16, So. (NC)

5th Place Match

  • Viriyha Pizarro (Dumas) 26-16, So. over Desiree Sanchez (Hereford) 30-10, Sr. (Dec 10-6)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland
  • 2nd Place – Aalyah Villarreal of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Priscilla Rosas of Fabens
  • 5th Place – Shay Esposito of Canyon Randall
  • 6th Place – Evany Goodmen of Hereford

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland) 27-0, Sr. over Aalyah Villarreal (El Paso Hanks) 29-8, Jr. (Fall 2:40)

3rd Place Match

  • Zipporah Rios (El Paso Eastwood) 44-9, Sr. over Priscilla Rosas (Fabens) 29-10, Jr. (Fall 2:34)

4th Place Match

  • Priscilla Rosas (Fabens) 29-10, Jr. over Shay Esposito (Canyon Randall) 29-10, Sr. (Fall 4:29)

5th Place Match

  • Shay Esposito (Canyon Randall) 29-10, Sr. over Evany Goodmen (Hereford) 29-10, So. (Fall 2:44)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Norma Salomon of Bushland
  • 2nd Place – Jaycee Portee of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Leilani Sanchez of El Paso Andress
  • 4th Place – Monzerrat Hernandez of El Paso Burges
  • 5th Place – Madison Bruce of Pampa
  • 6th Place – Mia Barron of El Paso Eastwood

1st Place Match

  • Norma Salomon (Bushland) 38-4, Sr. over Jaycee Portee (Lubbock Monterey) 27-10, So. (Fall 1:43)

3rd Place Match

  • Leilani Sanchez (El Paso Andress) 14-2, Fr. over Monzerrat Hernandez (El Paso Burges) 8-5, Jr. (Fall 1:59)

4th Place Match

  • Monzerrat Hernandez (El Paso Burges) 8-5, Jr. over Madison Bruce (Pampa) 14-7, Jr. (Fall 1:25)

5th Place Match

  • Madison Bruce (Pampa) 14-7, Jr. over Mia Barron (El Paso Eastwood) 31-12, Sr. (Fall 1:50)

What do you think?

Written by TexasWrestling