in

2020 UIL Girls State Championship Results

5A Team Scores
1 El Paso Eastwood 125.5
2 El Paso Hanks 116.0
3 Amarillo Caprock 60.0
4 Dallas Kimball 54.0
5 Northwest 48.0
6 Frisco Liberty 47.0
7 Burleson Centennial 43.0
8 Canyon Randall 41.0
9 Corpus Christi Veterans Memorial 40.0
9 Frisco Independence 40.0
11 Corpus Christi Ray 39.0
11 Lucas Lovejoy 39.0
13 El Paso Burges 33.0
14 Amarillo Palo Duro 32.0
14 Leander Glenn 32.0
16 Donna 28.0
16 El Paso Parkland 28.0
16 New Waverly 28.0
19 Humble Kingwood Park 26.0
20 El Paso Eastlake 25.0
21 Carrollton Creekview 24.0
22 Carrollton Turner 23.0
22 Houston Northside 23.0
24 Princeton 21.5
25 Fabens 21.0
26 Waller 19.0
27 Arlington Seguin 18.0
27 El Paso Andress 18.0
29 Beeville Jones 16.0
29 Houston Kashmere 16.0
31 Bryan Rudder 11.0
31 Bushland 11.0
31 Frisco Lebanon Trail 11.0
34 Dallas Sunset 10.0
34 Lancaster 10.0
34 Mission Sharyland Pioneer 10.0
37 College Station A&M Consolidated 7.0
37 El Paso Bel Air 7.0
37 San Antonio Brooks Academy 7.0
37 Vernon 7.0
41 Corpus Christi King 6.0
41 Katy Paetow 6.0
41 La Joya Palmview 6.0
41 Lewisville The Colony 6.0
41 Lubbock Monterey 6.0
46 Lubbock Estacado 5.0
47 Amarillo 4.5
47 College Station 4.5
49 Austin McCallum 4.0
49 Azle 4.0
49 Dallas Adams 4.0
49 Richmond Foster 4.0
49 Willis 4.0
54 El Paso Del Valle 3.0
54 Fort Worth Chisholm Trail 3.0
54 Hutto 3.0
57 Mission Sharyland 2.5
58 Cedar Park 2.0
58 Conroe Caney Creek 2.0
58 Victoria East 2.0
61 Austin Navarro 1.0
61 Austin Northeast 1.0
61 Corpus Christi Miller 1.0
61 Dallas Samuell 1.0
61 Dripping Springs 1.0
61 Frisco Wakeland 1.0
67 Austin Crockett 0.0
67 Carrollton Smith 0.0
67 Dallas Carter 0.0
67 Dallas Jefferson 0.0
67 Dallas Wilmer-Hutchins 0.0
67 Dumas 0.0
67 El Paso Ysleta 0.0
67 Fort Worth Benbrook 0.0
67 Friendswood 0.0
67 Frisco 0.0
67 Leander Rouse 0.0
67 Pflugerville 0.0
67 Pflugerville Weiss 0.0
67 PSJA Memorial 0.0
67 Uvalde 0.0
6A Team Scores
1 Euless Trinity 88.0
2 Katy Tompkins 75.0
3 Conroe Woodlands College Park 72.0
4 Plano West 63.0
5 Arlington Martin 49.0
6 Killeen Ellison 47.0
7 Cypress Creek 42.0
8 Coppell 41.0
9 Haltom City Haltom 38.0
10 Cibolo Steele 37.0
10 Katy Morton Ranch 37.0
12 El Paso Montwood 35.0
13 Conroe Oak Ridge 30.0
13 Weatherford 30.0
15 Cypress Park 29.0
15 San Antonio Madison 29.0
17 Allen 27.0
18 Keller Timber Creek 24.0
18 Prosper 24.0
20 Amarillo Tascosa 23.0
20 Katy Mayde Creek 23.0
22 Cypress Ranch 22.0
22 Katy Seven Lakes 22.0
24 Austin Akins 21.0
24 Northwest Nelson 21.0
26 Klein Cain 20.0
26 Rockwall 20.0
28 Conroe 18.0
29 San Marcos 17.0
30 Austin Vandegrift 16.0
30 San Antonio LEE 16.0
32 Comal Canyon 15.0
32 Comal Smithson Valley 15.0
34 Katy Cinco Ranch 14.0
34 Pharr-San Juan-Alamo 14.0
36 League City Clear Springs 12.0
37 Bridgeland 10.0
38 Katy Taylor 9.0
38 Lewisville 9.0
40 San Antonio Reagan 8.0
41 Arlington 7.0
41 Austin Bowie 7.0
41 Cypress Ridge 7.0
41 Klein Collins 7.0
41 League City Clear Falls 7.0
46 El Paso Franklin 6.0
46 McAllen Memorial 6.0
48 Fort Worth Paschal 5.0
48 Southlake Carroll 5.0
50 Arlington Lamar 4.0
50 Bryan 4.0
50 Donna North 4.0
50 Edinburg Economedes 4.0
54 Keller Central 3.5
55 Edinburg North 3.0
55 Houston Clear Lake 3.0
55 McKinney 3.0
55 San Benito 3.0
59 McAllen 2.0
59 San Antonio MacArthur 2.0
61 Arlington Bowie 1.0
61 Austin Westlake 1.0
61 Cy-Fair 1.0
61 Grand Prairie 1.0
61 Langham Creek 1.0
61 San Antonio Johnson 1.0
67 Cedar Park Vista Ridge 0.0
67 Cypress Woods 0.0
67 El Paso Pebble Hills 0.0
67 Jersey Village 0.0
67 Katy 0.0
67 La Joya 0.0
67 Lewisville Hebron 0.0
67 Richardson 0.0
67 Rockwall Heath 0.0
67 San Antonio Churchill 0.0
67 South Grand Prairie 0.0

 

5A – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kylie Hernandez of El Paso Eastlake
  • 2nd Place – Audalie Cruz of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Riley Morrison of Princeton
  • 4th Place – Avery Stout of Canyon Randall
  • 5th Place – Audree Garcia of Amarillo Caprock
  • 6th Place – Jacey Burreson of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Kylie Hernandez (El Paso Eastlake) 49-1, Sr. over Audalie Cruz (Amarillo Palo Duro) 39-4, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Riley Morrison (Princeton) 41-5, Sr. over Avery Stout (Canyon Randall) 40-12, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Audree Garcia (Amarillo Caprock) 32-9, Sr. over Jacey Burreson (Frisco Lebanon Trail) 36-6, Sr. (MD 12-3)

5A – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Ashley of Lucas Lovejoy
  • 2nd Place – Kylie Robledo of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Avery Martinez of Canyon Randall
  • 4th Place – Odelia Lopez of Corpus Christi Ray
  • 5th Place – Mia Uvaldo of Carrollton Turner
  • 6th Place – Jadyn Cordova of Amarillo Palo Duro

1st Place Match

  • Avery Ashley (Lucas Lovejoy) 29-1, So. over Kylie Robledo (El Paso Hanks) 18-4, Jr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Avery Martinez (Canyon Randall) 36-5, So. over Odelia Lopez (Corpus Christi Ray) 48-3, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Mia Uvaldo (Carrollton Turner) 24-9, Jr. over Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro) 37-12, Jr. (For.)

5A – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sarah Martinez of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Victoria Nunez of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Katherine Heath of Lucas Lovejoy
  • 4th Place – Vanessa Macedo of Amarillo Caprock
  • 5th Place – Valeria Davila of Waller
  • 6th Place – Jaryn Ortegon of Canyon Randall

1st Place Match

  • Sarah Martinez (El Paso Eastwood) 25-3, Sr. over Victoria Nunez (El Paso Hanks) 30-3, Sr. (Fall 5:25)

3rd Place Match

  • Katherine Heath (Lucas Lovejoy) 35-3, Sr. over Vanessa Macedo (Amarillo Caprock) 35-5, Sr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Valeria Davila (Waller) 29-11, Sr. over Jaryn Ortegon (Canyon Randall) 40-6, So. (Dec 4-3)

5A – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tabitha Wood of Frisco Independence
  • 2nd Place – Alexis Montes of El Paso Eastwood
  • 3rd Place – Tatiana Garcia of Amarillo Caprock
  • 4th Place – Annette Enciso of El Paso Hanks
  • 5th Place – Shelbi Baker of Carrollton Creekview
  • 6th Place – Emily Trevino of Mission Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Tabitha Wood (Frisco Independence) 51-5, Jr. over Alexis Montes (El Paso Eastwood) 13-2, Fr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Tatiana Garcia (Amarillo Caprock) 42-2, So. over Annette Enciso (El Paso Hanks) 37-7, Sr. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • Shelbi Baker (Carrollton Creekview) 30-13, Jr. over Emily Trevino (Mission Sharyland Pioneer) 35-8, Jr. (Fall 4:05)

5A – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelina Prado of El Paso Eastwood
  • 2nd Place – Angelina Baltazar of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Aubrey Yauger of Burleson Centennial
  • 4th Place – Kya Battle of Corpus Christi Veterans Memorial
  • 5th Place – Emily Corona of Frisco Liberty
  • 6th Place – Maddison Hill of Leander Glenn

1st Place Match

  • Angelina Prado (El Paso Eastwood) 38-6, Sr. over Angelina Baltazar (El Paso Hanks) 41-5, Sr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Aubrey Yauger (Burleson Centennial) 44-5, So. over Kya Battle (Corpus Christi Veterans Memorial) 36-6, Sr. (Fall 2:13)

5th Place Match

  • Emily Corona (Frisco Liberty) 33-6, Sr. over Maddison Hill (Leander Glenn) 28-5, Sr. (Dec 4-2)

5A – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maddie Sandquist of Humble Kingwood Park
  • 2nd Place – Mea Mohler of Leander Glenn
  • 3rd Place – Daniella Brown of Houston Northside
  • 4th Place – Rebekah Chavez of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Maya Lewis of Dallas Sunset
  • 6th Place – Sariah Ferguson of Frisco Independence

1st Place Match

  • Maddie Sandquist (Humble Kingwood Park) 51-4, Jr. over Mea Mohler (Leander Glenn) 38-1, Sr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Daniella Brown (Houston Northside) 32-2, Jr. over Rebekah Chavez (El Paso Eastwood) 37-10, Sr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Maya Lewis (Dallas Sunset) 34-6, Jr. over Sariah Ferguson (Frisco Independence) 35-6, Jr. (Dec 2-0)

5A – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayani Ayala of El Paso Burges
  • 2nd Place – Alana Curl of New Waverly
  • 3rd Place – Bailey Ford of Burleson Centennial
  • 4th Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood
  • 5th Place – Destiny Rodriguez of Northwest
  • 6th Place – Daley Burkett of Frisco Liberty

1st Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges) 41-2, Sr. over Alana Curl (New Waverly) 32-4, Jr. (Fall 1:12)

3rd Place Match

  • Bailey Ford (Burleson Centennial) 31-15, Fr. over Samantha Bonilla (El Paso Eastwood) 44-9, Sr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Destiny Rodriguez (Northwest) 43-11, So. over Daley Burkett (Frisco Liberty) 35-19, Sr. (Fall 2:06)

5A – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Destiny Miles of Dallas Kimball
  • 2nd Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Victoria Hinojo of El Paso Hanks
  • 4th Place – Belen Chavez of Fabens
  • 5th Place – Ayanna Potter of Northwest
  • 6th Place – Makia English of Bryan Rudder

1st Place Match

  • Destiny Miles (Dallas Kimball) 46-1, Sr. over Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 44-5, Sr. (Fall 1:17)

3rd Place Match

  • Victoria Hinojo (El Paso Hanks) 31-2, Sr. over Belen Chavez (Fabens) 26-6, Sr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Ayanna Potter (Northwest) 41-5, Sr. over Makia English (Bryan Rudder) 43-7, Sr. (Fall 1:38)

5A – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland
  • 2nd Place – Natalia Villegas of Corpus Christi Veterans Memorial
  • 3rd Place – Malachi Kyser of Arlington Seguin
  • 4th Place – Ki`Aundra Green of Dallas Kimball
  • 5th Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood
  • 6th Place – Aalyah Villarreal of El Paso Hanks

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland) 31-0, Sr. over Natalia Villegas (Corpus Christi Veterans Memorial) 36-2, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Malachi Kyser (Arlington Seguin) 33-6, Sr. over Ki`Aundra Green (Dallas Kimball) 49-3, Jr. (Fall 0:51)

5th Place Match

  • Zipporah Rios (El Paso Eastwood) 48-11, Sr. over Aalyah Villarreal (El Paso Hanks) 32-11, Jr. (Dec 9-4)

5A – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Precious Hernandez of Donna
  • 2nd Place – Mia Epps-Hicks of Corpus Christi Ray
  • 3rd Place – Leilani Sanchez of El Paso Andress
  • 4th Place – Autumn Bradley of Northwest
  • 5th Place – Norma Salomon of Bushland
  • 6th Place – Samyra Thomas of Houston Kashmere

1st Place Match

  • Precious Hernandez (Donna) 25-1, Sr. over Mia Epps-Hicks (Corpus Christi Ray) 47-11, Jr. (Fall 2:17)

3rd Place Match

  • Leilani Sanchez (El Paso Andress) 19-3, Fr. over Autumn Bradley (Northwest) 41-10, Sr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Norma Salomon (Bushland) 41-6, Sr. over Samyra Thomas (Houston Kashmere) 11-3, So. (Fall 1:58)

6A – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Degeorgio of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Moe Cruz of Klein Cain
  • 4th Place – Isabella Walsh of Katy Cinco Ranch
  • 5th Place – Brooke Martin of Allen
  • 6th Place – Chalimarys Rodriguez of Keller Timber Creek

1st Place Match

  • Olivia Degeorgio (Conroe Woodlands College Park) 35-1, So. over Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 42-1, Sr. (MD 12-2)

3rd Place Match

  • Moe Cruz (Klein Cain) 48-4, Sr. over Isabella Walsh (Katy Cinco Ranch) 33-13, Jr. (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Brooke Martin (Allen) 14-3, Fr. over Chalimarys Rodriguez (Keller Timber Creek) 35-12, Sr. (Fall 0:38)

6A – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Mcaleavey of Cypress Creek
  • 2nd Place – Mia Arceneaux of Rockwall
  • 3rd Place – Carlie Allred of Euless Trinity
  • 4th Place – Zhivanna Magdaleno of League City Clear Springs
  • 5th Place – Eliana Martinez of Allen
  • 6th Place – Addison Garcia of San Antonio Reagan

1st Place Match

  • Amanda Mcaleavey (Cypress Creek) 38-0, Sr. over Mia Arceneaux (Rockwall) 23-5, Sr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Carlie Allred (Euless Trinity) 43-7, Sr. over Zhivanna Magdaleno (League City Clear Springs) 29-12, So. (Fall 4:51)

5th Place Match

  • Eliana Martinez (Allen) 28-5, So. over Addison Garcia (San Antonio Reagan) 29-8, Jr. (Dec 3-0)

6A – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samara Chavez of Arlington Martin
  • 2nd Place – Carmen Allred of Euless Trinity
  • 3rd Place – Alexis Hanks of Killeen Ellison
  • 4th Place – Crystal Venegas of San Antonio LEE
  • 5th Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo
  • 6th Place – Karla Garcia of El Paso Montwood

1st Place Match

  • Samara Chavez (Arlington Martin) 24-0, Jr. over Carmen Allred (Euless Trinity) 50-3, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Alexis Hanks (Killeen Ellison) 36-4, Fr. over Crystal Venegas (San Antonio LEE) 32-6, So. (Fall 1:26)

5th Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo) 30-4, Sr. over Karla Garcia (El Paso Montwood) 27-11, Sr. (Fall 2:01)

6A – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camille Fournier of Weatherford
  • 2nd Place – Jessica Crane of Arlington Martin
  • 3rd Place – Lilly Broadrick of Katy Tompkins
  • 4th Place – Jayden Bazemore of Conroe Woodlands College Park
  • 5th Place – Sophia Rivera of Austin Akins
  • 6th Place – Brooke Zejda of Plano West

1st Place Match

  • Camille Fournier (Weatherford) 41-0, Sr. over Jessica Crane (Arlington Martin) 27-4, Sr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Lilly Broadrick (Katy Tompkins) 36-4, Jr. over Jayden Bazemore (Conroe Woodlands College Park) 49-6, So. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Sophia Rivera (Austin Akins) 43-3, Sr. over Brooke Zejda (Plano West) 21-8, So. (Fall 3:38)

6A – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Patton of Plano West
  • 2nd Place – Illyauna Martinez of Katy Mayde Creek
  • 3rd Place – Sydney Harper of Euless Trinity
  • 4th Place – Gianna Moreno of San Marcos
  • 5th Place – Maryellen Lafferty of Cypress Creek
  • 6th Place – Juliana Baugher of Prosper

1st Place Match

  • Devin Patton (Plano West) 41-0, Jr. over Illyauna Martinez (Katy Mayde Creek) 41-7, Sr. (Fall 1:04)

3rd Place Match

  • Sydney Harper (Euless Trinity) 52-8, Jr. over Gianna Moreno (San Marcos) 41-2, Jr. (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Maryellen Lafferty (Cypress Creek) 34-9, Sr. over Juliana Baugher (Prosper) 49-14, Sr. (Fall 4:01)

6A – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Katy Morton Ranch
  • 2nd Place – Krista Garcia of Katy Seven Lakes
  • 3rd Place – Lexie Basham of Northwest Nelson
  • 4th Place – Taylor Martinez of Prosper
  • 5th Place – Abigail Denney of Conroe Oak Ridge
  • 6th Place – Saleen Doblado of El Paso Montwood

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Katy Morton Ranch) 44-1, Sr. over Krista Garcia (Katy Seven Lakes) 44-10, Sr. (Fall 3:04)

3rd Place Match

  • Lexie Basham (Northwest Nelson) 65-1, Sr. over Taylor Martinez (Prosper) 49-9, So. (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Abigail Denney (Conroe Oak Ridge) 39-11, Sr. over Saleen Doblado (El Paso Montwood) 32-18, Jr. (Dec 4-1)

6A – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leilani Hernandez of Plano West
  • 2nd Place – Nia Miranda of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Brooke Massaviol of Coppell
  • 4th Place – Jason Foster of Austin Vandegrift
  • 5th Place – Jillian Wold of Comal Canyon
  • 6th Place – Joylynn Wegman of Keller Timber Creek

1st Place Match

  • Leilani Hernandez (Plano West) 37-4, Jr. over Nia Miranda (Cypress Ranch) 47-2, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Brooke Massaviol (Coppell) 46-3, Sr. over Jason Foster (Austin Vandegrift) 45-5, Sr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Jillian Wold (Comal Canyon) 37-8, Jr. over Joylynn Wegman (Keller Timber Creek) 52-6, Sr. (Dec 10-5)

6A – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaitlyn Bryant of Katy Tompkins
  • 2nd Place – Fahydat Bello of Cypress Park
  • 3rd Place – Haley Wilcox of Euless Trinity
  • 4th Place – Aremie Steele of El Paso Montwood
  • 5th Place – Marisol Lopez of Killeen Ellison
  • 6th Place – Caroline Gonzalez of San Antonio Madison

1st Place Match

  • Kaitlyn Bryant (Katy Tompkins) 44-0, Jr. over Fahydat Bello (Cypress Park) 44-4, Jr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Haley Wilcox (Euless Trinity) 54-9, Jr. over Aremie Steele (El Paso Montwood) 24-12, So. (Fall 1:55)

5th Place Match

  • Marisol Lopez (Killeen Ellison) 39-8, So. over Caroline Gonzalez (San Antonio Madison) 26-15, Jr. (Dec 8-4)

6A – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittyn Corbishley of Conroe Woodlands College Park
  • 2nd Place – Nicole Blinn of Katy Tompkins
  • 3rd Place – Daniella Seely of Haltom City Haltom
  • 4th Place – Lessly Sandoval of Conroe
  • 5th Place – Courtney Kempf of San Antonio Madison
  • 6th Place – Nesmah Zahran of Katy Taylor

1st Place Match

  • Brittyn Corbishley (Conroe Woodlands College Park) 42-0, Jr. over Nicole Blinn (Katy Tompkins) 38-6, Jr. (Fall 5:55)

3rd Place Match

  • Daniella Seely (Haltom City Haltom) 29-2, Sr. over Lessly Sandoval (Conroe) 32-7, Jr. (Fall 2:40)

5th Place Match

  • Courtney Kempf (San Antonio Madison) 36-5, Sr. over Nesmah Zahran (Katy Taylor) 26-12, So. (Fall 1:42)

6A – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Traeh Haynes of Cibolo Steele
  • 2nd Place – Amber Latta of Conroe Oak Ridge
  • 3rd Place – Hannah Francis of Coppell
  • 4th Place – Valerie Ramos of Killeen Ellison
  • 5th Place – April Vera of Haltom City Haltom
  • 6th Place – Callie Youngblood of Bridgeland

1st Place Match

  • Traeh Haynes (Cibolo Steele) 41-0, Jr. over Amber Latta (Conroe Oak Ridge) 35-5, Sr. (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Hannah Francis (Coppell) 43-1, Jr. over Valerie Ramos (Killeen Ellison) 31-9, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • April Vera (Haltom City Haltom) 34-10, So. over Callie Youngblood (Bridgeland) 32-8, Jr. (Fall 4:03)

What do you think?

Written by TexasWrestling