in

2020 Dia de los Reyes Results

 

Team Scores girls
1 Coppell (Girls) 112.0
2 Rockwall (Girls) 81.0
3 Arlington Lamar (Girls) 62.0
4 Hurst Bell (Girls) 57.0
5 Arlington (Girls) 54.0
5 Grand Prairie (Girls) 54.0
7 Weatherford (Girls) 40.0
8 Rockwall Heath (Girls) 18.0

 

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Scout Carrell of Coppell (Girls)
  • 2nd Place – Megan Edwards of Rockwall (Girls)
  • 3rd Place – Abigail Miller of Hurst Bell (Girls)
  • 4th Place – Princess Hernandez of Arlington (Girls)
  • 5th Place – Kimberley Chapin of Arlington (Girls)
  • 6th Place – Precious Leday of Arlington (Girls)
  • 7th Place – Ashley Little of Weatherford (Girls)
  • 8th Place – Jamie Maxwell of Weatherford (Girls)

1st Place Match

  • Scout Carrell (Coppell (Girls)) 22-11, Fr. over Megan Edwards (Rockwall (Girls)) 13-11, Fr. (Fall 3:30)

3rd Place Match

  • Abigail Miller (Hurst Bell (Girls)) 5-6, So. over Princess Hernandez (Arlington (Girls)) 12-14, Sr. (Fall 1:56)

5th Place Match

  • Kimberley Chapin (Arlington (Girls)) 19-6, Sr. over Precious Leday (Arlington (Girls)) 21-11, Fr. (Fall 3:18)

7th Place Match

  • Ashley Little (Weatherford (Girls)) 1-3, So. over Jamie Maxwell (Weatherford (Girls)) 1-4, Fr. (Fall 3:15)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brooke Massaviol of Coppell (Girls)
  • 2nd Place – De`Jah Wallace of Arlington Lamar (Girls)
  • 3rd Place – Hope Humphreys of Grand Prairie (Girls)
  • 4th Place – Marqelle Fisher of Rockwall (Girls)
  • 5th Place – Kaila Lombana of Rockwall Heath (Girls)
  • 6th Place – Isabella Johns of Weatherford (Girls)
  • 7th Place – Jacy Pundsack of Weatherford (Girls)

1st Place Match

  • Brooke Massaviol (Coppell (Girls)) 31-0, Sr. over De`Jah Wallace (Arlington Lamar (Girls)) 20-5, Fr. (Fall 1:39)

3rd Place Match

  • Hope Humphreys (Grand Prairie (Girls)) 17-10, So. over Marqelle Fisher (Rockwall (Girls)) 6-9, So. (Fall 0:57)

5th Place Match

  • Kaila Lombana (Rockwall Heath (Girls)) 13-9, Fr. over Isabella Johns (Weatherford (Girls)) 0-3, Fr. (Fall 0:45)

7th Place Match

  • Jacy Pundsack (Weatherford (Girls)) 1-3, So. over () , . (Bye)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pamela Escobedo of Arlington (Girls)
  • 2nd Place – Amaiya Reynolds of Arlington Lamar (Girls)
  • 3rd Place – Raelin Ogle of Coppell (Girls)
  • 4th Place – Tucker Sparks of Coppell (Girls)
  • 5th Place – Charlotte Carnahan of Rockwall (Girls)
  • 6th Place – Kylie Craig of Coppell (Girls)
  • 7th Place – Novah Nzeyimana of Hurst Bell (Girls)
  • 8th Place – Desi Velasquez of Rockwall Heath (Girls)

1st Place Match

  • Pamela Escobedo (Arlington (Girls)) 29-7, Jr. over Amaiya Reynolds (Arlington Lamar (Girls)) 9-7, So. (Fall 4:32)

3rd Place Match

  • Raelin Ogle (Coppell (Girls)) 18-13, So. over Tucker Sparks (Coppell (Girls)) 9-14, Fr. (Fall 2:00)

5th Place Match

  • Charlotte Carnahan (Rockwall (Girls)) 10-8, So. over Kylie Craig (Coppell (Girls)) 6-8, So. (Fall 1:23)

7th Place Match

  • Novah Nzeyimana (Hurst Bell (Girls)) 10-11, So. over Desi Velasquez (Rockwall Heath (Girls)) 5-15, So. (Fall 0:59)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joaly Lima of Arlington (Girls)
  • 2nd Place – Kailah Key of Arlington Lamar (Girls)
  • 3rd Place – Maria Husain of Coppell (Girls)
  • 4th Place – Ashton Ganus of Weatherford (Girls)
  • 5th Place – Frida Armas of Grand Prairie (Girls)
  • 6th Place – Jennifer Lara of Arlington (Girls)

Round 1

  • Joaly Lima (Arlington (Girls)) 22-11, Jr. over Ashton Ganus (Weatherford (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 1:01)
  • Maria Husain (Coppell (Girls)) 13-3, So. over Frida Armas (Grand Prairie (Girls)) 7-7, Fr. (Fall 0:53)
  • Kailah Key (Arlington Lamar (Girls)) 5-5, Jr. over Jennifer Lara (Arlington (Girls)) 0-6, So. (Fall 0:42)

Round 2

  • Joaly Lima (Arlington (Girls)) 22-11, Jr. over Jennifer Lara (Arlington (Girls)) 0-6, So. (Fall 0:16)
  • Maria Husain (Coppell (Girls)) 13-3, So. over Kailah Key (Arlington Lamar (Girls)) 5-5, Jr. (Fall 2:42)
  • Ashton Ganus (Weatherford (Girls)) 2-3, Fr. over Frida Armas (Grand Prairie (Girls)) 7-7, Fr. (Fall 5:34)

Round 3

  • Kailah Key (Arlington Lamar (Girls)) 5-5, Jr. over Joaly Lima (Arlington (Girls)) 22-11, Jr. (Fall 1:49)
  • Maria Husain (Coppell (Girls)) 13-3, So. over Ashton Ganus (Weatherford (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 0:49)
  • Frida Armas (Grand Prairie (Girls)) 7-7, Fr. over Jennifer Lara (Arlington (Girls)) 0-6, So. (Fall 1:06)

Round 4

  • Joaly Lima (Arlington (Girls)) 22-11, Jr. over Frida Armas (Grand Prairie (Girls)) 7-7, Fr. (Fall 0:42)
  • Maria Husain (Coppell (Girls)) 13-3, So. over Jennifer Lara (Arlington (Girls)) 0-6, So. (Fall 0:09)
  • Kailah Key (Arlington Lamar (Girls)) 5-5, Jr. over Ashton Ganus (Weatherford (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 1:07)

Round 5

  • Joaly Lima (Arlington (Girls)) 22-11, Jr. over Maria Husain (Coppell (Girls)) 13-3, So. (Fall 0:40)
  • Kailah Key (Arlington Lamar (Girls)) 5-5, Jr. over Frida Armas (Grand Prairie (Girls)) 7-7, Fr. (Fall 0:42)
  • Ashton Ganus (Weatherford (Girls)) 2-3, Fr. over Jennifer Lara (Arlington (Girls)) 0-6, So. (Fall 2:00)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elizabeth Duvall of Rockwall (Girls)
  • 2nd Place – Hazel Salinas of Coppell (Girls)
  • 3rd Place – Bayleigh Martin of Rockwall Heath (Girls)
  • 4th Place – Aubree Kuhns of Hurst Bell (Girls)
  • 5th Place – Sarah Valadez of Coppell (Girls)

Round 1

  • Hazel Salinas (Coppell (Girls)) 16-11, So. over () , . (Bye)
  • Elizabeth Duvall (Rockwall (Girls)) 12-3, So. over Sarah Valadez (Coppell (Girls)) 9-14, So. (Fall 2:48)
  • Bayleigh Martin (Rockwall Heath (Girls)) 10-16, Sr. over Aubree Kuhns (Hurst Bell (Girls)) 1-3, So. (Fall 3:00)

Round 2

  • Hazel Salinas (Coppell (Girls)) 16-11, So. over Aubree Kuhns (Hurst Bell (Girls)) 1-3, So. (Fall 0:55)
  • Bayleigh Martin (Rockwall Heath (Girls)) 10-16, Sr. over Sarah Valadez (Coppell (Girls)) 9-14, So. (Fall 3:56)
  • Elizabeth Duvall (Rockwall (Girls)) 12-3, So. over () , . (Bye)

Round 3

  • Hazel Salinas (Coppell (Girls)) 16-11, So. over Bayleigh Martin (Rockwall Heath (Girls)) 10-16, Sr. (Fall 5:46)
  • Sarah Valadez (Coppell (Girls)) 9-14, So. over () , . (Bye)
  • Elizabeth Duvall (Rockwall (Girls)) 12-3, So. over Aubree Kuhns (Hurst Bell (Girls)) 1-3, So. (Fall 1:24)

Round 4

  • Elizabeth Duvall (Rockwall (Girls)) 12-3, So. over Hazel Salinas (Coppell (Girls)) 16-11, So. (Fall 1:34)
  • Aubree Kuhns (Hurst Bell (Girls)) 1-3, So. over Sarah Valadez (Coppell (Girls)) 9-14, So. (Fall 5:01)
  • Bayleigh Martin (Rockwall Heath (Girls)) 10-16, Sr. over () , . (Bye)

Round 5

  • Hazel Salinas (Coppell (Girls)) 16-11, So. over Sarah Valadez (Coppell (Girls)) 9-14, So. (Fall 1:35)
  • Elizabeth Duvall (Rockwall (Girls)) 12-3, So. over Bayleigh Martin (Rockwall Heath (Girls)) 10-16, Sr. (Inj. 0:00)
  • Aubree Kuhns (Hurst Bell (Girls)) 1-3, So. over () , . (Bye)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Arceneaux of Rockwall (Girls)
  • 2nd Place – Mackenzie Peterson of Grand Prairie (Girls)
  • 3rd Place – Ananya Sampathkumar of Coppell (Girls)
  • 4th Place – Lydia Wells of Arlington (Girls)
  • 5th Place – Genesis Salazar of Hurst Bell (Girls)
  • 6th Place – Sloan Stewart of Rockwall Heath (Girls)

Round 1

  • Mackenzie Peterson (Grand Prairie (Girls)) 23-9, So. over Lydia Wells (Arlington (Girls)) 14-14, Jr. (Fall 4:00)
  • Mia Arceneaux (Rockwall (Girls)) 19-4, Sr. over Genesis Salazar (Hurst Bell (Girls)) 6-12, So. (Fall 1:35)
  • Ananya Sampathkumar (Coppell (Girls)) 18-12, Jr. over Sloan Stewart (Rockwall Heath (Girls)) 4-14, Fr. (Fall 5:22)

Round 2

  • Mackenzie Peterson (Grand Prairie (Girls)) 23-9, So. over Sloan Stewart (Rockwall Heath (Girls)) 4-14, Fr. (Fall 3:04)
  • Mia Arceneaux (Rockwall (Girls)) 19-4, Sr. over Ananya Sampathkumar (Coppell (Girls)) 18-12, Jr. (Fall 2:38)
  • Lydia Wells (Arlington (Girls)) 14-14, Jr. over Genesis Salazar (Hurst Bell (Girls)) 6-12, So. (Fall 3:51)

Round 3

  • Mackenzie Peterson (Grand Prairie (Girls)) 23-9, So. over Ananya Sampathkumar (Coppell (Girls)) 18-12, Jr. (Fall 4:29)
  • Mia Arceneaux (Rockwall (Girls)) 19-4, Sr. over Lydia Wells (Arlington (Girls)) 14-14, Jr. (Fall 1:12)
  • Genesis Salazar (Hurst Bell (Girls)) 6-12, So. over Sloan Stewart (Rockwall Heath (Girls)) 4-14, Fr. (Fall 2:44)

Round 4

  • Mackenzie Peterson (Grand Prairie (Girls)) 23-9, So. over Genesis Salazar (Hurst Bell (Girls)) 6-12, So. (Fall 0:28)
  • Mia Arceneaux (Rockwall (Girls)) 19-4, Sr. over Sloan Stewart (Rockwall Heath (Girls)) 4-14, Fr. (Fall 1:55)
  • Ananya Sampathkumar (Coppell (Girls)) 18-12, Jr. over Lydia Wells (Arlington (Girls)) 14-14, Jr. (Fall 1:42)

Round 5

  • Mia Arceneaux (Rockwall (Girls)) 19-4, Sr. over Mackenzie Peterson (Grand Prairie (Girls)) 23-9, So. (MD 12-0)
  • Ananya Sampathkumar (Coppell (Girls)) 18-12, Jr. over Genesis Salazar (Hurst Bell (Girls)) 6-12, So. (Fall 0:57)
  • Lydia Wells (Arlington (Girls)) 14-14, Jr. over Sloan Stewart (Rockwall Heath (Girls)) 4-14, Fr. (Fall 4:51)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexandra Johnson of Rockwall (Girls)
  • 2nd Place – Nehemiah Namaga of Hurst Bell (Girls)
  • 3rd Place – Carolina Garcia of Grand Prairie (Girls)
  • 4th Place – Kayla Barlow of Arlington Lamar (Girls)

Round 1

  • Alexandra Johnson (Rockwall (Girls)) 12-9, Sr. over () , . (Bye)
  • Nehemiah Namaga (Hurst Bell (Girls)) 6-5, Jr. over Carolina Garcia (Grand Prairie (Girls)) 3-4, Fr. (Fall 0:38)
  • Kayla Barlow (Arlington Lamar (Girls)) 2-10, Fr. over () , . (Bye)

Round 2

  • Alexandra Johnson (Rockwall (Girls)) 12-9, Sr. over () , . (Bye)
  • Nehemiah Namaga (Hurst Bell (Girls)) 6-5, Jr. over Kayla Barlow (Arlington Lamar (Girls)) 2-10, Fr. (Fall 1:09)
  • Carolina Garcia (Grand Prairie (Girls)) 3-4, Fr. over () , . (Bye)

Round 3

  • Alexandra Johnson (Rockwall (Girls)) 12-9, Sr. over Kayla Barlow (Arlington Lamar (Girls)) 2-10, Fr. (Fall 0:58)
  • Nehemiah Namaga (Hurst Bell (Girls)) 6-5, Jr. over () , . (Bye)
  • Carolina Garcia (Grand Prairie (Girls)) 3-4, Fr. over () , . (Bye)

Round 4

  • Alexandra Johnson (Rockwall (Girls)) 12-9, Sr. over Carolina Garcia (Grand Prairie (Girls)) 3-4, Fr. (Fall 3:33)
  • Nehemiah Namaga (Hurst Bell (Girls)) 6-5, Jr. over () , . (Bye)
  • Kayla Barlow (Arlington Lamar (Girls)) 2-10, Fr. over () , . (Bye)

Round 5

  • Alexandra Johnson (Rockwall (Girls)) 12-9, Sr. over Nehemiah Namaga (Hurst Bell (Girls)) 6-5, Jr. (Fall 2:27)
  • Carolina Garcia (Grand Prairie (Girls)) 3-4, Fr. over Kayla Barlow (Arlington Lamar (Girls)) 2-10, Fr. (Fall 4:47)
  • () , . over () , . (Bye)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dorian Villalba of Coppell (Girls)
  • 2nd Place – Yara Pozo of Hurst Bell (Girls)
  • 3rd Place – Emma Gresham of Rockwall (Girls)
  • 4th Place – Lailah Raymond of Grand Prairie (Girls)
  • 5th Place – Joanna Hernandez of Grand Prairie (Girls)
  • 6th Place – Gracie McBride of Weatherford (Girls)

Round 1

  • Dorian Villalba (Coppell (Girls)) 27-9, Jr. over Gracie McBride (Weatherford (Girls)) 0-5, . (Fall 0:33)
  • Yara Pozo (Hurst Bell (Girls)) 22-8, So. over Emma Gresham (Rockwall (Girls)) 20-11, Sr. (Fall 5:22)
  • Lailah Raymond (Grand Prairie (Girls)) 9-7, Jr. over Joanna Hernandez (Grand Prairie (Girls)) 6-5, Jr. (Dec 5-2)

Round 2

  • Joanna Hernandez (Grand Prairie (Girls)) 6-5, Jr. over Dorian Villalba (Coppell (Girls)) 27-9, Jr. (Dec 7-6)
  • Yara Pozo (Hurst Bell (Girls)) 22-8, So. over Lailah Raymond (Grand Prairie (Girls)) 9-7, Jr. (Fall 5:06)
  • Emma Gresham (Rockwall (Girls)) 20-11, Sr. over Gracie McBride (Weatherford (Girls)) 0-5, . (Fall 0:38)

Round 3

  • Dorian Villalba (Coppell (Girls)) 27-9, Jr. over Lailah Raymond (Grand Prairie (Girls)) 9-7, Jr. (Fall 0:53)
  • Yara Pozo (Hurst Bell (Girls)) 22-8, So. over Gracie McBride (Weatherford (Girls)) 0-5, . (Fall 0:34)
  • Emma Gresham (Rockwall (Girls)) 20-11, Sr. over Joanna Hernandez (Grand Prairie (Girls)) 6-5, Jr. (Fall 5:23)

Round 4

  • Dorian Villalba (Coppell (Girls)) 27-9, Jr. over Emma Gresham (Rockwall (Girls)) 20-11, Sr. (Fall 2:46)
  • Yara Pozo (Hurst Bell (Girls)) 22-8, So. over Joanna Hernandez (Grand Prairie (Girls)) 6-5, Jr. (Dec 8-6)
  • Lailah Raymond (Grand Prairie (Girls)) 9-7, Jr. over Gracie McBride (Weatherford (Girls)) 0-5, . (Fall 1:08)

Round 5

  • Dorian Villalba (Coppell (Girls)) 27-9, Jr. over Yara Pozo (Hurst Bell (Girls)) 22-8, So. (Fall 0:51)
  • Emma Gresham (Rockwall (Girls)) 20-11, Sr. over Lailah Raymond (Grand Prairie (Girls)) 9-7, Jr. (Dec 9-3)
  • Joanna Hernandez (Grand Prairie (Girls)) 6-5, Jr. over Gracie McBride (Weatherford (Girls)) 0-5, . (Fall 0:47)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaylynn Green of Weatherford (Girls)
  • 2nd Place – Leslie Herrera of Grand Prairie (Girls)
  • 3rd Place – Alexandra Ransom of Coppell (Girls)
  • 4th Place – Kirra Hickey of Arlington Lamar (Girls)
  • 5th Place – April Williams of Arlington (Girls)
  • 6th Place – Madison Carsner of Hurst Bell (Girls)

Round 1

  • Kaylynn Green (Weatherford (Girls)) 27-4, Jr. over Madison Carsner (Hurst Bell (Girls)) 3-11, So. (Fall 1:40)
  • Leslie Herrera (Grand Prairie (Girls)) 24-12, So. over Alexandra Ransom (Coppell (Girls)) 15-7, Sr. (Fall 1:07)
  • Kirra Hickey (Arlington Lamar (Girls)) 14-10, So. over April Williams (Arlington (Girls)) 7-13, So. (Fall 1:52)

Round 2

  • Kaylynn Green (Weatherford (Girls)) 27-4, Jr. over April Williams (Arlington (Girls)) 7-13, So. (Fall 1:20)
  • Alexandra Ransom (Coppell (Girls)) 15-7, Sr. over Kirra Hickey (Arlington Lamar (Girls)) 14-10, So. (Fall 0:17)
  • Leslie Herrera (Grand Prairie (Girls)) 24-12, So. over Madison Carsner (Hurst Bell (Girls)) 3-11, So. (Fall 0:58)

Round 3

  • Kaylynn Green (Weatherford (Girls)) 27-4, Jr. over Kirra Hickey (Arlington Lamar (Girls)) 14-10, So. (Fall 1:19)
  • Alexandra Ransom (Coppell (Girls)) 15-7, Sr. over Madison Carsner (Hurst Bell (Girls)) 3-11, So. (For.)
  • Leslie Herrera (Grand Prairie (Girls)) 24-12, So. over April Williams (Arlington (Girls)) 7-13, So. (Fall 0:35)

Round 4

  • Kaylynn Green (Weatherford (Girls)) 27-4, Jr. over Leslie Herrera (Grand Prairie (Girls)) 24-12, So. (Fall 1:50)
  • Alexandra Ransom (Coppell (Girls)) 15-7, Sr. over April Williams (Arlington (Girls)) 7-13, So. (Fall 0:53)
  • Kirra Hickey (Arlington Lamar (Girls)) 14-10, So. over Madison Carsner (Hurst Bell (Girls)) 3-11, So. (For.)

Round 5

  • Kaylynn Green (Weatherford (Girls)) 27-4, Jr. over Alexandra Ransom (Coppell (Girls)) 15-7, Sr. (Fall 0:53)
  • Kirra Hickey (Arlington Lamar (Girls)) 14-10, So. over Leslie Herrera (Grand Prairie (Girls)) 24-12, So. (Fall 2:00)
  • April Williams (Arlington (Girls)) 7-13, So. over Madison Carsner (Hurst Bell (Girls)) 3-11, So. (Inj. 0:00)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hannah Francis of Coppell (Girls)
  • 2nd Place – Ariana Miles of Arlington Lamar (Girls)
  • 3rd Place – Rhianon Workman of Weatherford (Girls)
  • 4th Place – Carri Mayfield of Hurst Bell (Girls)
  • 5th Place – Destiny Mason of Arlington Lamar (Girls)
  • 6th Place – Natalie Santamaria of Arlington (Girls)

Round 1

  • Ariana Miles (Arlington Lamar (Girls)) 16-3, Sr. over Carri Mayfield (Hurst Bell (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 0:32)
  • Hannah Francis (Coppell (Girls)) 30-0, Jr. over Rhianon Workman (Weatherford (Girls)) 19-8, Fr. (Fall 1:05)
  • Destiny Mason (Arlington Lamar (Girls)) 1-8, Fr. over Natalie Santamaria (Arlington (Girls)) 2-14, Fr. (Fall 0:38)

Round 2

  • Ariana Miles (Arlington Lamar (Girls)) 16-3, Sr. over Destiny Mason (Arlington Lamar (Girls)) 1-8, Fr. (Fall 0:25)
  • Hannah Francis (Coppell (Girls)) 30-0, Jr. over Natalie Santamaria (Arlington (Girls)) 2-14, Fr. (Fall 0:14)
  • Rhianon Workman (Weatherford (Girls)) 19-8, Fr. over Carri Mayfield (Hurst Bell (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 1:33)

Round 3

  • Ariana Miles (Arlington Lamar (Girls)) 16-3, Sr. over Natalie Santamaria (Arlington (Girls)) 2-14, Fr. (Fall 0:14)
  • Hannah Francis (Coppell (Girls)) 30-0, Jr. over Carri Mayfield (Hurst Bell (Girls)) 2-3, Fr. (Fall 1:07)
  • Rhianon Workman (Weatherford (Girls)) 19-8, Fr. over Destiny Mason (Arlington Lamar (Girls)) 1-8, Fr. (Fall 0:15)

Round 4

  • Ariana Miles (Arlington Lamar (Girls)) 16-3, Sr. over Rhianon Workman (Weatherford (Girls)) 19-8, Fr. (Fall 1:29)
  • Hannah Francis (Coppell (Girls)) 30-0, Jr. over Destiny Mason (Arlington Lamar (Girls)) 1-8, Fr. (Fall 0:12)
  • Carri Mayfield (Hurst Bell (Girls)) 2-3, Fr. over Natalie Santamaria (Arlington (Girls)) 2-14, Fr. (Fall 0:55)

Round 5

  • Hannah Francis (Coppell (Girls)) 30-0, Jr. over Ariana Miles (Arlington Lamar (Girls)) 16-3, Sr. (Fall 1:57)
  • Rhianon Workman (Weatherford (Girls)) 19-8, Fr. over Natalie Santamaria (Arlington (Girls)) 2-14, Fr. (Fall 0:34)
  • Carri Mayfield (Hurst Bell (Girls)) 2-3, Fr. over Destiny Mason (Arlington Lamar (Girls)) 1-8, Fr. (Fall 0:40)

What do you think?

Written by TexasWrestling