News Ticker

Freakshow Texas Recap

Freakshow finally concluded at around 8pm Vegas time Sunday night and was ended with 2 Texas wrestlers for NB Elite going for 5th place.  Tyler Ramirez and Jackson Gonzalez was one of the last matches to end the 2 day event in Las Vegas with Ramirez getting the victory with a 1-0 decision making it the 12th match over the 2 days for Ramirez.
The Jackson-Bey Boys for Whitted Trained, Jair, Javen, and Shiloh claimed the trifecta with all three winning a championship.
Avery Beckman for Vici wrestling won the middle school girls championship and placed 2nd in the high school girls also winning the MOW for the middle school girls division. Plus it was her birthday weekend
Note: that all the results were on Flo Wrestling this year so its almost impossible to track all the Texas wrestlers as clubs aren’t listed by state, so am sure I missed some wrestlers.
With 93 wrestlers counted, 26 medalists, and 6 champions Texas was well represented.  There was also some other head to head match ups of Texas wrestlers like Roman DeLa Cruz, Ruben Calderon, and Jakob Smith.
Jaydn Heaton of Omada Kitrinos won a Championship @ 160.  It took OT for Donny Whitted to get edged for a second place finish.
Corbin Phelps of Takedown had Kale Farrington of Omada Kitrino in the 195 pound finals where Phelps came out on top 5-1 for his Championship.  May see this match again at State.

 

 

DivisionweightNamePlace
Caprock Wrestling
18U160Brody Willits
18U195Colton Thomas
El Paso Sundevils
18U132Aaron Aragon
18U126Jordan Ellinton
Lovejoy Wrestling
18U152Roger Vislosky
Ohana Wrestling
18U Elite145 Austin Hartmangruber
18U Elite138Deshawn Cosby
18U106Zarek Hernandez
Omada Kitrinos Wrestling
18U126Jesse Perea
18U126Andres Mendoza
18U106Ashton Bennert
18U145Greg Dean
18U160Jaydn Heaton1st place
18U195Kale Farrington2nd place
18U145Moses Torres
Rockwall Wrestling
18U126Hunter Males
W4R Training
18U Elite182Samuel Perez6th place
18U Elite195Samuel Perez
18U120Ruben Calderon
18U Elite120Ruben Calderon
Whitted Trained
18U Elite120Donavan Whitted2nd place
10U73Hassan Shamkhl
8U58Hussein Shamkhl
12U82Jair Jackson-Bey1st place
15U88Javin Jackson-Bey1st place
8U46Kal Jewett
12U86Luke Burgar
12U90Luke Burgar
10U73Shiloh Jackson-Bey1st place
8U62Tavyon Windham
3F Wrestling
12U78Charlie Trujillo
12U98Dayne Garcia Stormer
Boneyard Wrestling
12U90Caio Aron2nd place
15U95AJ Marino5th place
12U78Dale Box
15U78Kaleb Smith
15U109Kolten Oborny
12U78Luca Rios
15U88Tristan Rios
Girls 9-12191Brittyn Corbishley2nd place
Girls 9-12109Jayden Beaumore
18U Elite126Corey Camden
18U132Jacob Grogan6th place
18U120Jakob Smith
Girls 9-12123Kasten Mahoney
18U120Roman De La Cruz
NB Elite
15U116Jimmy Benne
15U137Keller Lockstedt
12U98Zayn Navarrete
18U145Alex Boarnet
18U132Austin Saylor
18U132Donavan Fisher
18U145Jackson Gonzalez6th place
18U170Michael Porter
18U145Tyler Ramirez5th place
Rezults Wrestling
Girls 3-565Addison Schaub
Girls K-237Avery Schaub2nd place
8U46Josh Schaub
49Josh Schaub5th place
18U113Sean Bonner
Takedown Elite
Girls 3-565Emberlyn Atma6th place
6U37Kemp Enriquez5th place
Girls 3-571Paige Atma6th place
15U123Stephen Henderson
18U120Andre Ramirez
18U126Avery Atma
18U138Christopher Martinez
Girls 9-12130Crystal Flores
Girls 9-12109Crystal Moehlig
18U152Ivan Hernandez
18U106Jayden Bustillos
18U152Joshua Gonzalez
18U113Kyle Morales
Girls 9-12101Kylie Hernandez
Girls 9-12116Lexys Basurto
18U132Oscar Hernandez
Girls 9-12109Victoria Numez4th place
Girls 9-12191Zoe Hankins3rd place
Tech Fall
18U122Rudy Bautista
18U195Corbin Phelps1st place
18U138Daniel McGurk
18U138Roberto Bautista
18U Elite138Roberto Bautista
Vici Wrestling
Girls 6-8HWTAvery Beckman1st place
12U82Tristan Forsman
Girl 9-12145Avery Beckman2nd place
18U138Caleb Mata
18U Elite138Caleb Mata
18U132Odin Hicks
18U Elite132odin Hicks
18U160Ashton Boyd
18U Elite160ashton Boyd
Girl 9-12123Olivia Mottley
Team Xtreme
73Dimas Sosa
95Ian Abdallah
79Naime Abdallah3rd place
113Sarah Callender6th place
Wesley Wrestling
84Deja Salazar2nd place