News Ticker

16U Team Texas Dual Team Info

2019 16U (Cadet) National Duals are upon us and is being held once again in Spokane Washington.  Team Texas will only be fielding one team this year and only giving up 3 forfeits at the max.  With double wrestlers at 126, and 160 it is possible to move some wrestlers up to fill at least 2 spots. List can change however by flight time.
The coaches this year will be Ray Bedford and Brett Camden.  Wrestlingtexas Photographer will be Farrah Sheeran.

Flight: Depart DFW at 8:43 a.m. June 11 American Airlines flight 304
           Arrive Spokane at 10:26 a.m.
Return: Depart Spokane at 7:25 p.m. June 15 on Alaska Air flight 2349
              Depart Seattle at 11:25 p.m. June 15 on Alaska Air flight 660
              Arrive DFW at 5:10 a.m. June 16
Hotel: Centennial Hotel Spokane
Duals – Men’s – Cadet (16U)
88
94Conrad Hendriksen
100Carson Laughery
106Troy Guerra
113Brendon McCurry
120Ruben R Calderon
126Roman De La Cruz
126Corey Camden
132Anthony Ferrari
138Alec Strange
145Timothy McGuire
152
160Julius Alfaro
160Jonathan Wertz
170Eli Sheeren
182Vincenzo Oliva
195Corbin Phelps
220Drake Madole
285

 

2018 Greco-Roman results
1st Place – Illinois
2nd Place – Washington
3rd Place – Minnesota Storm Red
4th Place – Kansas
5th Place – Pennsylvania
6th Place – Oklahoma
7th Place – Georgia
8th Place – Iowa

2018 freestyle results
1st Place – Pennsylvania
2nd Place – Minnesota Storm Red
3rd Place – Illinois
4th Place – Iowa
5th Place – Kansas
6th Place – Oklahoma
7th Place – Washington
8th Place – Missouri

2019 16U NATIONAL DUALS
At Spokane, Wash., June 12-15

Schedule
Wednesday, June 12
9 a.m. – Greco-Roman Session I (Rds. 1 & 2, preliminary championship, semifinals, consolation quarterfinals)
1:30 p.m. – Greco-Roman Session 2 (Rds. 3, 4, & 5, consolation semi-finals, & placement matches)
Thursday, June 13
8 a.m. – Greco-Roman Session 3 (Color Pools Rd. 1 & 2 preliminary duals)
1 p.m. – Greco-Roman Session 4 (Color Pools Rd. 3 & 4 preliminary duals & finals placement matches)
Friday, June 14
8 a.m. – Freestyle Session I (Rd. 1, 2, & 3– Preliminaries, Consolations, & Semifinals)
1:30 p.m. – Freestyle Session 2 (Rds. 4, 5 & 6 – Consolations, Placement (1st-8th), & True 2nd, Rd. 1 – Preliminary Duals Color Pools (Gold/Silver, Bronze/Copper, Red/Blue, Green/Yellow))
Saturday, June 15
9 a.m. – Freestyle Session 3 (Rd. 2, 3 & 4 – Preliminary Duals and Finals Placement Match)