News Ticker

2019 National Prep Championship Results

Results of the 84th National Prep Wrestling Tournament

1.     Blair Academy                       354

2.     Wyoming Seminary               325

3.     Mount Saint Joseph               168

4.     Malvern Prep                      132.5

5.     Baylor School                        127

6.     St. Christopher’s School         123.5
7.     Mcdonogh School                    96.5
8.     McCallie School                          87
9.     Archbishop Spalding                   85
10.   St. Johns College Hs                 79.5

2019 National Prep All-Americans

106 LBS
1st  Danny Wask (Blair Academy) DEC Erik Roggie (St. Christopher’s School), 5-3 SV
3rd  Nick Fea (Wyoming Seminary) DEC Nasir Wilkinson (Saint Paul`s School For Boys), 3-0
5th  Joseph Couch Pasadena, MD (Mount Saint Joseph) DEC Jackson Bond (Baylor School), 1-0 UTB

7th  Brady Pruett (Archbishop Spalding) F James Harrington (Belmont Hill), 1:31

113 LBS
1st  Ryan Miller (Blair Academy) F Dayton Delviscio (Malvern Prep), 1:41
3rd  Cooper Flynn (Mcdonogh School) DEC Troy Spratley (Wyoming Seminary), 3-1
5th  Nico Provo (Green Farms Academy) DEC Luke Kowalski (St. Johns College Hs), 5-2
7th  Will Guida (Saint Paul`s School For Boys) DEC Kelvin Griffin (Brooks School), 2-0

120 LBS
1st  Trevor Mastrogiovanni (Blair Academy) DEC Lachlan Mcneil (Wyoming Seminary), 5-2
3rd  Chris Barnabae (Mount Saint Joseph) DEC Chris Kim (Germantown Academy), 3-0
5th  Emory Taylor (McCallie School) F Shawn Strand (Loyola-blakefield), 4:10
7th  Caleb Campos (Cannon School) F Aiden Bowers (Christian Brothers), 4:52

126 LBS
1st  Michael Colaiocco (Blair Academy) MD Skylar Smith (Liberty Christian School-tx), 14-6
3rd  Drew Munch (Wyoming Seminary) DEC Noah Horst (Baylor School), 7-3
5th  Chris Perry (Brunswick School) DEC Nathan Porter (Mount Saint Joseph), 4-2 SV
7th  Dove Bonjean Alpart (Poly Prep) DEC Noah Burstein (Northfield Mount Hermon School), 7-0

132 LBS
1st  Beau Bartlett (Wyoming Seminary) DEC Shayne Vanness (Blair Academy), 20-13
3rd  Garrison Dendy (Baylor School) F Ray Kable (Mcdonogh School), 2:52
5th  Joe Fisk (Archbishop Spalding) DEC Mason Dubois (St. Christopher’s School), 4-3
7th  Jose Zamora (Kennedale Fellowship Academy) DEC Jack Wehmeyer (Malvern Prep), 8-3

138 LBS
1st  Travis Mastrogiovanni (Blair Academy) MD Connor Alexander (St. Christopher’s School), 10-2
3rd  Jonathan Miers (Wyoming Seminary) DEC Dalton Harkins (Malvern Prep), 3-1
5th  Luca Errico (Brunswick School) DEC Garrett Bowers (Christian Brothers), 6-5
7th  Josh Yost (Benedictine College Preparatory) MD Rick Couch (Archbishop Spalding), 11-1

145 LBS
1st  Connor Kievman (Wyoming Seminary) DEC Manzona Bryant iv (Western Reserve Academy), 4-2
3rd  Cole Mcgill (Pomfret School) DEC Andrew Pace (Baylor School), 9-6
5th  Connor Strong (Mount Saint Joseph) DEC Caden Rogers (Malvern Prep), 3-0
7th  Braeden Baller (Liberty Christian School-tx) FOR Alex Jacobs (St.thomas Catholic), 0-0

152 LBS
1st  Nick Incontera (Blair Academy) DEC David Berkovich (Poly Prep), 3-1
3rd  Garrett Fisk (Archbishop Spalding) DEC Alex Whitworth Chattanooga, TN (McCallie School), 4-2 SV
5th  Benny Baker (Wyoming Seminary) DEC Hunter Balk (Trinity Christian Academy), 3-1
7th  Andrew Connolly Malvern, PA (Malvern Prep) F Zane Cox (Benedictine College Preparatory), 4:30

160 LBS
1st  Domonic Mata (Blair Academy) DEC Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary), 6-0
3rd  Thomas Stewart (St. Johns College Hs) FOR Aiden Hanning (Northfield Mount Hermon School), 0-0
5th  Nicholas Feldman (Malvern Prep) DEC Zach Phillips (Mount Saint Joseph), 5-0
7th  Dylan Blau (Saint Paul`s School For Boys) DEC Gavin Cagle (Christian Academy Of Knoxville), 3-0

170 LBS
1st  Julian Ramirez (Blair Academy) DEC Mason Reiniche (Baylor School), 5-3
3rd  Luca Pontone (Belmont Hill) FOR Cole Rees (Wyoming Seminary), 0-0
5th  Dominic Solis (Mcdonogh School) MD Avery Miller (Good Counsel), 10-2
7th  Rex Collins (Mckinney Christian Academy) DEC Jonathan Short (Mount Saint Joseph), 8-2

182 LBS
1st  Jackson Turley (St. Christopher’s School) DEC Peyton Craft (Blair Academy), 8-4
3rd  Darrien Roberts (Wyoming Seminary) DEC Justin Henry (Mount Saint Joseph), 8-2
5th  Thomas Sell (McCallie School) DEF Connor Duffy (Baylor School), 7-0 3:25
7th  Tabor Wanag (Phillips Exeter Academy) DEC Harrison Shapiro (Belmont Hill), 3-2

195 LBS
1st  Austin Cooley (Wyoming Seminary) DEC Jack Parr (Saint Paul`s School For Boys), 3-0
3rd  Rylan Rogers (Blair Academy) DEC Nicholas Florschutz (Malvern Prep), 7-2
5th  Ethan Stern (Mount Saint Joseph) DEC Dustin Radford (Archbishop Spalding), 6-2

7th  David Harper (Baylor School) DEC Montana Doty (Christian Brothers), 3-0

220 LBS
1st  Owen Trephan (Blair Academy) DEC Jake Kaminski (Wyoming Seminary), 3-1
3rd  Garrett p. Kappes (Mcdonogh School) DEC Kyonte Hamilton (Georgetown Prep), 3-0
5th  Harrison Fernelius (St. John’s TX) DEF Chaz Keen (St. Johns College Hs), 0-0 0:00
7th  Caleb Tomlin (Bullis School) F Parker Warner (Mount Saint Joseph), 4:22

285 LBS
1st  Isaac Righter Derwood, MD (Mount Saint Joseph) MD Rick Weaver (Covenant School), 16-6
3rd  Mike Leyland (Wyoming Seminary) DEC Liam Dietrich (Trinity Pawling), 5-0
5th  Michael Tyle (Peddie School) F Cody Williams (Mcdonogh School), 4:58
7th  Roman Lewis (St. John’s TX) DEC Bill Clark (Woodberry Forest), 3-1