News Ticker

2019 UIL Region 4-6A Championship Results

Team Scores Boys
1New Braunfels136.0
2Austin Lake Travis133.5
3San Antonio Churchill110.5
4San Antonio Madison106.5
5Cibolo Steele99.5
6Pharr-San Juan-Alamo81.0
7San Antonio Reagan79.5
8Austin Bowie74.0
9San Antonio LEE73.0
10Comal Canyon68.0
11La Joya Juarez-Lincoln67.0
12San Antonio Johnson66.0
13Edinburg Vela58.0
14San Marcos54.0
15Weslaco East53.0
16San Antonio MacArthur52.5
16Schertz Clemens52.5
18McAllen Rowe48.0
19San Antonio Roosevelt45.0
20Austin Anderson37.0
20Edinburg37.0
22Los Fresnos34.0
23Pharr-San Juan-Alamo North32.0
24McAllen Memorial27.0
25Converse Judson26.0
26Donna North22.0
27Austin Westlake17.0
28La Joya16.0
29McAllen15.0
29Mission15.0
31Edinburg North11.0
32Comal Smithson Valley10.0
32San Benito10.0
34Weslaco7.0
35Edinburg Economedes4.0
36Austin3.0
37Austin Akins0.0

 

Team Scores Girls
1Cibolo Steele154.5
2Pharr-San Juan-Alamo118.0
3San Antonio Madison (Girls)102.0
4Austin Akins79.0
5Edinburg North67.0
6Comal Smithson Valley66.5
7New Braunfels59.5
8Los Fresnos55.0
9Austin Bowie54.0
9San Benito54.0
11San Antonio Johnson51.0
12Comal Canyon48.0
13Weslaco42.0
14La Joya35.0
15Edinburg33.0
15San Antonio Churchill33.0
17Donna North31.0
18San Antonio Reagan30.0
19La Joya Juarez-Lincoln29.5
20San Marcos29.0
21Edinburg Economedes25.0
22Austin Westlake22.0
23San Antonio LEE21.0
24San Antonio MacArthur16.5
25Mission16.0
26Edinburg Vela14.5
27McAllen14.0
28McAllen Rowe10.0
29Schertz Clemens8.0
30McAllen Memorial5.0
30Pharr-San Juan-Alamo North5.0
32Austin4.0
32Austin Anderson4.0
34Weslaco East3.0
35Converse Judson0.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson Laughery of Austin Lake Travis
  • 2nd Place – Troy Guerra of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – David Banda of San Marcos
  • 4th Place – Hayden Sims of Comal Canyon
  • 5th Place – Zarek Hernandez of San Antonio Reagan
  • 6th Place – Alejandro Rodriguez of San Benito

1st Place Match

  • Carson Laughery (Austin Lake Travis) 26-2, So. over Troy Guerra (San Antonio Johnson) 36-11, Fr. (TF-1.5 5:54 (16-1))

3rd Place Match

  • David Banda (San Marcos) 27-5, So. over Hayden Sims (Comal Canyon) 35-14, Fr. (Fall 1:24)

4th Place Match

  • Hayden Sims (Comal Canyon) 35-14, Fr. over Zarek Hernandez (San Antonio Reagan) 21-6, So. (RULE)

5th Place Match

  • Zarek Hernandez (San Antonio Reagan) 21-6, So. over Alejandro Rodriguez (San Benito) 24-6, Sr. (Dec 6-2)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juan Lugo of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Maximiliano Barrera of Pharr-San Juan-Alamo
  • 3rd Place – Zaid Hassan of Austin Anderson
  • 4th Place – Grant Faulkner of Austin Bowie
  • 5th Place – Nathan Stroud of New Braunfels
  • 6th Place – O`Dell Weathersbe of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Juan Lugo (San Antonio Madison) 34-8, Jr. over Maximiliano Barrera (Pharr-San Juan-Alamo) 45-7, Jr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Zaid Hassan (Austin Anderson) 29-7, Sr. over Nathan Stroud (New Braunfels) 27-16, Sr. (Dec 7-1)

4th Place Match

  • Grant Faulkner (Austin Bowie) 33-16, Jr. over Nathan Stroud (New Braunfels) 27-16, Sr. (SV-1 11-9)

5th Place Match

  • Grant Faulkner (Austin Bowie) 33-16, Jr. over O`Dell Weathersbe (Cibolo Steele) 21-12, Sr. (Fall 3:50)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Gamez of San Antonio MacArthur
  • 2nd Place – Marques McCoy of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – Luis Rodriguez of Converse Judson
  • 4th Place – Joe Huerta of San Antonio Reagan
  • 5th Place – Roman Rodriguez of Los Fresnos
  • 6th Place – Brandon Escobedo-Haley of Edinburg North

1st Place Match

  • Gabriel Gamez (San Antonio MacArthur) 19-1, Sr. over Marques McCoy (San Antonio Johnson) 33-10, Sr. (Dec 12-7)

3rd Place Match

  • Luis Rodriguez (Converse Judson) 30-8, Jr. over Joe Huerta (San Antonio Reagan) 9-5, So. (Dec 5-2)

4th Place Match

  • Joe Huerta (San Antonio Reagan) 9-5, So. over Roman Rodriguez (Los Fresnos) 19-7, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Roman Rodriguez (Los Fresnos) 19-7, Jr. over Brandon Escobedo-Haley (Edinburg North) 13-7, Sr. (Dec 5-1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Donovan Fisher of San Antonio Churchill
  • 2nd Place – Edward Mendoza of San Antonio Madison
  • 3rd Place – Daniel Lopez of Pharr-San Juan-Alamo North
  • 4th Place – Carlos Doria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 5th Place – Trevor Johnson of Austin Lake Travis
  • 6th Place – Austin Saylor of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Donovan Fisher (San Antonio Churchill) 32-7, So. over Edward Mendoza (San Antonio Madison) 17-6, Sr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Daniel Lopez (Pharr-San Juan-Alamo North) 15-1, Jr. over Carlos Doria (La Joya Juarez-Lincoln) 20-3, Jr. (Fall 3:34)

4th Place Match

  • Carlos Doria (La Joya Juarez-Lincoln) 20-3, Jr. over Trevor Johnson (Austin Lake Travis) 22-13, So. (RULE)

5th Place Match

  • Trevor Johnson (Austin Lake Travis) 22-13, So. over Austin Saylor (Cibolo Steele) 36-15, Jr. (Dec 5-1)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Strmiska of Austin Lake Travis
  • 2nd Place – Vincent Villanueva of Austin Bowie
  • 3rd Place – Tyler Ramirez of New Braunfels
  • 4th Place – Deshawn Cosby of Schertz Clemens
  • 5th Place – Darius Martinez of San Antonio Churchill
  • 6th Place – Neftali Hernandez of La Joya

1st Place Match

  • Jordan Strmiska (Austin Lake Travis) 21-0, Sr. over Vincent Villanueva (Austin Bowie) 37-14, Sr. (Fall 3:23)

3rd Place Match

  • Tyler Ramirez (New Braunfels) 37-7, Jr. over Deshawn Cosby (Schertz Clemens) 24-3, So. (Dec 5-3)

4th Place Match

  • Deshawn Cosby (Schertz Clemens) 24-3, So. over Darius Martinez (San Antonio Churchill) 29-8, Sr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Darius Martinez (San Antonio Churchill) 29-8, Sr. over Neftali Hernandez (La Joya) 31-6, Sr. (Dec 7-2)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roberto Silva of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Amir Mussali of San Antonio Reagan
  • 3rd Place – Jaxson Gonzalez of Cibolo Steele
  • 4th Place – Marcos Gonzalez of Donna North
  • 5th Place – Eduardo Jaramillo of Weslaco East
  • 6th Place – Christian Dismore of Austin Lake Travis

1st Place Match

  • Roberto Silva (Edinburg Vela) 37-1, Sr. over Amir Mussali (San Antonio Reagan) 18-4, So. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Jaxson Gonzalez (Cibolo Steele) 39-12, Fr. over Marcos Gonzalez (Donna North) 24-5, Sr. (TF-1.5 4:16 (16-1))

4th Place Match

  • Marcos Gonzalez (Donna North) 24-5, Sr. over Eduardo Jaramillo (Weslaco East) 26-4, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Eduardo Jaramillo (Weslaco East) 26-4, Sr. over Christian Dismore (Austin Lake Travis) 23-14, So. (Fall 3:22)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Hartmangruber of San Antonio LEE
  • 2nd Place – Oziel Trevino of McAllen Memorial
  • 3rd Place – Petey Lozano of McAllen Rowe
  • 4th Place – Isaiah Dugar of Converse Judson
  • 5th Place – Caleb Sebra of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Olijah Alexander of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Austin Hartmangruber (San Antonio LEE) 26-3, Fr. over Oziel Trevino (McAllen Memorial) 22-2, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Petey Lozano (McAllen Rowe) 28-3, Jr. over Isaiah Dugar (Converse Judson) 26-13, Jr. (Fall 1:34)

4th Place Match

  • Isaiah Dugar (Converse Judson) 26-13, Jr. over Caleb Sebra (San Antonio Johnson) 29-10, Fr. (RULE)

5th Place Match

  • Caleb Sebra (San Antonio Johnson) 29-10, Fr. over Olijah Alexander (Cibolo Steele) 41-15, Jr. (Fall 3:40)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Huerta of San Antonio Reagan
  • 2nd Place – Marco Islas of Edinburg
  • 3rd Place – Sergio Morales of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – Shawn Jarrett-Izzi of San Antonio MacArthur
  • 5th Place – Jaime Silva of Austin Bowie
  • 6th Place – Owen Nguyen of Austin Anderson

1st Place Match

  • Brandon Huerta (San Antonio Reagan) 38-0, Sr. over Marco Islas (Edinburg) 18-7, Sr. (Fall 3:46)

3rd Place Match

  • Sergio Morales (La Joya Juarez-Lincoln) 19-3, Sr. over Shawn Jarrett-Izzi (San Antonio MacArthur) 23-9, Sr. (MD 12-2)

4th Place Match

  • Shawn Jarrett-Izzi (San Antonio MacArthur) 23-9, Sr. over Jaime Silva (Austin Bowie) 34-18, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Jaime Silva (Austin Bowie) 34-18, Sr. over Owen Nguyen (Austin Anderson) 25-18, Sr. (Fall 3:50)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joseph Fuentes of San Antonio LEE
  • 2nd Place – Alexander Bernal of Cibolo Steele
  • 3rd Place – Humberto Alcala of Edinburg Vela
  • 4th Place – Kyle Holubets of Austin Lake Travis
  • 5th Place – Sawyer Anderson of New Braunfels
  • 6th Place – Ethan Laws of Comal Canyon

1st Place Match

  • Joseph Fuentes (San Antonio LEE) 30-7, Sr. over Alexander Bernal (Cibolo Steele) 38-9, Sr. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • Humberto Alcala (Edinburg Vela) 40-3, Jr. over Sawyer Anderson (New Braunfels) 11-8, Sr. (MD 9-0)

4th Place Match

  • Kyle Holubets (Austin Lake Travis) 35-9, Jr. over Sawyer Anderson (New Braunfels) 11-8, Sr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Kyle Holubets (Austin Lake Travis) 35-9, Jr. over Ethan Laws (Comal Canyon) 36-17, Jr. (MD 9-0)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Solis of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Adelmo Alvarado of San Antonio Churchill
  • 3rd Place – Alexander Silva of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – Cory Silguero of Austin Bowie
  • 5th Place – Elijah Methvin of San Marcos
  • 6th Place – Garrett Sine of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Michael Solis (Pharr-San Juan-Alamo) 34-4, Sr. over Adelmo Alvarado (San Antonio Churchill) 29-2, Sr. (Fall 3:52)

3rd Place Match

  • Alexander Silva (La Joya Juarez-Lincoln) 27-1, Sr. over Cory Silguero (Austin Bowie) 26-8, Sr. (Fall 2:51)

4th Place Match

  • Cory Silguero (Austin Bowie) 26-8, Sr. over Elijah Methvin (San Marcos) 39-8, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Elijah Methvin (San Marcos) 39-8, Sr. over Garrett Sine (Cibolo Steele) 37-16, Sr. (MD 17-3)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Jimenez of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Jackson Macias of Schertz Clemens
  • 3rd Place – Gavin Dunning of Comal Canyon
  • 4th Place – Isaac Slade of Austin Lake Travis
  • 5th Place – Joshua Alaniz of Edinburg Vela
  • 6th Place – Christopher Pruske of San Antonio Churchill

1st Place Match

  • Devin Jimenez (San Antonio Madison) 21-1, Sr. over Jackson Macias (Schertz Clemens) 21-3, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Gavin Dunning (Comal Canyon) 41-9, Sr. over Isaac Slade (Austin Lake Travis) 33-6, So. (Dec 5-4)

4th Place Match

  • Isaac Slade (Austin Lake Travis) 33-6, So. over Joshua Alaniz (Edinburg Vela) 33-3, Sr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Joshua Alaniz (Edinburg Vela) 33-3, Sr. over Christopher Pruske (San Antonio Churchill) 27-17, Jr. (Dec 5-4)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathan Alvarez of San Antonio Roosevelt
  • 2nd Place – Noah Cairns of New Braunfels
  • 3rd Place – Mauricio Trevino of Austin Lake Travis
  • 4th Place – Omar Aguinaga of McAllen Rowe
  • 5th Place – Jose Ortiz Santiago of Schertz Clemens
  • 6th Place – Jose Mendoza of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Nathan Alvarez (San Antonio Roosevelt) 41-1, Sr. over Noah Cairns (New Braunfels) 17-3, Fr. (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • Mauricio Trevino (Austin Lake Travis) 15-7, Jr. over Omar Aguinaga (McAllen Rowe) 27-2, Sr. (Fall 0:53)

4th Place Match

  • Omar Aguinaga (McAllen Rowe) 27-2, Sr. over Jose Ortiz Santiago (Schertz Clemens) 7-4, Sr. (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Jose Ortiz Santiago (Schertz Clemens) 7-4, Sr. over Jose Mendoza (Cibolo Steele) 20-15, Sr. (Dec 9-4)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joel Valencia of San Antonio Madison
  • 2nd Place – Christopher St. John of San Antonio Churchill
  • 3rd Place – Adam Bell of San Antonio LEE
  • 4th Place – Christopher Soliz of San Marcos
  • 5th Place – Braxton Zarate of New Braunfels
  • 6th Place – Marcos Mercado of San Antonio Roosevelt

1st Place Match

  • Joel Valencia (San Antonio Madison) 29-5, Sr. over Christopher St. John (San Antonio Churchill) 31-9, Sr. (Fall 1:35)

3rd Place Match

  • Adam Bell (San Antonio LEE) 22-8, Jr. over Braxton Zarate (New Braunfels) 30-18, Jr. (Dec 3-1)

4th Place Match

  • Christopher Soliz (San Marcos) 38-3, Jr. over Braxton Zarate (New Braunfels) 30-18, Jr. (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Christopher Soliz (San Marcos) 38-3, Jr. over Marcos Mercado (San Antonio Roosevelt) 28-11, Jr. (Dec 7-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – George Marsh of New Braunfels
  • 2nd Place – Ryan Johnson of Comal Canyon
  • 3rd Place – Andrew Pruske of San Antonio Churchill
  • 4th Place – Jesus Lozano of Weslaco East
  • 5th Place – Dante Lopez of Mission
  • 6th Place – Joshua Sanchez of Pharr-San Juan-Alamo

1st Place Match

  • George Marsh (New Braunfels) 35-3, Jr. over Ryan Johnson (Comal Canyon) 41-5, Jr. (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Andrew Pruske (San Antonio Churchill) 26-5, Sr. over Jesus Lozano (Weslaco East) 23-7, Jr. (Fall 1:49)

4th Place Match

  • Jesus Lozano (Weslaco East) 23-7, Jr. over Dante Lopez (Mission) 22-11, So. (RULE)

5th Place Match

  • Dante Lopez (Mission) 22-11, So. over Joshua Sanchez (Pharr-San Juan-Alamo) 15-13, So. (Dec 6-1)

G95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Addison Garcia of San Antonio Reagan
  • 2nd Place – Layla Gonzalez of Cibolo Steele
  • 3rd Place – Jocelyn Lass of Austin Westlake
  • 4th Place – Amada Solorio of Edinburg Vela
  • 5th Place – Itzel Paredes of Los Fresnos
  • 6th Place – Jerilyn A. Peralez of Edinburg North

1st Place Match

  • Addison Garcia (San Antonio Reagan) 27-8, So. over Layla Gonzalez (Cibolo Steele) 29-4, Sr. (Fall 2:17)

3rd Place Match

  • Jocelyn Lass (Austin Westlake) 25-9, Fr. over Itzel Paredes (Los Fresnos) 14-8, Sr. (Dec 1-0)

4th Place Match

  • Amada Solorio (Edinburg Vela) 22-5, Sr. over Itzel Paredes (Los Fresnos) 14-8, Sr. (MD 11-3)

5th Place Match

  • Amada Solorio (Edinburg Vela) 22-5, Sr. over Jerilyn A. Peralez (Edinburg North) 16-6, Jr. (Fall 0:34)

G102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aylen Vivar of Austin Bowie
  • 2nd Place – Karen Marroquin of Pharr-San Juan-Alamo
  • 3rd Place – Destiny Garza of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – Avengelyne Valadez of Cibolo Steele
  • 5th Place – Mayeli Chaidez-Torres of Los Fresnos
  • 6th Place – Helen Hernandez of Edinburg

1st Place Match

  • Aylen Vivar (Austin Bowie) 32-2, Sr. over Karen Marroquin (Pharr-San Juan-Alamo) 22-13, Fr. (Fall 0:45)

3rd Place Match

  • Destiny Garza (La Joya Juarez-Lincoln) 8-2, Jr. over Avengelyne Valadez (Cibolo Steele) 36-16, Fr. (TF-1.5 3:40 (20-4))

4th Place Match

  • Avengelyne Valadez (Cibolo Steele) 36-16, Fr. over Mayeli Chaidez-Torres (Los Fresnos) 14-6, Sr. (Fall 1:30)

5th Place Match

  • Mayeli Chaidez-Torres (Los Fresnos) 14-6, Sr. over Helen Hernandez (Edinburg) 14-13, Sr. (Fall 4:06)

G110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Riana Flores of San Antonio Churchill
  • 3rd Place – Dakota Drew of San Antonio MacArthur
  • 4th Place – Stephany Juarez of McAllen
  • 5th Place – Melissa Villareal of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Caitlin Hagerty of San Marcos

1st Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo) 40-4, Jr. over Riana Flores (San Antonio Churchill) 39-9, Sr. (TF-1.5 4:11 (15-0))

3rd Place Match

  • Dakota Drew (San Antonio MacArthur) 17-5, So. over Melissa Villareal (San Antonio Johnson) 21-13, So. (Dec 9-3)

4th Place Match

  • Stephany Juarez (McAllen) 43-11, Jr. over Melissa Villareal (San Antonio Johnson) 21-13, So. (Fall 3:19)

5th Place Match

  • Stephany Juarez (McAllen) 43-11, Jr. over Caitlin Hagerty (San Marcos) 31-7, Jr. (Dec 5-3)

G119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sophia Rivera of Austin Akins
  • 2nd Place – Katherine Castro of Los Fresnos
  • 3rd Place – Teresa Solis of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Eva Cerda of Edinburg North
  • 5th Place – Shyla Doolittle of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Maria Hernandez of La Joya

1st Place Match

  • Sophia Rivera (Austin Akins) 44-10, Jr. over Katherine Castro (Los Fresnos) 12-7, Sr. (Fall 2:47)

3rd Place Match

  • Teresa Solis (Pharr-San Juan-Alamo) 16-2, So. over Eva Cerda (Edinburg North) 30-8, Jr. (MD 14-3)

4th Place Match

  • Eva Cerda (Edinburg North) 30-8, Jr. over Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 5-2, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 5-2, Jr. over Maria Hernandez (La Joya) 33-13, Sr. (Fall 2:12)

G128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Iris Garza of Austin Akins
  • 2nd Place – Grace Richter of Cibolo Steele
  • 3rd Place – Gianna Moreno of San Marcos
  • 4th Place – Lesly Ramirez of La Joya
  • 5th Place – Sydnie Jacobson of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Destinee Collins of San Antonio LEE

1st Place Match

  • Iris Garza (Austin Akins) 23-13, Sr. over Grace Richter (Cibolo Steele) 24-12, So. (Fall 5:07)

3rd Place Match

  • Gianna Moreno (San Marcos) 38-1, So. over Lesly Ramirez (La Joya) 25-4, Sr. (Dec 8-3)

4th Place Match

  • Lesly Ramirez (La Joya) 25-4, Sr. over Sydnie Jacobson (San Antonio Johnson) 32-10, Jr. (Fall 3:13)

5th Place Match

  • Sydnie Jacobson (San Antonio Johnson) 32-10, Jr. over Destinee Collins (San Antonio LEE) 23-12, So. (Inj. 1:56)

G138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chloe Gaona of New Braunfels
  • 2nd Place – Viviana Torres of San Benito
  • 3rd Place – Mia Padilla of San Antonio Madison (Girls)
  • 4th Place – Isabella Ruiz of Comal Smithson Valley
  • 5th Place – Ferralin Alegria of Donna North
  • 6th Place – Jennifer Soto of Cibolo Steele

1st Place Match

  • Chloe Gaona (New Braunfels) 18-4, Sr. over Viviana Torres (San Benito) 28-1, Sr. (Fall 4:39)

3rd Place Match

  • Mia Padilla (San Antonio Madison (Girls)) 10-1, Jr. over Ferralin Alegria (Donna North) 19-11, Sr. (Fall 3:33)

4th Place Match

  • Isabella Ruiz (Comal Smithson Valley) 30-6, Jr. over Ferralin Alegria (Donna North) 19-11, Sr. (Dec 8-3)

5th Place Match

  • Isabella Ruiz (Comal Smithson Valley) 30-6, Jr. over Jennifer Soto (Cibolo Steele) 25-15, Fr. (UTB 3-2)

G148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Guerra of New Braunfels
  • 2nd Place – Jillian Wold of Comal Canyon
  • 3rd Place – Claire Benavides of San Antonio Madison (Girls)
  • 4th Place – Nancy Saldana of Pharr-San Juan-Alamo
  • 5th Place – Hailey Brownell of Cibolo Steele
  • 6th Place – Ashley Leos of Weslaco

1st Place Match

  • Avery Guerra (New Braunfels) 35-4, Sr. over Jillian Wold (Comal Canyon) 40-8, So. (TF-1.5 5:49 (16-0))

3rd Place Match

  • Claire Benavides (San Antonio Madison (Girls)) 22-8, Sr. over Nancy Saldana (Pharr-San Juan-Alamo) 26-6, Jr. (Dec 5-2)

4th Place Match

  • Nancy Saldana (Pharr-San Juan-Alamo) 26-6, Jr. over Hailey Brownell (Cibolo Steele) 32-12, So. (RULE)

5th Place Match

  • Hailey Brownell (Cibolo Steele) 32-12, So. over Ashley Leos (Weslaco) 20-7, Sr. (Fall 1:23)

G165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sage Benca of Comal Smithson Valley
  • 2nd Place – Symphanie Sampson of Cibolo Steele
  • 3rd Place – Yamilex Perez of San Benito
  • 4th Place – Caroline Gonzalez of San Antonio Madison (Girls)
  • 5th Place – Alexia Sandoval of Mission
  • 6th Place – Samantha Alonzo of Edinburg

1st Place Match

  • Sage Benca (Comal Smithson Valley) 28-7, Fr. over Symphanie Sampson (Cibolo Steele) 33-11, So. (Fall 5:05)

3rd Place Match

  • Yamilex Perez (San Benito) 32-5, Jr. over Alexia Sandoval (Mission) 27-11, Jr. (Fall 1:43)

4th Place Match

  • Caroline Gonzalez (San Antonio Madison (Girls)) 18-8, So. over Alexia Sandoval (Mission) 27-11, Jr. (Fall 4:27)

5th Place Match

  • Caroline Gonzalez (San Antonio Madison (Girls)) 18-8, So. over Samantha Alonzo (Edinburg) 10-9, Jr. (Fall 4:30)

G185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Traeh Haynes of Cibolo Steele
  • 2nd Place – Courtney Kempf of San Antonio Madison (Girls)
  • 3rd Place – Destiny Baltierra of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Jackie Martinez of Comal Canyon
  • 5th Place – Jenna Hernandez of Edinburg Economedes
  • 6th Place – Ashely Sierra of Edinburg North

1st Place Match

  • Traeh Haynes (Cibolo Steele) 38-4, So. over Courtney Kempf (San Antonio Madison (Girls)) 21-8, Jr. (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Destiny Baltierra (Pharr-San Juan-Alamo) 44-2, Sr. over Jenna Hernandez (Edinburg Economedes) 19-10, Jr. (Fall 2:54)

4th Place Match

  • Jackie Martinez (Comal Canyon) 30-14, Jr. over Jenna Hernandez (Edinburg Economedes) 19-10, Jr. (Fall 3:36)

5th Place Match

  • Jackie Martinez (Comal Canyon) 30-14, Jr. over Ashely Sierra (Edinburg North) 20-13, So. (Fall 1:00)

G215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Lopez of Weslaco
  • 2nd Place – Kaleigha Eskridge of San Antonio Madison (Girls)
  • 3rd Place – Jessie Polk of Comal Smithson Valley
  • 4th Place – Alyssa Rosales of Austin Akins
  • 5th Place – Anna Santana of Edinburg North
  • 6th Place – Elisa Varela of Edinburg Economedes

1st Place Match

  • Alexis Lopez (Weslaco) 17-3, Sr. over Kaleigha Eskridge (San Antonio Madison (Girls)) 17-3, Jr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Jessie Polk (Comal Smithson Valley) 22-6, Sr. over Anna Santana (Edinburg North) 25-7, Sr. (Fall 3:47)

4th Place Match

  • Alyssa Rosales (Austin Akins) 25-8, Sr. over Anna Santana (Edinburg North) 25-7, Sr. (Fall 1:45)

5th Place Match

  • Alyssa Rosales (Austin Akins) 25-8, Sr. over Elisa Varela (Edinburg Economedes) 18-7, . (Dec 2-1)