News Ticker

2019 UIL Region 1-6A Championship Results

Team Scores Boys
1Arlington Martin253.5
2El Paso Franklin161.0
3Arlington Bowie122.0
4El Paso Coronado93.0
5Weatherford88.0
6Keller82.5
7Southlake Carroll79.5
8Euless Trinity75.0
9Amarillo Tascosa61.0
10Keller Fossil Ridge60.5
11El Paso Montwood56.0
12El Paso Pebble Hills49.5
13Lewisville Flower Mound49.0
14Haltom City Haltom48.0
15Keller Central46.0
16South Grand Prairie45.0
17Keller Timber Creek42.5
18Lewisville40.0
19Arlington39.0
19Hurst Bell39.0
21Northwest Eaton33.0
22Arlington Lamar32.0
23El Paso Americas30.0
24Lewisville Hebron29.5
25Grand Prairie27.0
25Northwest Nelson27.0
27DeSoto18.0
28Lewisville Marcus14.0
29Fort Worth Trimble Tech11.0
30Arlington Houston10.0
31Irving7.0
31North Richland Hills Richland7.0
33Fort Worth Paschal6.0
34Irving MacArthur1.0
34Irving Nimitz1.0
36El Paso Socorro0.0
36Wolfforth Frenship0.0

 

Team Scores Girls
1Keller Timber Creek109.0
2El Paso Montwood97.5
3Weatherford93.5
4Haltom City Haltom92.0
4Northwest Nelson92.0
6Keller Central81.0
7Arlington Martin69.0
8Euless Trinity62.0
9El Paso Franklin61.0
10Arlington59.0
11Grand Prairie55.0
12Arlington Lamar50.0
13Amarillo Tascosa48.0
14El Paso Americas46.0
14Lewisville46.0
16El Paso Pebble Hills44.0
17South Grand Prairie38.0
18Southlake Carroll28.0
19Fort Worth Paschal26.0
19Lewisville Flower Mound26.0
21El Paso Socorro21.0
22El Paso Coronado18.0
23Irving MacArthur14.0
23Keller14.0
25Arlington Houston13.0
26Hurst Bell10.0
26Keller Fossil Ridge10.0
28Northwest Eaton8.0
28Wolfforth Frenship8.0
30Arlington Bowie5.0
31Lewisville Hebron4.0
32Irving3.0
32North Richland Hills Richland3.0
34DeSoto0.0
34Fort Worth Trimble Tech0.0
34Irving Nimitz0.0
34Lewisville Marcus0.0

 

 

 

 

Guaranteed Places

  • 1st Place – Donavan Whitted of Arlington Martin
  • 2nd Place – Trey Reed of Euless Trinity
  • 3rd Place – Ren Paz of South Grand Prairie
  • 4th Place – Daniel Govea of Haltom City Haltom
  • 5th Place – Josh Garcia of Keller Central
  • 6th Place – Patrick Procopio of Keller Timber Creek

1st Place Match

  • Donavan Whitted (Arlington Martin) 31-5, So. over Trey Reed (Euless Trinity) 44-8, Jr. (TF-1.5 3:14 (22-7))

3rd Place Match

  • Ren Paz (South Grand Prairie) 40-4, Sr. over Daniel Govea (Haltom City Haltom) 25-15, So. (Fall 2:04)

4th Place Match

  • Daniel Govea (Haltom City Haltom) 25-15, So. over Josh Garcia (Keller Central) 39-12, Fr. (RULE)

5th Place Match

  • Josh Garcia (Keller Central) 39-12, Fr. over Patrick Procopio (Keller Timber Creek) 23-13, So. (SV-1 5-3)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kalen Napier of Weatherford
  • 2nd Place – Christopher Martinez of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Justin Rodriguez of El Paso Pebble Hills
  • 4th Place – Luke Cambere of Lewisville Flower Mound
  • 5th Place – Juan Green of Grand Prairie
  • 6th Place – Tristan Juarez of El Paso Americas

1st Place Match

  • Kalen Napier (Weatherford) 36-4, Sr. over Christopher Martinez (El Paso Franklin) 31-5, So. (Dec 13-7)

3rd Place Match

  • Justin Rodriguez (El Paso Pebble Hills) 36-8, So. over Juan Green (Grand Prairie) 28-10, Sr. (Dec 7-6)

4th Place Match

  • Luke Cambere (Lewisville Flower Mound) 51-14, So. over Juan Green (Grand Prairie) 28-10, Sr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Luke Cambere (Lewisville Flower Mound) 51-14, So. over Tristan Juarez (El Paso Americas) 22-5, Jr. (Fall 5:00)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dominic Chavez of Arlington Martin
  • 2nd Place – Mason Woodward of Weatherford
  • 3rd Place – Jacob Garcia of Keller Central
  • 4th Place – Logan Vasquez of Arlington
  • 5th Place – Owen Hollaway of Southlake Carroll
  • 6th Place – Majai Coubles of Northwest Eaton

1st Place Match

  • Dominic Chavez (Arlington Martin) 20-4, Jr. over Mason Woodward (Weatherford) 39-4, So. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Jacob Garcia (Keller Central) 34-8, Jr. over Logan Vasquez (Arlington) 28-13, Sr. (Dec 10-4)

4th Place Match

  • Logan Vasquez (Arlington) 28-13, Sr. over Owen Hollaway (Southlake Carroll) 38-10, So. (RULE)

5th Place Match

  • Owen Hollaway (Southlake Carroll) 38-10, So. over Majai Coubles (Northwest Eaton) 49-11, So. (Fall 2:48)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Parker Decker of Keller
  • 2nd Place – Luke Garcia of Arlington Martin
  • 3rd Place – Kobe Nelms of El Paso Franklin
  • 4th Place – Brendan Noetzel of Southlake Carroll
  • 5th Place – Elias Oliver of Keller Fossil Ridge
  • 6th Place – Levi Banks of South Grand Prairie

1st Place Match

  • Parker Decker (Keller) 42-0, Jr. over Luke Garcia (Arlington Martin) 25-10, Jr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Kobe Nelms (El Paso Franklin) 33-6, Sr. over Brendan Noetzel (Southlake Carroll) 33-20, Sr. (TF-1.5 1:47 (16-0))

4th Place Match

  • Brendan Noetzel (Southlake Carroll) 33-20, Sr. over Elias Oliver (Keller Fossil Ridge) 34-8, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Elias Oliver (Keller Fossil Ridge) 34-8, Sr. over Levi Banks (South Grand Prairie) 27-14, Fr. (Fall 2:55)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaden Twolance of Arlington Martin
  • 2nd Place – Adrian Zubia of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Dominic Melendez of El Paso Pebble Hills
  • 4th Place – Colton Kern of Weatherford
  • 5th Place – Liam Bird of Keller Central
  • 6th Place – Jeremiah Harper of Euless Trinity

1st Place Match

  • Jaden Twolance (Arlington Martin) 22-11, So. over Adrian Zubia (El Paso Franklin) 15-5, Sr. (TF-1.5 6:00 (17-2))

3rd Place Match

  • Dominic Melendez (El Paso Pebble Hills) 44-5, Jr. over Colton Kern (Weatherford) 40-16, Jr. (TF-1.5 5:00 (17-2))

4th Place Match

  • Colton Kern (Weatherford) 40-16, Jr. over Liam Bird (Keller Central) 41-12, Sr. (Fall 2:20)

5th Place Match

  • Liam Bird (Keller Central) 41-12, Sr. over Jeremiah Harper (Euless Trinity) 44-8, Sr. (Dec 8-7)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Preston Decker of Keller
  • 2nd Place – Jesse Diaz of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Hector Carbajal of El Paso Franklin
  • 4th Place – Raza Ali of Arlington Bowie
  • 5th Place – Paul Nield of Lewisville Flower Mound
  • 6th Place – Steven Lin of Euless Trinity

1st Place Match

  • Preston Decker (Keller) 39-1, Jr. over Jesse Diaz (Amarillo Tascosa) 22-4, Sr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • Hector Carbajal (El Paso Franklin) 29-7, Sr. over Raza Ali (Arlington Bowie) 37-10, Sr. (Fall 4:02)

4th Place Match

  • Raza Ali (Arlington Bowie) 37-10, Sr. over Paul Nield (Lewisville Flower Mound) 30-16, Jr. (Fall 2:59)

5th Place Match

  • Paul Nield (Lewisville Flower Mound) 30-16, Jr. over Steven Lin (Euless Trinity) 19-15, Sr. (Fall 4:25)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joshua Jimenez of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Kalob Jewett of El Paso Franklin
  • 3rd Place – William Burch of Keller Timber Creek
  • 4th Place – Massoma Endene of Arlington Bowie
  • 5th Place – Cameron McDonald of Keller
  • 6th Place – Ian Cantu of Arlington Martin

1st Place Match

  • Joshua Jimenez (El Paso Coronado) 23-2, Sr. over Kalob Jewett (El Paso Franklin) 33-5, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • William Burch (Keller Timber Creek) 28-6, Sr. over Massoma Endene (Arlington Bowie) 40-10, Jr. (Dec 12-7)

4th Place Match

  • Massoma Endene (Arlington Bowie) 40-10, Jr. over Cameron McDonald (Keller) 33-14, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Cameron McDonald (Keller) 33-14, Sr. over Ian Cantu (Arlington Martin) 2-3, Jr. (Dec 5-4)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Carpenter of Arlington Martin
  • 2nd Place – Jack Biggs of Keller Fossil Ridge
  • 3rd Place – Corbin Schee of Keller
  • 4th Place – Gabriel Negrete of Lewisville Hebron
  • 5th Place – Adrian Rodriguez of El Paso Franklin
  • 6th Place – Abathar Mounshed of Arlington Bowie

1st Place Match

  • Zach Carpenter (Arlington Martin) 23-3, Jr. over Jack Biggs (Keller Fossil Ridge) 35-6, Sr. (Fall 0:53)

3rd Place Match

  • Corbin Schee (Keller) 38-9, Sr. over Gabriel Negrete (Lewisville Hebron) 33-9, Sr. (Dec 11-7)

4th Place Match

  • Gabriel Negrete (Lewisville Hebron) 33-9, Sr. over Adrian Rodriguez (El Paso Franklin) 15-6, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Adrian Rodriguez (El Paso Franklin) 15-6, Jr. over Abathar Mounshed (Arlington Bowie) 28-11, So. (MD 15-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eric Twolance of Arlington Martin
  • 2nd Place – Ethan Scroggins of Arlington
  • 3rd Place – Quinn Wilkinson of Southlake Carroll
  • 4th Place – Cole Anderson of Arlington Bowie
  • 5th Place – Chris Carillo of El Paso Montwood
  • 6th Place – Maxwell English of Haltom City Haltom

1st Place Match

  • Eric Twolance (Arlington Martin) 27-8, Sr. over Ethan Scroggins (Arlington) 28-10, Sr. (M. For.)

3rd Place Match

  • Quinn Wilkinson (Southlake Carroll) 43-13, Jr. over Cole Anderson (Arlington Bowie) 36-16, Sr. (Dec 12-7)

4th Place Match

  • Cole Anderson (Arlington Bowie) 36-16, Sr. over Chris Carillo (El Paso Montwood) 29-7, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Chris Carillo (El Paso Montwood) 29-7, Sr. over Maxwell English (Haltom City Haltom) 33-14, Sr. (Fall 4:21)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samuel Mora of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Tristan Tadeo of Arlington Martin
  • 3rd Place – Cameron Bye of Euless Trinity
  • 4th Place – Israel Osorio of Keller Fossil Ridge
  • 5th Place – Don Doyle of Lewisville Flower Mound
  • 6th Place – Mitchell Meaders of Hurst Bell

1st Place Match

  • Samuel Mora (Amarillo Tascosa) 34-1, Sr. over Tristan Tadeo (Arlington Martin) 26-10, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Cameron Bye (Euless Trinity) 45-3, Jr. over Israel Osorio (Keller Fossil Ridge) 33-9, Sr. (Dec 4-1)

4th Place Match

  • Israel Osorio (Keller Fossil Ridge) 33-9, Sr. over Don Doyle (Lewisville Flower Mound) 49-10, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Don Doyle (Lewisville Flower Mound) 49-10, Sr. over Mitchell Meaders (Hurst Bell) 27-13, Sr. (Dec 5-1)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adam Kilgore of Arlington Bowie
  • 2nd Place – Tereus Henry of El Paso Montwood
  • 3rd Place – John Holland of Arlington Martin
  • 4th Place – Cameron Pelkey of Haltom City Haltom
  • 5th Place – John Saafi of Euless Trinity
  • 6th Place – Jovanny Moreno of Grand Prairie

1st Place Match

  • Adam Kilgore (Arlington Bowie) 12-0, Sr. over Tereus Henry (El Paso Montwood) 39-1, Sr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • John Holland (Arlington Martin) 23-12, Sr. over Cameron Pelkey (Haltom City Haltom) 37-7, Sr. (Inj. 0:00)

4th Place Match

  • Cameron Pelkey (Haltom City Haltom) 37-7, Sr. over John Saafi (Euless Trinity) 26-21, Jr. (Fall 3:23)

5th Place Match

  • John Saafi (Euless Trinity) 26-21, Jr. over Jovanny Moreno (Grand Prairie) 29-16, Jr. (Dec 9-2)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Powers of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Faddellah Mounshed of Arlington Bowie
  • 3rd Place – Jose Coubles of Northwest Eaton
  • 4th Place – Max Soto of Arlington Martin
  • 5th Place – Joshua Ruvalcaba of El Paso Americas
  • 6th Place – Luke Halter of Lewisville

1st Place Match

  • David Powers (El Paso Franklin) 14-0, Jr. over Faddellah Mounshed (Arlington Bowie) 34-7, Jr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Jose Coubles (Northwest Eaton) 55-2, Sr. over Joshua Ruvalcaba (El Paso Americas) 11-7, Jr. (Fall 2:24)

4th Place Match

  • Max Soto (Arlington Martin) 22-12, So. over Joshua Ruvalcaba (El Paso Americas) 11-7, Jr. (Fall 3:23)

5th Place Match

  • Max Soto (Arlington Martin) 22-12, So. over Luke Halter (Lewisville) 21-7, Jr. (MD 8-0)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Prasad Dalvi of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Adam Nix of Arlington Martin
  • 3rd Place – Ronnie Council of DeSoto
  • 4th Place – David Adegbenro of Lewisville
  • 5th Place – Michael Magar of Southlake Carroll
  • 6th Place – Harrison Rice of Fort Worth Trimble Tech

1st Place Match

  • Prasad Dalvi (El Paso Coronado) 20-4, Sr. over Adam Nix (Arlington Martin) 21-13, Jr. (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • Ronnie Council (DeSoto) 26-4, Sr. over David Adegbenro (Lewisville) 24-4, So. (Fall 2:39)

4th Place Match

  • David Adegbenro (Lewisville) 24-4, So. over Michael Magar (Southlake Carroll) 22-16, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Michael Magar (Southlake Carroll) 22-16, Jr. over Harrison Rice (Fort Worth Trimble Tech) 19-10, Sr. (Fall 2:42)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dom Varela of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Payton Lovell of Northwest Nelson
  • 3rd Place – Timothy Nance of Arlington Lamar
  • 4th Place – Khristian Verses of Lewisville
  • 5th Place – Augustin Granizo of South Grand Prairie
  • 6th Place – Rashawn Johnson of Hurst Bell

1st Place Match

  • Dom Varela (El Paso Coronado) 23-1, Sr. over Payton Lovell (Northwest Nelson) 31-7, Jr. (Fall 2:29)

3rd Place Match

  • Timothy Nance (Arlington Lamar) 24-3, Sr. over Khristian Verses (Lewisville) 23-5, Fr. (Fall 1:40)

4th Place Match

  • Khristian Verses (Lewisville) 23-5, Fr. over Augustin Granizo (South Grand Prairie) 29-6, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Augustin Granizo (South Grand Prairie) 29-6, Sr. over Rashawn Johnson (Hurst Bell) 39-6, Jr. (Dec 2-1)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Esther Walker of El Paso Montwood
  • 2nd Place – Chalimar Rodriguez of Keller Timber Creek
  • 3rd Place – Anabelle Garcia of Keller Central
  • 4th Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 5th Place – Bryanna Nevarez of El Paso Americas
  • 6th Place – Fatima Vaquerano of Lewisville

1st Place Match

  • Esther Walker (El Paso Montwood) 38-1, Sr. over Chalimar Rodriguez (Keller Timber Creek) 35-4, Jr. (MD 16-3)

3rd Place Match

  • Anabelle Garcia (Keller Central) 34-5, So. over Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 27-5, Jr. (Dec 9-6)

4th Place Match

  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 27-5, Jr. over Bryanna Nevarez (El Paso Americas) 26-13, Fr. (RULE)

5th Place Match

  • Bryanna Nevarez (El Paso Americas) 26-13, Fr. over Fatima Vaquerano (Lewisville) 26-14, Sr. (Fall 1:58)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samara Chavez of Arlington Martin
  • 2nd Place – Alexandria Olivares of El Paso Pebble Hills
  • 3rd Place – Tayah Thomas of Keller Central
  • 4th Place – Jocelyn Bolanos of Arlington
  • 5th Place – Iris Lujan of El Paso Socorro
  • 6th Place – Leslie Castillo of El Paso Coronado

1st Place Match

  • Samara Chavez (Arlington Martin) 20-0, So. over Alexandria Olivares (El Paso Pebble Hills) 23-7, Sr. (Fall 0:39)

3rd Place Match

  • Tayah Thomas (Keller Central) 24-9, Jr. over Iris Lujan (El Paso Socorro) 29-12, So. (Fall 3:54)

4th Place Match

  • Jocelyn Bolanos (Arlington) 30-15, Sr. over Iris Lujan (El Paso Socorro) 29-12, So. (Dec 9-6)

5th Place Match

  • Jocelyn Bolanos (Arlington) 30-15, Sr. over Leslie Castillo (El Paso Coronado) 16-12, So. (Dec 8-3)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carmen Allred of Euless Trinity
  • 2nd Place – Adia Ronea of Keller Central
  • 3rd Place – Kadee Kelley of Weatherford
  • 4th Place – Aja Pearson of Haltom City Haltom
  • 5th Place – Elyse Nelson of Lewisville
  • 6th Place – Maya Soto of Arlington Martin

1st Place Match

  • Carmen Allred (Euless Trinity) 46-6, Jr. over Adia Ronea (Keller Central) 42-5, So. (SV-1 7-5)

3rd Place Match

  • Kadee Kelley (Weatherford) 27-7, So. over Aja Pearson (Haltom City Haltom) 33-10, So. (Fall 3:32)

4th Place Match

  • Aja Pearson (Haltom City Haltom) 33-10, So. over Elyse Nelson (Lewisville) 27-21, So. (Dec 12-6)

5th Place Match

  • Elyse Nelson (Lewisville) 27-21, So. over Maya Soto (Arlington Martin) 21-15, So. (Dec 5-4)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camille Fournier of Weatherford
  • 2nd Place – Jessica Crane of Arlington Martin
  • 3rd Place – Sydney Harper of Euless Trinity
  • 4th Place – Rahvin Barragan of El Paso Franklin
  • 5th Place – Allysa Drummond of Northwest Nelson
  • 6th Place – Hannah Montes of Keller Fossil Ridge

1st Place Match

  • Camille Fournier (Weatherford) 38-0, Jr. over Jessica Crane (Arlington Martin) 41-2, Jr. (Fall 3:49)

3rd Place Match

  • Sydney Harper (Euless Trinity) 48-11, So. over Rahvin Barragan (El Paso Franklin) 24-7, Sr. (MD 14-2)

4th Place Match

  • Rahvin Barragan (El Paso Franklin) 24-7, Sr. over Allysa Drummond (Northwest Nelson) 31-11, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Allysa Drummond (Northwest Nelson) 31-11, Jr. over Hannah Montes (Keller Fossil Ridge) 29-12, Sr. (Fall 2:58)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josephine Igenegbai of Fort Worth Paschal
  • 2nd Place – Gudelia Leon of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Kailyn Clay of Grand Prairie
  • 4th Place – Ingrid Bustamante of El Paso Franklin
  • 5th Place – Hedda Berg of Southlake Carroll
  • 6th Place – Aileen Alex of Haltom City Haltom

1st Place Match

  • Josephine Igenegbai (Fort Worth Paschal) 39-4, Jr. over Gudelia Leon (Amarillo Tascosa) 41-5, Sr. (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Kailyn Clay (Grand Prairie) 46-11, Jr. over Hedda Berg (Southlake Carroll) 32-9, Fr. (Fall 5:00)

4th Place Match

  • Ingrid Bustamante (El Paso Franklin) 11-5, Sr. over Hedda Berg (Southlake Carroll) 32-9, Fr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Ingrid Bustamante (El Paso Franklin) 11-5, Sr. over Aileen Alex (Haltom City Haltom) 31-17, Sr. (Fall 4:36)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lexie Basham of Northwest Nelson
  • 2nd Place – Jude Miller of Keller Timber Creek
  • 3rd Place – Cassy Favela of El Paso Montwood
  • 4th Place – Amalani Latu of Keller Central
  • 5th Place – Brisa Hortelano of Irving MacArthur
  • 6th Place – Kelli Hernandez of El Paso Franklin

1st Place Match

  • Lexie Basham (Northwest Nelson) 52-0, Jr. over Jude Miller (Keller Timber Creek) 42-15, Sr. (Fall 2:22)

3rd Place Match

  • Cassy Favela (El Paso Montwood) 39-9, Sr. over Amalani Latu (Keller Central) 32-8, Sr. (Dec 2-1)

4th Place Match

  • Amalani Latu (Keller Central) 32-8, Sr. over Brisa Hortelano (Irving MacArthur) 29-7, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Brisa Hortelano (Irving MacArthur) 29-7, Jr. over Kelli Hernandez (El Paso Franklin) 3-3, So. (SV-1 2-1)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Magdalena Meraz of Grand Prairie
  • 2nd Place – Jada Freeman of South Grand Prairie
  • 3rd Place – Destynie Pacheco of El Paso Pebble Hills
  • 4th Place – Joylynn Wegman of Keller Timber Creek
  • 5th Place – Saleen Doblado of El Paso Montwood
  • 6th Place – Haley Wilcox of Euless Trinity

1st Place Match

  • Magdalena Meraz (Grand Prairie) 38-4, Sr. over Jada Freeman (South Grand Prairie) 28-6, Sr. (Fall 2:44)

3rd Place Match

  • Destynie Pacheco (El Paso Pebble Hills) 44-8, Sr. over Joylynn Wegman (Keller Timber Creek) 20-6, Jr. (Dec 6-3)

4th Place Match

  • Joylynn Wegman (Keller Timber Creek) 20-6, Jr. over Saleen Doblado (El Paso Montwood) 30-15, So. (RULE)

5th Place Match

  • Saleen Doblado (El Paso Montwood) 30-15, So. over Haley Wilcox (Euless Trinity) 43-16, So. (For.)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaylynn Albrecht of Northwest Nelson
  • 2nd Place – Kassandra Lindemann of El Paso Americas
  • 3rd Place – Mia Strong of Arlington Lamar
  • 4th Place – Haven Hoang of Keller
  • 5th Place – Neema Laktari of Lewisville Flower Mound
  • 6th Place – Pamela Escobedo of Arlington

1st Place Match

  • Kaylynn Albrecht (Northwest Nelson) 49-1, Sr. over Kassandra Lindemann (El Paso Americas) 35-5, Jr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Mia Strong (Arlington Lamar) 38-3, Sr. over Haven Hoang (Keller) 26-15, So. (Dec 12-6)

4th Place Match

  • Haven Hoang (Keller) 26-15, So. over Neema Laktari (Lewisville Flower Mound) 40-22, Sr. (Fall 3:09)

5th Place Match

  • Neema Laktari (Lewisville Flower Mound) 40-22, Sr. over Pamela Escobedo (Arlington) 39-15, So. (Fall 1:53)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bianca Rosales of Keller Timber Creek
  • 2nd Place – Daniella Seely of Haltom City Haltom
  • 3rd Place – Kaylynn Green of Weatherford
  • 4th Place – Arista Najera of El Paso Montwood
  • 5th Place – Aamil Bryant of Arlington
  • 6th Place – Leslie Vazquez of Arlington Lamar

1st Place Match

  • Bianca Rosales (Keller Timber Creek) 35-3, Sr. over Daniella Seely (Haltom City Haltom) 38-3, Jr. (SV-1 5-3)

3rd Place Match

  • Kaylynn Green (Weatherford) 35-7, So. over Arista Najera (El Paso Montwood) 30-8, Jr. (Dec 2-0)

4th Place Match

  • Arista Najera (El Paso Montwood) 30-8, Jr. over Aamil Bryant (Arlington) 33-7, Sr. (RULE)

5th Place Match

  • Aamil Bryant (Arlington) 33-7, Sr. over Leslie Vazquez (Arlington Lamar) 22-13, Sr. (Fall 4:09)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aaliyahrai Stewart of Haltom City Haltom
  • 2nd Place – Genevieve Jackson of Weatherford
  • 3rd Place – Daya Powell of Keller Timber Creek
  • 4th Place – Ariana Miles of Arlington Lamar
  • 5th Place – Nelley Sobh of Southlake Carroll
  • 6th Place – Brianna Allen-Thompson of Northwest Nelson

1st Place Match

  • Aaliyahrai Stewart (Haltom City Haltom) 30-3, Sr. over Genevieve Jackson (Weatherford) 30-6, Sr. (Fall 5:11)

3rd Place Match

  • Daya Powell (Keller Timber Creek) 22-6, Jr. over Ariana Miles (Arlington Lamar) 31-3, Jr. (Fall 6:54)

4th Place Match

  • Ariana Miles (Arlington Lamar) 31-3, Jr. over Nelley Sobh (Southlake Carroll) 30-13, Sr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Nelley Sobh (Southlake Carroll) 30-13, Sr. over Brianna Allen-Thompson (Northwest Nelson) 28-18, Jr. (Fall 4:48)