News Ticker

Prep Wrestlers Headed to Prep Nationals, Noah Miller MOW.

On Saturday, Feb. 2nd, the 2019 Texas Prep State Championships were hosted at St. Mark’s School of Texas.  This event includes all private schools from both the Southwest Preparatory Conference (SPC) and Texas Association of Private and Parochial Schools (TAPPS).  SPC is an athletic conference comprised of certain high schools in Texas and Oklahoma and includes schools like St. John’s, St. Mark’s, Episcopal School of Dallas, Episcopal High School (Houston), The Kinkaid School and others.  TAPPS is an athletic conference that includes schools across the state, including St. Thomas Catholic, Liberty Christian School, Bishop Lynch, All Saints Episcopal, Bishop Lynch, Bishop Dunne, McKinney Christian, Dallas Christian among others.

The top 3 placers at the Texas Prep Championships every year qualify as the Texas representatives to compete at the annual National Prep Wrestling Championships hosted at Lehigh University.  There, our Texas wrestlers get to compete against the top Prep schools across the country, including Blair Academy (NJ), Wyoming Seminary (PA), Malvern Prep (PA), McDonogh School (MD), St. Paul’s School (MD), McCallie School (TN) and many others.

This year’s 84th Annual National Prep tournament will be held on Friday/Saturday, Feb. 22-23, 2019.   Last year, Colin Lawler (Kinkaid/NC State) won Prep Nationals at the HWT division.  The following Texas wrestlers also earned All-American status at the 2018 Prep Nationals:  Tucker Ribman (St. Mark’s/Harvard), Hunter Balk (TCA/Arizona State commit) and Noah Chan (Kinkaid/Franklin & Marshall).

Congrats to St. John’s School for winning the team championship and to all the Texas wrestlers who qualified for the 2019 National Prep Championships.  Special congratulations to Noah Miller (TCA) for being awarded MOW.  He won the 160lb division yesterday and is a 4x Texas Prep State Champion.

Complete results here

National Qualifiers Below

106

  • 1st Place – Sam Shafer of All Saints Episcopal School
  • 2nd Place – Kentaro Matsunaga of St. John`s School Houston
  • 3rd Place – Nate Gwynn of McKinney Christian Academy

113

  • 1st Place – Taft Foley of Kinkaid School
  • 2nd Place – Lane McCool of Episcopal High School Houston
  • 3rd Place – Mark Hayden of Liberty Christian School-TX

120

  • 1st Place – Alan Fandrich of Trinity Christian Academy
  • 2nd Place – Evan Benivedes of St.thomas Catholic
  • 3rd Place – Peyton Smith of Liberty Christian School-TX

126

  • 1st Place – Skylar Smith of Liberty Christian School-TX
  • 2nd Place – Thomas Grannen of St. John`s School Houston
  • 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached

132

  • 1st Place – Jose Zamora of Kennedale Fellowship Academy
  • 2nd Place – Mason Morland of Trinity Christian Academy
  • 3rd Place – Cort Doyle of McKinney Christian Academy

138

  • 1st Place – Sebastian Jimenez of St. John`s School Houston
  • 2nd Place – Caleb Key of Trinity Christian Academy
  • 3rd Place – Ethan Rutt of Brentwood Christian School

145

  • 1st Place – Braeden Baller of Liberty Christian School-TX
  • 2nd Place – Alex Jacobs of St.thomas Catholic
  • 3rd Place – Michael Daichman of St. John`s School Houston

152

  • 1st Place – Hunter Balk of Trinity Christian Academy
  • 2nd Place – Kendrick Williams of All Saints Episcopal School
  • 3rd Place – Matthew Mata of Dallas Christian School

160

  • 1st Place – Noah Miller of Trinity Christian Academy
  • 2nd Place – Zachary Vasquez of San Antonio Christian School
  • 3rd Place – Harrison Heard of St.thomas Catholic

170

  • 1st Place – Rex Collins of McKinney Christian Academy
  • 2nd Place – Ethan Wilson of Liberty Christian School-TX
  • 3rd Place – Jack Loftus of Episcopal School of Dallas

182

  • 1st Place – Caleb Doyle of McKinney Christian Academy
  • 2nd Place – Michael Manning of Liberty Christian School-TX
  • 3rd Place – Adrian Marquez of St.thomas Catholic

195

  • 1st Place – Jack Podsednik of Episcopal High School Houston
  • 2nd Place – Paul Davis of Bishop Lynch Hs
  • 3rd Place – Jarrod Brown of St.thomas Catholic

220

  • 1st Place – Harrison Fernelius of St. John`s School Houston
  • 2nd Place – James Ogunrin of Episcopal High School Houston
  • 3rd Place – Nick Armoudian of Casady School, Ok

285

  • 1st Place – Roman Lewis of St. John`s School Houston
  • 2nd Place – Jeancarlo Gutierrez of Liberty Christian School-TX
  • 3rd Place – John Brown of St.thomas Catholic