News Ticker

The Ridge Invite Results

Boys Team Scores
1Cypress Ridge Hs222.5
2Cypress Ranch159.0
3Cypress Woods Hs136.0
4Langham Creek128.5
5Cypress Fairbanks Hs101.0
6League City Clear Creek Hs95.0
7Houston Clear Lake Hs85.0
8Richmond Foster Hs73.0
9Bridgeland Hs62.0
10Cypress Springs Hs60.0
11Cypress Creek Hs59.5
12Conroe Caney Creek50.5
13League City Clear Falls Hs39.0
14Jersey Village Hs7.0
Girls Team Scores
1Langham Creek Hs (Girls)121.0
2Cypress Ranch HS (Girls)112.0
3Cypress Ridge HS (Girls)96.0
4League City Clear Falls Hs (Girls)84.0
5Cypress Creek HS (Girls)78.0
6Cypress Woods HS (Girls)71.0
7Richmond Foster Hs (Girls)70.0
8Jersey Village Hs (Girls)65.0
9Bridgeland (Girls) High School51.0
9Cypress Fairbanks HS (Girls)51.0
11Houston Clear Lake Hs (Girls)48.0
12League City Clear Creek Hs (Girls)28.0
13Cypress Springs HS (Girls)7.0

 

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavior Harrell of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Patrick Tran of Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Christopher Cayard of Houston Clear Lake Hs
  • 4th Place – Dylan Lovaglio of Bridgeland Hs

1st Place Match

  • Xavior Harrell (Cypress Ranch) 46-4, Fr. over Patrick Tran (Cypress Ridge Hs) 16-6, So. (TF-1.5 4:00 (16-1))

3rd Place Match

  • Christopher Cayard (Houston Clear Lake Hs) 9-9, Fr. over Dylan Lovaglio (Bridgeland Hs) 21-15, Fr. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Dutel of Houston Clear Lake Hs
  • 2nd Place – Russell Rice of Cypress Woods Hs
  • 3rd Place – John Abney of Katy Paetow
  • 4th Place – Shawn Meza of Cypress Ridge Hs
  • 5th Place – Nico Lopez of Cypress Ranch
  • 6th Place – Mark Villagrana of Jersey Village Hs

1st Place Match

  • Jackson Dutel (Houston Clear Lake Hs) 26-7, Fr. over Russell Rice (Cypress Woods Hs) 14-23, Jr. (TF-1.5 5:41 (15-0))

3rd Place Match

  • John Abney (Katy Paetow) 8-3, So. over Shawn Meza (Cypress Ridge Hs) 6-8, Jr. (Fall 5:34)

5th Place Match

  • Nico Lopez (Cypress Ranch) 7-3, Fr. over Mark Villagrana (Jersey Village Hs) 8-9, Jr. (Dec 3-1)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Grogan of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Cole Becker of Richmond Foster Hs
  • 3rd Place – Ian Blanchard of Cypress Woods Hs
  • 4th Place – Nabeel Rehman of Bridgeland Hs
  • 5th Place – Justin Feng of Houston Clear Lake Hs
  • 6th Place – Alec Strange of Cypress Fairbanks Hs

1st Place Match

  • Jacob Grogan (Cypress Ranch) 44-1, So. over Cole Becker (Richmond Foster Hs) 23-5, Sr. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Ian Blanchard (Cypress Woods Hs) 24-17, Jr. over Nabeel Rehman (Bridgeland Hs) 14-16, Jr. (For.)

5th Place Match

  • Justin Feng (Houston Clear Lake Hs) 17-15, Sr. over Alec Strange (Cypress Fairbanks Hs) 10-14, Fr. (Fall 5:20)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Contreras of Cypress Fairbanks Hs
  • 2nd Place – Victor Meza of Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Henry seth Walker of Cypress Creek Hs
  • 4th Place – Corbin Roy of Richmond Foster Hs
  • 5th Place – Neamiah Jarrell of Conroe Caney Creek
  • 6th Place – Sameer Siddiqui of League City Clear Creek Hs

1st Place Match

  • Daniel Contreras (Cypress Fairbanks Hs) 21-3, Sr. over Victor Meza (Cypress Ridge Hs) 24-8, Sr. (Dec 9-8)

3rd Place Match

  • Henry seth Walker (Cypress Creek Hs) 25-22, So. over Corbin Roy (Richmond Foster Hs) 16-10, So. (Dec 10-3)

5th Place Match

  • Neamiah Jarrell (Conroe Caney Creek) 23-8, Sr. over Sameer Siddiqui (League City Clear Creek Hs) 2-2, So. (Fall 2:34)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nomar Belmonte of Langham Creek
  • 2nd Place – Matthew Aguirre of Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Chase Reed of League City Clear Creek Hs
  • 4th Place – Brennen Hong of League City Clear Falls Hs
  • 5th Place – Joshua Seguerra of Cypress Ranch
  • 6th Place – Julian Martinez of Cypress Springs Hs

1st Place Match

  • Nomar Belmonte (Langham Creek) 23-6, Sr. over Matthew Aguirre (Cypress Ridge Hs) 28-12, Sr. (MD 14-6)

3rd Place Match

  • Chase Reed (League City Clear Creek Hs) 3-1, Sr. over Brennen Hong (League City Clear Falls Hs) 9-11, So. (Fall 3:33)

5th Place Match

  • Joshua Seguerra (Cypress Ranch) 4-1, So. over Julian Martinez (Cypress Springs Hs) 5-11, Fr. (Fall 3:09)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Mata of Houston Clear Lake Hs
  • 2nd Place – River Samhan of Cypress Woods Hs
  • 3rd Place – Jireh Howard of Cypress Creek Hs
  • 4th Place – Michael Rupert of League City Clear Falls Hs
  • 5th Place – Fletcher Semonies of League City Clear Creek Hs
  • 6th Place – Marcus Allen of Langham Creek

1st Place Match

  • Caleb Mata (Houston Clear Lake Hs) 14-2, Fr. over River Samhan (Cypress Woods Hs) 35-17, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Jireh Howard (Cypress Creek Hs) 28-9, Jr. over Michael Rupert (League City Clear Falls Hs) 18-17, Sr. (MD 10-2)

5th Place Match

  • Fletcher Semonies (League City Clear Creek Hs) 3-1, Sr. over Marcus Allen (Langham Creek) 11-8, Fr. (Fall 0:45)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabe Sheikh of Cypress Creek Hs
  • 2nd Place – Gabriel Palos of Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Allan Reyes rivera of Cypress Springs Hs
  • 4th Place – David Latuff of Cypress Woods Hs
  • 5th Place – Anthony Billings of Cypress Ranch
  • 6th Place – Kyri Stanford of Richmond Foster Hs

1st Place Match

  • Gabe Sheikh (Cypress Creek Hs) 33-4, Jr. over Gabriel Palos (Cypress Ridge Hs) 32-1, Sr. (Inj. 3:19)

3rd Place Match

  • Allan Reyes rivera (Cypress Springs Hs) 29-7, Sr. over David Latuff (Cypress Woods Hs) 28-20, Jr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Anthony Billings (Cypress Ranch) 27-15, Sr. over Kyri Stanford (Richmond Foster Hs) 14-8, So. (MD 13-4)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Contreras of Cypress Ridge Hs
  • 2nd Place – Alton Hodges of League City Clear Creek Hs
  • 3rd Place – Austin Sumner of League City Clear Springs
  • 4th Place – Charles Jackson of Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Joseph Gonzales of Conroe Caney Creek
  • 6th Place – Braylen Burgos of Cypress Creek Hs

1st Place Match

  • Daniel Contreras (Cypress Ridge Hs) 33-9, Sr. over Alton Hodges (League City Clear Creek Hs) 2-1, Jr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Austin Sumner (League City Clear Springs) 11-5, Sr. over Charles Jackson (Cypress Fairbanks Hs) 13-13, Jr. (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Joseph Gonzales (Conroe Caney Creek) 16-11, Sr. over Braylen Burgos (Cypress Creek Hs) 3-3, Jr. (Fall 4:51)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Wilson of Cypress Ridge Hs
  • 2nd Place – Marvin Brewster of Cypress Woods Hs
  • 3rd Place – Joshua Phillips of Conroe Caney Creek
  • 4th Place – Aaron Vital of Bridgeland Hs
  • 5th Place – Sebastian Trevino of Cypress Springs Hs
  • 6th Place – Robert Louderman of Richmond Foster Hs

1st Place Match

  • Christian Wilson (Cypress Ridge Hs) 28-4, Sr. over Marvin Brewster (Cypress Woods Hs) 33-16, So. (Fall 4:42)

3rd Place Match

  • Joshua Phillips (Conroe Caney Creek) 2-1, . over Aaron Vital (Bridgeland Hs) 1-15, Fr. (TF-1.5 3:34 (18-2))

5th Place Match

  • Sebastian Trevino (Cypress Springs Hs) 16-12, Jr. over Robert Louderman (Richmond Foster Hs) 4-9, Jr. (Fall 4:33)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Nowak of Cypress Ranch
  • 2nd Place – Reece Jackson of Cypress Woods Hs
  • 3rd Place – Brahn Howard of Richmond Foster Hs
  • 4th Place – Randy Lopez of Cypress Ridge Hs
  • 5th Place – Chaffon Eller-kersey of Cypress Springs Hs
  • 6th Place – Trevor Cummings of League City Clear Falls Hs

1st Place Match

  • Dylan Nowak (Cypress Ranch) 36-11, Sr. over Reece Jackson (Cypress Woods Hs) 25-14, Jr. (Fall 1:14)

3rd Place Match

  • Brahn Howard (Richmond Foster Hs) 24-11, Jr. over Randy Lopez (Cypress Ridge Hs) 24-16, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Chaffon Eller-kersey (Cypress Springs Hs) 24-7, Sr. over Trevor Cummings (League City Clear Falls Hs) 8-5, Jr. (Dec 7-3)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Mendez of Langham Creek
  • 2nd Place – Marcos Buckley of Cypress Ridge Hs
  • 3rd Place – Trevon Mosley of Cypress Fairbanks Hs
  • 4th Place – Marc Hawthorne of Cypress Woods Hs
  • 5th Place – Dj Cowhey of Cypress Ranch
  • 6th Place – Jateaveon Boley of Waller

1st Place Match

  • Caleb Mendez (Langham Creek) 38-3, Sr. over Marcos Buckley (Cypress Ridge Hs) 21-11, Jr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Trevon Mosley (Cypress Fairbanks Hs) 11-5, Sr. over Marc Hawthorne (Cypress Woods Hs) 19-23, Jr. (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Dj Cowhey (Cypress Ranch) 38-13, Jr. over Jateaveon Boley (Waller) 3-2, Jr. (Fall 3:33)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shields Jordan of Langham Creek
  • 2nd Place – Jonathan Flores of Cypress Ranch
  • 3rd Place – Nick Siebert of Cypress Fairbanks Hs
  • 4th Place – Giovanni Garcia of Cypress Woods Hs
  • 5th Place – Addison Sinclair of Bridgeland Hs
  • 6th Place – Elvis Arbaiza of Cypress Springs Hs

1st Place Match

  • Shields Jordan (Langham Creek) 13-6, Jr. over Jonathan Flores (Cypress Ranch) 15-10, Jr. (Dec 10-5)

3rd Place Match

  • Nick Siebert (Cypress Fairbanks Hs) 3-3, Sr. over Giovanni Garcia (Cypress Woods Hs) 4-6, Jr. (Fall 3:16)

5th Place Match

  • Addison Sinclair (Bridgeland Hs) 2-4, So. over Elvis Arbaiza (Cypress Springs Hs) 4-21, Sr. (Fall 3:09)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Rodriguez of Langham Creek
  • 2nd Place – Alex Torres of Lamar Fulshear
  • 3rd Place – Herman Villarreal of Cypress Ridge Hs
  • 4th Place – Blaise Desanty of Richmond Foster Hs
  • 5th Place – Jackson Bedenbaugh of Bridgeland Hs
  • 6th Place – Erick Valle of Cypress Ranch

1st Place Match

  • Alex Rodriguez (Langham Creek) 25-2, Jr. over Alex Torres (Lamar Fulshear) 23-4, Sr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Herman Villarreal (Cypress Ridge Hs) 20-13, Fr. over Blaise Desanty (Richmond Foster Hs) 16-18, Jr. (Fall 1:48)

5th Place Match

  • Jackson Bedenbaugh (Bridgeland Hs) 8-16, Jr. over Erick Valle (Cypress Ranch) 7-12, So. (Dec 4-0)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rafael Soltero of Cypress Ridge Hs
  • 2nd Place – Julian Rodriguez of Langham Creek
  • 3rd Place – Evin Leson of Cypress Springs Hs
  • 4th Place – Aaron Padron of Cypress Fairbanks Hs
  • 5th Place – Clay Morrison of League City Clear Creek Hs
  • 6th Place – Oghenemine Imarah of Bridgeland Hs

1st Place Match

  • Rafael Soltero (Cypress Ridge Hs) 27-8, Sr. over Julian Rodriguez (Langham Creek) 12-8, Jr. (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Evin Leson (Cypress Springs Hs) 9-13, So. over Aaron Padron (Cypress Fairbanks Hs) 6-7, Fr. (Dec 10-3)

5th Place Match

  • Clay Morrison (League City Clear Creek Hs) 3-1, Sr. over Oghenemine Imarah (Bridgeland Hs) 3-6, So. (Fall 0:28)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sara Gaytan of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 2nd Place – Olivia Degeorgio of Willis (Girls)
  • 3rd Place – Lauren Sharkis of Langham Creek Hs (Girls)
  • 4th Place – Jordyn Denham of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 5th Place – Marisol Romo of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 6th Place – Isabella Fendrick of Cypress Creek HS (Girls)

1st Place Match

  • Sara Gaytan (League City Clear Falls Hs (Girls)) 32-6, Sr. over Olivia Degeorgio (Willis (Girls)) 13-4, Fr. (Fall 4:15)

3rd Place Match

  • Lauren Sharkis (Langham Creek Hs (Girls)) 14-10, So. over Jordyn Denham (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 10-9, So. (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Marisol Romo (Richmond Foster Hs (Girls)) 4-3, Sr. over Isabella Fendrick (Cypress Creek HS (Girls)) 20-14, So. (Fall 0:57)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Carreon of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 2nd Place – Jasmyn Denham of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 3rd Place – Mia Sargusingh of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 4th Place – Sam Mckee of Cypress Ranch HS (Girls)
  • 5th Place – Katelyn Paniagua-aguirre of Cypress Fairbanks HS (Girls)
  • 6th Place – Hadyn Varley of League City Clear Falls Hs (Girls)

1st Place Match

  • Valerie Carreon (Richmond Foster Hs (Girls)) 31-2, Sr. over Jasmyn Denham (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 12-11, Sr. (Fall 0:30)

3rd Place Match

  • Mia Sargusingh (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 17-10, Sr. over Sam Mckee (Cypress Ranch HS (Girls)) 34-14, Jr. (Fall 1:06)

5th Place Match

  • Katelyn Paniagua-aguirre (Cypress Fairbanks HS (Girls)) 9-9, Fr. over Hadyn Varley (League City Clear Falls Hs (Girls)) 19-15, Fr. (Fall 5:37)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda lee Mcaleavey of Cypress Creek HS (Girls)
  • 2nd Place – Lydia Ramos of Cypress Ranch HS (Girls)
  • 3rd Place – Isabella Degeorgio of Willis (Girls)
  • 4th Place – Jazelyn Ruelas of Houston Clear Lake Hs (Girls)
  • 5th Place – Kendall Killingsworth of Cypress Fairbanks HS (Girls)
  • 6th Place – Jazlyn Rodriguez of Langham Creek Hs (Girls)

1st Place Match

  • Amanda lee Mcaleavey (Cypress Creek HS (Girls)) 34-0, Jr. over Lydia Ramos (Cypress Ranch HS (Girls)) 35-3, Sr. (SV-1 7-5)

3rd Place Match

  • Isabella Degeorgio (Willis (Girls)) 20-7, So. over Jazelyn Ruelas (Houston Clear Lake Hs (Girls)) 20-10, Sr. (For.)

5th Place Match

  • Kendall Killingsworth (Cypress Fairbanks HS (Girls)) 8-12, So. over Jazlyn Rodriguez (Langham Creek Hs (Girls)) 8-16, Fr. (Fall 1:33)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Olivia Mottley of Cypress Ranch HS (Girls)
  • 2nd Place – Bethany Rivera of Bridgeland (Girls) High School
  • 3rd Place – Grecia Cancino of Jersey Village Hs (Girls)
  • 4th Place – Citlalli Gallegos of Cypress Ridge HS (Girls)
  • 5th Place – Anya Patel of Cypress Creek HS (Girls)
  • 6th Place – Aliyah Trigueros of Cypress Fairbanks HS (Girls)

1st Place Match

  • Olivia Mottley (Cypress Ranch HS (Girls)) 48-2, Jr. over Bethany Rivera (Bridgeland (Girls) High School) 17-17, Jr. (Fall 2:31)

3rd Place Match

  • Grecia Cancino (Jersey Village Hs (Girls)) 18-13, Sr. over Citlalli Gallegos (Cypress Ridge HS (Girls)) 20-7, Sr. (Fall 3:56)

5th Place Match

  • Anya Patel (Cypress Creek HS (Girls)) 4-1, So. over Aliyah Trigueros (Cypress Fairbanks HS (Girls)) 4-6, Fr. (Fall 1:52)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maryellen Lafferty of Cypress Creek HS (Girls)
  • 2nd Place – Macayla Potter of Cypress Ranch HS (Girls)
  • 3rd Place – Hanna Roberts of Waller (Girls)
  • 4th Place – Desiree Thompson of Langham Creek Hs (Girls)
  • 5th Place – Deborah Hubbard of Cypress Ridge HS (Girls)
  • 6th Place – Victoria Garza of League City Clear Falls Hs (Girls)

1st Place Match

  • Maryellen Lafferty (Cypress Creek HS (Girls)) 36-4, Jr. over Macayla Potter (Cypress Ranch HS (Girls)) 41-11, So. (Fall 5:14)

3rd Place Match

  • Hanna Roberts (Waller (Girls)) 19-9, Sr. over Desiree Thompson (Langham Creek Hs (Girls)) 27-15, Sr. (Fall 4:51)

5th Place Match

  • Deborah Hubbard (Cypress Ridge HS (Girls)) 25-12, So. over Victoria Garza (League City Clear Falls Hs (Girls)) 15-10, Jr. (Fall 1:13)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Diriann Porras of Langham Creek Hs (Girls)
  • 2nd Place – Kailee Mccarty of Cypress Ridge HS (Girls)
  • 3rd Place – Molly Ashcraft of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 4th Place – Mackenzie Lloyd of Katy Paetow (Girls)
  • 5th Place – Cynthia Cruz of Jersey Village Hs (Girls)
  • 6th Place – Mariana Rosales of Jersey Village Hs (Girls)

1st Place Match

  • Diriann Porras (Langham Creek Hs (Girls)) 32-11, So. over Kailee Mccarty (Cypress Ridge HS (Girls)) 22-14, So. (Fall 4:48)

3rd Place Match

  • Molly Ashcraft (Richmond Foster Hs (Girls)) 20-13, So. over Mackenzie Lloyd (Katy Paetow (Girls)) 7-11, So. (Fall 5:19)

5th Place Match

  • Cynthia Cruz (Jersey Village Hs (Girls)) 2-1, Sr. over Mariana Rosales (Jersey Village Hs (Girls)) 1-6, Jr. (Fall 2:42)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juliana Mendoza of Cypress Woods HS (Girls)
  • 2nd Place – Tristan Lawhorn of Langham Creek Hs (Girls)
  • 3rd Place – Danielle Overstreet of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 4th Place – Oliveja Utley of Cypress Fairbanks HS (Girls)
  • 5th Place – Marisa Salazar of Jersey Village Hs (Girls)
  • 6th Place – Juliana Camarillo of Cypress Ridge HS (Girls)

1st Place Match

  • Juliana Mendoza (Cypress Woods HS (Girls)) 22-16, Jr. over Tristan Lawhorn (Langham Creek Hs (Girls)) 4-3, Jr. (Fall 0:46)

3rd Place Match

  • Danielle Overstreet (League City Clear Falls Hs (Girls)) 24-12, So. over Oliveja Utley (Cypress Fairbanks HS (Girls)) 3-8, Fr. (DQ)

5th Place Match

  • Marisa Salazar (Jersey Village Hs (Girls)) 5-5, So. over Juliana Camarillo (Cypress Ridge HS (Girls)) 10-15, Jr. (Fall 1:40)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nia Miranda of Cypress Ranch HS (Girls)
  • 2nd Place – Zammariea Brandon of Langham Creek Hs (Girls)
  • 3rd Place – Erryn Davis of Cypress Woods HS (Girls)
  • 4th Place – Hannah Wilson of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 5th Place – Sandra Hernandez of Jersey Village Hs (Girls)
  • 6th Place – Samantha Duah of Richmond Foster Hs (Girls)

1st Place Match

  • Nia Miranda (Cypress Ranch HS (Girls)) 48-4, Jr. over Zammariea Brandon (Langham Creek Hs (Girls)) 25-14, Sr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Erryn Davis (Cypress Woods HS (Girls)) 22-6, Sr. over Hannah Wilson (League City Clear Falls Hs (Girls)) 15-8, So. (Fall 0:50)

5th Place Match

  • Sandra Hernandez (Jersey Village Hs (Girls)) 4-4, Sr. over Samantha Duah (Richmond Foster Hs (Girls)) 8-10, Jr. (Fall 3:03)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anastasia Evans of Cypress Woods HS (Girls)
  • 2nd Place – Zoe Young of League City Clear Creek Hs (Girls)
  • 3rd Place – Sierra Hall of Waller (Girls)
  • 4th Place – Yajaira Escobar of Cypress Ridge HS (Girls)
  • 5th Place – Camryn Tresler of League City Clear Falls Hs (Girls)
  • 6th Place – Marie Salazar of Jersey Village Hs (Girls)

1st Place Match

  • Anastasia Evans (Cypress Woods HS (Girls)) 28-10, Jr. over Zoe Young (League City Clear Creek Hs (Girls)) 2-1, Jr. (Fall 0:59)

3rd Place Match

  • Sierra Hall (Waller (Girls)) 22-9, So. over Yajaira Escobar (Cypress Ridge HS (Girls)) 5-11, Fr. (Fall 4:49)

5th Place Match

  • Camryn Tresler (League City Clear Falls Hs (Girls)) 19-13, Fr. over Marie Salazar (Jersey Village Hs (Girls)) 0-2, Fr. (Fall 0:22)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Callie Youngblood of Bridgeland (Girls) High School
  • 2nd Place – Melanie Oyervides of Cypress Ridge HS (Girls)
  • 3rd Place – Kinsley Staggs of Langham Creek Hs (Girls)
  • 4th Place – Tirzah Gonzalez of Waller (Girls)
  • 5th Place – Taylor Rich of Richmond Foster Hs (Girls)
  • 6th Place – Emilia Reyes of Cypress Springs HS (Girls)

1st Place Match

  • Callie Youngblood (Bridgeland (Girls) High School) 28-13, So. over Melanie Oyervides (Cypress Ridge HS (Girls)) 25-9, So. (Fall 3:22)

3rd Place Match

  • Kinsley Staggs (Langham Creek Hs (Girls)) 27-13, Jr. over Tirzah Gonzalez (Waller (Girls)) 8-7, Sr. (Fall 4:48)

5th Place Match

  • Taylor Rich (Richmond Foster Hs (Girls)) 12-13, Fr. over Emilia Reyes (Cypress Springs HS (Girls)) 0-8, Sr. (Fall 1:22)