News Ticker

2019 Bowie Tournament in El Paso Results

Team Scores Boys
1El Paso Franklin228.5
2Buena205.0
3El Paso Montwood195.5
4El Paso Del Valle189.0
5El Paso Pebble Hills161.5
6El Paso Hanks153.0
7Las Cruces123.0
8Centennial120.0
9Deming113.5
10El Paso Parkland98.0
11El Paso Coronado94.0
11El Paso Eastlake94.0
13Gadsden89.0
14El Paso Eastwood77.0
15El Paso75.0
16Santa Teresa70.0
17El Paso Chapin69.5
18El Paso Riverside59.0
19El Paso Burges53.5
19Fabens53.5
21El Paso Andress48.0
22El Paso Americas47.0
23El Paso Austin46.0
24El Paso El Dorado40.0
25El Paso Bel Air36.0
26El Paso Socorro32.0
27Chaparral28.0
27El Paso Bowie28.0
27El Paso Jefferson28.0
30Onate27.0
31Mayfield24.0
32Alamogordo20.0
33El Paso Irvin17.0
34Ruidoso10.0
35El Paso Ysleta6.0
36San Elizario0.0
Team Scores Girls
1El Paso Hanks (Girls)217.0
2El Paso Eastwood (Girls)176.0
3El Paso Montwood (Girls)139.5
4El Paso Franklin (Girls)123.0
5El Paso Pebble HIlls (Girls)77.0
6El Paso Bel Air (Girls)74.0
7El Paso Del Valle (Girls)63.0
8Fabens (Girls)61.0
9El Paso Andress (Girls)60.5
10El Paso Parkland (Girls)58.0
11El Paso Chapin (Girls)46.0
12El Paso Austin (Girls)44.0
13El Paso Eastlake (Girls)42.0
14El Paso Burges (Girls)37.0
15El Paso Socorro (Girls)33.0
16El Paso Irvin (Girls)26.0
17Onate23.0
18El Paso Riverside (Girls)20.0
18Ruidoso20.0
20El Paso (Girls)16.0
20El Paso Jefferson (Girls)16.0
22El Paso Coronado (Girls)15.0
23Centennial13.0
23El Paso Bowie (Girls)13.0
25El Paso Americas (Girls)10.0
26El Paso Ysleta (Girls)9.0
27Mayfield5.0
28El Paso El Dorado (Girls)4.0
29Alamagordo0.0
29Chaparral0.0
29Gadsden0.0
29Las Cruces0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – RYAN CRUZ of Buena
  • 2nd Place – Hector Holguin of El Paso
  • 3rd Place – Jesus Vasquez of Centennial
  • 4th Place – Alan Rodrigues of El Paso Hanks
  • 5th Place – Hector Frausto of El Paso Del Valle
  • 6th Place – Christopher Tavares of El Paso Burges

1st Place Match

  • RYAN CRUZ (Buena) 36-3, So. over Hector Holguin (El Paso) 20-13, So. (Fall 1:17)

3rd Place Match

  • Jesus Vasquez (Centennial) 19-8, Jr. over Alan Rodrigues (El Paso Hanks) 27-7, So. (Dec 10-5)

5th Place Match

  • Hector Frausto (El Paso Del Valle) 7-4, Fr. over Christopher Tavares (El Paso Burges) 19-5, So. (For.)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christopher Martinez of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Javier Duchene of El Paso Del Valle
  • 3rd Place – Justin Rodriguez of El Paso Pebble Hills
  • 4th Place – Esai Dimas of Las Cruces
  • 5th Place – Joseph Sanchez of El Paso Chapin
  • 6th Place – Dylan Prieto of El Paso Andress

1st Place Match

  • Christopher Martinez (El Paso Franklin) 25-4, So. over Javier Duchene (El Paso Del Valle) 39-3, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Justin Rodriguez (El Paso Pebble Hills) 31-4, So. over Esai Dimas (Las Cruces) 21-11, Sr. (Dec 9-5)

5th Place Match

  • Joseph Sanchez (El Paso Chapin) 10-8, Sr. over Dylan Prieto (El Paso Andress) 22-12, Fr. (Fall 0:55)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Atma of Las Cruces
  • 2nd Place – Angel Hernandez of El Paso Montwood
  • 3rd Place – Davy May of Deming
  • 4th Place – Jesus Fierro of El Paso Del Valle
  • 5th Place – ANTHONY TRUJILLO of Buena
  • 6th Place – Jacob DeSantos of El Paso Americas

1st Place Match

  • Avery Atma (Las Cruces) 19-4, Fr. over Angel Hernandez (El Paso Montwood) 11-7, Jr. (OT 6-4)

3rd Place Match

  • Davy May (Deming) 19-9, Fr. over Jesus Fierro (El Paso Del Valle) 31-7, So. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • ANTHONY TRUJILLO (Buena) 32-9, Jr. over Jacob DeSantos (El Paso Americas) 10-4, . (For.)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kobe Nelms of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Manny Carrazco of Deming
  • 3rd Place – Dimitri Villanueva of El Paso Parkland
  • 4th Place – Ernesto Martinez Acosta of El Paso El Dorado
  • 5th Place – Diego Montoya of Centennial
  • 6th Place – Julian Solis of El Paso Pebble Hills

1st Place Match

  • Kobe Nelms (El Paso Franklin) 26-5, Sr. over Manny Carrazco (Deming) 18-5, Sr. (For.)

3rd Place Match

  • Dimitri Villanueva (El Paso Parkland) 24-4, Jr. over Ernesto Martinez Acosta (El Paso El Dorado) 23-4, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Diego Montoya (Centennial) 29-10, Sr. over Julian Solis (El Paso Pebble Hills) 31-10, Fr. (Dec 3-2)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dominic Melendez of El Paso Pebble Hills
  • 2nd Place – Bobby Espinoza of El Paso Eastlake
  • 3rd Place – SHANE SNYDER of Buena
  • 4th Place – Rigoberto Camera of Gadsden
  • 5th Place – Daniel McGurk of El Paso Hanks
  • 6th Place – Israel Lucas of El Paso Del Valle

1st Place Match

  • Dominic Melendez (El Paso Pebble Hills) 37-4, Jr. over Bobby Espinoza (El Paso Eastlake) 8-2, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • SHANE SNYDER (Buena) 27-5, Sr. over Rigoberto Camera (Gadsden) 25-5, Sr. (Fall 1:22)

5th Place Match

  • Daniel McGurk (El Paso Hanks) 23-10, So. over Israel Lucas (El Paso Del Valle) 30-10, Sr. (Fall 0:00)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Graves of Las Cruces
  • 2nd Place – Hector Carbajal of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Andrew Flores of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Kevin Santana of El Paso Pebble Hills
  • 5th Place – Dakota Mietlinski of El Paso Coronado
  • 6th Place – Allen Stevens of El Paso Americas

1st Place Match

  • David Graves (Las Cruces) 24-3, Jr. over Hector Carbajal (El Paso Franklin) 21-6, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Andrew Flores (El Paso Eastwood) 23-8, Fr. over Kevin Santana (El Paso Pebble Hills) 18-7, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Dakota Mietlinski (El Paso Coronado) 10-9, Jr. over Allen Stevens (El Paso Americas) 9-4, . (Dec 6-3)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kalob Jewett of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Jesse Daniel Perez of Deming
  • 3rd Place – Brandon Camacho of El Paso
  • 4th Place – Anthony Delgado of El Paso Pebble Hills
  • 5th Place – Tommy Calderon of El Paso Del Valle
  • 6th Place – Jesus Rodriguez of Chaparral

1st Place Match

  • Kalob Jewett (El Paso Franklin) 28-4, Sr. over Jesse Daniel Perez (Deming) 20-3, Jr. (MD 18-10)

3rd Place Match

  • Brandon Camacho (El Paso) 32-4, Sr. over Anthony Delgado (El Paso Pebble Hills) 24-12, Jr. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Tommy Calderon (El Paso Del Valle) 16-8, So. over Jesus Rodriguez (Chaparral) 27-9, Sr. (Dec 7-1)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juan Sanchez of Fabens
  • 2nd Place – Joseph Arsola of El Paso Pebble Hills
  • 3rd Place – Julien Flores of El Paso Eastwood
  • 4th Place – Marco Martinez of Deming
  • 5th Place – Victor Gonzalez of El Paso Montwood
  • 6th Place – Hector Gallegos of El Paso Jefferson

1st Place Match

  • Juan Sanchez (Fabens) 30-1, Sr. over Joseph Arsola (El Paso Pebble Hills) 25-10, Sr. (MD 14-3)

3rd Place Match

  • Julien Flores (El Paso Eastwood) 20-4, So. over Marco Martinez (Deming) 19-9, Sr. (For.)

5th Place Match

  • Victor Gonzalez (El Paso Montwood) 21-15, Sr. over Hector Gallegos (El Paso Jefferson) 15-15, . (Dec 3-1)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chris Carrillo of El Paso Montwood
  • 2nd Place – Matthew Rico of El Paso Riverside
  • 3rd Place – Aliaz Flores of El Paso Del Valle
  • 4th Place – Jaydaniel Maldonado of El Paso Chapin
  • 5th Place – Juan Lopez of El Paso Franklin
  • 6th Place – Alex Perez of Gadsden

1st Place Match

  • Chris Carrillo (El Paso Montwood) 24-5, Sr. over Matthew Rico (El Paso Riverside) 25-5, Sr. (Dec 12-5)

3rd Place Match

  • Aliaz Flores (El Paso Del Valle) 27-6, Sr. over Jaydaniel Maldonado (El Paso Chapin) 22-7, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Juan Lopez (El Paso Franklin) 20-11, Sr. over Alex Perez (Gadsden) 19-7, Sr. (Dec 13-8)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shayden Muzio of El Paso Eastlake
  • 2nd Place – Kirby Woods of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Raymond Montez of El Paso Del Valle
  • 4th Place – DEVIN SULLIVAN of Buena
  • 5th Place – Gabriel Hijar of El Paso Pebble Hills
  • 6th Place – Moses Villanueva of El Paso Jefferson

1st Place Match

  • Shayden Muzio (El Paso Eastlake) 8-1, Jr. over Kirby Woods (El Paso Hanks) 17-2, Sr. (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Raymond Montez (El Paso Del Valle) 21-4, Sr. over DEVIN SULLIVAN (Buena) 16-5, Fr. (Fall 2:19)

5th Place Match

  • Gabriel Hijar (El Paso Pebble Hills) 19-8, Sr. over Moses Villanueva (El Paso Jefferson) 3-5, . (Fall 2:19)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tereus Henry of El Paso Montwood
  • 2nd Place – Marco Rodriguez of Centennial
  • 3rd Place – Andrew Sevilla of Santa Teresa
  • 4th Place – Marcos `Abraham` Hinojosa of El Paso Hanks
  • 5th Place – Max Merrell of Alamogordo
  • 6th Place – Jose Uribe of El Paso

1st Place Match

  • Tereus Henry (El Paso Montwood) 34-0, Sr. over Marco Rodriguez (Centennial) 27-2, Sr. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Andrew Sevilla (Santa Teresa) 20-3, Sr. over Marcos `Abraham` Hinojosa (El Paso Hanks) 6-2, Sr. (DQ)

5th Place Match

  • Max Merrell (Alamogordo) 12-7, Jr. over Jose Uribe (El Paso) 26-8, Sr. (Fall 2:51)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Powers of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Corbin Phelps of El Paso Hanks
  • 3rd Place – Elias Robles of El Paso Montwood
  • 4th Place – Jonathan Jimenez of Gadsden
  • 5th Place – DEV`YON JOHNSON of Buena
  • 6th Place – Victor Contreras of El Paso Del Valle

1st Place Match

  • David Powers (El Paso Franklin) 8-0, Jr. over Corbin Phelps (El Paso Hanks) 28-4, So. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Elias Robles (El Paso Montwood) 19-5, Sr. over Jonathan Jimenez (Gadsden) 23-6, Jr. (For.)

5th Place Match

  • DEV`YON JOHNSON (Buena) 20-9, Sr. over Victor Contreras (El Paso Del Valle) 9-6, Sr. (Fall 1:11)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Norris of El Paso Parkland
  • 2nd Place – Prasad Dalvi of El Paso Coronado
  • 3rd Place – MARIO LOPEZ of Buena
  • 4th Place – Pedro Escobar of El Paso Montwood
  • 5th Place – Nathaniel Sotelo of El Paso Hanks
  • 6th Place – Jaydn Jaramillo of El Paso Franklin

1st Place Match

  • Jeremiah Norris (El Paso Parkland) 14-1, Jr. over Prasad Dalvi (El Paso Coronado) 15-6, Sr. (Fall 0:30)

3rd Place Match

  • MARIO LOPEZ (Buena) 19-6, Fr. over Pedro Escobar (El Paso Montwood) 11-3, Jr. (Fall 1:55)

5th Place Match

  • Nathaniel Sotelo (El Paso Hanks) 22-10, Jr. over Jaydn Jaramillo (El Paso Franklin) 11-9, So. (Dec 4-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dom Varela of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Ivan Escobar of El Paso Montwood
  • 3rd Place – MANAIA FRUEAN of Buena
  • 4th Place – Miguel Vasquez of El Paso Del Valle
  • 5th Place – Jesse Dominguez of El Paso Franklin
  • 6th Place – Kaleb Reyes of Mayfield

1st Place Match

  • Dom Varela (El Paso Coronado) 17-1, Sr. over Ivan Escobar (El Paso Montwood) 7-3, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • MANAIA FRUEAN (Buena) 32-6, Sr. over Miguel Vasquez (El Paso Del Valle) 25-10, Jr. (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Jesse Dominguez (El Paso Franklin) 12-2, Sr. over Kaleb Reyes (Mayfield) 14-6, Sr. (Fall 3:11)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Esther Walker of El Paso Montwood (Girls)
  • 2nd Place – Kylie Hernandez of El Paso Eastlake (Girls)
  • 3rd Place – Maegan Gardea of El Paso Riverside (Girls)
  • 4th Place – Angelita Altamirano of Onate
  • 5th Place – Lita Saenz of El Paso Eastwood (Girls)
  • 6th Place – Jasmine Cortez of El Paso Coronado (Girls)

1st Place Match

  • Esther Walker (El Paso Montwood (Girls)) 32-1, Sr. over Kylie Hernandez (El Paso Eastlake (Girls)) 24-3, Jr. (Fall 1:11)

3rd Place Match

  • Maegan Gardea (El Paso Riverside (Girls)) 15-8, Sr. over Angelita Altamirano (Onate) 9-6, . (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Lita Saenz (El Paso Eastwood (Girls)) 8-9, Sr. over Jasmine Cortez (El Paso Coronado (Girls)) 12-13, Fr. (Fall 3:02)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Skyeler Martius of El Paso Chapin (Girls)
  • 2nd Place – Kylie Robledo of El Paso Hanks (Girls)
  • 3rd Place – Alexandria Olivares of El Paso Pebble HIlls (Girls)
  • 4th Place – Yuliana Alvarado of Fabens (Girls)
  • 5th Place – Eileen Macias of El Paso Del Valle (Girls)
  • 6th Place – Elia Marquez of El Paso Irvin (Girls)

1st Place Match

  • Skyeler Martius (El Paso Chapin (Girls)) 25-9, Sr. over Kylie Robledo (El Paso Hanks (Girls)) 26-1, So. (Fall 1:11)

3rd Place Match

  • Alexandria Olivares (El Paso Pebble HIlls (Girls)) 19-5, Sr. over Yuliana Alvarado (Fabens (Girls)) 19-7, Sr. (Dec 9-2)

5th Place Match

  • Eileen Macias (El Paso Del Valle (Girls)) 24-7, Sr. over Elia Marquez (El Paso Irvin (Girls)) 10-12, So. (For.)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lexys Basurto of El Paso Franklin (Girls)
  • 2nd Place – Ariadna Orozco of El Paso Hanks (Girls)
  • 3rd Place – Keyla Martinez of El Paso Eastwood (Girls)
  • 4th Place – Isabel Blancarte-Walker of El Paso Pebble HIlls (Girls)
  • 5th Place – Karla Garcia of El Paso Montwood (Girls)
  • 6th Place – Melissa De Los Santos of El Paso Irvin (Girls)

1st Place Match

  • Lexys Basurto (El Paso Franklin (Girls)) 21-3, So. over Ariadna Orozco (El Paso Hanks (Girls)) 19-4, Jr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Keyla Martinez (El Paso Eastwood (Girls)) 21-8, Fr. over Isabel Blancarte-Walker (El Paso Pebble HIlls (Girls)) 30-8, So. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Karla Garcia (El Paso Montwood (Girls)) 11-11, Jr. over Melissa De Los Santos (El Paso Irvin (Girls)) 2-4, Sr. (For.)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Annette Enciso of El Paso Hanks (Girls)
  • 2nd Place – Rahvin Barragan of El Paso Franklin (Girls)
  • 3rd Place – Madison Prieto of El Paso Andress (Girls)
  • 4th Place – Stephanie Morales of El Paso Parkland (Girls)
  • 5th Place – Morayma Montes of El Paso Austin (Girls)
  • 6th Place – Karen Montenegro of El Paso Socorro (Girls)

1st Place Match

  • Annette Enciso (El Paso Hanks (Girls)) 18-0, Jr. over Rahvin Barragan (El Paso Franklin (Girls)) 18-5, Sr. (Fall 1:23)

3rd Place Match

  • Madison Prieto (El Paso Andress (Girls)) 25-10, Jr. over Stephanie Morales (El Paso Parkland (Girls)) 19-10, Jr. (Dec 9-6)

5th Place Match

  • Morayma Montes (El Paso Austin (Girls)) 4-2, So. over Karen Montenegro (El Paso Socorro (Girls)) 17-9, Sr. (Fall 0:00)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isabella Gonzalez of El Paso Hanks (Girls)
  • 2nd Place – Jocelynne Ramos of El Paso Andress (Girls)
  • 3rd Place – Angelina Prado of El Paso Eastwood (Girls)
  • 4th Place – Kelly Lazcano of El Paso Austin (Girls)
  • 5th Place – Sharon Menix of Ruidoso
  • 6th Place – Miriam Sanchez of El Paso Bel Air (Girls)

1st Place Match

  • Isabella Gonzalez (El Paso Hanks (Girls)) 27-1, Sr. over Jocelynne Ramos (El Paso Andress (Girls)) 7-1, Jr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Angelina Prado (El Paso Eastwood (Girls)) 30-9, Jr. over Kelly Lazcano (El Paso Austin (Girls)) 4-2, Jr. (Fall 4:12)

5th Place Match

  • Sharon Menix (Ruidoso) 3-2, Jr. over Miriam Sanchez (El Paso Bel Air (Girls)) 23-12, Sr. (MD 11-1)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cassy Favela of El Paso Montwood (Girls)
  • 2nd Place – Abigail `Abby` Anaya of El Paso Hanks (Girls)
  • 3rd Place – Andrea Montoya of El Paso Del Valle (Girls)
  • 4th Place – Nina Chavez of El Paso (Girls)
  • 5th Place – Rebekah Chavez of El Paso Eastwood (Girls)
  • 6th Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air (Girls)

1st Place Match

  • Cassy Favela (El Paso Montwood (Girls)) 32-8, Sr. over Abigail `Abby` Anaya (El Paso Hanks (Girls)) 19-6, Jr. (Dec 15-13)

3rd Place Match

  • Andrea Montoya (El Paso Del Valle (Girls)) 28-7, Sr. over Nina Chavez (El Paso (Girls)) 26-9, . (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Rebekah Chavez (El Paso Eastwood (Girls)) 22-8, Jr. over Melissa Moore (El Paso Bel Air (Girls)) 34-15, Jr. (Dec 6-0)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Victoria Hjnojo of El Paso Hanks (Girls)
  • 2nd Place – Destynie Pacheco of El Paso Pebble HIlls (Girls)
  • 3rd Place – Kayani Ayala of El Paso Burges (Girls)
  • 4th Place – Saleen Doblado of El Paso Montwood (Girls)
  • 5th Place – Samantha Bonilla of El Paso Eastwood (Girls)
  • 6th Place – Taylor Proffitt of El Paso Franklin (Girls)

1st Place Match

  • Victoria Hjnojo (El Paso Hanks (Girls)) 25-0, Jr. over Destynie Pacheco (El Paso Pebble HIlls (Girls)) 43-5, Sr. (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burges (Girls)) 31-5, . over Saleen Doblado (El Paso Montwood (Girls)) 24-12, So. (Fall 3:18)

5th Place Match

  • Samantha Bonilla (El Paso Eastwood (Girls)) 29-15, Jr. over Taylor Proffitt (El Paso Franklin (Girls)) 13-11, Jr. (Fall 0:00)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Gaytan of El Paso Bel Air (Girls)
  • 2nd Place – Danielle Saldivar of El Paso Eastwood (Girls)
  • 3rd Place – Belen Chaves of Fabens (Girls)
  • 4th Place – Sabrina Highsmith of El Paso Franklin (Girls)
  • 5th Place – Aalyah Villarreal of El Paso Hanks (Girls)
  • 6th Place – Briana Olmos of El Paso Del Valle (Girls)

1st Place Match

  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air (Girls)) 35-1, Sr. over Danielle Saldivar (El Paso Eastwood (Girls)) 40-5, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Belen Chaves (Fabens (Girls)) 17-5, Jr. over Sabrina Highsmith (El Paso Franklin (Girls)) 18-8, . (Fall 2:52)

5th Place Match

  • Aalyah Villarreal (El Paso Hanks (Girls)) 3-2, So. over Briana Olmos (El Paso Del Valle (Girls)) 15-11, Jr. (Fall 0:00)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of El Paso Parkland (Girls)
  • 2nd Place – Arista Najera of El Paso Montwood (Girls)
  • 3rd Place – America Gutierrez of El Paso Hanks (Girls)
  • 4th Place – Zipporah Rios of El Paso Eastwood (Girls)
  • 5th Place – Priscilla Rojas of Fabens (Girls)
  • 6th Place – Jayanne Lopez of El Paso Pebble HIlls (Girls)

1st Place Match

  • Zoe Hankins (El Paso Parkland (Girls)) 21-1, Jr. over Arista Najera (El Paso Montwood (Girls)) 24-6, Jr. (Fall 3:21)

3rd Place Match

  • America Gutierrez (El Paso Hanks (Girls)) 23-5, Jr. over Zipporah Rios (El Paso Eastwood (Girls)) 32-12, Jr. (Fall 2:11)

5th Place Match

  • Priscilla Rojas (Fabens (Girls)) 11-10, So. over Jayanne Lopez (El Paso Pebble HIlls (Girls)) 8-16, Fr. (Fall 1:05)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aileen Frias of El Paso Eastwood (Girls)
  • 2nd Place – Alana Michelson of El Paso Franklin (Girls)
  • 3rd Place – Cynthia Gomez of El Paso Hanks (Girls)
  • 4th Place – Elizabeth Ramirez of El Paso Bel Air (Girls)
  • 5th Place – Alexis Landeros of El Paso Montwood (Girls)
  • 6th Place – Kimberly Macias of El Paso Austin (Girls)

1st Place Match

  • Aileen Frias (El Paso Eastwood (Girls)) 29-4, Sr. over Alana Michelson (El Paso Franklin (Girls)) 16-4, So. (Fall 3:32)

3rd Place Match

  • Cynthia Gomez (El Paso Hanks (Girls)) 19-8, Sr. over Elizabeth Ramirez (El Paso Bel Air (Girls)) 11-13, Sr. (Fall 1:32)

5th Place Match

  • Alexis Landeros (El Paso Montwood (Girls)) 5-7, Fr. over Kimberly Macias (El Paso Austin (Girls)) 0-3, Jr. (Fall 1:28)