News Ticker

Hereford Rumble Results

Team Scores Boys
1Amarillo High501.5
2Amarillo Tascosa433.0
3Hereford High School418.5
4Lubbock Monterey409.0
5Amarillo Palo Duro294.5
6Caprock251.0
7Wolfforth Frenship250.5
8Bushland250.0
9Boys Ranch High School248.0
10Canyon High241.0
11Pampa High School236.0
12Amarillo High JV171.5
13Lubbock Estacado139.5
14Mission Sharyland Pioneer130.0
15Lubbock Coronado126.0
16Monterey JV113.0
17Amarillo High Black104.0
18Borger81.0
19Hereford JV78.0
20Fabens49.0
21Frenship JV45.5
22Palo Duro JV41.0
23Canyon JV23.0
24Caprock JV13.0
25Amarillo River Road0.0

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ehler Htoo of Amarillo Palo Duro
  • 2nd Place – Bradyn Valdez of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Josh Pena of Hereford High School
  • 4th Place – Justin Cordova of Palo Duro JV
  • 5th Place – Isaiah Thompson of Amarillo High
  • 6th Place – Caleb Rivera of Bushland
  • 7th Place – Xavier Adame of Wolfforth Frenship
  • 8th Place – Josiah Webber of Amarillo Tascosa
  • 9th Place – Brycen Conner of Canyon High
  • 10th Place – Josiah Santiago of Lubbock Coronado
  • 11th Place – Bryon Peavy of Boys Ranch High School

1st Place Match

  • Ehler Htoo (Amarillo Palo Duro) 22-2, Jr. over Bradyn Valdez (Lubbock Monterey) 25-2, Fr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Josh Pena (Hereford High School) 14-3, Jr. over Justin Cordova (Palo Duro JV) 13-5, Fr. (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Isaiah Thompson (Amarillo High) 11-15, So. over Caleb Rivera (Bushland) 15-13, Fr. (Fall 0:00)

7th Place Match

  • Xavier Adame (Wolfforth Frenship) 5-5, Fr. over Josiah Webber (Amarillo Tascosa ) 3-13, Fr. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Brycen Conner (Canyon High) 2-15, Fr. over Josiah Santiago (Lubbock Coronado) 6-9, . (Dec 15-8)

11th Place Match

  • Bryon Peavy (Boys Ranch High School) 5-19, Fr. over () , . (Bye)

13th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

15th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andrew Balderaz of Hereford High School
  • 2nd Place – Derek Drinkard of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Elijah Garcia of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Darian Rodriguez of Caprock
  • 5th Place – Kenneth Briere of Mission Sharyland Pioneer
  • 6th Place – Ben Turman of Amarillo High
  • 7th Place – Omar Burrola of Lubbock Estacado
  • 8th Place – Johnathan Munoz of Borger

Round 1

  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. (Fall 0:00)
  • Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (Dec 2-0)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over () , . (Bye)
  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. over () , . (Bye)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Fall 0:00)

Round 2

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over () , . (Bye)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over () , . (Bye)
  • Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (MD 12-4)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. (Fall 0:00)
  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (MD 11-3)

Round 3

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. (Fall 0:00)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. (Fall 0:00)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. (Fall 0:00)
  • () , . over () , . (Bye)
  • Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Fall 0:00)

Round 4

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (MD 10-0)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. (MD 14-2)
  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. over () , . (Bye)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over () , . (Bye)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Fall 0:00)

Round 5

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over () , . (Bye)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Fall 0:00)
  • Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. over () , . (Bye)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. (Fall 0:00)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (Fall 0:00)

Round 6

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. (Fall 0:00)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. (TB-1 7-5)
  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. over Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. (Dec 10-5)
  • Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. over () , . (Bye)
  • Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. over () , . (Bye)

Round 7

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. (Fall 0:00)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (Dec 4-1)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over () , . (Bye)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over () , . (Bye)
  • Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Inj. 0:00)

Round 8

  • Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. over Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. (Inj. 0:00)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over () , . (Bye)
  • Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. over () , . (Bye)
  • Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. over Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. (Dec 7-2)
  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. (Fall 0:00)

Round 9

  • Derek Drinkard (Amarillo Tascosa ) 10-5, Sr. over Elijah Garcia (Lubbock Monterey) 19-9, Sr. (Fall 0:00)
  • Andrew Balderaz (Hereford High School) 14-5, So. over Kenneth Briere (Mission Sharyland Pioneer) 17-15, Fr. (Fall 0:00)
  • Ben Turman (Amarillo High) 15-15, So. over Darian Rodriguez (Caprock) 10-11, So. (MD 14-3)
  • Johnathan Munoz (Borger) 0-7, So. over () , . (Bye)
  • Omar Burrola (Lubbock Estacado ) 1-6, So. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Riley McBryde of Lubbock Monterey
  • 2nd Place – Alec Ramirez of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Angel Avila of Mission Sharyland Pioneer
  • 4th Place – Elijah Flores of Canyon High
  • 5th Place – Sean Gonzales of Hereford High School
  • 6th Place – Josiah Pina of Caprock
  • 7th Place – Kevin Castle of Bushland
  • 8th Place – Aaron Quintana of Amarillo High Black
  • 9th Place – Trevor Harrison of Wolfforth Frenship
  • 10th Place – Quinten Wilson of Amarillo High JV
  • 11th Place – Tony Miles of Boys Ranch High School
  • 12th Place – Michael Dunn of Amarillo High
  • 13th Place – Callyer Stokes of Pampa High School
  • 14th Place – Davis Irons of Canyon JV

1st Place Match

  • Riley McBryde (Lubbock Monterey) 28-1, Fr. over Alec Ramirez (Amarillo Tascosa ) 21-5, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Angel Avila (Mission Sharyland Pioneer) 22-7, Jr. over Elijah Flores (Canyon High) 13-7, Sr. (Dec 10-5)

5th Place Match

  • Sean Gonzales (Hereford High School) 14-10, Jr. over Josiah Pina (Caprock) 4-3, Fr. (Fall 0:00)

7th Place Match

  • Kevin Castle (Bushland) 12-10, Sr. over Aaron Quintana (Amarillo High Black) 2-5, So. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Trevor Harrison (Wolfforth Frenship) 7-7, Jr. over Quinten Wilson (Amarillo High JV) 5-11, Fr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Tony Miles (Boys Ranch High School) 4-21, Sr. over Michael Dunn (Amarillo High) 10-22, Jr. (Inj. 0:00)

13th Place Match

  • Callyer Stokes (Pampa High School) 7-10, So. over Davis Irons (Canyon JV) 0-7, So. (Fall 0:00)

15th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabe Garcia of Amarillo High
  • 2nd Place – Cris Rasco of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Cesar Rivero of Amarillo Tascosa
  • 4th Place – Tokoah Urquidez of Lubbock Monterey
  • 5th Place – JD Nelson of Boys Ranch High School
  • 6th Place – Caden Junell of Bushland
  • 7th Place – kyler duke of Amarillo High JV
  • 8th Place – Connor Ogle of Wolfforth Frenship
  • 9th Place – Victor Guiterrez of Borger
  • 10th Place – Hudson Wood of Hereford High School
  • 11th Place – Sebastian Anchondo of Caprock
  • 12th Place – Alexander Welsh of Pampa High School
  • 13th Place – Ezra Williamson of Amarillo High Black
  • 14th Place – Ayden Murillo of Hereford JV
  • 15th Place – Robert Rodriguez of Lubbock Coronado
  • 16th Place – Raleigh Williams of Canyon High

1st Place Match

  • Gabe Garcia (Amarillo High) 30-3, Jr. over Cris Rasco (Amarillo Palo Duro) 20-3, Sr. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Cesar Rivero (Amarillo Tascosa ) 12-10, Jr. over Tokoah Urquidez (Lubbock Monterey) 17-12, So. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • JD Nelson (Boys Ranch High School) 16-15, Fr. over Caden Junell (Bushland) 13-8, Fr. (Fall 0:00)

7th Place Match

  • kyler duke (Amarillo High JV) 9-6, Fr. over Connor Ogle (Wolfforth Frenship) 6-6, So. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Victor Guiterrez (Borger) 4-4, So. over Hudson Wood (Hereford High School) 4-4, Fr. (Dec 6-2)

11th Place Match

  • Sebastian Anchondo (Caprock) 9-8, So. over Alexander Welsh (Pampa High School) 3-15, Jr. (Fall 0:00)

13th Place Match

  • Ezra Williamson (Amarillo High Black) 2-6, So. over Ayden Murillo (Hereford JV) 1-7, Fr. (Fall 0:00)

15th Place Match

  • Robert Rodriguez (Lubbock Coronado) 1-7, . over Raleigh Williams (Canyon High) 0-8, So. (Fall 0:00)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chris Sanchez of Amarillo High
  • 2nd Place – Darren Monroe of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Devon Gray of Boys Ranch High School
  • 4th Place – Noe Tapia of Amarillo Palo Duro
  • 5th Place – Bryson Lopez of Hereford High School
  • 6th Place – Trevor Holt of Pampa High School
  • 7th Place – Kerry Garcia of Canyon High
  • 8th Place – Azden Arreola of Pampa High School
  • 9th Place – Thomas Dunn of Amarillo High Black
  • 10th Place – Siles Templet of Monterey JV
  • 11th Place – Ethan Oliva of Wolfforth Frenship
  • 12th Place – Nicholas Coleman of Borger
  • 13th Place – Morris Penalber of Hereford JV

1st Place Match

  • Chris Sanchez (Amarillo High) 28-3, Sr. over Darren Monroe (Lubbock Monterey) 13-3, Fr. (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • Devon Gray (Boys Ranch High School) 19-7, So. over Noe Tapia (Amarillo Palo Duro) 15-5, Fr. (TF-1.5 0:00 (15-0))

5th Place Match

  • Bryson Lopez (Hereford High School) 4-2, Fr. over Trevor Holt (Pampa High School) 4-3, Fr. (Dec 6-4)

7th Place Match

  • Kerry Garcia (Canyon High) 8-10, Fr. over Azden Arreola (Pampa High School) 7-8, Sr. (Dec 9-4)

9th Place Match

  • Thomas Dunn (Amarillo High Black) 2-4, Fr. over Siles Templet (Monterey JV) 2-5, Fr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Ethan Oliva (Wolfforth Frenship) 2-11, Jr. over Nicholas Coleman (Borger) 1-6, So. (Fall 0:00)

13th Place Match

  • Morris Penalber (Hereford JV) 0-6, Fr. over () , . (Bye)

15th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashton Stockard of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Nick Immel of Bushland
  • 3rd Place – Josaya Nevarez of Caprock
  • 4th Place – Joseph Torres of Lubbock Monterey
  • 5th Place – Jake Gilley of Canyon High
  • 6th Place – Miguel Rivera of Pampa High School
  • 7th Place – Ethan Purdy of Amarillo High JV
  • 8th Place – Isaac Clifton of Amarillo High Black
  • 9th Place – Justin Thompson of Wolfforth Frenship
  • 10th Place – Roman Estrada of Hereford High School
  • 11th Place – Zaine Bustamante of Monterey JV
  • 13th Place – Mark Hernandez of Amarillo High
  • 15th Place – Justin Buchanan of Boys Ranch High School

1st Place Match

  • Ashton Stockard (Amarillo Tascosa ) 21-2, Sr. over Nick Immel (Bushland) 25-4, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Josaya Nevarez (Caprock) 24-5, Sr. over Joseph Torres (Lubbock Monterey) 17-9, Fr. (MD 11-2)

5th Place Match

  • Jake Gilley (Canyon High) 10-6, Sr. over Miguel Rivera (Pampa High School) 5-10, Fr. (Fall 0:00)

7th Place Match

  • Ethan Purdy (Amarillo High JV) 9-8, So. over Isaac Clifton (Amarillo High Black) 1-4, Fr. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Justin Thompson (Wolfforth Frenship) 5-10, Jr. over Roman Estrada (Hereford High School) 0-5, Sr. (Inj. 0:00)

11th Place Match

  • Zaine Bustamante (Monterey JV) 3-4, Fr. over () , . (Bye)

13th Place Match

  • Mark Hernandez (Amarillo High) 2-5, So. over () , . (Bye)

15th Place Match

  • Justin Buchanan (Boys Ranch High School) 0-7, Jr. over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angel Galvan of Hereford High School
  • 2nd Place – Dayne Lamberth of Amarillo Tascosa
  • 3rd Place – Julian Solis of Amarillo Palo Duro
  • 4th Place – Alex Diaz of Amarillo High
  • 5th Place – Garrett Anderson of Pampa High School
  • 6th Place – Mason Lamar of Lubbock Coronado
  • 7th Place – John Thomasson of Wolfforth Frenship
  • 8th Place – Giani Anderson of Boys Ranch High School
  • 9th Place – Daniel Huerta of Mission Sharyland Pioneer
  • 10th Place – Dustin Carruth of Caprock
  • 11th Place – Jordan Thompson of Frenship JV
  • 12th Place – Ryan Howsmon of Bushland
  • 13th Place – Ben Gilbreath of Canyon JV
  • 14th Place – Jesse Tarango of Canyon High
  • 15th Place – Gary Qualls of Lubbock Monterey
  • 16th Place – thomas kelley of Amarillo High JV
  • 17th Place – Anthony Elshiemer of Borger

1st Place Match

  • Angel Galvan (Hereford High School) 14-5, Sr. over Dayne Lamberth (Amarillo Tascosa ) 20-11, Sr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Julian Solis (Amarillo Palo Duro) 18-4, Sr. over Alex Diaz (Amarillo High) 25-7, So. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Garrett Anderson (Pampa High School) 10-8, Jr. over Mason Lamar (Lubbock Coronado) 11-6, . (MD 10-0)

7th Place Match

  • John Thomasson (Wolfforth Frenship) 6-5, Jr. over Giani Anderson (Boys Ranch High School) 11-16, Jr. (Inj. 0:00)

9th Place Match

  • Daniel Huerta (Mission Sharyland Pioneer) 9-12, Jr. over Dustin Carruth (Caprock) 4-7, Fr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Jordan Thompson (Frenship JV) 5-4, Jr. over Ryan Howsmon (Bushland) 11-18, Sr. (Fall 0:00)

13th Place Match

  • Ben Gilbreath (Canyon JV) 2-6, So. over Jesse Tarango (Canyon High) 1-8, Jr. (Inj. 0:00)

15th Place Match

  • Gary Qualls (Lubbock Monterey) 2-7, So. over thomas kelley (Amarillo High JV) 0-8, Fr. (Fall 0:00)

17th Place Match

  • Anthony Elshiemer (Borger) 0-8, Sr. over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Levi Self of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Victor Gutierrez of Hereford High School
  • 3rd Place – Juan Sanchez of Fabens
  • 4th Place – Ryan Davila of Caprock
  • 5th Place – Kysten Morrison of Boys Ranch High School
  • 6th Place – Jasper Divina of Amarillo High
  • 7th Place – Coleman Junell of Bushland
  • 8th Place – Aaron Sierra of Lubbock Coronado
  • 9th Place – Lucas Rangel of Hereford JV
  • 10th Place – Clinton Thetford of Frenship JV
  • 11th Place – Braxton Brown of Canyon High
  • 12th Place – Colin Caverly of Amarillo High Black
  • 13th Place – samuel valdez of Amarillo High JV
  • 14th Place – Dillon Morris of Amarillo High Black
  • 15th Place – Ashton Greening of Caprock JV
  • 16th Place – Aaron Asebedo of Wolfforth Frenship
  • 17th Place – Elijah Franco of Lubbock Monterey

1st Place Match

  • Levi Self (Amarillo Tascosa ) 24-4, Sr. over Victor Gutierrez (Hereford High School) 16-6, Jr. (MD 10-0)

3rd Place Match

  • Juan Sanchez (Fabens) 8-1, Sr. over Ryan Davila (Caprock) 17-5, Sr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Kysten Morrison (Boys Ranch High School) 24-4, Jr. over Jasper Divina (Amarillo High) 20-6, Sr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Coleman Junell (Bushland) 15-15, So. over Aaron Sierra (Lubbock Coronado) 3-5, . (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Lucas Rangel (Hereford JV) 5-4, So. over Clinton Thetford (Frenship JV) 3-5, Jr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Braxton Brown (Canyon High) 9-12, Jr. over Colin Caverly (Amarillo High Black) 3-5, So. (Fall 0:00)

13th Place Match

  • samuel valdez (Amarillo High JV) 3-6, So. over Dillon Morris (Amarillo High Black) 1-7, . (Fall 0:00)

15th Place Match

  • Ashton Greening (Caprock JV) 2-7, Fr. over Aaron Asebedo (Wolfforth Frenship) 1-11, Jr. (Fall 0:00)

17th Place Match

  • Elijah Franco (Lubbock Monterey) 0-8, Fr. over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Dixon of Hereford High School
  • 2nd Place – Skyler Maestas of Amarillo High
  • 3rd Place – Paul Hernandez of Caprock
  • 4th Place – Devon New of Amarillo High JV
  • 5th Place – Daniel Garza of Wolfforth Frenship
  • 6th Place – Garrett Schaffer of Lubbock Coronado
  • 7th Place – Larry Pena of Amarillo Tascosa
  • 8th Place – Tyler Luster of Pampa High School
  • 9th Place – Payton Smith of Canyon High
  • 10th Place – Andres Ramos of Hereford JV
  • 11th Place – Jaron Smith of Bushland
  • 12th Place – Manuel Almanza of Mission Sharyland Pioneer
  • 13th Place – Nehemiah Hobby of Lubbock Monterey
  • 14th Place – Brody Willits of Caprock JV
  • 15th Place – Brian Bentley of Amarillo High Black
  • 16th Place – Nathan Hernandez of Monterey JV
  • 17th Place – Creeden Morris of Amarillo High Black
  • 18th Place – Avry`n Ramirez of Pampa High School

1st Place Match

  • Seth Dixon (Hereford High School) 13-0, Sr. over Skyler Maestas (Amarillo High) 23-6, Sr. (MD 21-8)

3rd Place Match

  • Paul Hernandez (Caprock) 16-4, So. over Devon New (Amarillo High JV) 17-11, Sr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Daniel Garza (Wolfforth Frenship) 13-6, Jr. over Garrett Schaffer (Lubbock Coronado) 11-7, Sr. (Dec 10-8)

7th Place Match

  • Larry Pena (Amarillo Tascosa ) 6-5, Sr. over Tyler Luster (Pampa High School) 7-12, Sr. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Payton Smith (Canyon High) 12-4, Sr. over Andres Ramos (Hereford JV) 4-5, So. (Dec 7-5)

11th Place Match

  • Jaron Smith (Bushland) 13-16, Sr. over Manuel Almanza (Mission Sharyland Pioneer) 13-16, Sr. (Inj. 0:00)

13th Place Match

  • Nehemiah Hobby (Lubbock Monterey) 11-11, Fr. over Brody Willits (Caprock JV) 2-7, Jr. (Fall 0:00)

15th Place Match

  • Brian Bentley (Amarillo High Black) 3-6, Fr. over Nathan Hernandez (Monterey JV) 1-8, Fr. (Inj. 0:00)

17th Place Match

  • Creeden Morris (Amarillo High Black) 1-8, . over Avry`n Ramirez (Pampa High School) 2-17, Fr. (Inj. 0:00)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samuel Mora of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Diego Escarcega of Amarillo Palo Duro
  • 3rd Place – Andres Delgado of Amarillo High
  • 4th Place – Ray Bazan of Mission Sharyland Pioneer
  • 5th Place – Xavier Gonzalez of Hereford High School
  • 6th Place – Ryan Castro of Lubbock Estacado
  • 7th Place – Slade Stull of Bushland
  • 8th Place – Tate Hale of Amarillo High JV
  • 9th Place – noah valdez of Amarillo High Black
  • 10th Place – Jason Dudley of Pampa High School
  • 11th Place – JW Powell of Boys Ranch High School
  • 12th Place – Ethan Simmons of Wolfforth Frenship
  • 13th Place – Timothy Varner of Frenship JV
  • 14th Place – Cristian Del Rio of Fabens
  • 15th Place – Hayden Parson of Hereford JV
  • 16th Place – Tyler Tates of Lubbock Monterey

1st Place Match

  • Samuel Mora (Amarillo Tascosa ) 28-1, Sr. over Diego Escarcega (Amarillo Palo Duro) 22-2, Sr. (MD 11-2)

3rd Place Match

  • Andres Delgado (Amarillo High) 23-8, Sr. over Ray Bazan (Mission Sharyland Pioneer) 11-11, Sr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Xavier Gonzalez (Hereford High School) 7-6, Jr. over Ryan Castro (Lubbock Estacado ) 5-3, So. (MD 17-7)

7th Place Match

  • Slade Stull (Bushland) 13-15, Jr. over Tate Hale (Amarillo High JV) 8-6, So. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • noah valdez (Amarillo High Black) 4-4, Fr. over Jason Dudley (Pampa High School) 9-8, Fr. (Dec 6-4)

11th Place Match

  • JW Powell (Boys Ranch High School) 7-17, Fr. over Ethan Simmons (Wolfforth Frenship) 1-8, Jr. (Inj. 0:00)

13th Place Match

  • Timothy Varner (Frenship JV) 2-6, Jr. over Cristian Del Rio (Fabens) 1-7, So. (TF-1.5 0:00 (23-6))

15th Place Match

  • Hayden Parson (Hereford JV) 2-6, Fr. over Tyler Tates (Lubbock Monterey) 0-8, Fr. (Inj. 0:00)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Guerrero of Lubbock Monterey
  • 2nd Place – Brecken Morris of Amarillo High
  • 3rd Place – Sergio Hernandez of Amarillo Palo Duro
  • 4th Place – Sam Brown of Canyon High
  • 5th Place – Jamyn Valdez of Monterey JV
  • 6th Place – Joel Montijo of Hereford High School
  • 7th Place – Christian Cardenas of Lubbock Estacado
  • 8th Place – Jeff Mcdonald of Canyon JV
  • 9th Place – Max Steadman of Amarillo Tascosa
  • 10th Place – Colton Dabbert of Wolfforth Frenship
  • 11th Place – Avery Woodard of Bushland
  • 12th Place – Colton Thomas of Caprock
  • 13th Place – Josue Castillo of Canyon JV
  • 14th Place – Jose Rubio of Palo Duro JV
  • 15th Place – Samuel Bencomo of Hereford JV
  • 16th Place – Jesse Lucero of Amarillo High JV
  • 17th Place – Kobe Palomares of Hereford JV

1st Place Match

  • Jeremiah Guerrero (Lubbock Monterey) 23-5, So. over Brecken Morris (Amarillo High) 23-8, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Sergio Hernandez (Amarillo Palo Duro) 19-3, Sr. over Sam Brown (Canyon High) 13-5, Sr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Jamyn Valdez (Monterey JV) 7-2, Jr. over Joel Montijo (Hereford High School) 4-4, Jr. (MD 11-1)

7th Place Match

  • Christian Cardenas (Lubbock Estacado ) 6-3, Jr. over Jeff Mcdonald (Canyon JV) 4-4, Fr. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Max Steadman (Amarillo Tascosa ) 13-11, So. over Colton Dabbert (Wolfforth Frenship) 6-9, Jr. (Dec 4-3)

11th Place Match

  • Avery Woodard (Bushland) 6-7, So. over Colton Thomas (Caprock) 12-11, Jr. (Inj. 0:00)

13th Place Match

  • Josue Castillo (Canyon JV) 3-6, Fr. over Jose Rubio (Palo Duro JV) 4-15, Jr. (Fall 0:00)

15th Place Match

  • Samuel Bencomo (Hereford JV) 2-7, Fr. over Jesse Lucero (Amarillo High JV) 0-8, Jr. (Fall 0:00)

17th Place Match

  • Kobe Palomares (Hereford JV) 0-8, Fr. over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Frisk of Amarillo High
  • 2nd Place – Carlos Gonzalez of Pampa High School
  • 3rd Place – Parker Settle of Amarillo Tascosa
  • 4th Place – Makyiah Sandoval of Lubbock Monterey
  • 5th Place – Andrew Garcia of Monterey JV
  • 6th Place – Kaiden Womack of Wolfforth Frenship
  • 7th Place – Al Abdelaziz of Boys Ranch High School
  • 8th Place – Nolan Robison of Hereford High School
  • 9th Place – Dylan Whitfill of Canyon High
  • 10th Place – Sebastian Muro of Borger
  • 11th Place – Joseph LaRue of Hereford JV

1st Place Match

  • Josh Frisk (Amarillo High) 23-0, Sr. over Carlos Gonzalez (Pampa High School) 13-2, Jr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Parker Settle (Amarillo Tascosa ) 4-3, Jr. over Makyiah Sandoval (Lubbock Monterey) 22-5, Jr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Andrew Garcia (Monterey JV) 4-2, Fr. over Kaiden Womack (Wolfforth Frenship) 3-6, So. (Fall 0:00)

7th Place Match

  • Al Abdelaziz (Boys Ranch High School) 13-11, Sr. over Nolan Robison (Hereford High School) 11-8, Sr. (Inj. 0:00)

9th Place Match

  • Dylan Whitfill (Canyon High) 7-10, So. over Sebastian Muro (Borger) 0-5, Fr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Joseph LaRue (Hereford JV) 0-5, Fr. over () , . (Bye)

13th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

15th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeff Jackson of Amarillo High
  • 2nd Place – Devlin Offutt of Lubbock Monterey
  • 3rd Place – Benjamin Rosas of Amarillo Palo Duro
  • 4th Place – Marco Garcia of Lubbock Estacado
  • 5th Place – Shane Whitworth of Canyon High
  • 6th Place – Foster Bentley of Amarillo High JV
  • 7th Place – Jonah Mendez of Monterey JV
  • 8th Place – Isaiah Harding of Boys Ranch High School
  • 9th Place – Porter Traves of Caprock

Round 1

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. (OT 3-1)
  • Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. over () , . (Bye)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (Fall 0:00)
  • Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Fall 0:00)

Round 2

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. over () , . (Bye)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. (MD 14-5)
  • Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. over Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. (Fall 0:00)

Round 3

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. (Fall 0:00)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over () , . (Bye)
  • Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Fall 0:00)

Round 4

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over () , . (Bye)
  • Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (Fall 0:00)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (MD 11-1)

Round 5

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Fall 0:00)
  • Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. over () , . (Bye)
  • Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. over Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. (Fall 0:00)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. (Dec 6-0)

Round 6

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. (MD 8-0)
  • Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. over () , . (Bye)
  • Porter Traves (Caprock) 4-11, . over Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. (Dec 3-2)
  • Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Dec 6-2)

Round 7

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over () , . (Bye)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. (Fall 0:00)
  • Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (Fall 0:00)
  • Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Fall 0:00)

Round 8

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (For.)
  • Porter Traves (Caprock) 4-11, . over () , . (Bye)
  • Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. over Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. (Fall 0:00)
  • Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. over Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. (Dec 2-0)

Round 9

  • Jeff Jackson (Amarillo High) 28-1, Jr. over Benjamin Rosas (Amarillo Palo Duro) 19-4, Sr. (Fall 0:00)
  • Devlin Offutt (Lubbock Monterey) 25-4, So. over Foster Bentley (Amarillo High JV) 10-10, So. (Fall 0:00)
  • Shane Whitworth (Canyon High) 8-9, So. over () , . (Bye)
  • Isaiah Harding (Boys Ranch High School) 3-11, Jr. over Porter Traves (Caprock) 4-11, . (Fall 0:00)
  • Marco Garcia (Lubbock Estacado ) 4-4, Sr. over Jonah Mendez (Monterey JV) 2-6, Fr. (Dec 4-3)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roland Castro of Lubbock Estacado
  • 2nd Place – Jacob Mosser of Amarillo High
  • 3rd Place – Mason Maldonado of Lubbock Monterey
  • 4th Place – Xavier Muro of Borger
  • 5th Place – Julian Pimentel of Borger
  • 6th Place – Joseph Voiron of Pampa High School
  • 7th Place – Garrett Herzog of Boys Ranch High School
  • 8th Place – Deven Sasser of Caprock
  • 9th Place – Cole Witte of Boys Ranch High School
  • 10th Place – Jonah Rodriguez of Wolfforth Frenship
  • 11th Place – Victor Ibarra of Lubbock Estacado
  • 12th Place – Joseph Carrillo of Amarillo Tascosa
  • 13th Place – Tandyn Samora of Lubbock Coronado
  • 14th Place – Jared Cerda of Amarillo Palo Duro
  • 15th Place – Kevin Maldonado of Monterey JV

1st Place Match

  • Roland Castro (Lubbock Estacado ) 7-0, Sr. over Jacob Mosser (Amarillo High) 25-5, Sr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Mason Maldonado (Lubbock Monterey) 21-6, Fr. over Xavier Muro (Borger) 5-2, Jr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Julian Pimentel (Borger) 6-2, So. over Joseph Voiron (Pampa High School) 10-7, So. (Dec 5-2)

7th Place Match

  • Garrett Herzog (Boys Ranch High School) 16-10, Sr. over Deven Sasser (Caprock) 11-15, Sr. (Fall 0:00)

9th Place Match

  • Cole Witte (Boys Ranch High School) 4-4, Jr. over Jonah Rodriguez (Wolfforth Frenship) 2-5, Sr. (Fall 0:00)

11th Place Match

  • Victor Ibarra (Lubbock Estacado ) 4-4, . over Joseph Carrillo (Amarillo Tascosa ) 2-13, So. (Fall 0:00)

13th Place Match

  • Tandyn Samora (Lubbock Coronado) 4-9, . over Jared Cerda (Amarillo Palo Duro) 5-7, Jr. (Inj. 0:00)

15th Place Match

  • Kevin Maldonado (Monterey JV) 0-7, Fr. over () , . (Bye)

17th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

19th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)