News Ticker

Dallas ISD All-City Tournament Results

Team Scores Boys
1 Dallas Skyline 236.0
2 Dallas South Oak Cliff 125.0
3 Dallas Kimball 113.0
4 Dallas Samuell 88.0
4 Dallas White 88.0
6 Dallas Wilson 80.5
7 Dallas Carter 77.0
8 Dallas Sunset 72.5
9 Dallas Adams 53.5
10 Dallas Adamson 41.0
11 Dallas Wilmer-Hutchins 39.0
12 Dallas Seagoville 31.0
13 Dallas North Dallas 26.0
14 Dallas Molina 20.0
15 Dallas Hillcrest 19.0
16 Dallas Madison 14.0
17 Dallas Jefferson 13.0
18 Dallas Roosevelt 12.0
19 Dallas Lincoln 7.0
20 Dallas Pinkston 4.0
21 Dallas Conrad 0.0
21 Dallas Spruce 0.0

 

Team Scores Girls
1 Dallas Samuell 160.0
2 Dallas Skyline 74.0
3 Dallas North Dallas 62.0
4 Dallas White 60.0
5 Dallas Adamson 54.0
6 Dallas South Oak Cliff 49.0
7 Dallas Kimball 44.0
8 Dallas Seagoville 38.0
9 Dallas Adams 35.0
10 Dallas Molina 34.0
11 Dallas Lincoln 28.0
12 Dallas Sunset 26.0
13 Dallas Conrad 20.0
14 Dallas Carter 16.0
14 Dallas Jefferson 16.0
14 Dallas Madison 16.0
17 Dallas Pinkston 13.0
18 Dallas Hillcrest 5.0
19 Dallas Roosevelt 4.0
20 Dallas Spruce 0.0
20 Dallas Wilmer-Hutchins 0.0
20 Dallas Wilson 0.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alfredo E. Rodriguez of Dallas Adamson
  • 2nd Place – TreAndre Manning of Dallas North Dallas
  • 3rd Place – Jose Cano of Dallas Roosevelt
  • 4th Place – Larry Smith of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Alfredo E. Rodriguez (Dallas Adamson) 4-6, So. over TreAndre Manning (Dallas North Dallas) 3-5, So. (Fall 0:57)

3rd Place Match

  • Jose Cano (Dallas Roosevelt) 3-1, So. over Larry Smith (Dallas Samuell) 3-8, So. (Dec 10-8)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joe Robledo of Dallas Sunset
  • 2nd Place – Xavier Henderson of Dallas Wilmer-Hutchins
  • 3rd Place – Taimyn Frazier of Dallas Seagoville
  • 4th Place – Forfeit Forfeit of Unattached

1st Place Match

  • Joe Robledo (Dallas Sunset) 6-0, Fr. over Xavier Henderson (Dallas Wilmer-Hutchins) 2-1, Sr. (Fall 3:18)

3rd Place Match

  • Taimyn Frazier (Dallas Seagoville) 3-1, Jr. over Forfeit Forfeit () 1-1, . (For.)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Perez of Dallas Skyline
  • 2nd Place – andrue morales of Dallas Sunset
  • 3rd Place – Elijah Henderson of Dallas Wilmer-Hutchins
  • 4th Place – Luis Loredo of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Jacob Perez (Dallas Skyline) 15-10, Sr. over andrue morales (Dallas Sunset) 3-1, Fr. (Fall 0:28)

3rd Place Match

  • Elijah Henderson (Dallas Wilmer-Hutchins) 1-1, Fr. over Luis Loredo (Dallas South Oak Cliff) 1-6, Fr. (Fall 2:06)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ntamavukiro Gasarabaga of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Jacob Lewis of Dallas Kimball
  • 3rd Place – O`Jayvion Spencer of Dallas South Oak Cliff
  • 4th Place – Kur Thi of Dallas Adams

1st Place Match

  • Ntamavukiro Gasarabaga (Dallas Skyline) 20-6, Jr. over Jacob Lewis (Dallas Kimball) 8-7, Sr. (Fall 2:23)

3rd Place Match

  • O`Jayvion Spencer (Dallas South Oak Cliff) 4-9, Jr. over Kur Thi (Dallas Adams) 4-3, Jr. (Fall 2:19)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alek Veloz of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Isiah Dean of Dallas Skyline
  • 3rd Place – Oliver Jackson of Dallas Kimball
  • 4th Place – Miguel Vazquez of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Alek Veloz (Dallas Skyline) 19-5, So. over Isiah Dean (Dallas Skyline) 4-2, Sr. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Oliver Jackson (Dallas Kimball) 16-6, Jr. over Miguel Vazquez (Dallas South Oak Cliff) 10-6, Fr. (Fall 2:07)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Fidel Tinajero of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Jose Patino of Dallas Skyline
  • 3rd Place – Caleb Lewis of Dallas Kimball
  • 4th Place – Elijah Alardin of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Fidel Tinajero (Dallas Skyline) 22-5, Sr. over Jose Patino (Dallas Skyline) 6-2, Jr. (SV-1 10-8)

3rd Place Match

  • Caleb Lewis (Dallas Kimball) 13-7, Sr. over Elijah Alardin (Dallas Samuell) 6-6, So. (Fall 2:48)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kundae Ange of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Juan Puente of Dallas Skyline
  • 3rd Place – Gary Brown of Dallas South Oak Cliff
  • 4th Place – Jelani Rogers of Dallas Carter

1st Place Match

  • Kundae Ange (Dallas Skyline) 14-5, Jr. over Juan Puente (Dallas Skyline) 6-1, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Gary Brown (Dallas South Oak Cliff) 13-4, Jr. over Jelani Rogers (Dallas Carter) 4-2, Fr. (Fall 1:37)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jose Cerrillo of Dallas Adams
  • 2nd Place – Roosevelt Green of Dallas Kimball
  • 3rd Place – Arturo Gamboa of Dallas Wilson
  • 4th Place – Jaheiw Clay of Dallas Wilmer-Hutchins

1st Place Match

  • Jose Cerrillo (Dallas Adams) 14-3, Sr. over Roosevelt Green (Dallas Kimball) 17-6, Jr. (Fall 3:24)

3rd Place Match

  • Arturo Gamboa (Dallas Wilson) 10-9, So. over Jaheiw Clay (Dallas Wilmer-Hutchins) 2-2, Jr. (Fall 4:50)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lucio Zuniga of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Chaun Robinson of Dallas South Oak Cliff
  • 3rd Place – Christopher Rojo of Dallas Skyline
  • 4th Place – Donovan Spruiells of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Lucio Zuniga (Dallas Skyline) 14-7, Sr. over Chaun Robinson (Dallas South Oak Cliff) 13-4, Sr. (Fall 2:28)

3rd Place Match

  • Christopher Rojo (Dallas Skyline) 5-3, So. over Donovan Spruiells (Dallas South Oak Cliff) 2-2, Fr. (Fall 2:10)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christopher Dilworth of Dallas South Oak Cliff
  • 2nd Place – Arnulfo Nathanael Renteria of Dallas White
  • 3rd Place – Jose Ortega of Dallas Skyline
  • 4th Place – Dario Grimaldo of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Christopher Dilworth (Dallas South Oak Cliff) 13-3, So. over Arnulfo Nathanael Renteria (Dallas White) 5-3, Sr. (Fall 4:43)

3rd Place Match

  • Jose Ortega (Dallas Skyline) 14-9, Sr. over Dario Grimaldo (Dallas Samuell) 9-8, Jr. (Dec 6-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christopher Davis of Dallas White
  • 2nd Place – Rooman Serna of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Eli Zuniga of Dallas Skyline
  • 4th Place – Dominique Ford of Dallas Kimball

1st Place Match

  • Christopher Davis (Dallas White) 8-0, Jr. over Rooman Serna (Dallas Samuell) 11-8, Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

  • Eli Zuniga (Dallas Skyline) 23-6, Sr. over Dominique Ford (Dallas Kimball) 19-7, Jr. (Fall 2:24)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jakobe Darden of Dallas White
  • 2nd Place – Marco Padillo of Dallas Skyline
  • 3rd Place – Jacquil Evans of Dallas Samuell
  • 4th Place – Devon Lewis of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Jakobe Darden (Dallas White) 7-1, Jr. over Marco Padillo (Dallas Skyline) 6-2, So. (Fall 2:56)

3rd Place Match

  • Jacquil Evans (Dallas Samuell) 9-8, Sr. over Devon Lewis (Dallas South Oak Cliff) 6-6, So. (Fall 4:37)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Mendez of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Brandon Ortiz of Dallas Skyline
  • 3rd Place – Adrian Perez of Dallas Wilson
  • 4th Place – Rodney Bethany Jr. of Dallas Adamson

1st Place Match

  • Christian Mendez (Dallas Skyline) 7-0, So. over Brandon Ortiz (Dallas Skyline) 20-5, Sr. (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Adrian Perez (Dallas Wilson) 17-4, Sr. over Rodney Bethany Jr. (Dallas Adamson) 7-4, So. (MD 17-9)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Frederick Hardy of Dallas Carter
  • 2nd Place – James Medin of Dallas Wilson
  • 3rd Place – Elihu Mora of Dallas Sunset
  • 4th Place – Robert Warren of Dallas Skyline

1st Place Match

  • Frederick Hardy (Dallas Carter) 5-0, Jr. over James Medin (Dallas Wilson) 16-4, Jr. (Fall 4:47)

3rd Place Match

  • Elihu Mora (Dallas Sunset) 5-1, Jr. over Robert Warren (Dallas Skyline) 6-2, Sr. (Fall 0:34)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jennifer Rodriguez of Dallas Adamson
  • 2nd Place – Desiree Mejia of Dallas Samuell

1st Place Match

  • Jennifer Rodriguez (Dallas Adamson) 3-1, Sr. over Desiree Mejia (Dallas Samuell) 0-10, Fr. (Fall 1:29)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – DereqA Clarks of Dallas Samuell
  • 2nd Place – Alondra Valdez of Dallas Seagoville
  • 3rd Place – Lizzet Salazar of Dallas Jefferson
  • 4th Place – Eunice Batista of Dallas Molina

1st Place Match

  • DereqA Clarks (Dallas Samuell) 22-8, Jr. over Alondra Valdez (Dallas Seagoville) 2-1, Jr. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Lizzet Salazar (Dallas Jefferson) 7-8, Fr. over Eunice Batista (Dallas Molina) 2-2, Jr. (Fall 1:50)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samantha Silos of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Katelyn Brashear of Dallas Seagoville
  • 3rd Place – Holli Quach of Dallas North Dallas
  • 4th Place – Kasi Quincy of Dallas White

1st Place Match

  • Samantha Silos (Dallas Skyline) 11-5, Sr. over Katelyn Brashear (Dallas Seagoville) 2-1, Sr. (Fall 0:22)

3rd Place Match

  • Holli Quach (Dallas North Dallas) 6-8, Sr. over Kasi Quincy (Dallas White) 4-4, Jr. (Fall 3:12)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dalila Ortiz of Dallas Skyline
  • 2nd Place – Johana Munoz of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Leslie Vargas of Dallas Conrad
  • 4th Place – Marilyn Villegas of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Dalila Ortiz (Dallas Skyline) 20-8, So. over Johana Munoz (Dallas Samuell) 17-10, Jr. (Fall 1:08)

3rd Place Match

  • Leslie Vargas (Dallas Conrad) 4-1, Sr. over Marilyn Villegas (Dallas South Oak Cliff) 14-5, Jr. (Fall 1:10)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Onaja Johnson of Dallas Kimball
  • 2nd Place – Alondra Lemus of Dallas Samuell
  • 3rd Place – Nora Reyes of Dallas Adamson
  • 4th Place – Aleyda Amaya of Dallas White

1st Place Match

  • Onaja Johnson (Dallas Kimball) 21-2, Jr. over Alondra Lemus (Dallas Samuell) 17-4, Jr. (Fall 0:30)

3rd Place Match

  • Nora Reyes (Dallas Adamson) 10-5, So. over Aleyda Amaya (Dallas White) 5-5, Jr. (Fall 3:02)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lewis Maya of Dallas Sunset
  • 2nd Place – Lizbeth Mendoza of Dallas Adamson
  • 3rd Place – Vivian Anthony of Dallas North Dallas
  • 4th Place – Melody Puente of Dallas Sunset

1st Place Match

  • Lewis Maya (Dallas Sunset) 11-2, So. over Lizbeth Mendoza (Dallas Adamson) 8-7, Fr. (Fall 0:58)

3rd Place Match

  • Vivian Anthony (Dallas North Dallas) 8-5, Sr. over Melody Puente (Dallas Sunset) 3-6, So. (Fall 2:55)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mackayla Rosales of Dallas Adams
  • 2nd Place – Jade Muratalla of Dallas White
  • 3rd Place – Jennifer Ramirez of Dallas Samuell
  • 4th Place – Amyah Lockhart of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Mackayla Rosales (Dallas Adams) 18-6, Sr. over Jade Muratalla (Dallas White) 4-5, Jr. (Fall 5:52)

3rd Place Match

  • Jennifer Ramirez (Dallas Samuell) 17-11, Jr. over Amyah Lockhart (Dallas South Oak Cliff) 10-4, Fr. (Fall 0:45)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jayla McIntosh of Dallas North Dallas
  • 2nd Place – Ladaysha Robinson of Dallas North Dallas
  • 3rd Place – Amber Laurian of Dallas Samuell
  • 4th Place – Demesiya Robinson of Dallas South Oak Cliff

1st Place Match

  • Jayla McIntosh (Dallas North Dallas) 13-2, Jr. over Ladaysha Robinson (Dallas North Dallas) 13-5, Sr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Amber Laurian (Dallas Samuell) 18-13, Sr. over Demesiya Robinson (Dallas South Oak Cliff) 10-5, Fr. (Fall 2:47)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Laura Gomez of Dallas Samuell
  • 2nd Place – Bernadette Kalala of Dallas Lincoln
  • 3rd Place – Bryanna Parker of Dallas Carter
  • 4th Place – Juliet Kalala of Dallas Lincoln

1st Place Match

  • Laura Gomez (Dallas Samuell) 14-9, Sr. over Bernadette Kalala (Dallas Lincoln) 2-1, Sr. (Fall 1:17)

3rd Place Match

  • Bryanna Parker (Dallas Carter) 3-1, . over Juliet Kalala (Dallas Lincoln) 1-2, So. (Fall 0:20)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jimena Garcia of Dallas Samuell
  • 2nd Place – Katera King of Dallas Kimball
  • 3rd Place – Sophia Lara of Dallas Madison
  • 4th Place – Ruth Mbulu of Dallas Lincoln

1st Place Match

  • Jimena Garcia (Dallas Samuell) 9-12, Fr. over Katera King (Dallas Kimball) 18-3, So. (Fall 2:45)

3rd Place Match

  • Sophia Lara (Dallas Madison) 6-1, Jr. over Ruth Mbulu (Dallas Lincoln) 2-2, Fr. (Fall 0:56)