News Ticker

7th Annual Gator Roll Classic Results

Team Scores Boys
1McAllen Rowe120.0
2Edcouch-Elsa113.0
3Pharr Valley View92.0
4Pharr-San Juan-Alamo Southwest90.0
5Donna86.5
6McAllen Memorial78.0
7Donna North69.5
8Weslaco68.0
9Mission63.0
10Rio Grande City Grulla60.0
11Mission Sharyland54.0
12Los Fresnos51.0
13La Joya Palmview45.0
14Mission Sharyland Pioneer34.0
15Roma22.0
16Mission Veterans Memorial16.0
16Vanguard Academy Rembrandt-Pharr16.0

 

 

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aldahir Alonso of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 2nd Place – Derick Arrellano of Edcouch-Elsa
  • 3rd Place – Andy Aleman of McAllen Rowe
  • 4th Place – Juan Cavazos of Weslaco

1st Place Match

  • Aldahir Alonso (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 22-4, Jr. over Derick Arrellano (Edcouch-Elsa) 25-5, Jr. (Fall 3:31)

3rd Place Match

  • Andy Aleman (McAllen Rowe) 4-5, So. over Juan Cavazos (Weslaco) 2-2, Jr. (Fall 1:24)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mario Trevino Jr. of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – Steve Juarez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Isaiah Sepulveda of Pharr Valley View
  • 4th Place – Adrian Soto of Mission

1st Place Match

  • Mario Trevino Jr. (Edcouch-Elsa) 28-3, Jr. over Steve Juarez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 20-6, So. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Isaiah Sepulveda (Pharr Valley View) 8-4, Sr. over Adrian Soto (Mission) 16-9, So. (Fall 0:59)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eduardo Nieto of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 2nd Place – Justin Perez of Donna
  • 3rd Place – Rolando Flores of Rio Grande City Grulla
  • 4th Place – Josh Eli Contreras of Edcouch-Elsa

1st Place Match

  • Eduardo Nieto (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 19-4, Jr. over Justin Perez (Donna) 12-4, Jr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Rolando Flores (Rio Grande City Grulla) 3-1, So. over Josh Eli Contreras (Edcouch-Elsa) 2-2, Jr. (Dec 4-0)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roy Cavazos of Rio Grande City Grulla
  • 2nd Place – Noel Torres of Vanguard Academy Rembrandt-Pharr
  • 3rd Place – Adrian Martinez of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Rufino Cruz of Weslaco

1st Place Match

  • Roy Cavazos (Rio Grande City Grulla) 3-0, Sr. over Noel Torres (Vanguard Academy Rembrandt-Pharr) 2-1, Fr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Adrian Martinez (Edcouch-Elsa) 24-5, So. over Rufino Cruz (Weslaco) 2-2, Jr. (Fall 1:34)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kevin J. Trujillo of Edcouch-Elsa
  • 2nd Place – James Wade III of McAllen Rowe
  • 3rd Place – Joseph Zieske of La Joya Palmview
  • 4th Place – Justin Garcia of McAllen Memorial

1st Place Match

  • Kevin J. Trujillo (Edcouch-Elsa) 17-6, Jr. over James Wade III (McAllen Rowe) 6-9, Jr. (Dec 10-7)

3rd Place Match

  • Joseph Zieske (La Joya Palmview) 4-1, Jr. over Justin Garcia (McAllen Memorial) 6-5, Fr. (For.)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcos Gonzalez of Donna North
  • 2nd Place – Eivar Flores of Pharr Valley View
  • 3rd Place – Angel DeLaCruz of McAllen Memorial
  • 4th Place – Adrian Chavez of Donna

1st Place Match

  • Marcos Gonzalez (Donna North) 3-0, Sr. over Eivar Flores (Pharr Valley View) 12-7, So. (Fall 2:47)

3rd Place Match

  • Angel DeLaCruz (McAllen Memorial) 6-8, Jr. over Adrian Chavez (Donna) 3-4, So. (MD 10-1)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Petey Lozano of McAllen Rowe
  • 2nd Place – Joe Resendez of Mission
  • 3rd Place – David Estes of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Matthew Maldonado of Edcouch-Elsa

1st Place Match

  • Petey Lozano (McAllen Rowe) 21-1, Jr. over Joe Resendez (Mission) 14-4, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • David Estes (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 18-6, Sr. over Matthew Maldonado (Edcouch-Elsa) 17-10, Jr. (Fall 1:00)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Oziel Trevino of McAllen Memorial
  • 2nd Place – Angel Resio of Mission Sharyland Pioneer
  • 3rd Place – Guadalupe Torres of Donna
  • 4th Place – Carlos Gonsalez of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Oziel Trevino (McAllen Memorial) 6-1, Sr. over Angel Resio (Mission Sharyland Pioneer) 9-3, Sr. (Fall 1:07)

3rd Place Match

  • Guadalupe Torres (Donna) 18-5, Sr. over Carlos Gonsalez (Pharr Valley View) 15-8, Sr. (Dec 11-6)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elias Rios of McAllen Rowe
  • 2nd Place – Albert Munoz of McAllen Memorial
  • 3rd Place – Santino Pascual of Mission Sharyland
  • 4th Place – Noah Trevino of Los Fresnos

1st Place Match

  • Elias Rios (McAllen Rowe) 29-8, Sr. over Albert Munoz (McAllen Memorial) 10-8, Jr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Santino Pascual (Mission Sharyland) 17-6, Jr. over Noah Trevino (Los Fresnos) 3-2, So. (Fall 2:13)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emmanuel Leal of McAllen Rowe
  • 2nd Place – Leonel Pena of Roma
  • 3rd Place – Erasmo Uresti of Edcouch-Elsa
  • 4th Place – Raymundo Colunga of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Emmanuel Leal (McAllen Rowe) 23-8, Sr. over Leonel Pena (Roma) 15-7, Sr. (UTB 4-3)

3rd Place Match

  • Erasmo Uresti (Edcouch-Elsa) 27-4, Jr. over Raymundo Colunga (Pharr Valley View) 2-2, Sr. (Dec 13-9)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samuel Shelley of Weslaco
  • 2nd Place – David Resio of Mission Sharyland Pioneer
  • 3rd Place – Gabriel Salinas of Rio Grande City Grulla
  • 4th Place – Julian Lozano of McAllen Rowe

1st Place Match

  • Samuel Shelley (Weslaco) 3-0, Sr. over David Resio (Mission Sharyland Pioneer) 3-3, So. (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Gabriel Salinas (Rio Grande City Grulla) 3-1, Sr. over Julian Lozano (McAllen Rowe) 4-3, Fr. (Fall 0:59)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Omar Aguinaga of McAllen Rowe
  • 2nd Place – Juan Rojas of Pharr Valley View
  • 3rd Place – Bayton Miron-Martinez of Donna North
  • 4th Place – Luis Sanchez of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Omar Aguinaga (McAllen Rowe) 12-0, Sr. over Juan Rojas (Pharr Valley View) 2-1, So. (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Bayton Miron-Martinez (Donna North) 3-1, So. over Luis Sanchez (Pharr Valley View) 2-2, Sr. (Dec 5-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Garcia of La Joya Palmview
  • 2nd Place – Carlos Ramos of Weslaco
  • 3rd Place – Darien Cardenas of Donna
  • 4th Place – Alejandro Perales of Donna North

1st Place Match

  • Seth Garcia (La Joya Palmview) 4-0, Sr. over Carlos Ramos (Weslaco) 2-1, So. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Darien Cardenas (Donna) 7-3, So. over Alejandro Perales (Donna North) 2-2, So. (MD 12-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Martinez of Mission Sharyland
  • 2nd Place – Dante Lopez of Mission
  • 3rd Place – Jeremiah Gonzales of Los Fresnos
  • 4th Place – Joseph Rosa of Donna

1st Place Match

  • Gabriel Martinez (Mission Sharyland) 18-0, Sr. over Dante Lopez (Mission) 10-7, So. (Fall 4:40)

3rd Place Match

  • Jeremiah Gonzales (Los Fresnos) 3-1, Sr. over Joseph Rosa (Donna) 11-8, Sr. (Fall 2:48)