News Ticker

2019 Chicken Wing Invitational Results

Team Scores Boys
1Rockwall198.0
2College Park176.5
3Morton Ranch148.0
4Houston Westside127.0
5Mayde Creek117.0
6Cy Woods115.5
7The Woodlands110.0
8Cy Fair96.5
9St. Thomas89.0
10Comal Canyon82.5
11Cy Lakes81.0
12Cy Creek46.0
13Cy Park41.0
14Clear Lake33.0
15SA Christian26.0
16Fulshear23.0
17Houston Bellaire19.5
18New Braunfels Christian Academy0.0

 

Team Scores Girls
1Morton Ranch177.5
2Mayde Creek111.0
3Cy Park108.0
4Clear Lake88.0
5Cy Creek82.0
6Cy Woods74.0
7Rockwall70.0
8Cy Fair65.0
9College Park64.0
10Cy Lakes52.0
11Comal Canyon31.0
12Mayde Creek II14.0
13Houston Westside11.0
14Cy Fair II7.0
15The Woodlands0.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jakob Smith of College Park
  • 2nd Place – Douglas Melrose of Morton Ranch
  • 3rd Place – Freddie Pagan of Houston Westside
  • 4th Place – Marcos Saldana of Cy Woods
  • 5th Place – Mark Garcia of Mayde Creek
  • 6th Place – Alek Rogers of The Woodlands

1st Place Match

  • Jakob Smith (College Park) 33-5, Fr. over Douglas Melrose (Morton Ranch) 29-4, Jr. (Fall 3:19)

3rd Place Match

  • Freddie Pagan (Houston Westside) 25-10, Fr. over Marcos Saldana (Cy Woods) 20-10, Jr. (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Mark Garcia (Mayde Creek) 24-8, Jr. over Alek Rogers (The Woodlands) 9-15, Jr. (Fall 1:58)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Lopez of Houston Westside
  • 2nd Place – Zach Flowers of Rockwall
  • 3rd Place – Jackson Dutel of Clear Lake
  • 4th Place – Kaden Erman of The Woodlands
  • 5th Place – Bryant Duncan of College Park
  • 6th Place – Jesse Guevara of Cy Lakes

1st Place Match

  • Christian Lopez (Houston Westside) 33-1, Jr. over Zach Flowers (Rockwall) 31-6, So. (TF-1.5 4:31 (18-3))

3rd Place Match

  • Jackson Dutel (Clear Lake) 18-6, Fr. over Kaden Erman (The Woodlands) 21-14, Fr. (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Bryant Duncan (College Park) 14-10, Jr. over Jesse Guevara (Cy Lakes) 17-13, Jr. (Fall 1:00)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Wing of Mayde Creek
  • 2nd Place – Roman De la Cruz of College Park
  • 3rd Place – Rendy Pelayo of Houston Westside
  • 4th Place – Ian Blanchard of Cy Woods
  • 5th Place – Ruben Moreno of Morton Ranch
  • 6th Place – Justin Feng of Clear Lake

1st Place Match

  • Garrett Wing (Mayde Creek) 44-2, Sr. over Roman De la Cruz (College Park) 22-6, So. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Rendy Pelayo (Houston Westside) 23-11, Jr. over Ian Blanchard (Cy Woods) 13-14, Jr. (RULE)

5th Place Match

  • Ruben Moreno (Morton Ranch) 16-6, So. over Justin Feng (Clear Lake) 16-9, Sr. (Fall 1:53)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Corey Camden of College Park
  • 2nd Place – Takaya Matsuki of Houston Westside
  • 3rd Place – Roberto Bautista of Cy Lakes
  • 4th Place – Adain Juarez of Rockwall
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Mikell Goodwin of Morton Ranch
  • 6th Place – Henry Seth Walker of Cy Creek

1st Place Match

  • Corey Camden (College Park) 13-2, Fr. over Takaya Matsuki (Houston Westside) 27-13, Sr. (Fall 0:31)

3rd Place Match

  • Roberto Bautista (Cy Lakes) 32-8, Fr. over Adain Juarez (Rockwall) 16-12, So. (MD 13-3)

5th Place Match

  • Mikell Goodwin (Morton Ranch) 13-11, Fr. over Henry Seth Walker (Cy Creek) 16-17, So. (DFF)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Orlando of Cy Fair
  • 2nd Place – Pedro Trejo of Morton Ranch
  • 3rd Place – Joe Hendershot of College Park
  • 4th Place – Daniel Hernandez of Rockwall
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Jacob Laborde of Rockwall
  • 6th Place – Alex Kelly of The Woodlands

1st Place Match

  • Garrett Orlando (Cy Fair) 22-2, Sr. over Pedro Trejo (Morton Ranch) 35-10, Jr. (Dec 11-4)

3rd Place Match

  • Joe Hendershot (College Park) 32-12, So. over Daniel Hernandez (Rockwall) 10-4, Jr. (Fall 4:37)

5th Place Match

  • Jacob Laborde (Rockwall) 16-9, So. over Alex Kelly (The Woodlands) 18-12, Jr. (DFF)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Hernandez-Mendoza of Houston Westside
  • 2nd Place – Angel Almanzar of Mayde Creek
  • 3rd Place – River Samhan of Cy Woods
  • 4th Place – Nate (Nathan) Bryant of St. Thomas
  • 5th Place – Jireh Howard of Cy Creek
  • 6th Place – Zach Lilly of Rockwall

1st Place Match

  • Daniel Hernandez-Mendoza (Houston Westside) 33-5, Sr. over Angel Almanzar (Mayde Creek) 39-5, Sr. (MD 11-2)

3rd Place Match

  • River Samhan (Cy Woods) 27-12, Sr. over Nate (Nathan) Bryant (St. Thomas) 22-11, Sr. (For.)

5th Place Match

  • Jireh Howard (Cy Creek) 18-6, Jr. over Zach Lilly (Rockwall) 19-15, Jr. (For.)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Jacobs of St. Thomas
  • 2nd Place – Josh Thomas of College Park
  • 3rd Place – Gabe Sheikh of Cy Creek
  • 4th Place – David Latuff of Cy Woods
  • 5th Place – Cody Faaborg of Rockwall
  • 6th Place – Garrett Rorison of The Woodlands

1st Place Match

  • Alex Jacobs (St. Thomas) 27-2, Sr. over Josh Thomas (College Park) 30-12, Jr. (MD 18-4)

3rd Place Match

  • Gabe Sheikh (Cy Creek) 21-3, Jr. over David Latuff (Cy Woods) 18-15, Jr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Cody Faaborg (Rockwall) 14-9, So. over Garrett Rorison (The Woodlands) 19-18, Jr. (Fall 1:20)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Thomas of College Park
  • 2nd Place – Johnathan Wertz of Cy Lakes
  • 3rd Place – Bryce Milster of Rockwall
  • 4th Place – Avante Williams of Cy Park
  • 5th Place – Eric Weingart of Cy Fair
  • 6th Place – Ricardo Hinejosa of St. Thomas

1st Place Match

  • Brandon Thomas (College Park) 35-5, Jr. over Johnathan Wertz (Cy Lakes) 38-4, So. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • Bryce Milster (Rockwall) 34-6, Fr. over Avante Williams (Cy Park) 19-8, So. (Fall 3:58)

5th Place Match

  • Eric Weingart (Cy Fair) 17-11, Sr. over Ricardo Hinejosa (St. Thomas) 20-22, Sr. (RULE)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paul Moore of The Woodlands
  • 2nd Place – Zachary Vasquez of SA Christian
  • 3rd Place – Corey Kelley of Rockwall
  • 4th Place – Marvin Brewster of Cy Woods
  • 5th Place – Harrison Heard of St. Thomas
  • 6th Place – Matthew Johnston of Mayde Creek

1st Place Match

  • Paul Moore (The Woodlands) 42-9, So. over Zachary Vasquez (SA Christian) 17-4, Jr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Corey Kelley (Rockwall) 23-9, So. over Marvin Brewster (Cy Woods) 24-12, So. (For.)

5th Place Match

  • Harrison Heard (St. Thomas) 16-11, So. over Matthew Johnston (Mayde Creek) 28-10, Sr. (SV-1 8-6)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Parker Hoyer of The Woodlands
  • 2nd Place – Austin Bunton of Morton Ranch
  • 3rd Place – Reece Jackson of Cy Woods
  • 4th Place – Kade Campbell of Cy Fair
  • 5th Place – jayson Stepp of College Park
  • 6th Place – Deyreck Dean of Rockwall

1st Place Match

  • Parker Hoyer (The Woodlands) 29-9, Sr. over Austin Bunton (Morton Ranch) 14-9, Jr. (Dec 13-8)

3rd Place Match

  • Reece Jackson (Cy Woods) 16-9, Jr. over Kade Campbell (Cy Fair) 4-4, Jr. (Dec 10-7)

5th Place Match

  • jayson Stepp (College Park) 12-11, So. over Deyreck Dean (Rockwall) 4-5, Fr. (For.)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rommel Azurin of Morton Ranch
  • 2nd Place – Gavin Dunning of Comal Canyon
  • 3rd Place – Juan Grange of College Park
  • 4th Place – Ramsey Brahimaj of Rockwall
  • 5th Place – Carlos Alvarado of Mayde Creek
  • 6th Place – Gabriel Ceniceros of Cy Lakes

1st Place Match

  • Rommel Azurin (Morton Ranch) 19-2, Sr. over Gavin Dunning (Comal Canyon) 24-10, Sr. (Fall 3:04)

3rd Place Match

  • Juan Grange (College Park) 33-7, Fr. over Ramsey Brahimaj (Rockwall) 26-6, So. (RULE)

5th Place Match

  • Carlos Alvarado (Mayde Creek) 33-6, Sr. over Gabriel Ceniceros (Cy Lakes) 20-12, Jr. (RULE)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trevon Mosley of Cy Fair
  • 2nd Place – Juan Villareal of Morton Ranch
  • 3rd Place – David Mills of Comal Canyon
  • 4th Place – Gerry Hernandez of College Park
  • 5th Place – Dean Stephens of The Woodlands
  • 6th Place – Carter Bennett of Houston Westside

1st Place Match

  • Trevon Mosley (Cy Fair) 5-2, Sr. over Juan Villareal (Morton Ranch) 21-5, Jr. (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • David Mills (Comal Canyon) 7-8, Sr. over Gerry Hernandez (College Park) 13-12, Jr. (Fall 0:26)

5th Place Match

  • Dean Stephens (The Woodlands) 1-2, So. over Carter Bennett (Houston Westside) 0-3, Fr. (Dec 8-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sean DelMonte of Rockwall
  • 2nd Place – Alex Torres of Fulshear
  • 3rd Place – Carlos Strane of Houston Bellaire
  • 4th Place – Bryan Gutierrez of Cy Park
  • 5th Place – Edwin Merlos of Morton Ranch
  • 6th Place – Jarrod Brown of St. Thomas

1st Place Match

  • Sean DelMonte (Rockwall) 37-0, Sr. over Alex Torres (Fulshear) 19-3, Sr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Carlos Strane (Houston Bellaire) 5-1, Sr. over Bryan Gutierrez (Cy Park) 11-3, Jr. (MD 8-0)

5th Place Match

  • Edwin Merlos (Morton Ranch) 20-7, Sr. over Jarrod Brown (St. Thomas) 17-9, Sr. (For.)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryan Johnson of Comal Canyon
  • 2nd Place – Devon Hopkins of Cy Lakes
  • 3rd Place – Keyton Lueb of Rockwall
  • 4th Place – Cameron Mitchell of Mayde Creek
  • 5th Place – Shawn Conlon of Rockwall
  • 6th Place – John Brown of St. Thomas

1st Place Match

  • Ryan Johnson (Comal Canyon) 30-2, Jr. over Devon Hopkins (Cy Lakes) 11-4, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Keyton Lueb (Rockwall) 8-5, Sr. over Cameron Mitchell (Mayde Creek) 36-9, Sr. (Fall 1:47)

5th Place Match

  • Shawn Conlon (Rockwall) 3-2, Sr. over John Brown (St. Thomas) 13-8, Sr. (For.)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Natalie Vasquez of Morton Ranch
  • 2nd Place – Isabella Loren Fendrick of Cy Creek
  • 3rd Place – Jordyn Denham of Clear Lake
  • 4th Place – Shaely Gutierrez of Morton Ranch
  • 5th Place – Lydia Urteaga of Mayde Creek
  • 6th Place – Lanai Richardson of Cy Park

1st Place Match

  • Natalie Vasquez (Morton Ranch) 16-5, Fr. over Isabella Loren Fendrick (Cy Creek) 15-9, So. (Fall 0:58)

3rd Place Match

  • Jordyn Denham (Clear Lake) 6-6, So. over Shaely Gutierrez (Morton Ranch) 5-5, Jr. (Fall 1:47)

5th Place Match

  • Lydia Urteaga (Mayde Creek) 14-10, So. over Lanai Richardson (Cy Park) 0-5, Fr. (Fall 1:08)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Endygo Scott of Cy Park
  • 2nd Place – Kassandra Solis of Morton Ranch
  • 3rd Place – Mia Sargusingh of Clear Lake
  • 4th Place – Jasmyn Denham of Clear Lake
  • 5th Place – Katelyn Paniagua-Aguirre of Cy Fair
  • 6th Place – Nadya Mercado of Mayde Creek

1st Place Match

  • Endygo Scott (Cy Park) 11-5, Jr. over Kassandra Solis (Morton Ranch) 10-5, So. (SV-1 13-11)

3rd Place Match

  • Mia Sargusingh (Clear Lake) 12-8, Sr. over Jasmyn Denham (Clear Lake) 8-8, . (Fall 1:06)

5th Place Match

  • Katelyn Paniagua-Aguirre (Cy Fair) 5-5, Fr. over Nadya Mercado (Mayde Creek) 10-16, Jr. (Fall 0:48)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Lee McAleavey of Cy Creek
  • 2nd Place – Madison Powell of Cy Woods
  • 3rd Place – Mia Arceneaux of Rockwall
  • 4th Place – Jazelyn Ruelas of Clear Lake
  • 5th Place – Blanca Cuevas of Cy Fair
  • 6th Place – Logan Redford of Morton Ranch

1st Place Match

  • Amanda Lee McAleavey (Cy Creek) 26-0, Jr. over Madison Powell (Cy Woods) 26-8, Sr. (Fall 1:53)

3rd Place Match

  • Mia Arceneaux (Rockwall) 3-1, Jr. over Jazelyn Ruelas (Clear Lake) 15-6, Sr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Blanca Cuevas (Cy Fair) 14-10, Jr. over Logan Redford (Morton Ranch) 17-14, Jr. (Fall 2:48)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Illyauna Martinez of Mayde Creek
  • 2nd Place – Elizabeth Duvall of Rockwall
  • 3rd Place – Stephanie Montes De Oca of Cy Park
  • 4th Place – Nadia Vasquez of Morton Ranch
  • 5th Place – Jade Falcon of Clear Lake
  • 6th Place – Abby Guerrero of Comal Canyon

1st Place Match

  • Illyauna Martinez (Mayde Creek) 24-8, Jr. over Elizabeth Duvall (Rockwall) 2-1, Fr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Stephanie Montes De Oca (Cy Park) 15-11, Jr. over Nadia Vasquez (Morton Ranch) 18-7, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Jade Falcon (Clear Lake) 8-9, Fr. over Abby Guerrero (Comal Canyon) 8-16, Fr. (Fall 1:12)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Maryellen Lafferty of Cy Creek
  • 2nd Place – Desiree Briggs of Morton Ranch
  • 3rd Place – Gwendolyn Grimes of Mayde Creek
  • 4th Place – Madeleine Morris of Cy Park
  • 5th Place – Alexandrea Johnson of Rockwall
  • 6th Place – Taylor Ryan of Cy Fair

1st Place Match

  • Maryellen Lafferty (Cy Creek) 29-4, Jr. over Desiree Briggs (Morton Ranch) 20-11, Jr. (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Gwendolyn Grimes (Mayde Creek) 22-12, So. over Madeleine Morris (Cy Park) 2-3, Fr. (Fall 1:19)

5th Place Match

  • Alexandrea Johnson (Rockwall) 2-2, Jr. over Taylor Ryan (Cy Fair) 4-10, Jr. (Dec 7-2)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Suarez of Morton Ranch
  • 2nd Place – Derriane Morrison of Cy Lakes
  • 3rd Place – Andrea Solis of Mayde Creek
  • 4th Place – Gabby Ramos of College Park
  • 5th Place – Kennedy Blake of Cy Woods
  • 6th Place – Jermariah Ferguson of Mayde Creek II

1st Place Match

  • Jordan Suarez (Morton Ranch) 29-2, Jr. over Derriane Morrison (Cy Lakes) 16-10, Jr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Andrea Solis (Mayde Creek) 22-9, Sr. over Gabby Ramos (College Park) 12-10, . (Fall 0:39)

5th Place Match

  • Kennedy Blake (Cy Woods) 18-13, Jr. over Jermariah Ferguson (Mayde Creek II) 1-3, Fr. (Fall 0:38)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Robinson of College Park
  • 2nd Place – Vanessa Flores of Morton Ranch
  • 3rd Place – Emma Gresham of Rockwall
  • 4th Place – Celeste Hidalgo of Cy Fair
  • 5th Place – Akilah Mosley of Mayde Creek
  • 6th Place – Liliann Gomez Botelho of Morton Ranch

1st Place Match

  • Hunter Robinson (College Park) 25-0, Sr. over Vanessa Flores (Morton Ranch) 21-8, Sr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Emma Gresham (Rockwall) 4-1, Jr. over Celeste Hidalgo (Cy Fair) 11-8, Jr. (Fall 5:34)

5th Place Match

  • Akilah Mosley (Mayde Creek) 19-7, Jr. over Liliann Gomez Botelho (Morton Ranch) 5-11, So. (Dec 8-5)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mikayla Mata of Clear Lake
  • 2nd Place – Fahydat Bello of Cy Park
  • 3rd Place – Erryn Davis of Cy Woods
  • 4th Place – Ana Gabriela Moreno of Cy Lakes
  • 5th Place – Corlyn Davis of Cy Fair
  • 6th Place – Kelsa Douge of Morton Ranch

1st Place Match

  • Mikayla Mata (Clear Lake) 11-2, . over Fahydat Bello (Cy Park) 27-1, So. (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Erryn Davis (Cy Woods) 15-3, Sr. over Ana Gabriela Moreno (Cy Lakes) 16-13, So. (Fall 3:12)

5th Place Match

  • Corlyn Davis (Cy Fair) 22-7, So. over Kelsa Douge (Morton Ranch) 11-9, Fr. (Fall 1:29)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brittyn Corbishley of College Park
  • 2nd Place – Anastasia Evans of Cy Woods
  • 3rd Place – Jackie Martinez of Comal Canyon
  • 4th Place – Ana Mariela Moreno of Cy Lakes
  • 5th Place – Angela Villegas of Cy Park
  • 6th Place – Alexis McKinney of Mayde Creek

1st Place Match

  • Brittyn Corbishley (College Park) 23-1, So. over Anastasia Evans (Cy Woods) 21-7, Jr. (Fall 0:27)

3rd Place Match

  • Jackie Martinez (Comal Canyon) 18-8, Jr. over Ana Mariela Moreno (Cy Lakes) 18-12, So. (Fall 1:38)

5th Place Match

  • Angela Villegas (Cy Park) 17-7, So. over Alexis McKinney (Mayde Creek) 0-3, So. (Fall 5:43)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ashely Tapp of Morton Ranch
  • 2nd Place – Miroslava Puentes Chavez of Cy Park
  • 3rd Place – Shaniya Cumdumi of Mayde Creek II
  • 4th Place – Adaja Johnson of Mayde Creek
  • 5th Place – Wisdom Hodge of Cy Creek

1st Place Match

  • Ashely Tapp (Morton Ranch) 23-4, Jr. over Miroslava Puentes Chavez (Cy Park) 4-1, So. (Fall 3:33)

3rd Place Match

  • Shaniya Cumdumi (Mayde Creek II) 2-1, Fr. over Adaja Johnson (Mayde Creek) 2-6, Fr. (Fall 0:36)

5th Place Match

  • Wisdom Hodge (Cy Creek) 7-14, Sr. over () , . (Bye)