News Ticker

19th Annual Lady Horns Classic

 

TeamAbbrScore
1Caprock8749113.0
2El Paso Franklin874777.0
3El Paso Bel Air098764.0
4Lubbock Monterey Girls875763.0
5Amarillo Palo Duro Hs (Girls)APDH54.0
6Amarillo Tascosa Hs (Girls)ATHG53.0
7Fabens Hs (Girls)FHG45.0
8Amarillo Hs (Girls)AHG39.5
9El Paso Coronado874239.0
10Pampa (Girls)PAGI27.0
11El Paso BurgessEPB26.5
12Eaglecrest875226.0
13Vernon GirlsVern26.0
14Parkland747924.0
15Amarillo River Road Hs (Girls)ARRH16.0
16Hereford874415.0
17El Paso RiversideELR14.0
18Bushland Hs (Girls), TxBHG11.0
19BorgerBorg3.0
20 FrendshipFrnd0.0
21Lubbock Coronado74770.0
22Lubbock Estacado Girls87480.0
23Lubbock High Girls87580.0

95A – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Audree Garcia of Caprock
  • 2nd Place – Jasmine Cortez of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Tameka Rosemond of Lubbock Estacado Girls

Round 1

  • Audree Garcia (Caprock) won by fall over Jasmine Cortez (El Paso Coronado) (Fall 6:00)

Round 2

  • Audree Garcia (Caprock) won by fall over Tameka Rosemond (Lubbock Estacado Girls) (Fall 0:58)

Round 3

  • Jasmine Cortez (El Paso Coronado) won by fall over Tameka Rosemond (Lubbock Estacado Girls) (Fall 3:31)

95B – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 2nd Place – Felicity Ortega of Vernon Girls
  • 3rd Place – Maegan Gardea of El Paso Riverside
  • 4th Place – Fatima Veyna of El Paso Franklin
  • 5th Place – Leeandra Garcia of Lubbock Monterey Girls

Round 1

  • Felicity Ortega (Vernon Girls) won by fall over Maegan Gardea (El Paso Riverside) (Fall 5:30)
  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Leeandra Garcia (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:03)

Round 2

  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Fatima Veyna (El Paso Franklin) (Fall 1:05)
  • Maegan Gardea (El Paso Riverside) won by fall over Leeandra Garcia (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:13)

Round 3

  • Fatima Veyna (El Paso Franklin) won by decision over Leeandra Garcia (Lubbock Monterey Girls) (Dec 9-5)
  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by major decision over Felicity Ortega (Vernon Girls) (Maj 17-9)

Round 4

  • Felicity Ortega (Vernon Girls) won by fall over Fatima Veyna (El Paso Franklin) (Fall 1:36)
  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Maegan Gardea (El Paso Riverside) (Fall 1:53)

Round 5

  • Maegan Gardea (El Paso Riverside) won by fall over Fatima Veyna (El Paso Franklin) (Fall 1:39)
  • Felicity Ortega (Vernon Girls) won by fall over Leeandra Garcia (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:33)

95C – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Audale Cruz of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 2nd Place – Kiarah Gaines of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Svetlana Marin of El Paso Riverside
  • 4th Place – Melonie Gonzales of Lubbock Coronado

Round 1

  • Kiarah Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Melonie Gonzales (Lubbock Coronado) (Fall 1:43)
  • Audale Cruz (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Svetlana Marin (El Paso Riverside) (Fall 0:26)

Round 2

  • Audale Cruz (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Kiarah Gaines (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:00)
  • Svetlana Marin (El Paso Riverside) won by fall over Melonie Gonzales (Lubbock Coronado) (Fall 3:46)

Round 3

  • Kiarah Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Svetlana Marin (El Paso Riverside) (Fall 1:06)
  • Audale Cruz (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Melonie Gonzales (Lubbock Coronado) (Fall 0:45)

102A – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Keyera Garcia of Caprock
  • 2nd Place – Britley Lopez of Borger
  • 3rd Place – Htat Win of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 4th Place – Adyson Rodriguez of Lubbock Monterey Girls
  • 5th Place – Valeria Martinez of El Paso Franklin
  • 6th Place – Izahh Sanchez of Parkland

Round 1

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Adyson Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:43)
  • Britley Lopez (Borger) won by fall over Valeria Martinez (El Paso Franklin) (Fall 3:52)
  • Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by major decision over Izahh Sanchez (Parkland) (Maj 13-2)

Round 2

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 6:00)
  • Valeria Martinez (El Paso Franklin) won by fall over Izahh Sanchez (Parkland) (Fall 6:00)
  • Britley Lopez (Borger) won by fall over Adyson Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 3:26)

Round 3

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Izahh Sanchez (Parkland) (Fall 1:51)
  • Adyson Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Valeria Martinez (El Paso Franklin) (Fall 2:40)
  • Britley Lopez (Borger) won by fall over Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 1:20)

Round 4

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Britley Lopez (Borger) (Fall 1:30)
  • Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Valeria Martinez (El Paso Franklin) (Fall 0:52)
  • Adyson Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Izahh Sanchez (Parkland) (Fall 1:44)

Round 5

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Valeria Martinez (El Paso Franklin) (Fall 0:00)
  • Britley Lopez (Borger) won by fall over Izahh Sanchez (Parkland) (Fall 0:48)
  • Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Adyson Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:17)

102B – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yuliana Alvarado of Fabens Hs (Girls)
  • 2nd Place – Leslie Castillo of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Cierra Jasso of Vernon Girls
  • 4th Place – Jaycie Collins of Frendship
  • 5th Place – Areli Resendiz Alvarado of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 6th Place – Nancy Rodriguez of El Paso Riverside

Round 1

  • Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:46)
  • Cierra Jasso (Vernon Girls) won by fall over Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) (Fall 5:07)
  • Leslie Castillo (El Paso Coronado) won by major decision over Jaycie Collins (Frendship ) (Maj 13-2)

Round 2

  • Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Leslie Castillo (El Paso Coronado) (Fall 2:51)
  • Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) won by fall over Jaycie Collins (Frendship ) (Fall 3:24)
  • Cierra Jasso (Vernon Girls) won by fall over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 1:17)

Round 3

  • Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Jaycie Collins (Frendship ) (Fall 0:43)
  • Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) (Fall 3:24)
  • Leslie Castillo (El Paso Coronado) won by forfeit over Cierra Jasso (Vernon Girls) (FF)

Round 4

  • Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Cierra Jasso (Vernon Girls) (Fall 1:00)
  • Leslie Castillo (El Paso Coronado) won by fall over Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) (Fall 0:50)
  • Jaycie Collins (Frendship ) won by fall over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 1:14)

Round 5

  • Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) (Fall 0:26)
  • Cierra Jasso (Vernon Girls) won by fall over Jaycie Collins (Frendship ) (Fall 1:35)
  • Leslie Castillo (El Paso Coronado) won by fall over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:32)

110A – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Breanna Raney of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 2nd Place – Kiana Gaines of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Savanah Smith of Eaglecrest
  • 4th Place – Alexis Morales of El Paso Riverside
  • 5th Place – Hannah Dominguez of Vernon Girls

Round 1

  • Breanna Raney (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Hannah Dominguez (Vernon Girls) (Fall 0:29)
  • Kiana Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Alexis Morales (El Paso Riverside) (Fall 0:56)

Round 2

  • Savanah Smith (Eaglecrest) won by fall over Alexis Morales (El Paso Riverside) (Fall 3:59)
  • Kiana Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Hannah Dominguez (Vernon Girls) (Fall 0:42)

Round 3

  • Kiana Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Savanah Smith (Eaglecrest) (Fall 1:18)
  • Breanna Raney (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Alexis Morales (El Paso Riverside) (Fall 0:36)

Round 4

  • Breanna Raney (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Savanah Smith (Eaglecrest) (Fall 0:16)
  • Alexis Morales (El Paso Riverside) won by fall over Hannah Dominguez (Vernon Girls) (Fall 0:31)

Round 5

  • Savanah Smith (Eaglecrest) won by fall over Hannah Dominguez (Vernon Girls) (Fall 1:00)
  • Breanna Raney (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Kiana Gaines (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:23)

110B – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Veronica Perez of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Makayla Torres of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Elaina Martinez of Lubbock Estacado Girls
  • 4th Place – Kyah Hodge of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 5th Place – Evelyn Hernandez of Vernon Girls

Round 1

  • Veronica Perez (El Paso Franklin) won by fall over Evelyn Hernandez (Vernon Girls) (Fall 2:57)
  • Makayla Torres (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Elaina Martinez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 3:20)

Round 2

  • Elaina Martinez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Kyah Hodge (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 2:53)
  • Makayla Torres (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Evelyn Hernandez (Vernon Girls) (Fall 0:22)

Round 3

  • Makayla Torres (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Kyah Hodge (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:38)
  • Veronica Perez (El Paso Franklin) won by fall over Elaina Martinez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 4:42)

Round 4

  • Veronica Perez (El Paso Franklin) won by decision over Kyah Hodge (Bushland Hs (Girls), Tx) (Dec 7-6)
  • Elaina Martinez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Evelyn Hernandez (Vernon Girls) (Fall 4:33)

Round 5

  • Kyah Hodge (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Evelyn Hernandez (Vernon Girls) (Fall 1:24)
  • Veronica Perez (El Paso Franklin) won by major decision over Makayla Torres (Lubbock Monterey Girls) (Maj 17-3)

110C – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jadyn Cordova of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 2nd Place – Yezika Acuna of El Paso Bel Air
  • 3rd Place – Alexis Robles of Lubbock High Girls
  • 4th Place – Avrill Rodriguez of Pampa (Girls)
  • 5th Place – Paige Manes of Lubbock Coronado

Round 1

  • Alexis Robles (Lubbock High Girls) won by fall over Paige Manes (Lubbock Coronado) (Fall 1:42)
  • Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Yezika Acuna (El Paso Bel Air) (Fall 1:30)

Round 2

  • Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Avrill Rodriguez (Pampa (Girls)) (Fall 0:48)
  • Yezika Acuna (El Paso Bel Air) won by fall over Paige Manes (Lubbock Coronado) (Fall 0:40)

Round 3

  • Yezika Acuna (El Paso Bel Air) won by fall over Avrill Rodriguez (Pampa (Girls)) (Fall 2:56)
  • Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Alexis Robles (Lubbock High Girls) (Fall 5:52)

Round 4

  • Alexis Robles (Lubbock High Girls) won by fall over Avrill Rodriguez (Pampa (Girls)) (Fall 4:18)
  • Jadyn Cordova (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Paige Manes (Lubbock Coronado) (Fall 1:27)

Round 5

  • Avrill Rodriguez (Pampa (Girls)) won by fall over Paige Manes (Lubbock Coronado) (Fall 1:26)
  • Yezika Acuna (El Paso Bel Air) won by fall over Alexis Robles (Lubbock High Girls) (Fall 6:00)

110D – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lexys Basurto of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Amber Sisk of Hereford
  • 3rd Place – Giselle Ramirez of Lubbock Estacado Girls
  • 4th Place – Angelica Gomez of Lubbock Coronado
  • 5th Place – Desiree Alvarez of El Paso Burgess

Round 1

  • Lexys Basurto (El Paso Franklin) won by fall over Desiree Alvarez (El Paso Burgess) (Fall 0:31)
  • Amber Sisk (Hereford) won by decision over Giselle Ramirez (Lubbock Estacado Girls) (Dec 9-5)

Round 2

  • Giselle Ramirez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Angelica Gomez (Lubbock Coronado) (Fall 3:49)
  • Amber Sisk (Hereford) won by fall over Desiree Alvarez (El Paso Burgess) (Fall 3:00)

Round 3

  • Amber Sisk (Hereford) won by fall over Angelica Gomez (Lubbock Coronado) (Fall 4:42)
  • Lexys Basurto (El Paso Franklin) won by fall over Giselle Ramirez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:26)

Round 4

  • Lexys Basurto (El Paso Franklin) won by fall over Angelica Gomez (Lubbock Coronado) (Fall 1:58)
  • Giselle Ramirez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Desiree Alvarez (El Paso Burgess) (Fall 1:23)

Round 5

  • Angelica Gomez (Lubbock Coronado) won by fall over Desiree Alvarez (El Paso Burgess) (Fall 0:30)
  • Lexys Basurto (El Paso Franklin) won by fall over Amber Sisk (Hereford) (Fall 3:19)

119A – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacqueline Rojo of El Paso Bel Air
  • 2nd Place – Diana Perdoma of Pampa (Girls)
  • 3rd Place – Alysa Banda of Lubbock Estacado Girls
  • 4th Place – Jewell Dominguez of El Paso Franklin
  • 5th Place – Clarissa Osuna of Eaglecrest
  • 6th Place – Kristen Martinez of Lubbock Coronado

Round 1

  • Alysa Banda (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Jewell Dominguez (El Paso Franklin) (Fall 0:37)
  • Diana Perdoma (Pampa (Girls)) won by fall over Kristen Martinez (Lubbock Coronado) (Fall 1:50)
  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air) won by fall over Clarissa Osuna (Eaglecrest) (Fall 0:18)

Round 2

  • Alysa Banda (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Clarissa Osuna (Eaglecrest) (Fall 1:34)
  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air) won by fall over Kristen Martinez (Lubbock Coronado) (Fall 1:35)
  • Diana Perdoma (Pampa (Girls)) won by fall over Jewell Dominguez (El Paso Franklin) (Fall 5:39)

Round 3

  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air) won by major decision over Alysa Banda (Lubbock Estacado Girls) (Maj 12-2)
  • Jewell Dominguez (El Paso Franklin) won by forfeit over Kristen Martinez (Lubbock Coronado) (FF)
  • Diana Perdoma (Pampa (Girls)) won by fall over Clarissa Osuna (Eaglecrest) (Fall 0:38)

Round 4

  • Diana Perdoma (Pampa (Girls)) won by fall over Alysa Banda (Lubbock Estacado Girls) (Fall 0:29)
  • Clarissa Osuna (Eaglecrest) won by forfeit over Kristen Martinez (Lubbock Coronado) (FF)
  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air) won by fall over Jewell Dominguez (El Paso Franklin) (Fall 1:16)

Round 5

  • Alysa Banda (Lubbock Estacado Girls) won by forfeit over Kristen Martinez (Lubbock Coronado) (FF)
  • Jacqueline Rojo (El Paso Bel Air) won by fall over Diana Perdoma (Pampa (Girls)) (Fall 1:43)
  • Jewell Dominguez (El Paso Franklin) won by fall over Clarissa Osuna (Eaglecrest) (Fall 3:13)

119B – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tatiana Garcia of Caprock
  • 2nd Place – Rahvin Barragan of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Stephanie Morales of Parkland
  • 4th Place – Talisa Gavina of Hereford
  • 5th Place – Hailey Rodriguez of Lubbock Monterey Girls
  • 6th Place – Evelyn Guajardo of Lubbock Estacado Girls

Round 1

  • Rahvin Barragan (El Paso Franklin) won by decision over Stephanie Morales (Parkland) (Dec 6-4)
  • Talisa Gavina (Hereford) won by fall over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 3:51)
  • Tatiana Garcia (Caprock) won by fall over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:57)

Round 2

  • Rahvin Barragan (El Paso Franklin) won by fall over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:34)
  • Tatiana Garcia (Caprock) won by fall over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:56)
  • Stephanie Morales (Parkland) won by tech fall over Talisa Gavina (Hereford) (TF 15-0)

Round 3

  • Tatiana Garcia (Caprock) won by fall over Rahvin Barragan (El Paso Franklin) (Fall 3:26)
  • Stephanie Morales (Parkland) won by fall over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:01)
  • Talisa Gavina (Hereford) won by fall over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (Fall 4:59)

Round 4

  • Rahvin Barragan (El Paso Franklin) won by fall over Talisa Gavina (Hereford) (Fall 1:51)
  • Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (Fall 0:29)
  • Tatiana Garcia (Caprock) won by decision over Stephanie Morales (Parkland) (Dec 8-3)

Round 5

  • Rahvin Barragan (El Paso Franklin) won by fall over Hailey Rodriguez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:23)
  • Tatiana Garcia (Caprock) won by fall over Talisa Gavina (Hereford) (Fall 1:08)
  • Stephanie Morales (Parkland) won by fall over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:19)

119C – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Crystal Moehlig of El Paso Coronado
  • 2nd Place – Nautika Stevens of Vernon Girls
  • 3rd Place – London Hudnall of Lubbock Monterey Girls
  • 4th Place – Matica Goss of Lubbock High Girls
  • 5th Place – Madeline Lavery of Amarillo Tascosa Hs (Girls)

Round 1

  • Nautika Stevens (Vernon Girls) won by fall over London Hudnall (Lubbock Monterey Girls) (Fall 2:46)
  • Crystal Moehlig (El Paso Coronado) won by fall over Matica Goss (Lubbock High Girls) (Fall 4:38)

Round 2

  • Crystal Moehlig (El Paso Coronado) won by fall over Madeline Lavery (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 1:00)
  • London Hudnall (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Matica Goss (Lubbock High Girls) (Fall 0:25)

Round 3

  • Matica Goss (Lubbock High Girls) won by fall over Madeline Lavery (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 4:30)
  • Crystal Moehlig (El Paso Coronado) won by fall over Nautika Stevens (Vernon Girls) (Fall 3:56)

Round 4

  • Nautika Stevens (Vernon Girls) won by fall over Madeline Lavery (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:19)
  • Crystal Moehlig (El Paso Coronado) won by major decision over London Hudnall (Lubbock Monterey Girls) (Maj 9-0)

Round 5

  • London Hudnall (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Madeline Lavery (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 1:01)
  • Nautika Stevens (Vernon Girls) won by fall over Matica Goss (Lubbock High Girls) (Fall 1:28)

128A – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gudelia Leon of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 2nd Place – Miriam Sanchez of El Paso Bel Air
  • 3rd Place – Savannah Reyna of Lubbock Estacado Girls
  • 4th Place – Alexis Riojas of Hereford
  • 5th Place – Reina Quilodran of Vernon Girls
  • 6th Place – Mary Rodriguez of Lubbock High Girls

Round 1

  • Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Alexis Riojas (Hereford) (Fall 4:27)
  • Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) won by fall over Reina Quilodran (Vernon Girls) (Fall 3:15)
  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Fall 0:26)

Round 2

  • Alexis Riojas (Hereford) won by major decision over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Maj 16-2)
  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) (Fall 1:40)
  • Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Reina Quilodran (Vernon Girls) (Fall 1:37)

Round 3

  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Alexis Riojas (Hereford) (Fall 0:39)
  • Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) won by fall over Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) (Fall 5:13)
  • Reina Quilodran (Vernon Girls) won by fall over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Fall 0:53)

Round 4

  • Alexis Riojas (Hereford) won by fall over Reina Quilodran (Vernon Girls) (Fall 3:15)
  • Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) won by fall over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Fall 3:11)
  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:07)

Round 5

  • Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) won by fall over Alexis Riojas (Hereford) (Fall 3:02)
  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Reina Quilodran (Vernon Girls) (Fall 1:59)
  • Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Fall 0:23)

128B – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaden Caulifer of Caprock
  • 2nd Place – Jordan Schwalk of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 3rd Place – Alandria Zuniga of El Paso Burgess
  • 4th Place – America Diaz of Borger

Round 1

  • Jaden Caulifer (Caprock) won by fall over Jordan Schwalk (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:15)
  • Alandria Zuniga (El Paso Burgess) won by fall over America Diaz (Borger) (Fall 3:15)

Round 2

  • Jordan Schwalk (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Alandria Zuniga (El Paso Burgess) (Fall 0:27)
  • Jaden Caulifer (Caprock) won by fall over America Diaz (Borger) (Fall 4:30)

Round 3

  • Jordan Schwalk (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over America Diaz (Borger) (Fall 0:09)
  • Alandria Zuniga (El Paso Burgess) won in sudden victory – 1 over Jaden Caulifer (Caprock) (SV-1 10-8)

128C – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avang Subhani of Amarillo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Viviana Pacheco of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 3rd Place – Kaylee Dolezal of El Paso Coronado
  • 4th Place – Hailey Trevino of Lubbock Monterey Girls
  • 5th Place – Ashtyn Jones of Bushland Hs (Girls), Tx

Round 1

  • Ashtyn Jones (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Kaylee Dolezal (El Paso Coronado) (Fall 2:26)
  • Viviana Pacheco (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Hailey Trevino (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:02)

Round 2

  • Avang Subhani (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Viviana Pacheco (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 1:23)
  • Kaylee Dolezal (El Paso Coronado) won by fall over Hailey Trevino (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:28)

Round 3

  • Avang Subhani (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Hailey Trevino (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:59)
  • Viviana Pacheco (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Ashtyn Jones (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:53)

Round 4

  • Avang Subhani (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Ashtyn Jones (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:30)
  • Viviana Pacheco (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Kaylee Dolezal (El Paso Coronado) (Fall 0:53)

Round 5

  • Avang Subhani (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Kaylee Dolezal (El Paso Coronado) (Fall 0:29)
  • Hailey Trevino (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Ashtyn Jones (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:11)

128D – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Coleby Velasquez of Caprock
  • 2nd Place – Felecity Rocha of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 3rd Place – Vita Munoz of Frendship
  • 4th Place – Mariah Ramirez of Lubbock Monterey Girls
  • 5th Place – Kyleigh Pacheco of Eaglecrest

Round 1

  • Coleby Velasquez (Caprock) won by fall over Kyleigh Pacheco (Eaglecrest) (Fall 1:00)
  • Felecity Rocha (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Vita Munoz (Frendship ) (Fall 1:19)

Round 2

  • Vita Munoz (Frendship ) won by fall over Mariah Ramirez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 3:59)
  • Coleby Velasquez (Caprock) won by fall over Felecity Rocha (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 0:59)

Round 3

  • Felecity Rocha (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Mariah Ramirez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:26)
  • Vita Munoz (Frendship ) won by decision over Kyleigh Pacheco (Eaglecrest) (Dec 10-7)

Round 4

  • Mariah Ramirez (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Kyleigh Pacheco (Eaglecrest) (Fall 2:38)
  • Coleby Velasquez (Caprock) won by fall over Vita Munoz (Frendship ) (Fall 1:06)

Round 5

  • Coleby Velasquez (Caprock) won by fall over Mariah Ramirez (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:56)
  • Felecity Rocha (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by decision over Kyleigh Pacheco (Eaglecrest) (Dec 13-10)

138A – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nevaeh Alejandre of Hereford
  • 2nd Place – Caitlyn Segovia of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Jenna Greybeal of Eaglecrest
  • 4th Place – Bailey Adams of Frendship
  • 5th Place – Valeria Espinoza of El Paso Riverside
  • 6th Place – Alize Bautista of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)

Round 1

  • Nevaeh Alejandre (Hereford) won by fall over Jenna Greybeal (Eaglecrest) (Fall 1:19)
  • Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) won by injury default over Alize Bautista (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Inj. 2:36)
  • Bailey Adams (Frendship ) won by fall over Valeria Espinoza (El Paso Riverside) (Fall 4:38)

Round 2

  • Nevaeh Alejandre (Hereford) won by fall over Valeria Espinoza (El Paso Riverside) (Fall 1:50)
  • Bailey Adams (Frendship ) won by injury default over Alize Bautista (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Inj. 0:00)
  • Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Jenna Greybeal (Eaglecrest) (Fall 3:04)

Round 3

  • Nevaeh Alejandre (Hereford) won by fall over Bailey Adams (Frendship ) (Fall 1:21)
  • Jenna Greybeal (Eaglecrest) won by injury default over Alize Bautista (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Inj. 0:00)
  • Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Valeria Espinoza (El Paso Riverside) (Fall 1:07)

Round 4

  • Nevaeh Alejandre (Hereford) won by fall over Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) (Fall 3:48)
  • Valeria Espinoza (El Paso Riverside) won by injury default over Alize Bautista (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Inj. 0:00)
  • Jenna Greybeal (Eaglecrest) won by fall over Bailey Adams (Frendship ) (Fall 0:49)

Round 5

  • Nevaeh Alejandre (Hereford) won by injury default over Alize Bautista (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Inj. 0:00)
  • Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) won by forfeit over Bailey Adams (Frendship ) (FF)
  • Jenna Greybeal (Eaglecrest) won by fall over Valeria Espinoza (El Paso Riverside) (Fall 2:00)

138B – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Faith Anderson of Amarillo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Laura Mariscal-Barber of El Paso Burgess
  • 3rd Place – Kodey Dolman of Eaglecrest
  • 4th Place – Abby Hudgeons of Lubbock Coronado

Round 1

  • Laura Mariscal-Barber (El Paso Burgess) won by fall over Kodey Dolman (Eaglecrest) (Fall 0:28)
  • Faith Anderson (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Abby Hudgeons (Lubbock Coronado) (Fall 0:48)

Round 2

  • Faith Anderson (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Laura Mariscal-Barber (El Paso Burgess) (Fall 2:43)
  • Kodey Dolman (Eaglecrest) won by fall over Abby Hudgeons (Lubbock Coronado) (Fall 3:10)

Round 3

  • Laura Mariscal-Barber (El Paso Burgess) won by fall over Abby Hudgeons (Lubbock Coronado) (Fall 0:21)
  • Faith Anderson (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Kodey Dolman (Eaglecrest) (Fall 0:43)

138C – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air
  • 2nd Place – Martrice McFarland of Vernon Girls
  • 3rd Place – Brylee Green of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 4th Place – Mariposa Cardona of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 5th Place – Kelli Hernandez of El Paso Franklin
  • 6th Place – Zanydiah Oliva of Lubbock Monterey Girls

Round 1

  • Mariposa Cardona (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Zanydiah Oliva (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:35)
  • Melissa Moore (El Paso Bel Air) won by fall over Martrice McFarland (Vernon Girls) (Fall 0:53)
  • Brylee Green (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Kelli Hernandez (El Paso Franklin) (Fall 2:54)

Round 2

  • Brylee Green (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Mariposa Cardona (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 2:45)
  • Melissa Moore (El Paso Bel Air) won by fall over Kelli Hernandez (El Paso Franklin) (Fall 2:53)
  • Martrice McFarland (Vernon Girls) won by fall over Zanydiah Oliva (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:03)

Round 3

  • Mariposa Cardona (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Kelli Hernandez (El Paso Franklin) (Fall 5:43)
  • Melissa Moore (El Paso Bel Air) won by fall over Zanydiah Oliva (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:18)
  • Martrice McFarland (Vernon Girls) won by fall over Brylee Green (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 3:32)

Round 4

  • Martrice McFarland (Vernon Girls) won by fall over Mariposa Cardona (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 2:57)
  • Melissa Moore (El Paso Bel Air) won by fall over Brylee Green (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:15)
  • Kelli Hernandez (El Paso Franklin) won by fall over Zanydiah Oliva (Lubbock Monterey Girls) (Fall 4:44)

Round 5

  • Melissa Moore (El Paso Bel Air) won by fall over Mariposa Cardona (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:59)
  • Kelli Hernandez (El Paso Franklin) won by decision over Martrice McFarland (Vernon Girls) (Dec 9-7)
  • Brylee Green (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Zanydiah Oliva (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:34)

148A – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Vienna Barbosa of Caprock
  • 2nd Place – Genesis Rios of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Vanessa Bocanegra of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 4th Place – Zeyda Hall of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 5th Place – Hanna Corral of El Paso Franklin
  • 6th Place – Emily Saenz of Parkland

Round 1

  • Vanessa Bocanegra (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by forfeit over Emily Saenz (Parkland) (FF)
  • Vienna Barbosa (Caprock) won by decision over Genesis Rios (Lubbock Monterey Girls) (Dec 12-5)
  • Zeyda Hall (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Hanna Corral (El Paso Franklin) (Fall 1:58)

Round 2

  • Vanessa Bocanegra (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Hanna Corral (El Paso Franklin) (Fall 0:56)
  • Genesis Rios (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Zeyda Hall (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 2:34)
  • Vienna Barbosa (Caprock) won by forfeit over Emily Saenz (Parkland) (FF)

Round 3

  • Vanessa Bocanegra (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Zeyda Hall (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:03)
  • Genesis Rios (Lubbock Monterey Girls) won by forfeit over Emily Saenz (Parkland) (FF)
  • Vienna Barbosa (Caprock) won by fall over Hanna Corral (El Paso Franklin) (Fall 0:59)

Round 4

  • Vienna Barbosa (Caprock) won by fall over Vanessa Bocanegra (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 2:29)
  • Genesis Rios (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Hanna Corral (El Paso Franklin) (Fall 0:21)
  • Zeyda Hall (Bushland Hs (Girls), Tx) won by forfeit over Emily Saenz (Parkland) (FF)

Round 5

  • Genesis Rios (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Vanessa Bocanegra (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:57)
  • Vienna Barbosa (Caprock) won by fall over Zeyda Hall (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:57)
  • Hanna Corral (El Paso Franklin) won by forfeit over Emily Saenz (Parkland) (FF)

148B – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Savannah Chavira of Hereford
  • 2nd Place – Elena Moralez of Vernon Girls
  • 3rd Place – Anissa Pimentel of Borger
  • 4th Place – Hailey McDonald of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 5th Place – Nayeli Alvarez of El Paso Bel Air
  • 6th Place – Venice Rodriguez of Amarillo Hs (Girls)

Round 1

  • Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Elena Moralez (Vernon Girls) (Fall 1:34)
  • Anissa Pimentel (Borger) won by fall over Venice Rodriguez (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 5:05)
  • Savannah Chavira (Hereford) won by fall over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) (Fall 3:02)

Round 2

  • Savannah Chavira (Hereford) won by fall over Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:43)
  • Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) won by fall over Venice Rodriguez (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 4:00)
  • Elena Moralez (Vernon Girls) won by fall over Anissa Pimentel (Borger) (Fall 0:24)

Round 3

  • Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) (Fall 0:41)
  • Elena Moralez (Vernon Girls) won by fall over Venice Rodriguez (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 0:46)
  • Savannah Chavira (Hereford) won by fall over Anissa Pimentel (Borger) (Fall 0:31)

Round 4

  • Anissa Pimentel (Borger) won by fall over Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:34)
  • Savannah Chavira (Hereford) won by fall over Venice Rodriguez (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 1:22)
  • Elena Moralez (Vernon Girls) won by fall over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) (Fall 1:07)

Round 5

  • Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) won by decision over Venice Rodriguez (Amarillo Hs (Girls)) (Dec 1-0)
  • Anissa Pimentel (Borger) won by fall over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) (Fall 0:25)
  • Savannah Chavira (Hereford) won by fall over Elena Moralez (Vernon Girls) (Fall 0:58)

148C – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bonni Lopez of Amarillo River Road Hs (Girls)
  • 2nd Place – Kayani Ayala of El Paso Burgess
  • 3rd Place – Robbi Furst of Frendship
  • 4th Place – Ja`Zyria Simpson of Lubbock Monterey Girls
  • 5th Place – Zoey Shepherd of Amarillo Hs (Girls)

Round 1

  • Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Zoey Shepherd (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 0:32)
  • Bonni Lopez (Amarillo River Road Hs (Girls)) won by fall over Kayani Ayala (El Paso Burgess) (Fall 4:53)

Round 2

  • Kayani Ayala (El Paso Burgess) won by fall over Robbi Furst (Frendship ) (Fall 1:37)
  • Bonni Lopez (Amarillo River Road Hs (Girls)) won by fall over Zoey Shepherd (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 0:30)

Round 3

  • Bonni Lopez (Amarillo River Road Hs (Girls)) won by fall over Robbi Furst (Frendship ) (Fall 0:32)
  • Kayani Ayala (El Paso Burgess) won by fall over Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:50)

Round 4

  • Robbi Furst (Frendship ) won by fall over Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey Girls) (Fall 2:37)
  • Kayani Ayala (El Paso Burgess) won by fall over Zoey Shepherd (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 0:29)

Round 5

  • Robbi Furst (Frendship ) won by fall over Zoey Shepherd (Amarillo Hs (Girls)) (Fall 0:46)
  • Bonni Lopez (Amarillo River Road Hs (Girls)) won by fall over Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:41)

165A – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Gaytan of El Paso Bel Air
  • 2nd Place – Markaya Gallego of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 3rd Place – Molly Gribble of Vernon Girls
  • 4th Place – Yaquelin Rincon-Hernandez of Lubbock Estacado Girls
  • 5th Place – Ariana Lazo of El Paso Coronado
  • 6th Place – Savannah Lopez of Bushland Hs (Girls), Tx

Round 1

  • Markaya Gallego (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by forfeit over Ariana Lazo (El Paso Coronado) (FF)
  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) won by forfeit over Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) (FF)
  • Molly Gribble (Vernon Girls) won by fall over Yaquelin Rincon-Hernandez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:45)

Round 2

  • Molly Gribble (Vernon Girls) won by fall over Ariana Lazo (El Paso Coronado) (Fall 0:49)
  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) won by fall over Yaquelin Rincon-Hernandez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 0:36)
  • Markaya Gallego (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 1:34)

Round 3

  • Yaquelin Rincon-Hernandez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Ariana Lazo (El Paso Coronado) (Fall 1:39)
  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) won by fall over Markaya Gallego (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 3:20)
  • Molly Gribble (Vernon Girls) won by fall over Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:38)

Round 4

  • Ariana Lazo (El Paso Coronado) won by disqualification over Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) (DQ)
  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) won by fall over Molly Gribble (Vernon Girls) (Fall 1:56)
  • Markaya Gallego (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Yaquelin Rincon-Hernandez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:18)

Round 5

  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) won by fall over Ariana Lazo (El Paso Coronado) (Fall 0:14)
  • Yaquelin Rincon-Hernandez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 2:29)
  • Markaya Gallego (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by decision over Molly Gribble (Vernon Girls) (Dec 10-3)

165B – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Emma Burk of Eaglecrest
  • 2nd Place – Alicia Guzman of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 3rd Place – Jordan Gilliam of Lubbock Monterey Girls
  • 4th Place – Evany Goodman of Hereford
  • 5th Place – Lilly Myers of Bushland Hs (Girls), Tx

Round 1

  • Emma Burk (Eaglecrest) won by fall over Jordan Gilliam (Lubbock Monterey Girls) (Fall 2:22)
  • Alicia Guzman (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Lilly Myers (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:20)

Round 2

  • Evany Goodman (Hereford) won by fall over Lilly Myers (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:00)
  • Emma Burk (Eaglecrest) won by fall over Alicia Guzman (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 1:06)

Round 3

  • Alicia Guzman (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Evany Goodman (Hereford) (Fall 0:51)
  • Jordan Gilliam (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Lilly Myers (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:32)

Round 4

  • Jordan Gilliam (Lubbock Monterey Girls) won by major decision over Evany Goodman (Hereford) (Maj 9-1)
  • Emma Burk (Eaglecrest) won by fall over Lilly Myers (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:55)

Round 5

  • Emma Burk (Eaglecrest) won by tech fall over Evany Goodman (Hereford) (TF 16-1)
  • Alicia Guzman (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by forfeit over Jordan Gilliam (Lubbock Monterey Girls) (FF)

165C – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Belen Chavez of Fabens Hs (Girls)
  • 2nd Place – Arkajai Walker of Lubbock Estacado Girls
  • 3rd Place – Sabrina Highsmith of El Paso Franklin
  • 4th Place – Caidence Windham of Caprock
  • 5th Place – Kelly Rodriguez of El Paso Burgess
  • 6th Place – Mariah Serna of Frendship

Round 1

  • Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) won by decision over Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) (Dec 2-1)
  • Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Caidence Windham (Caprock) (Fall 1:55)
  • Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) won by fall over Mariah Serna (Frendship ) (Fall 0:38)

Round 2

  • Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Mariah Serna (Frendship ) (Fall 1:07)
  • Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) won by fall over Caidence Windham (Caprock) (Fall 1:12)
  • Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) (Fall 5:17)

Round 3

  • Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) (Fall 1:54)
  • Caidence Windham (Caprock) won by fall over Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) (Fall 3:09)
  • Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Mariah Serna (Frendship ) (Fall 0:25)

Round 4

  • Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) (Fall 3:19)
  • Caidence Windham (Caprock) won by injury default over Mariah Serna (Frendship ) (Inj. 0:00)
  • Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) won by fall over Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) (Fall 1:20)

Round 5

  • Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Caidence Windham (Caprock) (Fall 1:26)
  • Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) (Fall 1:24)
  • Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) won by injury default over Mariah Serna (Frendship ) (Inj. 0:00)

165D – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Badiah Sanchez of El Paso Riverside
  • 2nd Place – Avery Harter of Eaglecrest
  • 3rd Place – Desiree Sanchez of Hereford
  • 4th Place – Jordan Gilliam of Unattached
  • 5th Place – Natalie Ortiz of Fabens Hs (Girls)

Round 1

  • Avery Harter (Eaglecrest) won by forfeit over Jordan Gilliam (Unattached) (FF)
  • Desiree Sanchez (Hereford) won by fall over Natalie Ortiz (Fabens Hs (Girls)) (Fall 1:09)

Round 2

  • Badiah Sanchez (El Paso Riverside) won by fall over Desiree Sanchez (Hereford) (Fall 0:34)
  • Jordan Gilliam (Unattached) won by major decision over Natalie Ortiz (Fabens Hs (Girls)) (Maj 9-0)

Round 3

  • Badiah Sanchez (El Paso Riverside) won by fall over Natalie Ortiz (Fabens Hs (Girls)) (Fall 0:48)
  • Avery Harter (Eaglecrest) won by fall over Desiree Sanchez (Hereford) (Fall 1:02)

Round 4

  • Badiah Sanchez (El Paso Riverside) won by fall over Avery Harter (Eaglecrest) (Fall 3:24)
  • Desiree Sanchez (Hereford) won by forfeit over Jordan Gilliam (Unattached) (FF)

Round 5

  • Badiah Sanchez (El Paso Riverside) won by forfeit over Jordan Gilliam (Unattached) (FF)
  • Avery Harter (Eaglecrest) won by fall over Natalie Ortiz (Fabens Hs (Girls)) (Fall 0:28)

185A – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of Parkland
  • 2nd Place – Adrianna Castillo-Velasquez of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 3rd Place – Priscilla Rosas of Fabens Hs (Girls)
  • 4th Place – Caelen Guardiola of Hereford

Round 1

  • Adrianna Castillo-Velasquez (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Priscilla Rosas (Fabens Hs (Girls)) (Fall 2:06)
  • Zoe Hankins (Parkland) won by fall over Caelen Guardiola (Hereford) (Fall 1:00)

Round 2

  • Adrianna Castillo-Velasquez (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Caelen Guardiola (Hereford) (Fall 1:14)
  • Zoe Hankins (Parkland) won by fall over Priscilla Rosas (Fabens Hs (Girls)) (Fall 0:36)

Round 3

  • Zoe Hankins (Parkland) won by fall over Adrianna Castillo-Velasquez (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:46)
  • Priscilla Rosas (Fabens Hs (Girls)) won by decision over Caelen Guardiola (Hereford) (Dec 6-2)

185B – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amaya Soto of Caprock
  • 2nd Place – Gardeni Garcia of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 3rd Place – Leah Lovato of Lubbock Coronado
  • 4th Place – Faith Brockman of Eaglecrest
  • 5th Place – Khayla Russell of Unattached

Round 1

  • Amaya Soto (Caprock) won by fall over Gardeni Garcia (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 3:47)
  • Leah Lovato (Lubbock Coronado) won by fall over Khayla Russell (Unattached) (Fall 1:40)

Round 2

  • Faith Brockman (Eaglecrest) won by fall over Khayla Russell (Unattached) (Fall 0:43)
  • Gardeni Garcia (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Leah Lovato (Lubbock Coronado) (Fall 3:12)

Round 3

  • Leah Lovato (Lubbock Coronado) won by fall over Faith Brockman (Eaglecrest) (Fall 3:32)
  • Amaya Soto (Caprock) won by fall over Khayla Russell (Unattached) (Fall 0:57)

Round 4

  • Amaya Soto (Caprock) won by fall over Faith Brockman (Eaglecrest) (Fall 1:55)
  • Gardeni Garcia (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Khayla Russell (Unattached) (Fall 0:54)

Round 5

  • Gardeni Garcia (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by injury default over Faith Brockman (Eaglecrest) (Inj. 0:00)
  • Amaya Soto (Caprock) won by fall over Leah Lovato (Lubbock Coronado) (Fall 3:41)

215A – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alana Michelson of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Jaycee Portee of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Mya White of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 4th Place – Harley Ward of Lubbock Coronado

Round 1

  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Mya White (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 0:35)
  • Alana Michelson (El Paso Franklin) won by fall over Harley Ward (Lubbock Coronado) (Fall 0:28)

Round 2

  • Mya White (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by fall over Harley Ward (Lubbock Coronado) (Fall 1:53)
  • Alana Michelson (El Paso Franklin) won by fall over Jaycee Portee (Lubbock Monterey Girls) (Fall 0:50)

Round 3

  • Alana Michelson (El Paso Franklin) won by fall over Mya White (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 1:24)
  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Harley Ward (Lubbock Coronado) (Fall 0:47)

215B – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Madison Bruce of Pampa (Girls)
  • 2nd Place – Elizabeth Ramirez of El Paso Bel Air
  • 3rd Place – Jayda Lopez of Amarillo Tascosa Hs (Girls)

Round 1

  • Madison Bruce (Pampa (Girls)) won by fall over Jayda Lopez (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 0:57)

Round 2

  • Madison Bruce (Pampa (Girls)) won by fall over Elizabeth Ramirez (El Paso Bel Air) (Fall 2:41)

Round 3

  • Elizabeth Ramirez (El Paso Bel Air) won by fall over Jayda Lopez (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 2:47)

95 Gold – 95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Audale Cruz of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 2nd Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 3rd Place – Audree Garcia of Caprock
  • 4th Place – Kiarah Gaines of Lubbock Monterey Girls

1st Place Match

  • Audale Cruz (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by major decision over Mia Diaz (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Maj 13-4)

3rd Place Match

  • Audree Garcia (Caprock) won by fall over Kiarah Gaines (Lubbock Monterey Girls) (Fall 2:58)

102 Gold – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Keyera Garcia of Caprock
  • 2nd Place – Leslie Castillo of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Htat Win of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)
  • 4th Place – Yuliana Alvarado of Fabens Hs (Girls)

1st Place Match

  • Keyera Garcia (Caprock) won by fall over Leslie Castillo (El Paso Coronado) (Fall 3:29)

3rd Place Match

  • Htat Win (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) won by decision over Yuliana Alvarado (Fabens Hs (Girls)) (Dec 7-3)

102 Silver – 102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valeria Martinez of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Nancy Rodriguez of El Paso Riverside
  • 3rd Place – Izahh Sanchez of Parkland
  • 4th Place – Areli Resendiz Alvarado of Amarillo Tascosa Hs (Girls)

1st Place Match

  • Valeria Martinez (El Paso Franklin) won by forfeit over Nancy Rodriguez (El Paso Riverside) (FF)

3rd Place Match

  • Izahh Sanchez (Parkland) won by fall over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) (Fall 1:05)

110 Gold – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lexys Basurto of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Veronica Perez of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Kiana Gaines of Lubbock Monterey Girls
  • 4th Place – Breanna Raney of Bushland Hs (Girls), Tx

1st Place Match

  • Lexys Basurto (El Paso Franklin) won by fall over Veronica Perez (El Paso Franklin) (Fall 3:03)

3rd Place Match

  • Kiana Gaines (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Breanna Raney (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 3:44)

110 Silver – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Giselle Ramirez of Lubbock Estacado Girls
  • 2nd Place – Savanah Smith of Eaglecrest
  • 3rd Place – Angelica Gomez of Lubbock Coronado
  • 4th Place – Elaina Martinez of Lubbock Estacado Girls

1st Place Match

  • Giselle Ramirez (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Savanah Smith (Eaglecrest) (Fall 4:24)

3rd Place Match

  • Angelica Gomez (Lubbock Coronado) won by fall over Elaina Martinez (Lubbock Estacado Girls) (Fall 5:27)

110Bronze – 110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evelyn Hernandez of Vernon Girls
  • 2nd Place – Desiree Alvarez of El Paso Burgess
  • 3rd Place – Hannah Dominguez of Vernon Girls

1st Place Match

  • Evelyn Hernandez (Vernon Girls) won by fall over Desiree Alvarez (El Paso Burgess) (Fall 3:36)

3rd Place Match

  • Hannah Dominguez (Vernon Girls) received a bye () (Bye)

119 Gold – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tatiana Garcia of Caprock
  • 2nd Place – Rahvin Barragan of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Crystal Moehlig of El Paso Coronado
  • 4th Place – Nautika Stevens of Vernon Girls

1st Place Match

  • Tatiana Garcia (Caprock) won by fall over Rahvin Barragan (El Paso Franklin) (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • Crystal Moehlig (El Paso Coronado) won by fall over Nautika Stevens (Vernon Girls) (Fall 5:16)

119 Silver – 119

Guaranteed Places

  • 1st Place – London Hudnall of Lubbock Monterey Girls
  • 2nd Place – Matica Goss of Lubbock High Girls
  • 3rd Place – Jewell Dominguez of El Paso Franklin
  • 4th Place – Evelyn Guajardo of Lubbock Estacado Girls

1st Place Match

  • London Hudnall (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Matica Goss (Lubbock High Girls) (Fall 1:09)

3rd Place Match

  • Jewell Dominguez (El Paso Franklin) won by forfeit over Evelyn Guajardo (Lubbock Estacado Girls) (FF)

128 Gold – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gudelia Leon of Amarillo Tascosa Hs (Girls)
  • 2nd Place – Coleby Velasquez of Caprock
  • 3rd Place – Avang Subhani of Amarillo Hs (Girls)
  • 4th Place – Miriam Sanchez of El Paso Bel Air

1st Place Match

  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa Hs (Girls)) won by fall over Coleby Velasquez (Caprock) (Fall 1:58)

3rd Place Match

  • Avang Subhani (Amarillo Hs (Girls)) won by tech fall over Miriam Sanchez (El Paso Bel Air) (TF 17-0)

128 Silver – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mariah Ramirez of Lubbock Monterey Girls
  • 2nd Place – Hailey Trevino of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Savannah Reyna of Lubbock Estacado Girls
  • 4th Place – Alexis Riojas of Hereford

1st Place Match

  • Mariah Ramirez (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Hailey Trevino (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:57)

3rd Place Match

  • Savannah Reyna (Lubbock Estacado Girls) won by fall over Alexis Riojas (Hereford) (Fall 1:35)

128 Bronze – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – America Diaz of Borger
  • 2nd Place – Kyleigh Pacheco of Eaglecrest
  • 3rd Place – Ashtyn Jones of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 4th Place – Mary Rodriguez of Lubbock High Girls

1st Place Match

  • America Diaz (Borger) won by major decision over Kyleigh Pacheco (Eaglecrest) (Maj 13-2)

3rd Place Match

  • Ashtyn Jones (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Mary Rodriguez (Lubbock High Girls) (Fall 0:36)

138 Gold – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Faith Anderson of Amarillo Hs (Girls)
  • 2nd Place – Melissa Moore of El Paso Bel Air
  • 3rd Place – Caitlyn Segovia of Lubbock Monterey Girls
  • 4th Place – Nevaeh Alejandre of Hereford

1st Place Match

  • Faith Anderson (Amarillo Hs (Girls)) won by fall over Melissa Moore (El Paso Bel Air) (Fall 1:01)

3rd Place Match

  • Caitlyn Segovia (Lubbock Monterey Girls) won by decision over Nevaeh Alejandre (Hereford) (Dec 17-14)

138 Silver – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kelli Hernandez of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Kodey Dolman of Eaglecrest
  • 3rd Place – Valeria Espinoza of El Paso Riverside
  • 4th Place – Bailey Adams of Frendship

1st Place Match

  • Kelli Hernandez (El Paso Franklin) won by fall over Kodey Dolman (Eaglecrest) (Fall 5:53)

3rd Place Match

  • Valeria Espinoza (El Paso Riverside) won by fall over Bailey Adams (Frendship ) (Fall 2:39)

148 Gold – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kayani Ayala of El Paso Burgess
  • 2nd Place – Vienna Barbosa of Caprock
  • 3rd Place – Bonni Lopez of Amarillo River Road Hs (Girls)
  • 4th Place – Elena Moralez of Vernon Girls

1st Place Match

  • Kayani Ayala (El Paso Burgess) won by fall over Vienna Barbosa (Caprock) (Fall 6:00)

3rd Place Match

  • Bonni Lopez (Amarillo River Road Hs (Girls)) won by fall over Elena Moralez (Vernon Girls) (Fall 4:35)

148 Silver – 148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Robbi Furst of Frendship
  • 2nd Place – Ja`Zyria Simpson of Lubbock Monterey Girls
  • 3rd Place – Hailey McDonald of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 4th Place – Nayeli Alvarez of El Paso Bel Air

1st Place Match

  • Robbi Furst (Frendship ) won by fall over Ja`Zyria Simpson (Lubbock Monterey Girls) (Fall 1:46)

3rd Place Match

  • Hailey McDonald (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Nayeli Alvarez (El Paso Bel Air) (Fall 2:00)

165 Gold – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Valerie Gaytan of El Paso Bel Air
  • 2nd Place – Belen Chavez of Fabens Hs (Girls)
  • 3rd Place – Avery Harter of Eaglecrest
  • 4th Place – Emma Burk of Eaglecrest

1st Place Match

  • Valerie Gaytan (El Paso Bel Air) received a bye Belen Chavez (Fabens Hs (Girls)) (Bye)

3rd Place Match

  • Avery Harter (Eaglecrest) won by fall over Emma Burk (Eaglecrest) (Fall 1:49)

165 Silver – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sabrina Highsmith of El Paso Franklin
  • 2nd Place – Kelly Rodriguez of El Paso Burgess
  • 3rd Place – Desiree Sanchez of Hereford
  • 4th Place – Arkajai Walker of Lubbock Estacado Girls

1st Place Match

  • Sabrina Highsmith (El Paso Franklin) won by fall over Kelly Rodriguez (El Paso Burgess) (Fall 1:56)

3rd Place Match

  • Desiree Sanchez (Hereford) won by fall over Arkajai Walker (Lubbock Estacado Girls) (Fall 1:04)

165Bronze – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Natalie Ortiz of Fabens Hs (Girls)
  • 2nd Place – Ariana Lazo of El Paso Coronado
  • 3rd Place – Savannah Lopez of Bushland Hs (Girls), Tx
  • 4th Place – Lilly Myers of Bushland Hs (Girls), Tx

1st Place Match

  • Natalie Ortiz (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Ariana Lazo (El Paso Coronado) (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Savannah Lopez (Bushland Hs (Girls), Tx) won by fall over Lilly Myers (Bushland Hs (Girls), Tx) (Fall 0:58)

185 Gold – 185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of Parkland
  • 2nd Place – Amaya Soto of Caprock
  • 3rd Place – Priscilla Rosas of Fabens Hs (Girls)
  • 4th Place – Gardeni Garcia of Amarillo Palo Duro Hs (Girls)

1st Place Match

  • Zoe Hankins (Parkland) won by fall over Amaya Soto (Caprock) (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Priscilla Rosas (Fabens Hs (Girls)) won by fall over Gardeni Garcia (Amarillo Palo Duro Hs (Girls)) (Fall 5:03)

215 Gold – 215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Madison Bruce of Pampa (Girls)
  • 2nd Place – Alana Michelson of El Paso Franklin
  • 3rd Place – Jaycee Portee of Lubbock Monterey Girls
  • 4th Place – Elizabeth Ramirez of El Paso Bel Air

1st Place Match

  • Madison Bruce (Pampa (Girls)) won by fall over Alana Michelson (El Paso Franklin) (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Jaycee Portee (Lubbock Monterey Girls) won by fall over Elizabeth Ramirez (El Paso Bel Air) (Fall 5:50)