in

2019 Woodlands Invitational Results

 

Team Scores Boys
1 The Woodlands – Green 242.5
2 Klein Cain 214.5
3 St Thomas 166.0
4 Oak Ridge 134.5
5 Kingwood 129.0
6 Arlington 128.0
7 Grand Oaks 120.0
8 Conroe 108.0
9 Humble 101.5
10 Cy-Falls 79.0
11 Clear Springs 68.5
12 The Woodlands – Red 63.0
13 Clear Creek 51.0
14 Lamar 46.5
15 Clear Falls 36.0
16 Klein Oak 34.5
17 Kinkaid 26.0
18 The Woodlands – White 17.0
19 Needville 14.0

Team Scores Girls
1 Conroe 147.5
2 Oak Ridge 138.0
3 Klein Cain 116.5
4 Clear Falls 99.5
5 Clear Creek 57.0
6 Cy-Falls 55.0
7 Lamar 36.0
8 Clear Springs 34.5
9 Klein Oak 26.0
10 Kingwood 25.0
11 Grand Oaks 22.0
12 Humble 9.0
13 The Woodlands 5.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marc Cortes of Klein Cain
  • 2nd Place – David Rogers of The Woodlands – Green
  • 3rd Place – Carlos Guizar of Lamar
  • 4th Place – Matthew Korcuska of Grand Oaks
  • 5th Place – Greg Mills of The Woodlands – Red
  • 6th Place – Michael Sanchez of Oak Ridge

1st Place Match

  • Marc Cortes (Klein Cain) 19-2, Jr. over David Rogers (The Woodlands – Green) 3-1, Sr. (MD 16-2)

3rd Place Match

  • Carlos Guizar (Lamar) 6-1, Fr. over Matthew Korcuska (Grand Oaks) 9-4, Jr. (MD 16-4)

5th Place Match

  • Greg Mills (The Woodlands – Red) 4-2, Fr. over Michael Sanchez (Oak Ridge) 3-3, Fr. (For.)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Stephen Nguyen of Klein Cain
  • 2nd Place – Taft Foley of Kinkaid
  • 3rd Place – Zebulan Sanders of Oak Ridge
  • 4th Place – Renzo Chavarria of Grand Oaks
  • 5th Place – Will Dundee of St Thomas
  • 6th Place – John Mitchell of Kingwood

1st Place Match

  • Stephen Nguyen (Klein Cain) 19-1, Jr. over Taft Foley (Kinkaid) 3-1, Jr. (MD 15-7)

3rd Place Match

  • Zebulan Sanders (Oak Ridge) 9-5, Jr. over Renzo Chavarria (Grand Oaks) 5-2, Jr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Will Dundee (St Thomas) 5-3, Jr. over John Mitchell (Kingwood) 9-5, So. (Fall 0:29)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnathan Garza of Arlington
  • 2nd Place – Talim Hussain of Klein Cain
  • 3rd Place – Joao Sousa of Conroe
  • 4th Place – Ricardo Pena of Cy-Falls
  • 5th Place – Kaden Erman of The Woodlands – Green
  • 6th Place – Anceinoel Perez-Cruz of Klein Oak

1st Place Match

  • Johnathan Garza (Arlington) 14-1, . over Talim Hussain (Klein Cain) 15-4, So. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Joao Sousa (Conroe) 8-5, Jr. over Ricardo Pena (Cy-Falls) 7-6, Sr. (Dec 10-9)

5th Place Match

  • Kaden Erman (The Woodlands – Green) 4-2, So. over Anceinoel Perez-Cruz (Klein Oak) 11-6, . (Fall 1:58)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Micah White of Kingwood
  • 2nd Place – Luke Hempfling of The Woodlands – Green
  • 3rd Place – Dylan Plows of Clear Springs
  • 4th Place – Luis Martinez of Humble
  • 5th Place – Daniel Gomez of Cy-Falls
  • 6th Place – Ederick Baez of Grand Oaks

1st Place Match

  • Micah White (Kingwood) 10-2, Jr. over Luke Hempfling (The Woodlands – Green) 3-1, Jr. (Dec 9-5)

3rd Place Match

  • Dylan Plows (Clear Springs) 5-1, . over Luis Martinez (Humble) 3-2, So. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Daniel Gomez (Cy-Falls) 9-7, Jr. over Ederick Baez (Grand Oaks) 3-5, So. (Fall 2:53)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ruben Calderon of Cy-Falls
  • 2nd Place – Evan Benavides of St Thomas
  • 3rd Place – Joe Huerta of The Woodlands – Green
  • 4th Place – Olin Pierson of The Woodlands – Red
  • 5th Place – Bryson Cole of Conroe
  • 6th Place – Zyion Jenkins of Arlington

1st Place Match

  • Ruben Calderon (Cy-Falls) 16-0, Jr. over Evan Benavides (St Thomas) 5-2, Jr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Joe Huerta (The Woodlands – Green) 4-1, Jr. over Olin Pierson (The Woodlands – Red) 3-2, . (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Bryson Cole (Conroe) 7-5, Jr. over Zyion Jenkins (Arlington) 7-7, . (Dec 10-4)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kody Schulze of Kingwood
  • 2nd Place – Alex Kelly of The Woodlands – Green
  • 3rd Place – Carlos Guevara of Klein Cain
  • 4th Place – Eric Tingle of Clear Springs
  • 5th Place – Sebastian Ricklefsen of Needville
  • 6th Place – Aaron Mack of Humble

1st Place Match

  • Kody Schulze (Kingwood) 7-3, Jr. over Alex Kelly (The Woodlands – Green) 3-1, Sr. (Fall 3:43)

3rd Place Match

  • Carlos Guevara (Klein Cain) 12-3, Sr. over Eric Tingle (Clear Springs) 3-2, . (Fall 0:24)

5th Place Match

  • Sebastian Ricklefsen (Needville) 8-10, Sr. over Aaron Mack (Humble) 2-3, . (Fall 3:35)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Konnor Wright of Kingwood
  • 2nd Place – Aaron Perez of Arlington
  • 3rd Place – Collin Hughes of Grand Oaks
  • 4th Place – Valentin Campos of Oak Ridge
  • 5th Place – Jose Pena of Cy-Falls
  • 6th Place – Isaiah Vitello of Klein Cain

1st Place Match

  • Konnor Wright (Kingwood) 11-1, Jr. over Aaron Perez (Arlington) 9-5, . (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Collin Hughes (Grand Oaks) 8-3, Jr. over Valentin Campos (Oak Ridge) 4-2, Sr. (Fall 3:14)

5th Place Match

  • Jose Pena (Cy-Falls) 8-7, Jr. over Isaiah Vitello (Klein Cain) 12-6, Jr. (Dec 8-5)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samuel Chau of Klein Cain
  • 2nd Place – Jonathan Campbell of Humble
  • 3rd Place – Michael Day of The Woodlands – Green
  • 4th Place – Travis Enochs of St Thomas
  • 5th Place – Abram Booth of Oak Ridge
  • 6th Place – Jacob Mayo of Cy-Falls

1st Place Match

  • Samuel Chau (Klein Cain) 15-3, Sr. over Jonathan Campbell (Humble) 14-2, Jr. (Fall 2:46)

3rd Place Match

  • Michael Day (The Woodlands – Green) 5-1, Jr. over Travis Enochs (St Thomas) 7-2, Sr. (Dec 12-7)

5th Place Match

  • Abram Booth (Oak Ridge) 5-2, So. over Jacob Mayo (Cy-Falls) 7-10, Jr. (Inj. 0:36)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Rorison of The Woodlands – Green
  • 2nd Place – Adrian Marquez of St Thomas
  • 3rd Place – Andy Soliz of Humble
  • 4th Place – Jaelin Patten of Conroe
  • 5th Place – Parker Payne of Oak Ridge
  • 6th Place – Tomas Marrufo of Klein Cain

1st Place Match

  • Garrett Rorison (The Woodlands – Green) 4-0, Sr. over Adrian Marquez (St Thomas) 5-2, Sr. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Andy Soliz (Humble) 9-3, Sr. over Jaelin Patten (Conroe) 6-6, Jr. (Fall 5:30)

5th Place Match

  • Parker Payne (Oak Ridge) 7-5, Jr. over Tomas Marrufo (Klein Cain) 5-7, Jr. (Fall 0:48)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Cannon of Klein Cain
  • 2nd Place – Roman Ochoa of St Thomas
  • 3rd Place – Ryan Grassman of Kingwood
  • 4th Place – Shota Brown of Clear Falls
  • 5th Place – Marc Gallardo of Clear Springs
  • 6th Place – Jeremy Rivers of Humble

1st Place Match

  • Alex Cannon (Klein Cain) 18-2, Sr. over Roman Ochoa (St Thomas) 4-3, Jr. (TF-1.5 3:04 (16-0))

3rd Place Match

  • Ryan Grassman (Kingwood) 4-1, Sr. over Shota Brown (Clear Falls) 11-4, So. (Fall 2:20)

5th Place Match

  • Marc Gallardo (Clear Springs) 4-2, . over Jeremy Rivers (Humble) 3-3, Sr. (Fall 2:12)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Harrison Heard of St Thomas
  • 2nd Place – Matthew Ramirez of Arlington
  • 3rd Place – John Podowski of The Woodlands – Red
  • 4th Place – Wyatt Tittle of Lamar
  • 5th Place – James Fontenot of The Woodlands – Green
  • 6th Place – Anthony Williams of Clear Creek

1st Place Match

  • Harrison Heard (St Thomas) 6-1, Jr. over Matthew Ramirez (Arlington) 10-3, . (TF-1.5 4:30 (17-2))

3rd Place Match

  • John Podowski (The Woodlands – Red) 4-1, . over Wyatt Tittle (Lamar) 4-2, Jr. (Fall 3:55)

5th Place Match

  • James Fontenot (The Woodlands – Green) 4-2, Jr. over Anthony Williams (Clear Creek) 2-3, . (Fall 2:53)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joshua Wilson of Grand Oaks
  • 2nd Place – Dean Stephenson of The Woodlands – Green
  • 3rd Place – Damien Hill of Klein Cain
  • 4th Place – Logan Ideker of Oak Ridge
  • 5th Place – Sedrick Johnson of Conroe
  • 6th Place – Eric Gamble of Conroe

1st Place Match

  • Joshua Wilson (Grand Oaks) 11-3, Jr. over Dean Stephenson (The Woodlands – Green) 3-1, Jr. (Fall 3:02)

3rd Place Match

  • Damien Hill (Klein Cain) 11-5, Jr. over Logan Ideker (Oak Ridge) 9-6, Sr. (Dec 14-7)

5th Place Match

  • Sedrick Johnson (Conroe) 11-4, Jr. over Eric Gamble (Conroe) 2-3, Jr. (Dec 7-2)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tom Dixon of The Woodlands – Green
  • 2nd Place – Aaron Lopez of Arlington
  • 3rd Place – Dylan Jacomet of Conroe
  • 4th Place – Brecket McCann of Klein Oak
  • 5th Place – Evan Lessing of Grand Oaks
  • 6th Place – Patrick Dang of Lamar

1st Place Match

  • Tom Dixon (The Woodlands – Green) 4-0, Sr. over Aaron Lopez (Arlington) 3-1, . (Inj. 1:05)

3rd Place Match

  • Dylan Jacomet (Conroe) 4-1, Sr. over Brecket McCann (Klein Oak) 3-2, . (Fall 1:19)

5th Place Match

  • Evan Lessing (Grand Oaks) 4-2, Jr. over Patrick Dang (Lamar) 4-3, Jr. (Fall 3:52)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brennan McElroy of Oak Ridge
  • 2nd Place – Jackson Phillips of St Thomas
  • 3rd Place – Steven Guerrero of Klein Cain
  • 4th Place – John Woods of Humble
  • 5th Place – Sean Robles of Conroe
  • 6th Place – Dominic Palermo of Oak Ridge

1st Place Match

  • Brennan McElroy (Oak Ridge) 11-1, Sr. over Jackson Phillips (St Thomas) 3-1, Sr. (Fall 2:14)

3rd Place Match

  • Steven Guerrero (Klein Cain) 18-5, Sr. over John Woods (Humble) 6-6, Sr. (Fall 1:49)

5th Place Match

  • Sean Robles (Conroe) 6-3, Jr. over Dominic Palermo (Oak Ridge) 3-3, Sr. (SV-1 6-4)

 

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Moe Cruz of Klein Cain
  • 2nd Place – Kamya Williams of Oak Ridge
  • 3rd Place – Lindsey Ayala of Cy-Falls
  • 4th Place – Rebekah Riggins of Conroe
  • 5th Place – Rosamaria Gaytan of Clear Falls
  • 6th Place – Maggie Barnes of The Woodlands

1st Place Match

  • Moe Cruz (Klein Cain) 19-0, Sr. over Kamya Williams (Oak Ridge) 7-4, Fr. (Fall 2:18)

3rd Place Match

  • Lindsey Ayala (Cy-Falls) 3-1, So. over Rebekah Riggins (Conroe) 4-4, So. (Fall 1:05)

5th Place Match

  • Rosamaria Gaytan (Clear Falls) 7-6, Fr. over Maggie Barnes (The Woodlands) 1-3, Fr. (Fall 3:50)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Taylor Ledet of Conroe
  • 2nd Place – Marisa Zamora of Clear Falls
  • 3rd Place – Brooke Winthrop of Clear Springs
  • 4th Place – Elisabeth Pratt of Oak Ridge
  • 5th Place – Angelina Gamez of Grand Oaks
  • 6th Place – Tayloreanne Worley of Kingwood

1st Place Match

  • Taylor Ledet (Conroe) 9-4, So. over Marisa Zamora (Clear Falls) 11-4, So. (Fall 1:19)

3rd Place Match

  • Brooke Winthrop (Clear Springs) 3-1, Fr. over Elisabeth Pratt (Oak Ridge) 6-6, Fr. (Fall 1:25)

5th Place Match

  • Angelina Gamez (Grand Oaks) 2-2, Jr. over Tayloreanne Worley (Kingwood) 3-6, So. (Fall 0:56)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexia Sanchez of Klein Oak
  • 2nd Place – Jade Martinez of Klein Cain
  • 3rd Place – Zhivanna Magdaleno of Clear Springs
  • 4th Place – Katie Mobley of Clear Falls
  • 5th Place – Mirian Fuentez of Conroe
  • 6th Place – Karson Parrish of Cy-Falls

1st Place Match

  • Alexia Sanchez (Klein Oak) 15-0, Jr. over Jade Martinez (Klein Cain) 16-5, Jr. (Fall 3:30)

3rd Place Match

  • Zhivanna Magdaleno (Clear Springs) 3-1, So. over Katie Mobley (Clear Falls) 10-5, So. (TF-1.5 4:14 (17-2))

5th Place Match

  • Mirian Fuentez (Conroe) 1-6, So. over Karson Parrish (Cy-Falls) 0-3, Fr. (Fall 5:33)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alaya Guajardo of Klein Cain
  • 2nd Place – Pir Chaih Dickerson of Clear Creek
  • 3rd Place – Neftali Villegas Contreras of Oak Ridge
  • 4th Place – Elizabeth Guardiola of Kingwood
  • 5th Place – Karen Fernandez of Conroe
  • 6th Place – Shiloh Naputi of Kingwood

1st Place Match

  • Alaya Guajardo (Klein Cain) 13-5, Sr. over Pir Chaih Dickerson (Clear Creek) 5-6, . (TF-1.5 5:45 (20-5))

3rd Place Match

  • Neftali Villegas Contreras (Oak Ridge) 8-3, Sr. over Elizabeth Guardiola (Kingwood) 3-6, Jr. (Fall 1:42)

5th Place Match

  • Karen Fernandez (Conroe) 4-6, Jr. over Shiloh Naputi (Kingwood) 1-3, . (Fall 1:36)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mikayla Wallace of Clear Falls
  • 2nd Place – Jocelyn Conner of Conroe
  • 3rd Place – Olivia Beskid of Lamar
  • 4th Place – Sorlsu Gonzales of Oak Ridge
  • 5th Place – Madison Wheat of Kingwood
  • 6th Place – Nelly Silva Seguia of Conroe

1st Place Match

  • Mikayla Wallace (Clear Falls) 15-3, Jr. over Jocelyn Conner (Conroe) 6-5, So. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Olivia Beskid (Lamar) 5-1, So. over Sorlsu Gonzales (Oak Ridge) 2-2, Fr. (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Madison Wheat (Kingwood) 3-5, Jr. over Nelly Silva Seguia (Conroe) 1-3, Jr. (Fall 0:51)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Abigail Denney of Oak Ridge
  • 2nd Place – Michal Buska of Conroe
  • 3rd Place – Ashanti Harvey of Clear Falls
  • 4th Place – Alana Ramsey of Oak Ridge
  • 5th Place – Elena Gutierrez of Klein Cain
  • 6th Place – Lillian Galvan of Kingwood

1st Place Match

  • Abigail Denney (Oak Ridge) 12-2, Sr. over Michal Buska (Conroe) 10-4, Jr. (Fall 3:44)

3rd Place Match

  • Ashanti Harvey (Clear Falls) 4-1, . over Alana Ramsey (Oak Ridge) 3-2, Sr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Elena Gutierrez (Klein Cain) 14-6, Fr. over Lillian Galvan (Kingwood) 4-7, Jr. (Fall 2:15)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bailey Pratt of Oak Ridge
  • 2nd Place – Kinsey Cribbs of Clear Creek
  • 3rd Place – Ingrid Angeles Gallardo of Cy-Falls
  • 4th Place – Kylie Jett of Conroe
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Claire Genus of Klein Cain
  • 6th Place – Stephanie Flores of Oak Ridge

1st Place Match

  • Bailey Pratt (Oak Ridge) 10-2, Sr. over Kinsey Cribbs (Clear Creek) 5-4, . (Fall 4:51)

3rd Place Match

  • Ingrid Angeles Gallardo (Cy-Falls) 3-1, Jr. over Kylie Jett (Conroe) 2-2, . (Fall 0:27)

5th Place Match

  • Stephanie Flores (Oak Ridge) 0-2, Fr. over Claire Genus (Klein Cain) 1-2, Fr. (DFF)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camryn Tresler of Clear Falls
  • 2nd Place – Tess Cleary of Klein Cain
  • 3rd Place – Mary Onwumere of Lamar
  • 4th Place – Monserrat Carrizales of Cy-Falls
  • 5th Place – Caylin McElroy of Grand Oaks
  • 6th Place – Emily Perez of Conroe

1st Place Match

  • Camryn Tresler (Clear Falls) 16-2, So. over Tess Cleary (Klein Cain) 18-3, Jr. (Fall 0:20)

3rd Place Match

  • Mary Onwumere (Lamar) 4-1, Sr. over Monserrat Carrizales (Cy-Falls) 4-2, Sr. (Fall 1:50)

5th Place Match

  • Caylin McElroy (Grand Oaks) 6-2, Fr. over Emily Perez (Conroe) 4-5, Jr. (Fall 4:34)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lessly Sandoval of Conroe
  • 2nd Place – Zoe Young of Clear Creek
  • 3rd Place – Sinaya Tillman of Humble
  • 4th Place – Serah Shepherd of Oak Ridge

1st Place Match

  • Lessly Sandoval (Conroe) 9-1, Jr. over Zoe Young (Clear Creek) 5-4, . (Fall 0:54)

3rd Place Match

  • Sinaya Tillman (Humble) 1-1, So. over Serah Shepherd (Oak Ridge) 0-2, Fr. (Fall 3:22)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amber Latta of Oak Ridge
  • 2nd Place – Amarami Perez of Conroe
  • 3rd Place – Maria Ramirez of Klein Cain
  • 4th Place – Tiya Pierre of Clear Falls

1st Place Match

  • Amber Latta (Oak Ridge) 11-0, Sr. over Amarami Perez (Conroe) 4-4, Jr. (Fall 1:58)

3rd Place Match

  • Maria Ramirez (Klein Cain) 16-3, Sr. over Tiya Pierre (Clear Falls) 2-7, Fr. (Fall 3:44)

What do you think?

Written by TexasWrestling