in

2019 Texas Ladies Classic Results

 

Team Scores
1 Amarillo Caprock 169.5
2 Seven Lakes 101.0
3 Frisco 99.0
4 Dumas 85.0
5 Lewisville Hebron 72.0
6 Sam Houston 60.0
7 Lucas Lovejoy 55.0
8 Amarillo Tascosa 31.0
9 Frisco Centennial 28.0
10 Arlington Martin 26.0
11 Frisco Lebanon Trail 22.5
12 Desoto 16.0
12 Frisco Wakeland 16.0
14 Grapevine 12.0
15 Frisco Memorial 10.0
16 Frisco Lone Star 6.0
17 North Dallas 0.0

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – AVA STORMS of Frisco
  • 3rd Place – Adelaide Martinsen of Seven Lakes
  • 4th Place – Janaya Baeza of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 14-0, Sr. over AVA STORMS (Frisco) 2-1, Sr. (Fall 1:45)

3rd Place Match

  • Adelaide Martinsen (Seven Lakes) 14-5, So. over Janaya Baeza (Frisco Lebanon Trail) 6-5, Fr. (MD 13-0)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Ashley of Lucas Lovejoy
  • 2nd Place – Audree Garcia of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Naomi Miranda of Dumas
  • 4th Place – Merna Gabra of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Avery Ashley (Lucas Lovejoy) 9-1, So. over Audree Garcia (Amarillo Caprock) 11-2, Sr. (Fall 1:38)

3rd Place Match

  • Naomi Miranda (Dumas) 5-5, Fr. over Merna Gabra (Frisco Lebanon Trail) 4-6, Jr. (Fall 2:46)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Samara Chavez of Arlington Martin
  • 2nd Place – Vanessa Macedo of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Katherine Heath of Lucas Lovejoy
  • 4th Place – Ava Samec of Seven Lakes

1st Place Match

  • Samara Chavez (Arlington Martin) 4-0, . over Vanessa Macedo (Amarillo Caprock) 10-1, Sr. (Fall 1:10)

3rd Place Match

  • Katherine Heath (Lucas Lovejoy) 11-2, Sr. over Ava Samec (Seven Lakes) 9-9, So. (Fall 4:07)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tatiana Garcia of Amarillo Caprock
  • 2nd Place – Camila Alvares of Seven Lakes
  • 3rd Place – Gabby Guzuman of Dumas
  • 4th Place – Brindley Eaton of Lucas Lovejoy

1st Place Match

  • Tatiana Garcia (Amarillo Caprock) 15-0, So. over Camila Alvares (Seven Lakes) 9-4, Jr. (Fall 2:47)

3rd Place Match

  • Gabby Guzuman (Dumas) 14-2, Jr. over Brindley Eaton (Lucas Lovejoy) 10-4, Fr. (Fall 3:38)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sandra Frausto of Sam Houston
  • 2nd Place – Coleby Velasquez of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Danielle Miller of Seven Lakes
  • 4th Place – Emily Loya of Dumas

1st Place Match

  • Sandra Frausto (Sam Houston) 4-0, Jr. over Coleby Velasquez (Amarillo Caprock) 11-4, Sr. (Fall 0:56)

3rd Place Match

  • Danielle Miller (Seven Lakes) 17-6, Sr. over Emily Loya (Dumas) 10-6, Fr. (Fall 2:05)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – BRYANNA DUNN of Frisco
  • 2nd Place – DESTINY SIMS of Frisco
  • 3rd Place – Aalyiah Barbosa of Amarillo Caprock
  • 4th Place – Julia Stone of Frisco Wakeland

1st Place Match

  • BRYANNA DUNN (Frisco) 4-0, Jr. over DESTINY SIMS (Frisco) 3-1, Fr. (Fall 1:06)

3rd Place Match

  • Aalyiah Barbosa (Amarillo Caprock) 12-5, Jr. over Julia Stone (Frisco Wakeland) 11-5, Jr. (Fall 4:11)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Karla Cano of Amarillo Caprock
  • 2nd Place – NARYA MARRERO-PEREZ of Frisco
  • 3rd Place – Natalia Sanchez of Lewisville Hebron
  • 4th Place – Shirit Holdeman of Seven Lakes

1st Place Match

  • Karla Cano (Amarillo Caprock) 14-1, Jr. over NARYA MARRERO-PEREZ (Frisco) 3-1, Jr. (Fall 1:45)

3rd Place Match

  • Natalia Sanchez (Lewisville Hebron) 5-5, Sr. over Shirit Holdeman (Seven Lakes) 8-6, Fr. (Dec 5-0)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Vienna Barbosa of Amarillo Caprock
  • 2nd Place – Aniyah Nelson of Lewisville Hebron
  • 3rd Place – Yasmine Wade of Desoto
  • 4th Place – Eva Hampton of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Vienna Barbosa (Amarillo Caprock) 12-2, Sr. over Aniyah Nelson (Lewisville Hebron) 11-3, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Yasmine Wade (Desoto) 10-5, Jr. over Eva Hampton (Frisco Lebanon Trail) 9-4, Fr. (Fall 2:30)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hadarrah Hamilton of Lewisville Hebron
  • 2nd Place – Niyasia McCampbell of Amarillo Caprock
  • 3rd Place – Annmarie Janssen of Seven Lakes
  • 4th Place – Viriyah Pizarro of Dumas

1st Place Match

  • Hadarrah Hamilton (Lewisville Hebron) 13-1, So. over Niyasia McCampbell (Amarillo Caprock) 10-5, So. (Fall 3:21)

3rd Place Match

  • Annmarie Janssen (Seven Lakes) 13-6, So. over Viriyah Pizarro (Dumas) 8-6, So. (Fall 0:45)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – FATIMA MENDY of Frisco
  • 2nd Place – Alenia Durham of Sam Houston
  • 3rd Place – Christy Amine of Frisco Centennial
  • 4th Place – Stephanie Negrete of Lewisville Hebron

1st Place Match

  • FATIMA MENDY (Frisco) 3-0, Sr. over Alenia Durham (Sam Houston) 2-1, So. (Fall 1:08)

3rd Place Match

  • Christy Amine (Frisco Centennial) 3-1, Jr. over Stephanie Negrete (Lewisville Hebron) 4-6, Sr. (Dec 5-0)

What do you think?

Written by TexasWrestling