in

2019 Riverside Rumble Results

 

Team Scores Boys
1 El Paso High School 180.0
2 Gadsden High School 124.0
3 Andress High School 117.0
4 Riverside High School 116.5
5 Bel Air High School 113.5
6 Parkland High School 102.0
7 Del Valle High School 91.0
8 Bowie High School 75.0
9 Socorro High School 66.0
10 Horizon High School 63.0
11 Irvin High School 55.0
12 Jefferson High School 50.0
13 Santa Teresa High School 43.0
14 Chaparral High School 42.5
15 Americas High School 28.0
16 Fabens High School 25.0
17 Ysleta High School 11.0
18 J.M. Hanks High School 0.0
18 Rio Rancho High School 0.0
18 San Elizario High School 0.0

Team Scores Girls
1 Parkland High School 91.0
2 Bel Air High School 88.0
3 Eastwood High School 84.0
4 Del Valle High School 77.0
5 Jefferson High School 72.0
6 Socorro High School 59.0
7 Andress High School 38.0
8 Irvin High School 29.0
9 Ysleta High School 28.0
10 El Paso High School 24.0
10 Fabens High School 24.0
12 Riverside High School 21.0
13 Horizon High School 17.0
14 Americas High School 16.0
14 Chaparral High School 16.0
16 Bowie High School 13.0
17 J.M. Hanks High School 0.0
17 Rio Rancho High School 0.0
17 San Elizario High School 0.0
17 Santa Teresa High School 0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jayden Bustillos of Riverside High School
  • 2nd Place – Aaron Gurrola of Bowie High School
  • 3rd Place – Diego Estela of Del Valle High School
  • 4th Place – Sebastian Chavez of Chaparral High School
  • 5th Place – Derek Estrada of Horizon High School

1st Place Match

  • Jayden Bustillos (Riverside High School) 17-0, So. over Aaron Gurrola (Bowie High School) 1-1, Sr. (TF-1.5 3:09 (15-0))

3rd Place Match

  • Diego Estela (Del Valle High School) 2-1, Jr. over Sebastian Chavez (Chaparral High School) 1-2, So. (Fall 3:59)

5th Place Match

  • Derek Estrada (Horizon High School) 0-2, Fr. over () , . (Bye)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hector Holguin of El Paso High School
  • 2nd Place – Richard Ceniceros of Socorro High School
  • 3rd Place – Joel Gonzalez of Horizon High School
  • 4th Place – Andrew Pavia of Gadsden High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Yann Kizzee of Riverside High School
  • 6th Place – Carlos Soto of Bowie High School

1st Place Match

  • Hector Holguin (El Paso High School) 6-2, Jr. over Richard Ceniceros (Socorro High School) 8-4, Jr. (Fall 5:26)

3rd Place Match

  • Joel Gonzalez (Horizon High School) 6-4, Fr. over Andrew Pavia (Gadsden High School) 4-5, . (Fall 1:34)

5th Place Match

  • Carlos Soto (Bowie High School) 0-2, Sr. over Yann Kizzee (Riverside High School) 5-5, Fr. (DFF)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Prieto of Andress High School
  • 2nd Place – Matthew Lopez of Socorro High School
  • 3rd Place – Hugo Acosta of Jefferson High School
  • 4th Place – Brandon Rangel of Santa Teresa High School
  • 5th Place – Antonio Olvera of Irvin High School

1st Place Match

  • Dylan Prieto (Andress High School) 12-1, So. over Matthew Lopez (Socorro High School) 7-2, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Hugo Acosta (Jefferson High School) 9-6, Jr. over Brandon Rangel (Santa Teresa High School) 10-8, . (Fall 2:53)

5th Place Match

  • Antonio Olvera (Irvin High School) 0-2, So. over () , . (Bye)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathaniel Lucero of Bel Air High School
  • 2nd Place – Darrick Ruiz of Andress High School
  • 3rd Place – Alex Valles of Gadsden High School
  • 4th Place – Julian Marrufo of El Paso High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Anthony Reese of Socorro High School
  • 6th Place – Arturo Buenrostro of Parkland High School

1st Place Match

  • Nathaniel Lucero (Bel Air High School) 12-2, So. over Darrick Ruiz (Andress High School) 3-1, So. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Alex Valles (Gadsden High School) 7-1, . over Julian Marrufo (El Paso High School) 4-4, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Anthony Reese (Socorro High School) 5-4, So. over Arturo Buenrostro (Parkland High School) 4-5, Sr. (DFF)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adriel Piper of Parkland High School
  • 2nd Place – Aaron Aragon of Andress High School
  • 3rd Place – Gael Ramirez of Horizon High School
  • 4th Place – Steve Nunez of Bowie High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Manuel Guillen of Ysleta High School
  • 6th Place – Josue Medina of Fabens High School

1st Place Match

  • Adriel Piper (Parkland High School) 9-0, So. over Aaron Aragon (Andress High School) 9-3, So. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Gael Ramirez (Horizon High School) 5-4, Sr. over Steve Nunez (Bowie High School) 2-2, Jr. (Fall 5:23)

5th Place Match

  • Manuel Guillen (Ysleta High School) 3-8, Jr. over Josue Medina (Fabens High School) 0-9, Fr. (DFF)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Huerta of Irvin High School
  • 2nd Place – Jordan Ellington of Andress High School
  • 3rd Place – Marc Romero of Parkland High School
  • 4th Place – Maximus Lucas of Del Valle High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Victor Morales of Riverside High School
  • 6th Place – Johnny Murillo of Bowie High School

1st Place Match

  • Gabriel Huerta (Irvin High School) 11-1, Sr. over Jordan Ellington (Andress High School) 10-2, So. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Marc Romero (Parkland High School) 4-1, So. over Maximus Lucas (Del Valle High School) 3-2, So. (Fall 4:43)

5th Place Match

  • Johnny Murillo (Bowie High School) 1-2, . over Victor Morales (Riverside High School) 1-2, Fr. (DFF)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ebed Ramirez of Bel Air High School
  • 2nd Place – Felipe Marquez of Andress High School
  • 3rd Place – Kyle Dewane of El Paso High School
  • 4th Place – Orlando Medrano of Riverside High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Ivan Escajeda of Gadsden High School
  • 6th Place – Elijah Rangel of Socorro High School

1st Place Match

  • Ebed Ramirez (Bel Air High School) 11-1, . over Felipe Marquez (Andress High School) 8-2, Fr. (Fall 4:33)

3rd Place Match

  • Kyle Dewane (El Paso High School) 3-2, So. over Orlando Medrano (Riverside High School) 3-2, Sr. (For.)

5th Place Match

  • Ivan Escajeda (Gadsden High School) 11-5, . over Elijah Rangel (Socorro High School) 4-6, Jr. (DFF)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Xavier Martin of Bel Air High School
  • 2nd Place – Que-jon Frias-merritt of El Paso High School
  • 3rd Place – Ever Atilano of Del Valle High School
  • 4th Place – Jesus Gonzalez of Chaparral High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Anthony Gonzalez of Gadsden High School
  • 6th Place – Luis Silva of Parkland High School

1st Place Match

  • Xavier Martin (Bel Air High School) 10-0, Jr. over Que-jon Frias-merritt (El Paso High School) 8-2, Jr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Ever Atilano (Del Valle High School) 3-1, Sr. over Jesus Gonzalez (Chaparral High School) 2-2, Fr. (Fall 1:56)

5th Place Match

  • Luis Silva (Parkland High School) 1-2, So. over Anthony Gonzalez (Gadsden High School) 12-4, . (DFF)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Damian Gallegos of Jefferson High School
  • 2nd Place – Joaquin Vasquez of Santa Teresa High School
  • 3rd Place – Yeremiah Yhisreal of Irvin High School
  • 4th Place – Steven Dela Cruz of Parkland High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Thomas Herrera of Gadsden High School
  • 6th Place – Cooper Cummings of El Paso High School

1st Place Match

  • Damian Gallegos (Jefferson High School) 18-1, Sr. over Joaquin Vasquez (Santa Teresa High School) 14-3, . (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Yeremiah Yhisreal (Irvin High School) 5-1, Jr. over Steven Dela Cruz (Parkland High School) 7-3, So. (Fall 0:59)

5th Place Match

  • Cooper Cummings (El Paso High School) 3-2, So. over Thomas Herrera (Gadsden High School) 7-4, . (DFF)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Victor Santillan of El Paso High School
  • 2nd Place – Johnny Blanco of Riverside High School
  • 3rd Place – Jesus Arias of Del Valle High School
  • 4th Place – Elijuah Ramirez of Bel Air High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Moses Villanueva of Jefferson High School
  • 6th Place – Rocky Mendoza of Gadsden High School

1st Place Match

  • Victor Santillan (El Paso High School) 11-0, Sr. over Johnny Blanco (Riverside High School) 15-3, . (Fall 1:01)

3rd Place Match

  • Jesus Arias (Del Valle High School) 4-1, Jr. over Elijuah Ramirez (Bel Air High School) 9-4, So. (Fall 5:52)

5th Place Match

  • Moses Villanueva (Jefferson High School) 11-6, Sr. over Rocky Mendoza (Gadsden High School) 11-8, . (DFF)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hever Arreola of Gadsden High School
  • 2nd Place – Cristian Del Rio of Fabens High School
  • 3rd Place – Val Marerczyk of El Paso High School
  • 4th Place – Raymundo Hernandez of Horizon High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Jorge Macias of Santa Teresa High School
  • 6th Place – Jesus Merjil of Bowie High School

1st Place Match

  • Hever Arreola (Gadsden High School) 15-0, . over Cristian Del Rio (Fabens High School) 6-3, Jr. (Fall 4:40)

3rd Place Match

  • Val Marerczyk (El Paso High School) 5-1, So. over Raymundo Hernandez (Horizon High School) 4-5, So. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Jesus Merjil (Bowie High School) 2-2, Jr. over Jorge Macias (Santa Teresa High School) 14-4, . (DFF)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joshua Ruvalcaba of Americas High School
  • 2nd Place – Iram Castro of El Paso High School
  • 3rd Place – Elian Maldonado of Bowie High School
  • 4th Place – Aaron Orozco of Gadsden High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Osama Al-Hashmi of Andress High School
  • 6th Place – Edgar Duarte of Chaparral High School

1st Place Match

  • Joshua Ruvalcaba (Americas High School) 3-0, Sr. over Iram Castro (El Paso High School) 3-4, Jr. (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Elian Maldonado (Bowie High School) 4-1, Sr. over Aaron Orozco (Gadsden High School) 11-5, . (Fall 2:54)

5th Place Match

  • Osama Al-Hashmi (Andress High School) 1-2, Jr. over Edgar Duarte (Chaparral High School) 2-2, Fr. (DFF)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Jimenez of Gadsden High School
  • 2nd Place – Koby Camacho of El Paso High School
  • 3rd Place – Tyler Wilkinson of Parkland High School
  • 4th Place – Jesse Escalante of Riverside High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Sebastian De La Torre of Socorro High School
  • 6th Place – Isaac Sanchez of Irvin High School

1st Place Match

  • Jonathan Jimenez (Gadsden High School) 15-0, . over Koby Camacho (El Paso High School) 7-2, Jr. (Fall 4:19)

3rd Place Match

  • Tyler Wilkinson (Parkland High School) 3-1, Jr. over Jesse Escalante (Riverside High School) 2-2, . (MD 9-1)

5th Place Match

  • Sebastian De La Torre (Socorro High School) 5-2, Jr. over Isaac Sanchez (Irvin High School) 0-2, Jr. (DFF)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jaime Loya of Riverside High School
  • 2nd Place – Bryan Gutierrez of Bel Air High School
  • 3rd Place – Miguel Vazquez of Del Valle High School
  • 4th Place – Eliseo Cerecerez of Parkland High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Daniel Sanchez of Andress High School
  • 6th Place – Jose Juarez of Socorro High School

1st Place Match

  • Jaime Loya (Riverside High School) 10-2, Jr. over Bryan Gutierrez (Bel Air High School) 7-3, . (Fall 1:45)

3rd Place Match

  • Miguel Vazquez (Del Valle High School) 3-1, Sr. over Eliseo Cerecerez (Parkland High School) 6-4, Fr. (Fall 1:12)

5th Place Match

  • Jose Juarez (Socorro High School) 1-2, So. over Daniel Sanchez (Andress High School) 6-4, So. (DFF)

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Duchene Annahi of Del Valle High School
  • 2nd Place – Ashley Leon of Jefferson High School
  • 3rd Place – Lisandra Duron of Eastwood High School
  • 4th Place – Itzel Rodriguez of Socorro High School

1st Place Match

  • Duchene Annahi (Del Valle High School) 2-0, Sr. over Ashley Leon (Jefferson High School) 6-4, Fr. (Fall 1:49)

3rd Place Match

  • Lisandra Duron (Eastwood High School) 10-4, Sr. over Itzel Rodriguez (Socorro High School) 0-2, Sr. (Fall 1:18)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yazeneth Madero of Del Valle High School
  • 2nd Place – Avery Perez of Parkland High School

1st Place Match

  • Yazeneth Madero (Del Valle High School) 1-0, Jr. over Avery Perez (Parkland High School) 3-6, So. (Fall 3:05)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elia Marquez of Irvin High School
  • 2nd Place – Laura Contreras of Andress High School
  • 3rd Place – Samantha Serros of Parkland High School
  • 4th Place – April Carranza of Eastwood High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Arianna Norzagaray of Socorro High School
  • 6th Place – Amber Chavez of El Paso High School

1st Place Match

  • Elia Marquez (Irvin High School) 3-0, Jr. over Laura Contreras (Andress High School) 8-4, Jr. (Fall 5:25)

3rd Place Match

  • Samantha Serros (Parkland High School) 11-1, Jr. over April Carranza (Eastwood High School) 7-3, So. (Fall 3:11)

5th Place Match

  • Amber Chavez (El Paso High School) 1-2, . over Arianna Norzagaray (Socorro High School) 5-7, So. (DFF)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelica Avitia of Bel Air High School
  • 2nd Place – Deziree Torres of Jefferson High School
  • 3rd Place – Cassandra Vivar of Eastwood High School
  • 4th Place – Izahh Sanchez of Parkland High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Jaquelin Marquez of Horizon High School
  • 6th Place – Corinne Arriaga of Chaparral High School

1st Place Match

  • Angelica Avitia (Bel Air High School) 9-4, Fr. over Deziree Torres (Jefferson High School) 10-3, So. (Dec 12-7)

3rd Place Match

  • Cassandra Vivar (Eastwood High School) 6-10, So. over Izahh Sanchez (Parkland High School) 1-2, Jr. (Fall 4:41)

5th Place Match

  • Corinne Arriaga (Chaparral High School) 1-2, Jr. over Jaquelin Marquez (Horizon High School) 0-6, Fr. (DFF)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Victoria Herrera of Del Valle High School
  • 2nd Place – Danyl Pippin of Socorro High School
  • 3rd Place – Paola Ontiveros of Bowie High School
  • 4th Place – Noemi Vasquez-Villa of Ysleta High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Emily Shukitt of Eastwood High School
  • 6th Place – Xiomara Aguayo of Riverside High School

1st Place Match

  • Victoria Herrera (Del Valle High School) 3-0, Sr. over Danyl Pippin (Socorro High School) 2-1, So. (Fall 2:38)

3rd Place Match

  • Paola Ontiveros (Bowie High School) 2-1, Sr. over Noemi Vasquez-Villa (Ysleta High School) 2-5, Sr. (Dec 11-4)

5th Place Match

  • Emily Shukitt (Eastwood High School) 3-4, Jr. over Xiomara Aguayo (Riverside High School) 0-2, Sr. (DFF)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angelina Prado of Eastwood High School
  • 2nd Place – Melissa Moore of Bel Air High School
  • 3rd Place – Stephanie Morales of Parkland High School
  • 4th Place – Susana Mondragon of Jefferson High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Alejandra Magana of Socorro High School
  • 6th Place – Karla Garcia of Chaparral High School

1st Place Match

  • Angelina Prado (Eastwood High School) 11-0, Sr. over Melissa Moore (Bel Air High School) 10-1, Sr. (Fall 0:59)

3rd Place Match

  • Stephanie Morales (Parkland High School) 10-2, Sr. over Susana Mondragon (Jefferson High School) 13-4, Jr. (Fall 4:59)

5th Place Match

  • Alejandra Magana (Socorro High School) 7-5, So. over Karla Garcia (Chaparral High School) 2-2, Fr. (DFF)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Karla Tellez of Jefferson High School
  • 2nd Place – Brissa Galindo of Socorro High School
  • 3rd Place – Jazmine Garcia of Ysleta High School
  • 4th Place – Aleen Barron of Americas High School
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Ashleigh Denny of Horizon High School
  • 6th Place – Chantel Hernandez of Bel Air High School

1st Place Match

  • Karla Tellez (Jefferson High School) 7-1, Sr. over Brissa Galindo (Socorro High School) 11-3, Sr. (Fall 2:25)

3rd Place Match

  • Jazmine Garcia (Ysleta High School) 8-4, So. over Aleen Barron (Americas High School) 9-3, So. (Fall 0:19)

5th Place Match

  • Ashleigh Denny (Horizon High School) 7-3, Jr. over Chantel Hernandez (Bel Air High School) 5-10, So. (DFF)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Amanda Norez of Bel Air High School
  • 2nd Place – Nina Chavez of El Paso High School
  • 3rd Place – Liliana Navar of Eastwood High School
  • 4th Place – Michelle Villa of Parkland High School
  • 5th Place – Bianca Trevino of Horizon High School

1st Place Match

  • Amanda Norez (Bel Air High School) 6-4, Jr. over Nina Chavez (El Paso High School) 4-2, . (Fall 3:32)

3rd Place Match

  • Liliana Navar (Eastwood High School) 2-1, So. over Michelle Villa (Parkland High School) 2-7, Fr. (Fall 1:53)

5th Place Match

  • Bianca Trevino (Horizon High School) 0-6, So. over () , . (Bye)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zoe Hankins of Parkland High School
  • 2nd Place – Badiah Sanchez of Riverside High School
  • 3rd Place – Belen Chavez of Fabens High School
  • 4th Place – Andrea Soto of Bel Air High School
  • 5th Place – Victoria Gonzalez of Del Valle High School

1st Place Match

  • Zoe Hankins (Parkland High School) 7-0, Sr. over Badiah Sanchez (Riverside High School) 1-1, . (Fall 2:29)

3rd Place Match

  • Belen Chavez (Fabens High School) 7-1, Sr. over Andrea Soto (Bel Air High School) 1-2, Fr. (Fall 3:14)

5th Place Match

  • Victoria Gonzalez (Del Valle High School) 0-2, So. over () , . (Bye)

210

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leilani Sanchez of Andress High School
  • 2nd Place – Priscilla Rosas of Fabens High School

1st Place Match

  • Leilani Sanchez (Andress High School) 3-0, Fr. over Priscilla Rosas (Fabens High School) 5-3, Jr. (Fall 2:53)

3rd Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

What do you think?

Written by TexasWrestling