Results of the 84th National Prep Wrestling Tournament
1. Blair Academy 354
2. Wyoming Seminary 325
3. Mount Saint Joseph 168
4. Malvern Prep 132.5
5. Baylor School 127
6. St. Christopher’s School 123.5
7. Mcdonogh School 96.5
8. McCallie School 87
9. Archbishop Spalding 85
10. St. Johns College Hs 79.5
2019 National Prep All-Americans
106 LBS
1st Danny Wask (Blair Academy) DEC Erik Roggie (St. Christopher’s School), 5-3 SV
3rd Nick Fea (Wyoming Seminary) DEC Nasir Wilkinson (Saint Paul`s School For Boys), 3-0
5th Joseph Couch Pasadena, MD (Mount Saint Joseph) DEC Jackson Bond (Baylor School), 1-0 UTB
7th Brady Pruett (Archbishop Spalding) F James Harrington (Belmont Hill), 1:31
113 LBS
1st Ryan Miller (Blair Academy) F Dayton Delviscio (Malvern Prep), 1:41
3rd Cooper Flynn (Mcdonogh School) DEC Troy Spratley (Wyoming Seminary), 3-1
5th Nico Provo (Green Farms Academy) DEC Luke Kowalski (St. Johns College Hs), 5-2
7th Will Guida (Saint Paul`s School For Boys) DEC Kelvin Griffin (Brooks School), 2-0
120 LBS
1st Trevor Mastrogiovanni (Blair Academy) DEC Lachlan Mcneil (Wyoming Seminary), 5-2
3rd Chris Barnabae (Mount Saint Joseph) DEC Chris Kim (Germantown Academy), 3-0
5th Emory Taylor (McCallie School) F Shawn Strand (Loyola-blakefield), 4:10
7th Caleb Campos (Cannon School) F Aiden Bowers (Christian Brothers), 4:52
126 LBS
1st Michael Colaiocco (Blair Academy) MD Skylar Smith (Liberty Christian School-tx), 14-6
3rd Drew Munch (Wyoming Seminary) DEC Noah Horst (Baylor School), 7-3
5th Chris Perry (Brunswick School) DEC Nathan Porter (Mount Saint Joseph), 4-2 SV
7th Dove Bonjean Alpart (Poly Prep) DEC Noah Burstein (Northfield Mount Hermon School), 7-0
132 LBS
1st Beau Bartlett (Wyoming Seminary) DEC Shayne Vanness (Blair Academy), 20-13
3rd Garrison Dendy (Baylor School) F Ray Kable (Mcdonogh School), 2:52
5th Joe Fisk (Archbishop Spalding) DEC Mason Dubois (St. Christopher’s School), 4-3
7th Jose Zamora (Kennedale Fellowship Academy) DEC Jack Wehmeyer (Malvern Prep), 8-3
138 LBS
1st Travis Mastrogiovanni (Blair Academy) MD Connor Alexander (St. Christopher’s School), 10-2
3rd Jonathan Miers (Wyoming Seminary) DEC Dalton Harkins (Malvern Prep), 3-1
5th Luca Errico (Brunswick School) DEC Garrett Bowers (Christian Brothers), 6-5
7th Josh Yost (Benedictine College Preparatory) MD Rick Couch (Archbishop Spalding), 11-1
145 LBS
1st Connor Kievman (Wyoming Seminary) DEC Manzona Bryant iv (Western Reserve Academy), 4-2
3rd Cole Mcgill (Pomfret School) DEC Andrew Pace (Baylor School), 9-6
5th Connor Strong (Mount Saint Joseph) DEC Caden Rogers (Malvern Prep), 3-0
7th Braeden Baller (Liberty Christian School-tx) FOR Alex Jacobs (St.thomas Catholic), 0-0
152 LBS
1st Nick Incontera (Blair Academy) DEC David Berkovich (Poly Prep), 3-1
3rd Garrett Fisk (Archbishop Spalding) DEC Alex Whitworth Chattanooga, TN (McCallie School), 4-2 SV
5th Benny Baker (Wyoming Seminary) DEC Hunter Balk (Trinity Christian Academy), 3-1
7th Andrew Connolly Malvern, PA (Malvern Prep) F Zane Cox (Benedictine College Preparatory), 4:30
160 LBS
1st Domonic Mata (Blair Academy) DEC Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary), 6-0
3rd Thomas Stewart (St. Johns College Hs) FOR Aiden Hanning (Northfield Mount Hermon School), 0-0
5th Nicholas Feldman (Malvern Prep) DEC Zach Phillips (Mount Saint Joseph), 5-0
7th Dylan Blau (Saint Paul`s School For Boys) DEC Gavin Cagle (Christian Academy Of Knoxville), 3-0
170 LBS
1st Julian Ramirez (Blair Academy) DEC Mason Reiniche (Baylor School), 5-3
3rd Luca Pontone (Belmont Hill) FOR Cole Rees (Wyoming Seminary), 0-0
5th Dominic Solis (Mcdonogh School) MD Avery Miller (Good Counsel), 10-2
7th Rex Collins (Mckinney Christian Academy) DEC Jonathan Short (Mount Saint Joseph), 8-2
182 LBS
1st Jackson Turley (St. Christopher’s School) DEC Peyton Craft (Blair Academy), 8-4
3rd Darrien Roberts (Wyoming Seminary) DEC Justin Henry (Mount Saint Joseph), 8-2
5th Thomas Sell (McCallie School) DEF Connor Duffy (Baylor School), 7-0 3:25
7th Tabor Wanag (Phillips Exeter Academy) DEC Harrison Shapiro (Belmont Hill), 3-2
195 LBS
1st Austin Cooley (Wyoming Seminary) DEC Jack Parr (Saint Paul`s School For Boys), 3-0
3rd Rylan Rogers (Blair Academy) DEC Nicholas Florschutz (Malvern Prep), 7-2
5th Ethan Stern (Mount Saint Joseph) DEC Dustin Radford (Archbishop Spalding), 6-2
7th David Harper (Baylor School) DEC Montana Doty (Christian Brothers), 3-0
220 LBS
1st Owen Trephan (Blair Academy) DEC Jake Kaminski (Wyoming Seminary), 3-1
3rd Garrett p. Kappes (Mcdonogh School) DEC Kyonte Hamilton (Georgetown Prep), 3-0
5th Harrison Fernelius (St. John’s TX) DEF Chaz Keen (St. Johns College Hs), 0-0 0:00
7th Caleb Tomlin (Bullis School) F Parker Warner (Mount Saint Joseph), 4:22
285 LBS
1st Isaac Righter Derwood, MD (Mount Saint Joseph) MD Rick Weaver (Covenant School), 16-6
3rd Mike Leyland (Wyoming Seminary) DEC Liam Dietrich (Trinity Pawling), 5-0
5th Michael Tyle (Peddie School) F Cody Williams (Mcdonogh School), 4:58
7th Roman Lewis (St. John’s TX) DEC Bill Clark (Woodberry Forest), 3-1