News Ticker

Reno Tournament of Champions Results (Allen)

Allen Finishes 2nd
106 Stevo Poulin NY (Shenendehowa) DEC Braxton Brown TX (Allen), 3-2
113 Vince Cornella CO (Monarch) DEC Brendon Garcia CO (Pueblo County), 12-8
120 Wyatt Yapoujian CO (Pomona) DEC Steele Dias NV (Green Valley), 1-0
126 Aaron Nagao CA (Esparanza) DEC Jason Miranda CA (Poway), 7-0
132 Justin Pacheco CO (Pomona) DEC Tyson Humpherys UT (Layton), 5-0
138 Trent Dooley TX (Allen) DEC Fabian Santillan CO (Grandview), 9-7
145 Legend Lamer OR (Cresent Valley) F Jaxon Garoutte CO (Pueblo County), 5:17
152 Isaac Wilcox UT (Olympus-B) DEC Aaron Gandara CA (Poway), 3-2
160 Christopher Fasano CO (Pueblo County) DEC Hayden Lieb AK (Bethel), 7-4
170 Jack Ervien WA (White River) DEC Levi Hopkins AK (Colony), 5-3
182 Zane Coleman OK (Choctaw) DEC Caden Gerlach AK (Glennallen), 11-5
195 Santos Cantu OR (Sprague) DEC Jonathon Fagen ID (Fruitland), 9-3
220 Jullian Stone OR (North Medford) DEC Chris Island CA (Vacaville), 5-2
285 Cohlton Schultz CO (Ponderosa) F Ben Dooley NV (Churchill County-B), 0:16
3RD PLACE
106 Brayden Abell CA (Oakdale) F Eric Griego CO (Pueblo County), 1:11
113 Chance Lamer OR (Cresent Valley) DEC Johnny Lopez CA (Poway-B), 5-3
120 Carson Sauriol CA (Poway) TF Tj Ruiz CA (Vacaville), 15-0 3:16
126 Daniel Cardenas CO (Pomona) DEC Gabe Martinez TX (Allen), 7-5
132 Jacob Peralta CA (Vacaville) DEC Colt Newton OK (Choctaw), 3-1
138 Stockton Obrien UT (Wasatch) F Ricky Torres CA (Oakdale), 1:00
145 Zak Kohler UT (Wasatch) DEC Gabe Johnson OK (Choctaw), 14-12
152 Nate Moore WA (White River) DEC Zeke Guerrero AZ (Cibola), 12-8
160 Kekana Fouret ID (Columbia) F Elise Brown ton TX (Allen), 1:59
170 Sean Mccormick NV (Churchill County-B) DEC Gabe Martinez CA (Oakdale), 4-2
182 Joe Curtis CA (La Costa Canyon) DEC Kyle Knudtson OR (Crook County), 5-4
195 Colby Preston NV (Spanish Springs) F David Remer NV (Carson), 4:27
220 Bryant Walker CO (Broomfield) DEC Fernando Luna ID (Jerome), 2-1
285 Andrew Johnson CA (Poway) DEC Kaimana Wa’a OR (Cresent Valley), 3-0
5TH PLACE
106 Ryan Vigil CO (Broomfield) M FOR Zach Espalin AZ (Chandler)
113 Nash Singleton OR (Roseburg) F Angelo Lozado CO (Jefferson), 0:26
120 Kayson Kenney ID (Idaho Falls) FOR Clayton Bashor CA (Oakdale)
126 Mosha Schwartz CO (Ponderosa) TF Joe Chavez CO (Alamosa), 22-7 3:08
132 Noah Yeamans TX (Allen) DEC Sammy Heywood UT (Wasatch), 8-1
138 Kyle Parco CA (De La Salle) FOR James Emmer NM (Rio Rancho)
145 Dyllan Fuchs NV (Spring Creek) FOR Theorius Robison CO (Pomona)
152 Corey Williford CA (Foothill PC) M FOR Ezekial Williamson ID (Jerome)
160 Holland Knudsen UT (Timpanogos) M FOR Justus Scott NV (Green Valley)
170 Ankhaa Enkhmandakh CA (De La Salle) MD Josh Nummer AK (Kodiak), 16-3
182 Porter Chamberlain UT (Wasatch) F Ivan Hernandez CA (Poway), 2:22
195 Michael Cox ID (Columbia) M FOR Connor Bourne NV (Faith Lutheran)
220 Hunter Hood NV (Spring Creek) F Macintyre Thacker UT (Altamont), 2:02
285 Marquonn Journey OK (Choctaw) DEC Caleb Parrot OR (Crook County), 6-3
7TH PLACE
106 Gabe Whisenhunt OR (Cresent Valley) FOR Davion Chavez CO (Alamosa)
113 Elijah Olguin CO (Pomona) DEC Drew Lang UT (West), 3-2
120 Noah Worthington OR (Sprague) DEC Nick Foster NV (Spanish Springs), 5-3
126 Shaun Muse OK (Choctaw) DEC Ceasar Garza CA (Oakdale), 8-3
132 Wayne Joint CA (Lemoore) DEC Jacob Vale CA (Poway), 6-1
138 Cole Zorn UT (Pleasant Grove) DEC Angel Rios ID (Columbia), 3-0
145 Ryan Wilson ID (Centennial) DEC Gabe Fiser VA (Grundy), 1-0
152 Nick Gallegos CO (Jefferson) M FOR Christian Hudson AK (South Anchorage)
160 Alex Hernandez CA (Poway) DEC Cole Chapman CA (Vacaville), 4-3
170 Landon Davis OR (Sprague) DEC Zack Johnson UT (Maple Mountain), 6-5
182 Merrell Morley UT (Salem Hills) M FOR Ryan Cosio CA (Temecula Valley)
195 Laith Gilmore CA (Poway) DEC Cash Robb UT (Altamont), 8-3
220 Emerson Conlon UT (Olympus) M FOR Antonio Garcia OR (North Salem)
285 Johnny Geen TX (Allen) DEC Henry Saafi AK (South Anchorage), 3-1 SV