News Ticker

Lady Cougar Classic


Team Scores
1Frisco Liberty 143.0
2Carrollton Creekview 80.5
3Amarillo Tascosa 79.0
4Princeton (Girls) 73.0
5Northwest Eaton 64.0
6Lewisville The Colony 59.0
7Lewisville Flower Mound 58.0
8Rockwall 49.0
9Plano East 48.0
10Dallas Skyline Hs (Girls) 45.0
11Lewisville Hs (Girls) 28.0
12Whitesboro (GIrls) 25.0
13Irving MacArthur 23.0
14Frisco Lone Star 20.0
15Newman International Academy 8.0
16Plano 6.0

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Campbell of Carrollton Creekview
  • 2nd Place – Evelyn Zapata of Lewisville Flower Mound
  • 3rd Place – Gabriela Vaquerano of Lewisville Hs (Girls)
  • 4th Place – Areli Resendiz Alvarado of Amarillo Tascosa

1st Place Match

  • Avery Campbell (Carrollton Creekview) 10-4, Fr. over Evelyn Zapata (Lewisville Flower Mound) 1-1, Fr. (Fall 5:27)

3rd Place Match

  • Gabriela Vaquerano (Lewisville Hs (Girls)) 1-1, Fr. over Areli Resendiz Alvarado (Amarillo Tascosa) 0-5, Jr. (Dec 10-4)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Yessica Rodriguez of Carrollton Creekview
  • 2nd Place – Riley Morrison of Princeton (Girls)
  • 3rd Place – Mia Diaz of Amarillo Tascosa
  • 4th Place – Asialani Gutierrez of Northwest Eaton

1st Place Match

  • Yessica Rodriguez (Carrollton Creekview) 12-0, Sr. over Riley Morrison (Princeton (Girls)) 17-4, Jr. (Fall 3:08)

3rd Place Match

  • Mia Diaz (Amarillo Tascosa) 12-1, Jr. over Asialani Gutierrez (Northwest Eaton) 13-8, Jr. (MD 11-1)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mia Arceneaux of Rockwall
  • 2nd Place – Savannah West of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Ella Sharek of Lewisville The Colony
  • 4th Place – Joseline Sanchez of Lewisville Flower Mound

1st Place Match

  • Mia Arceneaux (Rockwall) 18-1, Jr. over Savannah West (Frisco Liberty) 15-3, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Ella Sharek (Lewisville The Colony) 12-5, Sr. over Joseline Sanchez (Lewisville Flower Mound) 3-2, Jr. (Fall 6:00)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rhett Marks of Lewisville The Colony
  • 2nd Place – Shelbi Baker of Carrollton Creekview
  • 3rd Place – Elizabeth Duvall of Rockwall
  • 4th Place – Dalila Ortiz of Dallas Skyline Hs (Girls)

1st Place Match

  • Rhett Marks (Lewisville The Colony) 15-4, Jr. over Shelbi Baker (Carrollton Creekview) 3-1, So. (Fall 2:26)

3rd Place Match

  • Elizabeth Duvall (Rockwall) 17-5, Fr. over Dalila Ortiz (Dallas Skyline Hs (Girls)) 10-4, So. (Fall 2:48)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gudelia Leon of Amarillo Tascosa
  • 2nd Place – Natalia Sovero of Frisco Lone Star
  • 3rd Place – Emily Corona of Frisco Liberty
  • 4th Place – Emily Flatt of Princeton (Girls)

1st Place Match

  • Gudelia Leon (Amarillo Tascosa) 12-2, Sr. over Natalia Sovero (Frisco Lone Star) 8-6, Sr. (Fall 1:25)

3rd Place Match

  • Emily Corona (Frisco Liberty) 11-8, Jr. over Emily Flatt (Princeton (Girls)) 10-10, Jr. (Fall 3:59)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Johnston of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Karina Quiros of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Brisa Hortelano of Irving MacArthur
  • 4th Place – Madison Jeffcoat of Whitesboro (GIrls)

1st Place Match

  • Jordan Johnston (Frisco Liberty) 10-0, Sr. over Karina Quiros (Frisco Liberty) 18-5, Jr. (Fall 1:22)

3rd Place Match

  • Brisa Hortelano (Irving MacArthur) 16-4, Jr. over Madison Jeffcoat (Whitesboro (GIrls)) 3-2, Fr. (Inj. 0:00)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mattison Parker of Northwest Eaton
  • 2nd Place – Ashley Cook of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Meghan Mulkey of Plano East
  • 4th Place – Madisyn Shackelford of Princeton (Girls)

1st Place Match

  • Mattison Parker (Northwest Eaton) 22-0, Sr. over Ashley Cook (Frisco Liberty) 15-3, Sr. (MD 12-1)

3rd Place Match

  • Meghan Mulkey (Plano East) 11-5, . over Madisyn Shackelford (Princeton (Girls)) 11-6, Sr. (Fall 1:16)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Iman Thomas of Northwest Eaton
  • 2nd Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Markaya Gallego of Amarillo Tascosa
  • 4th Place – Neema Laktari of Lewisville Flower Mound

1st Place Match

  • Iman Thomas (Northwest Eaton) 3-0, Sr. over Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 16-4, Jr. (Fall 0:42)

3rd Place Match

  • Markaya Gallego (Amarillo Tascosa) 7-3, Sr. over Neema Laktari (Lewisville Flower Mound) 4-1, Sr. (RULE)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cedyria Alexander-Hodge of Dallas Skyline Hs (Girls)
  • 2nd Place – Daley Burkett of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Adrianna Castillo-Velasquez of Amarillo Tascosa
  • 4th Place – Melanie Morales of Carrollton Creekview

1st Place Match

  • Cedyria Alexander-Hodge (Dallas Skyline Hs (Girls)) 12-6, Sr. over Daley Burkett (Frisco Liberty) 14-7, Jr. (Fall 3:22)

3rd Place Match

  • Adrianna Castillo-Velasquez (Amarillo Tascosa) 3-1, Fr. over Melanie Morales (Carrollton Creekview) 2-2, Fr. (Fall 1:34)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alaira Ruttenburg of Plano East
  • 2nd Place – Emma Lozada of Princeton (Girls)
  • 3rd Place – Shelby Purser of Princeton (Girls)
  • 4th Place – Hodarrah Hamilton of Frisco Liberty

1st Place Match

  • Alaira Ruttenburg (Plano East) 9-1, . over Emma Lozada (Princeton (Girls)) 11-3, So. (Fall 0:48)

3rd Place Match

  • Shelby Purser (Princeton (Girls)) 11-4, Sr. over Hodarrah Hamilton (Frisco Liberty) 4-4, Fr. (Fall 3:33)