News Ticker

6th Annual Takedown Alzheimer`s Classic

x

Varsity – Allen

Guaranteed 1st place

Allen defeated Hebron 76-0

  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Spencer Griffin (Hebron) Fall 0:32
  • 138 – Cody Mirander (Allen) over Rolando Morales (Hebron) TF 16-1
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Jared Defreece (Hebron) TF 15-0
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 0:48
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Gabe Negrete (Hebron) Dec 6-3
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Justin Fuller (Hebron) Fall 5:10
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Miguel Alcala (Hebron) Fall 1:23
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Joey Galvan (Hebron) Dec 10-6
  • 126 – Gabe Martinez (Allen) over Jaimon Barconia (Hebron) Fall 1:50

Match #2 Round 2

Allen defeated Timber Creek 79-0

  • 138 – Jakob Nakamura (Allen) over Devin Gilbert (Timber Creek) Maj 12-1
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over William Burch (Timber Creek) Dec 3-2
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Thomas Haneisen (Timber Creek) Fall 1:59
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Rylee Dockins (Timber Creek) Fall 3:17
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Skylar Coots (Timber Creek) Fall 2:30
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 1:08
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:21
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 1:28
  • 106 – Kade Moore (Allen) over Patrick Procopio (Timber Creek) Fall 3:10
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Mason Caillet (Timber Creek) Fall 1:11
  • 126 – Rance Waigand (Allen) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:36
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Estevan Demesa (Timber Creek) Fall 3:48

Match #3 Round 4

Allen defeated Frisco Heritage 76-6

  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Allan Sosamon (Frisco Heritage) Fall 0:54
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 3:09
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 3:24
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Kurt Lenz (Frisco Heritage) Fall 1:51
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Isaiah Steel (Allen) Fall 4:36
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) Fall 4:00
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Collin Lebrilla (Frisco Heritage) Fall 1:20
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Elijah Alexander (Frisco Heritage) Fall 1:01
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Gabe Martinez (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 0:52
  • 138 – Jakob Nakamura (Allen) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:18
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) Maj 16-2

Match #4 Round 5

Allen defeated Keller 68-6

  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 1:10
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Luke Evans (Keller) Fall 0:07
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Ethan Githens (Keller) Fall 1:47
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Brady Morovitz (Keller) Fall 1:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Gabe Martinez (Allen) Dec 8-4
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Josh Smith (Keller) TF 16-0
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Cody Mirander (Allen) Dec 7-2
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Cameron McDonald (Keller) Dec 5-1
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Ian Canfield (Keller) Fall 0:46

Match #5 1st Place Match

Allen defeated Rockwall 75-6

  • 170 – Will Villegas (Allen) over Corey Kelley (Rockwall) Fall 5:14
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 1:05
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Jake Edwards (Rockwall) Fall 1:43
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Isaiah Steel (Allen) Fall 2:20
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Kade Moore (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Braxton Brown (Allen) over Zach Flowers (Rockwall) Fall 0:36
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Gavin Stoltz (Rockwall) Fall 0:55
  • 126 – Rance Waigand (Allen) over Brian Hayes (Rockwall) Fall 0:18
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Daniel Hernandez (Rockwall) Fall 1:35
  • 138 – Cody Mirander (Allen) over Cody Faaborg (Rockwall) Fall 0:29
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Zach Lilly (Rockwall) Fall 1:13
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Carson Lipsey (Rockwall) Maj 13-4
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Bryce Milster (Rockwall) TF 17-2

Keller defeated Frisco Heritage 35-30

  • 120 – Brady Morovitz (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Double Forfeit
  • 132 – Parker Decker (Keller) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 0:34
  • 138 – Josh Smith (Keller) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:29
  • 145 – Preston Decker (Keller) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) TF 20-5
  • 152 – Cameron McDonald (Keller) over Allan Sosamon (Frisco Heritage) Dec 5-3
  • 160 – Dylan Jacinto (Frisco Heritage) over Ian Canfield (Keller) Fall 1:47
  • 170 – Corbin Schee (Keller) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 5:49
  • 182 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 0:59
  • 195 – Double Forfeit
  • 220 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Luke Evans (Keller) Fall 0:26
  • 285 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Collin Lebrilla (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Ethan Githens (Keller) over Elijah Alexander (Frisco Heritage) Dec 3-2

Match #2 Round 3

Frisco Heritage defeated Hebron 54-21

  • 145 – Andrew Warkins (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Allan Sosamon (Frisco Heritage) over Jared Defreece (Hebron) Fall 0:57
  • 160 – Alex Zavala (Frisco Heritage) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:06
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 3:17
  • 182 – Double Forfeit
  • 195 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Justin Fuller (Hebron) Fall 4:59
  • 220 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Ramiro Gamboa (Hebron) Fall 0:57
  • 106 – Collin Lebrilla (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Elijah Alexander (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Jaimon Barconia (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Kip Reeder (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 138 – Rolando Morales (Hebron) over Mark Egure (Frisco Heritage) Dec 7-6

Match #3 Round 4

Allen defeated Frisco Heritage 76-6

  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Allan Sosamon (Frisco Heritage) Fall 0:54
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 3:09
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 3:24
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Kurt Lenz (Frisco Heritage) Fall 1:51
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Isaiah Steel (Allen) Fall 4:36
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) Fall 4:00
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Collin Lebrilla (Frisco Heritage) Fall 1:20
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Elijah Alexander (Frisco Heritage) Fall 1:01
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Gabe Martinez (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 0:52
  • 138 – Jakob Nakamura (Allen) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:18
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) Maj 16-2

Match #4 Round 5

Timber Creek defeated Frisco Heritage 52-30

  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 2:48
  • 170 – Skylar Coots (Timber Creek) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 0:23
  • 182 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 1:27
  • 195 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 1:09
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Collin Lebrilla (Frisco Heritage) Fall 1:40
  • 113 – Elijah Alexander (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Mason Caillet (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Andrew Crissman (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 1:19
  • 138 – Devin Gilbert (Timber Creek) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:42
  • 145 – Cody Crissman (Timber Creek) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) Maj 13-3
  • 152 – Allan Sosamon (Frisco Heritage) over Thomas Haneisen (Timber Creek) Fall 3:02

Varsity – Frisco Liberty

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Frisco Liberty defeated Lake Highlands 48-24

  • 132 – Jalen Robertson (Lake Highlands) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 1:13
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 0:34
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Gabe Olivo (Lake Highlands) Fall 2:42
  • 152 – Seth Haynes (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Colby Brothers (Lake Highlands) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Dec 7-1
  • 170 – Jason Asberry (Lake Highlands) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 3:30
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:07
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Jacob Whatley (Lake Highlands) Fall 0:25
  • 285 – Jax Brown (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Armando Vasquez (Frisco Liberty) Dec 8-7
  • 126 – Brent Haynes (Frisco Liberty) over Thomas Caverlee (Lake Highlands) Fall 0:54

Match #2 Round 2

Frisco Liberty defeated Keller Central 39-29

  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Tristan Seales (Frisco Liberty) Maj 11-2
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 0:52
  • 152 – Phillip Pham (Keller Central) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Maj 14-2
  • 160 – Michael Breslav (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Cameron Steele (Frisco Liberty) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 15-3
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Colton David (Keller Central) Fall 2:34
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Tyler Balsarick (Keller Central) Fall 0:30
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jax Brown (Frisco Liberty) over Jachob Rebollozo (Keller Central) Fall 2:51
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Steven Gaut (Keller Central) over Brendan Bondy (Frisco Liberty) Maj 12-4
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Brent Haynes (Frisco Liberty) TF 16-1
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 0:57
  • Frisco Liberty’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsman like conduct

Match #3 Round 3

Rockwall defeated Frisco Liberty 42-36

  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Zach Lilly (Rockwall) Fall 0:47
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Fall 1:43
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Fall 1:42
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 2:38
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 0:25
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Jake Edwards (Rockwall) Fall 0:38
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Bryce Wilson (Frisco Liberty) Fall 0:53
  • 285 – Ethan Qualls (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Brock Brewer (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Armando Vasquez (Frisco Liberty) over Gavin Stoltz (Rockwall) Fall 4:56
  • 126 – Brian Hayes (Rockwall) over Brent Haynes (Frisco Liberty) Fall 3:23
  • 132 – Adain Juarez (Rockwall) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 2:51
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Jacob Laborde (Rockwall) Fall 1:41

Match #4 Round 5

Frisco Liberty received a Bye

Match #5 3rd Place Match

Frisco Liberty defeated Timber Creek 35-33

  • 170 – Skylar Coots (Timber Creek) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Fall 0:56
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Cody Kistler (Timber Creek) Maj 12-4
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:26
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Garrick Miyashiro (Timber Creek) over Ethan Qualls (Frisco Liberty) Fall 1:18
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Armando Vasquez (Frisco Liberty) over Mason Caillet (Timber Creek) Dec 9-3
  • 126 – Brent Haynes (Frisco Liberty) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:58
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 0:45
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Devin Gilbert (Timber Creek) Fall 3:48
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over William Burch (Timber Creek) Maj 8-0
  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Dec 8-7
  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 2:50

Varsity – Hebron

Guaranteed 9th place

Match #1 Round 1

Allen defeated Hebron 76-0

  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Spencer Griffin (Hebron) Fall 0:32
  • 138 – Cody Mirander (Allen) over Rolando Morales (Hebron) TF 16-1
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Jared Defreece (Hebron) TF 15-0
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 0:48
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Gabe Negrete (Hebron) Dec 6-3
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Justin Fuller (Hebron) Fall 5:10
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Miguel Alcala (Hebron) Fall 1:23
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Joey Galvan (Hebron) Dec 10-6
  • 126 – Gabe Martinez (Allen) over Jaimon Barconia (Hebron) Fall 1:50

Match #2 Round 2

Keller defeated Hebron 48-24

  • 132 – Josh Smith (Keller) over Spencer Griffin (Hebron) Fall 0:27
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Rolando Morales (Hebron) Fall 2:43
  • 145 – Cameron McDonald (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Ian Canfield (Keller) over Jared Defreece (Hebron) Fall 3:02
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:55
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 5:24
  • 182 – Double Forfeit
  • 195 – Justin Fuller (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Miguel Alcala (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Brady Morovitz (Keller) Fall 0:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Jaimon Barconia (Hebron) Fall 0:19

Match #3 Round 3

Frisco Heritage defeated Hebron 54-21

  • 145 – Andrew Warkins (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Allan Sosamon (Frisco Heritage) over Jared Defreece (Hebron) Fall 0:57
  • 160 – Alex Zavala (Frisco Heritage) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:06
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 3:17
  • 182 – Double Forfeit
  • 195 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Justin Fuller (Hebron) Fall 4:59
  • 220 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Ramiro Gamboa (Hebron) Fall 0:57
  • 106 – Collin Lebrilla (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Elijah Alexander (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Jaimon Barconia (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Kip Reeder (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 138 – Rolando Morales (Hebron) over Mark Egure (Frisco Heritage) Dec 7-6

Match #4 Round 4

Timber Creek defeated Hebron 48-30

  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Jared Defreece (Hebron) Fall 3:18
  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:11
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Skylar Coots (Timber Creek) Fall 3:23
  • 182 – Cody Kistler (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Justin Fuller (Hebron) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 2:45
  • 220 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Miguel Alcala (Hebron) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 5:50
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Mason Caillet (Timber Creek) Fall 2:45
  • 126 – Jaimon Barconia (Hebron) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:54
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 138 – Devin Gilbert (Timber Creek) over Rolando Morales (Hebron) Fall 1:30
  • 145 – Cody Crissman (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 

Match #5 9th Place Match

Hebron received a Bye

x

Varsity – Keller

Guaranteed 5th place

Match #1 Round 1

Keller defeated Frisco Heritage 35-30

  • 120 – Brady Morovitz (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Double Forfeit
  • 132 – Parker Decker (Keller) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 0:34
  • 138 – Josh Smith (Keller) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:29
  • 145 – Preston Decker (Keller) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) TF 20-5
  • 152 – Cameron McDonald (Keller) over Allan Sosamon (Frisco Heritage) Dec 5-3
  • 160 – Dylan Jacinto (Frisco Heritage) over Ian Canfield (Keller) Fall 1:47
  • 170 – Corbin Schee (Keller) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 5:49
  • 182 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 0:59
  • 195 – Double Forfeit
  • 220 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Luke Evans (Keller) Fall 0:26
  • 285 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Collin Lebrilla (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Ethan Githens (Keller) over Elijah Alexander (Frisco Heritage) Dec 3-2

Match #2 Round 2

Keller defeated Hebron 48-24

  • 132 – Josh Smith (Keller) over Spencer Griffin (Hebron) Fall 0:27
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Rolando Morales (Hebron) Fall 2:43
  • 145 – Cameron McDonald (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 152 – Ian Canfield (Keller) over Jared Defreece (Hebron) Fall 3:02
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:55
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 5:24
  • 182 – Double Forfeit
  • 195 – Justin Fuller (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Miguel Alcala (Hebron) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Ethan Githens (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Brady Morovitz (Keller) Fall 0:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Jaimon Barconia (Hebron) Fall 0:19

Match #3 Round 3

Timber Creek defeated Keller 46-27

  • 145 – William Burch (Timber Creek) over Cameron McDonald (Keller) Fall 4:34
  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Ian Canfield (Keller) Fall 2:39
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Rylee Dockins (Timber Creek) Dec 7-5
  • 170 – Aaron Sanchez (Keller) over Jaime Bajonero (Timber Creek) Fall 1:27
  • 182 – Cody Kistler (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:32
  • 285 – Garrick Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Ethan Githens (Keller) Fall 0:47
  • 120 – Mason Caillet (Timber Creek) over Brady Morovitz (Keller) Maj 9-1
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:47
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Josh Smith (Keller) Fall 4:55
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Devin Gilbert (Timber Creek) Fall 1:20

Match #4 Round 5

Allen defeated Keller 68-6

  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Aaron Sanchez (Keller) Fall 1:10
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Luke Evans (Keller) Fall 0:07
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Braxton Brown (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Ethan Githens (Keller) Fall 1:47
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Brady Morovitz (Keller) Fall 1:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Gabe Martinez (Allen) Dec 8-4
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Josh Smith (Keller) TF 16-0
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Cody Mirander (Allen) Dec 7-2
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Cameron McDonald (Keller) Dec 5-1
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Ian Canfield (Keller) Fall 0:46

Match #5 5th Place Match

Keller defeated Keller Central 42-36

  • 170 – Aaron Sanchez (Keller) over Ryan Ogden (Keller Central) Fall 2:00
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Tyler Balsarick (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Ethan Githens (Keller) Fall 5:19
  • 120 – Steven Gaut (Keller Central) over Brady Morovitz (Keller) Fall 3:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Jacob Garcia (Keller Central) Fall 3:30
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Josh Smith (Keller) Fall 5:35
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Liam Bird (Keller Central) Fall 1:39
  • 145 – Cameron McDonald (Keller) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 1:04
  • 152 – Ian Canfield (Keller) over Phillip Pham (Keller Central) Fall 2:47
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Unknown (Unattached) Forf

Varsity – Keller Central

Guaranteed 6th place

Match #1 Round 1

Rockwall defeated Keller Central 40-25

  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Adain Juarez (Rockwall) Dec 5-4
  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Jacob Laborde (Rockwall) Fall 2:49
  • 145 – Zach Lilly (Rockwall) over Phillip Pham (Keller Central) Fall 1:48
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 10-1
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 3:21
  • 195 – Jake Edwards (Rockwall) over Tyler Balsarick (Keller Central) Fall 0:36
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Zach Flowers (Rockwall) over Josh Garcia (Keller Central) Dec 5-2
  • 120 – Gavin Stoltz (Rockwall) over Steven Gaut (Keller Central) Dec 4-2
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Brian Hayes (Rockwall) Maj 18-6

Match #2 Round 2

Frisco Liberty defeated Keller Central 39-29

  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Tristan Seales (Frisco Liberty) Maj 11-2
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 0:52
  • 152 – Phillip Pham (Keller Central) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Maj 14-2
  • 160 – Michael Breslav (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Cameron Steele (Frisco Liberty) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 15-3
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Colton David (Keller Central) Fall 2:34
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Tyler Balsarick (Keller Central) Fall 0:30
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jax Brown (Frisco Liberty) over Jachob Rebollozo (Keller Central) Fall 2:51
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Steven Gaut (Keller Central) over Brendan Bondy (Frisco Liberty) Maj 12-4
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Brent Haynes (Frisco Liberty) TF 16-1
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 0:57
  • Frisco Liberty’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsman like conduct

Match #3 Round 3

Keller Central defeated Lake Highlands 52-27

  • 145 – Grant Oden (Lake Highlands) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 2:55
  • 152 – Phillip Pham (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Colby Brothers (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Ryan Ogden (Keller Central) over Brandon Clarke (Lake Highlands) DQ 
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:08
  • 195 – Tyler Balsarick (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Jacob Whatley (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Steven Gaut (Keller Central) Dec 11-6
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Thomas Caverlee (Lake Highlands) Maj 10-0
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Jalen Robertson (Lake Highlands) Fall 1:27
  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:23

Match #4 Round 4

Keller Central received a Bye

Match #5 5th Place Match

Keller defeated Keller Central 42-36

  • 170 – Aaron Sanchez (Keller) over Ryan Ogden (Keller Central) Fall 2:00
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Tyler Balsarick (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Ethan Githens (Keller) Fall 5:19
  • 120 – Steven Gaut (Keller Central) over Brady Morovitz (Keller) Fall 3:29
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Jacob Garcia (Keller Central) Fall 3:30
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Josh Smith (Keller) Fall 5:35
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Liam Bird (Keller Central) Fall 1:39
  • 145 – Cameron McDonald (Keller) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 1:04
  • 152 – Ian Canfield (Keller) over Phillip Pham (Keller Central) Fall 2:47
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Unknown (Unattached) Forf

Varsity – Lake Highlands

Guaranteed 8th place

Match #1 Round 1

Frisco Liberty defeated Lake Highlands 48-24

  • 132 – Jalen Robertson (Lake Highlands) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 1:13
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 0:34
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Gabe Olivo (Lake Highlands) Fall 2:42
  • 152 – Seth Haynes (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Colby Brothers (Lake Highlands) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Dec 7-1
  • 170 – Jason Asberry (Lake Highlands) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 3:30
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:07
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Jacob Whatley (Lake Highlands) Fall 0:25
  • 285 – Jax Brown (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Armando Vasquez (Frisco Liberty) Dec 8-7
  • 126 – Brent Haynes (Frisco Liberty) over Thomas Caverlee (Lake Highlands) Fall 0:54

Match #2 Round 2

Rockwall defeated Lake Highlands 59-15

  • 138 – Cody Faaborg (Rockwall) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 0:33
  • 145 – Zach Lilly (Rockwall) over Gabe Olivo (Lake Highlands) Fall 5:11
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Grant Oden (Lake Highlands) Fall 0:23
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Colby Brothers (Lake Highlands) Fall 2:52
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Jason Asberry (Lake Highlands) Fall 1:37
  • 182 – Ryan Salter (Rockwall) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 2:24
  • 195 – Jake Edwards (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Jacob Whatley (Lake Highlands) TF 21-4
  • 285 – Double Forfeit
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Zach Flowers (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Gavin Stoltz (Rockwall) Dec 6-2
  • 126 – Thomas Caverlee (Lake Highlands) over Brian Hayes (Rockwall) Fall 1:40
  • 132 – Daniel Hernandez (Rockwall) over Jalen Robertson (Lake Highlands) Fall 3:27

Match #3 Round 3

Keller Central defeated Lake Highlands 52-27

  • 145 – Grant Oden (Lake Highlands) over Ryan Curren (Keller Central) Fall 2:55
  • 152 – Phillip Pham (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Colby Brothers (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Ryan Ogden (Keller Central) over Brandon Clarke (Lake Highlands) DQ 
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:08
  • 195 – Tyler Balsarick (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Jacob Whatley (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Josh Garcia (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Steven Gaut (Keller Central) Dec 11-6
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Thomas Caverlee (Lake Highlands) Maj 10-0
  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Jalen Robertson (Lake Highlands) Fall 1:27
  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 1:23

Match #4 Round 5

Lake Highlands received a Bye

Varsity – Rockwall

Guaranteed 2nd place

Match #1 Round 1

Rockwall defeated Keller Central 40-25

  • 132 – Ivan Peters (Keller Central) over Adain Juarez (Rockwall) Dec 5-4
  • 138 – Liam Bird (Keller Central) over Jacob Laborde (Rockwall) Fall 2:49
  • 145 – Zach Lilly (Rockwall) over Phillip Pham (Keller Central) Fall 1:48
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Ryan Ogden (Keller Central) Maj 10-1
  • 182 – Colton David (Keller Central) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 3:21
  • 195 – Jake Edwards (Rockwall) over Tyler Balsarick (Keller Central) Fall 0:36
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Jachob Rebollozo (Keller Central) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Zach Flowers (Rockwall) over Josh Garcia (Keller Central) Dec 5-2
  • 120 – Gavin Stoltz (Rockwall) over Steven Gaut (Keller Central) Dec 4-2
  • 126 – Jacob Garcia (Keller Central) over Brian Hayes (Rockwall) Maj 18-6

Match #2 Round 2

Rockwall defeated Lake Highlands 59-15

  • 138 – Cody Faaborg (Rockwall) over Kyle Zatopek (Lake Highlands) Fall 0:33
  • 145 – Zach Lilly (Rockwall) over Gabe Olivo (Lake Highlands) Fall 5:11
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Grant Oden (Lake Highlands) Fall 0:23
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Colby Brothers (Lake Highlands) Fall 2:52
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Jason Asberry (Lake Highlands) Fall 1:37
  • 182 – Ryan Salter (Rockwall) over Ryan Zatopek (Lake Highlands) Fall 2:24
  • 195 – Jake Edwards (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Jacob Whatley (Lake Highlands) TF 21-4
  • 285 – Double Forfeit
  • 106 – Dete Legg (Lake Highlands) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Zach Flowers (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Sergio Palacios (Lake Highlands) over Gavin Stoltz (Rockwall) Dec 6-2
  • 126 – Thomas Caverlee (Lake Highlands) over Brian Hayes (Rockwall) Fall 1:40
  • 132 – Daniel Hernandez (Rockwall) over Jalen Robertson (Lake Highlands) Fall 3:27

Match #3 Round 3

Rockwall defeated Frisco Liberty 42-36

  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over Zach Lilly (Rockwall) Fall 0:47
  • 152 – Carson Lipsey (Rockwall) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Fall 1:43
  • 160 – Bryce Milster (Rockwall) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Fall 1:42
  • 170 – Corey Kelley (Rockwall) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 2:38
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 0:25
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Jake Edwards (Rockwall) Fall 0:38
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Bryce Wilson (Frisco Liberty) Fall 0:53
  • 285 – Ethan Qualls (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Brock Brewer (Rockwall) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Armando Vasquez (Frisco Liberty) over Gavin Stoltz (Rockwall) Fall 4:56
  • 126 – Brian Hayes (Rockwall) over Brent Haynes (Frisco Liberty) Fall 3:23
  • 132 – Adain Juarez (Rockwall) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 2:51
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Jacob Laborde (Rockwall) Fall 1:41

Match #4 Round 4

Rockwall received a Bye

Match #5 1st Place Match

Allen defeated Rockwall 75-6

  • 170 – Will Villegas (Allen) over Corey Kelley (Rockwall) Fall 5:14
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Ryan Salter (Rockwall) Fall 1:05
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Jake Edwards (Rockwall) Fall 1:43
  • 220 – Sean DelMonte (Rockwall) over Isaiah Steel (Allen) Fall 2:20
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Kade Moore (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Braxton Brown (Allen) over Zach Flowers (Rockwall) Fall 0:36
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Gavin Stoltz (Rockwall) Fall 0:55
  • 126 – Rance Waigand (Allen) over Brian Hayes (Rockwall) Fall 0:18
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Daniel Hernandez (Rockwall) Fall 1:35
  • 138 – Cody Mirander (Allen) over Cody Faaborg (Rockwall) Fall 0:29
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over Zach Lilly (Rockwall) Fall 1:13
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Carson Lipsey (Rockwall) Maj 13-4
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Bryce Milster (Rockwall) TF 17-2

Varsity – Timber Creek

Guaranteed 4th place

Match #1 Round 2

Allen defeated Timber Creek 79-0

  • 138 – Jakob Nakamura (Allen) over Devin Gilbert (Timber Creek) Maj 12-1
  • 145 – Alejandro Cavazos (Allen) over William Burch (Timber Creek) Dec 3-2
  • 152 – Mario Danzi (Allen) over Thomas Haneisen (Timber Creek) Fall 1:59
  • 160 – Elise Brown Ton (Allen) over Rylee Dockins (Timber Creek) Fall 3:17
  • 170 – Will Villegas (Allen) over Skylar Coots (Timber Creek) Fall 2:30
  • 182 – Nate Dooley (Allen) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 1:08
  • 195 – Zane Davis (Allen) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:21
  • 220 – Isaiah Steel (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Emmitt Bivens (Allen) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 1:28
  • 106 – Kade Moore (Allen) over Patrick Procopio (Timber Creek) Fall 3:10
  • 113 – Caden Garcia (Allen) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Tico Ferrer (Allen) over Mason Caillet (Timber Creek) Fall 1:11
  • 126 – Rance Waigand (Allen) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:36
  • 132 – Noah Yeamans (Allen) over Estevan Demesa (Timber Creek) Fall 3:48

Match #2 Round 3

Timber Creek defeated Keller 46-27

  • 145 – William Burch (Timber Creek) over Cameron McDonald (Keller) Fall 4:34
  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Ian Canfield (Keller) Fall 2:39
  • 160 – Corbin Schee (Keller) over Rylee Dockins (Timber Creek) Dec 7-5
  • 170 – Aaron Sanchez (Keller) over Jaime Bajonero (Timber Creek) Fall 1:27
  • 182 – Cody Kistler (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Luke Evans (Keller) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:32
  • 285 – Garrick Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Ethan Githens (Keller) Fall 0:47
  • 120 – Mason Caillet (Timber Creek) over Brady Morovitz (Keller) Maj 9-1
  • 126 – Parker Decker (Keller) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:47
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Josh Smith (Keller) Fall 4:55
  • 138 – Preston Decker (Keller) over Devin Gilbert (Timber Creek) Fall 1:20

Match #3 Round 4

Timber Creek defeated Hebron 48-30

  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Jared Defreece (Hebron) Fall 3:18
  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Andrew Velasquez (Hebron) Fall 1:11
  • 170 – Gabe Negrete (Hebron) over Skylar Coots (Timber Creek) Fall 3:23
  • 182 – Cody Kistler (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 195 – Justin Fuller (Hebron) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 2:45
  • 220 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Miguel Alcala (Hebron) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 5:50
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Joey Galvan (Hebron) over Mason Caillet (Timber Creek) Fall 2:45
  • 126 – Jaimon Barconia (Hebron) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:54
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 138 – Devin Gilbert (Timber Creek) over Rolando Morales (Hebron) Fall 1:30
  • 145 – Cody Crissman (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 

Match #4 Round 5

Timber Creek defeated Frisco Heritage 52-30

  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Dylan Jacinto (Frisco Heritage) Fall 2:48
  • 170 – Skylar Coots (Timber Creek) over Alex Zavala (Frisco Heritage) Fall 0:23
  • 182 – Kurt Lenz (Frisco Heritage) over Cody Kistler (Timber Creek) Fall 1:27
  • 195 – Raiden Miyashiro (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 220 – Anthony Dalfonzo (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Braxton Kime (Frisco Heritage) over Garrick Miyashiro (Timber Creek) Fall 1:09
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Collin Lebrilla (Frisco Heritage) Fall 1:40
  • 113 – Elijah Alexander (Frisco Heritage) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 120 – Mason Caillet (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 126 – Andrew Crissman (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Kip Reeder (Frisco Heritage) Fall 1:19
  • 138 – Devin Gilbert (Timber Creek) over Mark Egure (Frisco Heritage) Fall 1:42
  • 145 – Cody Crissman (Timber Creek) over Andrew Warkins (Frisco Heritage) Maj 13-3
  • 152 – Allan Sosamon (Frisco Heritage) over Thomas Haneisen (Timber Creek) Fall 3:02

Match #5 3rd Place Match

Frisco Liberty defeated Timber Creek 35-33

  • 170 – Skylar Coots (Timber Creek) over Michael Breslav (Frisco Liberty) Fall 0:56
  • 182 – Austin Widner (Frisco Liberty) over Cody Kistler (Timber Creek) Maj 12-4
  • 195 – Diego Lorenso (Frisco Liberty) over Raiden Miyashiro (Timber Creek) Fall 0:26
  • 220 – Bryce Wilson (Frisco Liberty) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 285 – Garrick Miyashiro (Timber Creek) over Ethan Qualls (Frisco Liberty) Fall 1:18
  • 106 – Patrick Procopio (Timber Creek) over Unknown (Unattached) Forf 
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Armando Vasquez (Frisco Liberty) over Mason Caillet (Timber Creek) Dec 9-3
  • 126 – Brent Haynes (Frisco Liberty) over Andrew Crissman (Timber Creek) Fall 0:58
  • 132 – Estevan Demesa (Timber Creek) over Justin McBride (Frisco Liberty) Fall 0:45
  • 138 – Tristan Seales (Frisco Liberty) over Devin Gilbert (Timber Creek) Fall 3:48
  • 145 – Precious Essien (Frisco Liberty) over William Burch (Timber Creek) Maj 8-0
  • 152 – Thomas Haneisen (Timber Creek) over Seth Haynes (Frisco Liberty) Dec 8-7
  • 160 – Rylee Dockins (Timber Creek) over Cameron Steele (Frisco Liberty) Fall 2:50