News Ticker

Texas Ladies Classic Results

Team Scores Girls
1Randall189.0
2Frisco Liberty151.0
3Prosper119.0
4Seven Lakes115.0
5Chisolm Trail104.5
6Northwest84.0
7Keller Central81.0
8Akins72.0
9Sam Houston60.5
10Lucas Lovejoy57.0
11Grapevine47.0
12Frisco Lebanon Trail42.0
13Monterey40.0
14Frisco Independence39.0
15Saginaw38.0
16Frisco Heritage37.0
17Keller24.0
18Frisco23.0
18River Road23.0
20Frisco Lone Star21.0
21Frisco Reedy6.0

 

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Anabelle Garcia of Keller Central
  • 2nd Place – Avery Stout of Randall
  • 3rd Place – Brooklyn Diaz-Mesics of Chisolm Trail
  • 4th Place – Julia Nowak of Seven Lakes
  • 5th Place – Adelaide Martinsen of Seven Lakes
  • 6th Place – Leslie Alvarez of Sam Houston

1st Place Match

  • Anabelle Garcia (Keller Central) 4-0, So. over Avery Stout (Randall) 3-1, Fr. (Fall 5:43)

3rd Place Match

  • Brooklyn Diaz-Mesics (Chisolm Trail) 9-3, So. over Julia Nowak (Seven Lakes) 8-2, So. (Fall 1:27)

5th Place Match

  • Adelaide Martinsen (Seven Lakes) 7-4, Fr. over Leslie Alvarez (Sam Houston) 1-8, Sr. (Fall 2:25)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacey Burreson of Frisco Lebanon Trail
  • 2nd Place – Larisa Flores of Prosper
  • 3rd Place – Charis Vela of Lucas Lovejoy
  • 4th Place – Jaryn Ortegon of Randall
  • 5th Place – Priscilla Sanchez of Chisolm Trail
  • 6th Place – Lilly Musselman of Lucas Lovejoy

1st Place Match

  • Jacey Burreson (Frisco Lebanon Trail) 6-1, Jr. over Larisa Flores (Prosper) 6-3, . (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Charis Vela (Lucas Lovejoy) 5-1, So. over Jaryn Ortegon (Randall) 3-2, Fr. (Fall 4:58)

5th Place Match

  • Priscilla Sanchez (Chisolm Trail) 7-6, Sr. over Lilly Musselman (Lucas Lovejoy) 5-4, Sr. (For.)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Savannah West of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Madison Brown of Northwest
  • 3rd Place – Adriana Ornelas of Randall
  • 4th Place – Melissa Marce of Akins
  • 5th Place – Brianna Mancillas of Chisolm Trail
  • 6th Place – Katy Baker of Frisco Lebanon Trail

1st Place Match

  • Savannah West (Frisco Liberty) 12-2, Sr. over Madison Brown (Northwest) 12-1, Sr. (Dec 10-9)

3rd Place Match

  • Adriana Ornelas (Randall) 12-1, Sr. over Melissa Marce (Akins) 8-4, Sr. (MD 11-1)

5th Place Match

  • Brianna Mancillas (Chisolm Trail) 14-3, . over Katy Baker (Frisco Lebanon Trail) 3-3, Jr. (Fall 1:00)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adia Ronea of Keller Central
  • 2nd Place – Sophia Rivera of Akins
  • 3rd Place – Danielle Miller of Seven Lakes
  • 4th Place – Cadence Miller of Randall
  • 5th Place – Cecilia Adams of Prosper
  • 6th Place – Katriana Heredia of Randall

1st Place Match

  • Adia Ronea (Keller Central) 5-0, So. over Sophia Rivera (Akins) 10-2, Jr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Danielle Miller (Seven Lakes) 12-2, Jr. over Cadence Miller (Randall) 11-2, Jr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Cecilia Adams (Prosper) 9-4, . over Katriana Heredia (Randall) 2-3, Jr. (For.)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Skye Bravo of Randall
  • 2nd Place – Tabitha Wood of Frisco Independence
  • 3rd Place – Juliana Baugher of Prosper
  • 4th Place – Krista Garcia of Seven Lakes
  • 5th Place – Sandra Frausto of Sam Houston
  • 6th Place – Natalia Sovero of Frisco Lone Star

1st Place Match

  • Skye Bravo (Randall) 12-0, Sr. over Tabitha Wood (Frisco Independence) 16-2, So. (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Juliana Baugher (Prosper) 10-4, . over Krista Garcia (Seven Lakes) 10-3, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Sandra Frausto (Sam Houston) 6-2, So. over Natalia Sovero (Frisco Lone Star) 6-5, Sr. (Fall 1:50)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Johnston of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Sophie Adenusi of Seven Lakes
  • 3rd Place – Karina Quiros of Frisco Liberty
  • 4th Place – Ashton Utzman of Randall
  • 5th Place – Giovanna Gordon of Chisolm Trail
  • 6th Place – Taylor Martinez of Prosper

1st Place Match

  • Jordan Johnston (Frisco Liberty) 10-0, Sr. over Sophie Adenusi (Seven Lakes) 9-3, Sr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Karina Quiros (Frisco Liberty) 16-4, Jr. over Ashton Utzman (Randall) 11-3, Sr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Giovanna Gordon (Chisolm Trail) 12-4, Jr. over Taylor Martinez (Prosper) 4-3, Fr. (Fall 2:14)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Karestin Andrews of Grapevine
  • 2nd Place – Ashley Cook of Frisco Liberty
  • 3rd Place – Bonnie Lopez of River Road
  • 4th Place – Kayla Munoz of Akins
  • 5th Place – Sheyla Pigman of Randall
  • 6th Place – Genesis Rios of Monterey

1st Place Match

  • Karestin Andrews (Grapevine) 7-0, . over Ashley Cook (Frisco Liberty) 13-2, Sr. (MD 14-4)

3rd Place Match

  • Bonnie Lopez (River Road) 5-1, Sr. over Kayla Munoz (Akins) 8-5, Jr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Sheyla Pigman (Randall) 3-2, Sr. over Genesis Rios (Monterey) 6-6, So. (For.)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Princess Egbuchunam of Frisco Liberty
  • 2nd Place – Skylar Jackson of Northwest
  • 3rd Place – Hannah Moore of Chisolm Trail
  • 4th Place – Alexis Tangen of Frisco Heritage
  • 5th Place – Kaylyn Villarreal of Randall
  • 6th Place – Denise Rodriguez of Chisolm Trail

1st Place Match

  • Princess Egbuchunam (Frisco Liberty) 14-3, Jr. over Skylar Jackson (Northwest) 9-1, Jr. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Hannah Moore (Chisolm Trail) 5-1, Sr. over Alexis Tangen (Frisco Heritage) 8-3, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Kaylyn Villarreal (Randall) 6-3, Jr. over Denise Rodriguez (Chisolm Trail) 2-3, Sr. (Dec 4-0)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Morgan Elvin of Lucas Lovejoy
  • 2nd Place – Haven Hoang of Keller
  • 3rd Place – Gabbie Mahan of Prosper
  • 4th Place – Natalia Salazar of Saginaw
  • 5th Place – Daley Burkett of Frisco Liberty
  • 6th Place – Annie Aguirre of Sam Houston

1st Place Match

  • Morgan Elvin (Lucas Lovejoy) 9-1, Sr. over Haven Hoang (Keller) 6-3, So. (Fall 0:00)

3rd Place Match

  • Gabbie Mahan (Prosper) 4-1, Jr. over Natalia Salazar (Saginaw) 4-2, Fr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Daley Burkett (Frisco Liberty) 12-6, Jr. over Annie Aguirre (Sam Houston) 1-3, So. (Fall 0:00)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lily Mills of Randall
  • 2nd Place – Gabi Holloway of Seven Lakes
  • 3rd Place – Ivana Ogirri of Seven Lakes
  • 4th Place – Ayanna Potter of Northwest
  • 5th Place – Fatima Mendy of Frisco
  • 6th Place – Thalia Meton of Prosper

1st Place Match

  • Lily Mills (Randall) 12-0, Sr. over Gabi Holloway (Seven Lakes) 8-1, Sr. (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Ivana Ogirri (Seven Lakes) 5-1, So. over Ayanna Potter (Northwest) 8-4, Jr. (Fall 0:00)

5th Place Match

  • Fatima Mendy (Frisco) 4-2, Jr. over Thalia Meton (Prosper) 1-3, Jr. (Fall 0:00)