News Ticker

South Texas Throwdown Boys and Girls Results

Team Scores Boys
1San Antonio Johnson257.5
2La Joya Juarez-Lincoln179.0
3Pharr-San Juan-Alamo Hs144.5
4Mcallen Rowe Hs139.5
5Mission Sharyland Pioneer138.0
6Los Fresnos136.0
7Edinburg129.0
8Weslaco East Hs110.0
9Edinburg Economedes104.0
10Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs97.0
11Mcallen Hs91.5
12La Joya Hs89.5
13Mission Sharyland Hs89.0
14Pharr-San Juan-Alamo Southwest85.0
15Donna64.0
16Rio Grande City Grulla58.0
17Pharr-San Juan-Alamo North Hs53.0
18Mission Hs49.5
19Edinburg Vela48.5
20Donna North47.0
21Mcallen Memorial Hs42.5
22Pharr Valley View42.0
23San Benito Hs40.0
24Sharyland Pioneer JV38.0
25La Joya Palmview32.0
26Roma24.0
27Weslaco Hs21.0
28Vanguard Academy Rembrandt-Pharr17.0
Team Scores Girls
1Pharr-San Juan-Alamo Hs126.0
2La Joya Hs113.0
3San Benito Hs110.0
4San Antonio Johnson94.0
5Weslaco Hs78.0
6Mcallen Memorial Hs75.0
7Edinburg72.0
7La Joya Juarez-Lincoln72.0
9Mcallen Hs61.0
10Mcallen Rowe Hs57.0
11Donna53.0
12Donna North52.0
12Edinburg Economedes52.0
14Los Fresnos50.0
15Pharr Valley View49.5
16Pharr-San Juan-Alamo Southwest48.0
17La Joya Palmview39.0
18Rio Grande City Grulla36.0
19Edinburg Vela28.0
19Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs28.0
21Weslaco East Hs22.0
22Pharr-San Juan-Alamo North Hs18.0
23Mission Sharyland Hs15.0
24Mission Hs13.0
25Mission Sharyland Pioneer0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Diego Serna of Mission Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Abel Alvarado of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 3rd Place – ALEJANDRO RODRIGUEZ of San Benito Hs
  • 4th Place – Troy Guerra of San Antonio Johnson
  • 5th Place – Josiah Sloss of Edinburg
  • 6th Place – ALEXANDER CASTELLANOS of Los Fresnos

1st Place Match

  • Diego Serna (Mission Sharyland Pioneer) 9-1, Sr. over Abel Alvarado (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 13-1, Jr. (Dec 12-9)

3rd Place Match

  • ALEJANDRO RODRIGUEZ (San Benito Hs) 9-1, Sr. over Troy Guerra (San Antonio Johnson) 8-4, Fr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Josiah Sloss (Edinburg) 5-3, So. over ALEXANDER CASTELLANOS (Los Fresnos) 2-5, Fr. (Fall 0:58)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Steve Juarez of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 2nd Place – Antonio Gonzalez of La Joya Hs
  • 3rd Place – EDUARDO CASTELLANOS of Los Fresnos
  • 4th Place – Adrian Soto of Mission Hs
  • 5th Place – Ramon Molar of Sharyland Pioneer JV
  • 6th Place – Aaron Jayme of San Antonio Johnson

1st Place Match

  • Steve Juarez (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 10-1, So. over Antonio Gonzalez (La Joya Hs) 8-3, So. (Fall 2:34)

3rd Place Match

  • EDUARDO CASTELLANOS (Los Fresnos) 6-2, Sr. over Adrian Soto (Mission Hs) 6-3, So. (Dec 11-4)

5th Place Match

  • Ramon Molar (Sharyland Pioneer JV) 6-2, Jr. over Aaron Jayme (San Antonio Johnson) 8-5, Jr. (For.)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Scott Kilian of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – ROMAN RODRIGUEZ of Los Fresnos
  • 3rd Place – Eduardo Nieto of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Max Barrera of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Nathan Vazquez of Mission Sharyland Pioneer
  • 6th Place – Isaiah Sepulveda of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Scott Kilian (San Antonio Johnson) 8-4, Jr. over ROMAN RODRIGUEZ (Los Fresnos) 8-2, Jr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Eduardo Nieto (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 15-2, Jr. over Max Barrera (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 15-2, Jr. (Dec 10-9)

5th Place Match

  • Isaiah Sepulveda (Pharr Valley View) 5-4, Sr. over Nathan Vazquez (Mission Sharyland Pioneer) 4-3, So. (DFF)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marques McCoy of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Carlos Doria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Angel Avila of Mission Sharyland Pioneer
  • 4th Place – Christian Perez of Weslaco East Hs
  • 5th Place – Aldeberto Trevino of Edinburg
  • 6th Place – Federico Rodriguez of Mission Sharyland Hs

1st Place Match

  • Marques McCoy (San Antonio Johnson) 11-2, Sr. over Carlos Doria (La Joya Juarez-Lincoln) 7-2, Jr. (Fall 5:45)

3rd Place Match

  • Angel Avila (Mission Sharyland Pioneer) 11-1, Jr. over Christian Perez (Weslaco East Hs) 5-4, Sr. (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Aldeberto Trevino (Edinburg) 7-3, So. over Federico Rodriguez (Mission Sharyland Hs) 6-5, So. (Fall 0:42)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Connor Gillies of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Roy Cavazos of Rio Grande City Grulla
  • 3rd Place – Cesar Salinas of Mcallen Memorial Hs
  • 4th Place – Joseph Rangel of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 5th Place – Jose Cerda of La Joya Juarez-Lincoln
  • 6th Place – FABIAN SOSA of Los Fresnos

1st Place Match

  • Connor Gillies (San Antonio Johnson) 10-2, Sr. over Roy Cavazos (Rio Grande City Grulla) 3-1, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Cesar Salinas (Mcallen Memorial Hs) 14-2, Sr. over Joseph Rangel (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 7-3, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Jose Cerda (La Joya Juarez-Lincoln) 11-3, Jr. over FABIAN SOSA (Los Fresnos) 2-4, Jr. (For.)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eduardo Jaramillo of Weslaco East Hs
  • 2nd Place – Neftali Hernandez of La Joya Hs
  • 3rd Place – Osvaldo Gutierrez of Mcallen Hs
  • 4th Place – Griffin Crump of San Antonio Johnson
  • 5th Place – Darian Espinoza of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 6th Place – KEVIN PONCE of Los Fresnos

1st Place Match

  • Eduardo Jaramillo (Weslaco East Hs) 5-0, Sr. over Neftali Hernandez (La Joya Hs) 14-1, Sr. (Dec 9-7)

3rd Place Match

  • Osvaldo Gutierrez (Mcallen Hs) 18-4, Sr. over Griffin Crump (San Antonio Johnson) 7-5, Jr. (Fall 4:40)

5th Place Match

  • Darian Espinoza (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 12-3, Sr. over KEVIN PONCE (Los Fresnos) 6-4, Jr. (Fall 2:41)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Roberto Silva of Edinburg Vela
  • 2nd Place – Petey Lozano of Mcallen Rowe Hs
  • 3rd Place – Shawn De La Rosa of Weslaco East Hs
  • 4th Place – Marco Islas of Edinburg
  • 5th Place – Marcos Gonzalez of Donna North
  • 6th Place – Joe Resendez of Mission Hs

1st Place Match

  • Roberto Silva (Edinburg Vela) 13-0, Sr. over Petey Lozano (Mcallen Rowe Hs) 10-1, Jr. (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Shawn De La Rosa (Weslaco East Hs) 8-1, Sr. over Marco Islas (Edinburg) 5-2, Sr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Marcos Gonzalez (Donna North) 5-2, Sr. over Joe Resendez (Mission Hs) 4-3, Sr. (Fall 3:00)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Payton King of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Oziel Trevino of Mcallen Memorial Hs
  • 3rd Place – Sergio Morales of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – David Estes of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 5th Place – Guadalupe Torres of Donna
  • 6th Place – Juan Garcia of Mcallen Rowe Hs

1st Place Match

  • Payton King (San Antonio Johnson) 12-1, Sr. over Oziel Trevino (Mcallen Memorial Hs) 4-1, Sr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Sergio Morales (La Joya Juarez-Lincoln) 10-1, Sr. over David Estes (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 9-6, Sr. (Inj. 0:32)

5th Place Match

  • Guadalupe Torres (Donna) 11-3, Sr. over Juan Garcia (Mcallen Rowe Hs) 9-7, Jr. (Fall 0:51)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mark Matias of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Elias Rios of Mcallen Rowe Hs
  • 3rd Place – Jibsam Gloria of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – Carlos Gonzalez of Pharr Valley View
  • 5th Place – Anthony Garza of Pharr-San Juan-Alamo North Hs
  • 6th Place – Santino Pascual of Mission Sharyland Hs

1st Place Match

  • Mark Matias (San Antonio Johnson) 10-2, Sr. over Elias Rios (Mcallen Rowe Hs) 16-4, Sr. (Dec 10-9)

3rd Place Match

  • Jibsam Gloria (La Joya Juarez-Lincoln) 13-1, Sr. over Carlos Gonzalez (Pharr Valley View) 7-4, Sr. (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Anthony Garza (Pharr-San Juan-Alamo North Hs) 10-4, Sr. over Santino Pascual (Mission Sharyland Hs) 4-3, Jr. (For.)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Silva of La Joya Juarez-Lincoln
  • 2nd Place – Jose Cardoza of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Jacob Flores of Edinburg
  • 4th Place – Leonel Pena of Roma
  • 5th Place – Emmanuel Leal of Mcallen Rowe Hs
  • 6th Place – Carlos Garcia of Mission Sharyland Hs

1st Place Match

  • Alexander Silva (La Joya Juarez-Lincoln) 9-0, Sr. over Jose Cardoza (Mcallen Hs) 13-2, Sr. (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Jacob Flores (Edinburg) 7-2, Sr. over Leonel Pena (Roma) 8-2, Sr. (UTB 3-2)

5th Place Match

  • Emmanuel Leal (Mcallen Rowe Hs) 10-2, Sr. over Carlos Garcia (Mission Sharyland Hs) 4-3, Jr. (Dec 10-3)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Juan Bolanos of Edinburg Economedes
  • 2nd Place – Athen Villanueva of Edinburg
  • 3rd Place – Michael Solis of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 4th Place – Jerry Escalante of Donna
  • 5th Place – Hector Lopez of Mcallen Rowe Hs
  • 6th Place – Chase Garza of San Antonio Johnson

1st Place Match

  • Juan Bolanos (Edinburg Economedes) 9-0, . over Athen Villanueva (Edinburg) 6-1, Sr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • Michael Solis (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 12-1, Sr. over Jerry Escalante (Donna) 11-3, Sr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Hector Lopez (Mcallen Rowe Hs) 11-3, Sr. over Chase Garza (San Antonio Johnson) 3-7, Sr. (Fall 4:00)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Omar Aguinaga of Mcallen Rowe Hs
  • 2nd Place – Sebastian Cerda of San Antonio Johnson
  • 3rd Place – Raul Montellano of Edinburg Economedes
  • 4th Place – Damian Carrasco of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 5th Place – Andrew Torres of Mission Sharyland Pioneer
  • 6th Place – Willi Bonilla of La Joya Juarez-Lincoln

1st Place Match

  • Omar Aguinaga (Mcallen Rowe Hs) 10-0, Sr. over Sebastian Cerda (San Antonio Johnson) 7-1, Sr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Raul Montellano (Edinburg Economedes) 5-1, . over Damian Carrasco (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 12-5, Sr. (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Andrew Torres (Mission Sharyland Pioneer) 6-6, Jr. over Willi Bonilla (La Joya Juarez-Lincoln) 5-5, Jr. (For.)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Garcia of La Joya Palmview
  • 2nd Place – Ethan Garza of Mission Sharyland Pioneer
  • 3rd Place – LEEROY GUERRERO of Los Fresnos
  • 4th Place – Juan Daniel Garcia of La Joya Juarez-Lincoln
  • 5th Place – Alejandro Garcia of Edinburg Economedes
  • 6th Place – Carlos Perez of Donna North

1st Place Match

  • Seth Garcia (La Joya Palmview) 11-0, Sr. over Ethan Garza (Mission Sharyland Pioneer) 6-1, Jr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • LEEROY GUERRERO (Los Fresnos) 8-1, Jr. over Juan Daniel Garcia (La Joya Juarez-Lincoln) 6-2, Sr. (Fall 4:17)

5th Place Match

  • Alejandro Garcia (Edinburg Economedes) 6-2, . over Carlos Perez (Donna North) 4-3, Jr. (For.)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Martinez of Mission Sharyland Hs
  • 2nd Place – Mark Gutierrez of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 3rd Place – Jose Ceja of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 4th Place – Jesus Lozano of Weslaco East Hs
  • 5th Place – Juan Martinez of Weslaco East Hs
  • 6th Place – Justin Chase of Pharr-San Juan-Alamo North Hs

1st Place Match

  • Gabriel Martinez (Mission Sharyland Hs) 4-0, Sr. over Mark Gutierrez (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 11-1, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Jose Ceja (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 13-2, Jr. over Jesus Lozano (Weslaco East Hs) 7-3, Jr. (Fall 2:27)

5th Place Match

  • Juan Martinez (Weslaco East Hs) 3-2, Jr. over Justin Chase (Pharr-San Juan-Alamo North Hs) 6-3, Sr. (For.)

95

Guaranteed Places

  • 1st Place – Monica Resendez of Donna North
  • 2nd Place – Jennifer Acuna of La Joya Juarez-Lincoln
  • 3rd Place – Rebecca De Hoyos of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 4th Place – Alysha Munoz of Pharr-San Juan-Alamo North Hs
  • 5th Place – Frida Berrones of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 6th Place – Monique Castillo of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Monica Resendez (Donna North) 3-0, Jr. over Jennifer Acuna (La Joya Juarez-Lincoln) 4-4, Sr. (Fall 2:14)

3rd Place Match

  • Rebecca De Hoyos (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 9-2, Jr. over Alysha Munoz (Pharr-San Juan-Alamo North Hs) 4-4, Sr. (Fall 2:23)

5th Place Match

  • Frida Berrones (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 3-6, Fr. over Monique Castillo (Pharr Valley View) 1-4, Sr. (Inj. 0:00)

102

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sidney Quintanilla of Mcallen Memorial Hs
  • 2nd Place – ITZEL PAREDES of Los Fresnos
  • 3rd Place – Amada Solorio of Edinburg Vela
  • 4th Place – Alexia De Leon of San Benito Hs
  • 5th Place – Ashlee Messer of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Delilah Cavazos of Pharr Valley View

1st Place Match

  • Sidney Quintanilla (Mcallen Memorial Hs) 10-1, Sr. over ITZEL PAREDES (Los Fresnos) 4-1, Sr. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Amada Solorio (Edinburg Vela) 8-2, Sr. over Alexia De Leon (San Benito Hs) 6-3, Jr. (Fall 1:31)

5th Place Match

  • Ashlee Messer (San Antonio Johnson) 9-4, Jr. over Delilah Cavazos (Pharr Valley View) 5-5, Sr. (Fall 2:38)

110

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nayeli Hernandez of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 2nd Place – Destiny Quiroz of San Benito Hs
  • 3rd Place – Destiny Garza of La Joya Juarez-Lincoln
  • 4th Place – Natalie Nguyen of San Antonio Johnson
  • 5th Place – Jazlyn Ortiz of Edinburg
  • 6th Place – Macie Saenz of Mission Sharyland Hs

1st Place Match

  • Nayeli Hernandez (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 12-2, Jr. over Destiny Quiroz (San Benito Hs) 9-2, Jr. (Fall 5:28)

3rd Place Match

  • Destiny Garza (La Joya Juarez-Lincoln) 3-1, Jr. over Natalie Nguyen (San Antonio Johnson) 3-4, Sr. (Fall 0:47)

5th Place Match

  • Jazlyn Ortiz (Edinburg) 3-3, So. over Macie Saenz (Mission Sharyland Hs) 1-3, Sr. (Fall 3:50)

119

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paula Fuentes of Pharr Valley View
  • 2nd Place – Stephany Juarez of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Maria Saenz of Mcallen Memorial Hs
  • 4th Place – Jacklynne LaBell of San Benito Hs
  • 5th Place – Melissa Villarreal of San Antonio Johnson
  • 6th Place – Angelina Fey Salinas of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs

1st Place Match

  • Paula Fuentes (Pharr Valley View) 7-0, Sr. over Stephany Juarez (Mcallen Hs) 12-3, Jr. (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Maria Saenz (Mcallen Memorial Hs) 8-3, Jr. over Jacklynne LaBell (San Benito Hs) 6-3, Jr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Melissa Villarreal (San Antonio Johnson) 6-4, So. over Angelina Fey Salinas (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 5-5, So. (For.)

128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lesly Ramirez of La Joya Hs
  • 2nd Place – Celeste Tellez of Mcallen Hs
  • 3rd Place – Shyla Doolittle of San Antonio Johnson
  • 4th Place – Rebecca Mata of Weslaco Hs
  • 5th Place – Madeline Quiroga of Weslaco East Hs
  • 6th Place – SOFIA DE LEON of Los Fresnos

1st Place Match

  • Lesly Ramirez (La Joya Hs) 6-0, Sr. over Celeste Tellez (Mcallen Hs) 12-3, Jr. (Fall 2:50)

3rd Place Match

  • Shyla Doolittle (San Antonio Johnson) 8-4, Jr. over Rebecca Mata (Weslaco Hs) 9-4, . (Dec 5-1)

5th Place Match

  • Madeline Quiroga (Weslaco East Hs) 4-2, So. over SOFIA DE LEON (Los Fresnos) 3-4, Jr. (Fall 2:42)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sydnie Jacobson of San Antonio Johnson
  • 2nd Place – Mariana Bocanegra of Pharr-San Juan-Alamo Southwest
  • 3rd Place – Maria Hernandez of La Joya Hs
  • 4th Place – Stephanie Gonzalez of Mcallen Memorial Hs
  • 5th Place – Alexises Arredondo of San Benito Hs
  • 6th Place – Carolyn Villarreal of Rio Grande City Grulla

1st Place Match

  • Sydnie Jacobson (San Antonio Johnson) 10-1, Sr. over Mariana Bocanegra (Pharr-San Juan-Alamo Southwest) 10-2, So. (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Maria Hernandez (La Joya Hs) 13-5, Sr. over Stephanie Gonzalez (Mcallen Memorial Hs) 8-4, So. (Fall 4:29)

5th Place Match

  • Alexises Arredondo (San Benito Hs) 7-2, Jr. over Carolyn Villarreal (Rio Grande City Grulla) 1-3, Sr. (For.)

148

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nancy Saldana of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 2nd Place – Ashley Leos of Weslaco Hs
  • 3rd Place – Noelia Sierra of Mcallen Rowe Hs
  • 4th Place – Alexis Cruz of Edinburg
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – DANIELLE RAMIREZ of Los Fresnos
  • 6th Place – Ferralin Alegria of Donna North

1st Place Match

  • Nancy Saldana (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 13-2, Jr. over Ashley Leos (Weslaco Hs) 10-3, . (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Noelia Sierra (Mcallen Rowe Hs) 13-4, Sr. over Alexis Cruz (Edinburg) 5-4, Jr. (Fall 4:28)

5th Place Match

  • DANIELLE RAMIREZ (Los Fresnos) 2-4, Sr. over Ferralin Alegria (Donna North) 2-2, Sr. (DFF)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Judith Rivas of La Joya Palmview
  • 2nd Place – Maricela Alvarado of Mcallen Rowe Hs
  • 3rd Place – Natalie Rosas of La Joya Hs
  • 4th Place – Yamilex Perez of San Benito Hs
  • 5th Place – Geneis Torres of Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs
  • 6th Place – Alexia Sandoval of Mission Hs

1st Place Match

  • Judith Rivas (La Joya Palmview) 4-0, So. over Maricela Alvarado (Mcallen Rowe Hs) 8-3, Sr. (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Natalie Rosas (La Joya Hs) 9-4, So. over Yamilex Perez (San Benito Hs) 9-2, Jr. (Fall 3:22)

5th Place Match

  • Geneis Torres (Pharr-San Juan-Alamo Memorial Hs) 9-3, Sr. over Alexia Sandoval (Mission Hs) 9-4, Jr. (Fall 0:50)

185

Guaranteed Places

  • 1st Place – Destiny Baltierra of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 2nd Place – Veronica Montes of La Joya Hs
  • 3rd Place – Jenna Hernandez of Edinburg Economedes
  • 4th Place – Kayla Yanez of Donna
  • 5th Place – Jessica Aldama of La Joya Juarez-Lincoln
  • 6th Place – Britney Zuniga of Edinburg

1st Place Match

  • Destiny Baltierra (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 13-0, Sr. over Veronica Montes (La Joya Hs) 6-1, Sr. (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Jenna Hernandez (Edinburg Economedes) 6-3, . over Kayla Yanez (Donna) 6-4, Jr. (Fall 1:16)

5th Place Match

  • Jessica Aldama (La Joya Juarez-Lincoln) 10-3, Jr. over Britney Zuniga (Edinburg) 3-4, Sr. (For.)

215

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexis Lopez of Weslaco Hs
  • 2nd Place – Elisa Varela of Edinburg Economedes
  • 3rd Place – Precious Hernandez of Donna
  • 4th Place – Jessica Villanueva of Pharr-San Juan-Alamo Hs
  • 5th Place – Leslie Peralta of Edinburg
  • 6th Place – CONSUELO TREJO of Rio Grande City Grulla

1st Place Match

  • Alexis Lopez (Weslaco Hs) 10-2, Sr. over Elisa Varela (Edinburg Economedes) 6-1, . (Fall 5:12)

3rd Place Match

  • Precious Hernandez (Donna) 7-1, Jr. over Jessica Villanueva (Pharr-San Juan-Alamo Hs) 7-7, Fr. (Fall 1:34)

5th Place Match

  • Leslie Peralta (Edinburg) 4-4, Jr. over CONSUELO TREJO (Rio Grande City Grulla) 1-3, So. (For.)