News Ticker

Rattler Invitational Boys Results

Team Scores Boys

1-Pharr-San Juan-Alamo 164.0
2-Los Fresnos 159.5
3-Weslaco East 139.0
4-Sharyland Pioneer 128.0
5-Rio Grande City 105.0
6-Sharyland 79.0
7-Donna 69.0
8-Grulla 66.0
9-Donna North 42.0
10-Roma 39.0
10-Sharyland Pioneer2 39.0
12-Valley View 34.0
13-Vanguard 9.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Diego Serna of Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Victor Sanchez of Pharr-San Juan-Alamo
  • 3rd Place – Jose Nunez of Rio Grande City
  • 4th Place – Devin Handy of Donna

1st Place Match

  • Diego Serna (Sharyland Pioneer) 6-1, Sr. over Victor Sanchez (Pharr-San Juan-Alamo) 1-1, Jr. (Fall 5:08)

3rd Place Match

  • Jose Nunez (Rio Grande City) 2-1, So. over Devin Handy (Donna) 0-2, Fr. (Fall 1:18)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elias Sanchez of Rio Grande City
  • 2nd Place – EDUARDO CASTELLANOS of Los Fresnos
  • 3rd Place – Kenneth Briere of Sharyland Pioneer2
  • 4th Place – Joshua Salinas of Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Elias Sanchez (Rio Grande City) 2-0, Sr. over EDUARDO CASTELLANOS (Los Fresnos) 2-1, Sr. (Fall 5:09)

3rd Place Match

  • Kenneth Briere (Sharyland Pioneer2) 6-3, Fr. over Joshua Salinas (Sharyland Pioneer) 1-2, Sr. (MD 15-3)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Max Barrera of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Nathan Vazquez of Sharyland Pioneer2
  • 3rd Place – ROMAN RODRIGUEZ of Los Fresnos
  • 4th Place – Dominick Maloney of Rio Grande City

1st Place Match

  • Max Barrera (Pharr-San Juan-Alamo) 10-0, Jr. over Nathan Vazquez (Sharyland Pioneer2) 2-1, So. (Fall 1:14)

3rd Place Match

  • ROMAN RODRIGUEZ (Los Fresnos) 5-1, Jr. over Dominick Maloney (Rio Grande City) 2-2, Fr. (Dec 7-1)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Angel Avila of Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Rene Trevino of Rio Grande City
  • 3rd Place – Justin Perez of Donna
  • 4th Place – Andres Martinez of Rio Grande City

1st Place Match

  • Angel Avila (Sharyland Pioneer) 7-0, Jr. over Rene Trevino (Rio Grande City) 2-1, . (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Justin Perez (Donna) 4-1, Jr. over Andres Martinez (Rio Grande City) 4-2, Jr. (MD 13-3)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – isai Falcon of Weslaco East
  • 2nd Place – Roy Cavazos of Grulla
  • 3rd Place – Joseph Rangel of Pharr-San Juan-Alamo
  • 4th Place – Sotero Lara of Rio Grande City

1st Place Match

  • isai Falcon (Weslaco East) 3-0, . over Roy Cavazos (Grulla) 6-1, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Joseph Rangel (Pharr-San Juan-Alamo) 3-1, Sr. over Sotero Lara (Rio Grande City) 4-2, So. (Fall 2:06)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eduardo Jaramillo of Weslaco East
  • 2nd Place – Christian Gomez of Weslaco East
  • 3rd Place – KEVIN PONCE of Los Fresnos
  • 4th Place – Daniel Huerta of Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Eduardo Jaramillo (Weslaco East) 3-0, Sr. over Christian Gomez (Weslaco East) 2-1, Sr. (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • KEVIN PONCE (Los Fresnos) 4-1, Jr. over Daniel Huerta (Sharyland Pioneer) 2-6, Jr. (Fall 1:00)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shawn De La Rosa of Weslaco East
  • 2nd Place – Marcos Gonzalez of Donna North
  • 3rd Place – Eivar Flores of Valley View
  • 4th Place – ERIC ZUNIGA of Los Fresnos

1st Place Match

  • Shawn De La Rosa (Weslaco East) 5-0, Sr. over Marcos Gonzalez (Donna North) 2-1, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Eivar Flores (Valley View) 3-2, So. over ERIC ZUNIGA (Los Fresnos) 3-2, So. (Fall 4:58)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jose Rodriguez of Sharyland Pioneer
  • 2nd Place – Guadalupe Torres of Donna
  • 3rd Place – ALBERTO MONTALVO of Grulla
  • 4th Place – Gustavo Muniz of Pharr-San Juan-Alamo

1st Place Match

  • Jose Rodriguez (Sharyland Pioneer) 7-0, Sr. over Guadalupe Torres (Donna) 2-1, Sr. (MD 14-4)

3rd Place Match

  • ALBERTO MONTALVO (Grulla) 7-1, So. over Gustavo Muniz (Pharr-San Juan-Alamo) 7-6, So. (Fall 2:38)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gunnar Dale of Los Fresnos
  • 2nd Place – Angel Resio of Sharyland Pioneer
  • 3rd Place – Santino Pascual of Sharyland
  • 4th Place – Carlos Gonzalez of Valley View

1st Place Match

  • Gunnar Dale (Los Fresnos) 3-0, Sr. over Angel Resio (Sharyland Pioneer) 5-2, Sr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Santino Pascual (Sharyland) 3-1, Jr. over Carlos Gonzalez (Valley View) 3-2, Sr. (Dec 5-3)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leonel Peña of Roma
  • 2nd Place – ELOY GUERRERO of Los Fresnos
  • 3rd Place – Valentin Rodriguez of Weslaco East
  • 4th Place – Manuel Almanza of Sharyland Pioneer

1st Place Match

  • Leonel Peña (Roma) 3-0, Sr. over ELOY GUERRERO (Los Fresnos) 2-1, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Valentin Rodriguez (Weslaco East) 4-1, Jr. over Manuel Almanza (Sharyland Pioneer) 6-3, Sr. (Dec 10-7)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Solis of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – SAMUEL HERNANDEZ of Los Fresnos
  • 3rd Place – Jerry Escalante of Donna
  • 4th Place – Alejandro Huerta of Weslaco East

1st Place Match

  • Michael Solis (Pharr-San Juan-Alamo) 5-0, Sr. over SAMUEL HERNANDEZ (Los Fresnos) 3-1, Jr. (Fall 3:01)

3rd Place Match

  • Jerry Escalante (Donna) 3-1, Sr. over Alejandro Huerta (Weslaco East) 3-2, Jr. (Fall 2:17)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Damian Carrasco of Pharr-San Juan-Alamo
  • 2nd Place – Bayton Miron of Donna North
  • 3rd Place – Nathaniel Benitez of Weslaco East
  • 4th Place – Roel Resendez of Rio Grande City

1st Place Match

  • Damian Carrasco (Pharr-San Juan-Alamo) 9-3, Sr. over Bayton Miron (Donna North) 2-1, . (Fall 3:34)

3rd Place Match

  • Nathaniel Benitez (Weslaco East) 3-1, Jr. over Roel Resendez (Rio Grande City) 2-2, Jr. (MD 10-0)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – LEEROY GUERRERO of Los Fresnos
  • 2nd Place – Anthony Machuca of Weslaco East
  • 3rd Place – Carlos Perez of Donna North
  • 4th Place – Antonio Rojas of Roma

1st Place Match

  • LEEROY GUERRERO (Los Fresnos) 3-0, Jr. over Anthony Machuca (Weslaco East) 3-1, Sr. (Fall 6:00)

3rd Place Match

  • Carlos Perez (Donna North) 3-1, . over Antonio Rojas (Roma) 2-2, Jr. (Fall 3:25)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Martinez of Sharyland
  • 2nd Place – Jose Ceja of Pharr-San Juan-Alamo
  • 3rd Place – Jesus Lozano of Weslaco East
  • 4th Place – Joshua Sanchez of Pharr-San Juan-Alamo

1st Place Match

  • Gabriel Martinez (Sharyland) 3-0, Sr. over Jose Ceja (Pharr-San Juan-Alamo) 8-1, Jr. (Fall 1:12)

3rd Place Match

  • Jesus Lozano (Weslaco East) 5-1, Jr. over Joshua Sanchez (Pharr-San Juan-Alamo) 3-2, . (Fall 1:30)